Eiropa iezīmējusi plānu kļūt mazāk atkarīga no Google, Amazon un citu tīmekļa gigantu piedāvātajiem mākoņdatu risinājumiem. Amazon ir lielākais mākoņdatu servisu tirgus spēlētājs ar 48% tirgus daļu, pārējo tirgu sadala amerikāņu IBM, Microsoft, Google, kā arī Ķīnā bāzētais Alibaba. Dažādi mākoņdatu pakalpojumi nodrošina Netflix, Spotify, Airbnb, kā arī mazāku tīmekļa vietņu un servisu darbību.

Eiropa (šobrīd pamatā Vācija un Francija) plāno izveidot savu mākoņdatu servisu alternatīvu, kas jau nodēvēta par Gaia-X. Šajā projektā savu dalību pieteikuši SAP SE, Deutsche Telekom AG, Deutsche Bank AG, Siemens un Bosch.

Tagad kārta ne tik labajām ziņām – Gaia-X ir tikai savos pirmsākumos. Tiek lēsts, ka līdz šī gada beigām varētu būt gatavs pirmais Gaia-X serveris, bet līdz strādājošam mākoņdatu servisu pakalpojumam vēl ir ļoti tāls ceļš ejams. Plānots, ka Eiropa piedāvās pašu uzturētu mākoņdatu pakalpojumu veselības aprūpei, finanšu sektoram, valsts pārvalde, zinātnei un akadēmiskām nepieciešamībām.

Google jau no Eiropas Komisijas saņēmusi vairākus sodus, to skaitā ir arī Google 2018. gadā uzliktais 4.34 miljardu eiro sods par monopola pārkāpumiem. Tāpat pastāv US Cloud Act, kas uzliek ASV bāzētiem uzņēmumiem par pienākumu nodot klientu datus ASV valdībai pēc pirmā pieprasījuma.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
4 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Reinis Rozitis

Šo es tā īsti nesaprotu – eksistē tak OVH, kas ir salīdzinoši liels (dažās vietās pat figurē, kā trešais lielākais pēc fizisko serveru skaita) arī mākoņpakalpojumu sniedzējs no Francijas.

Kapēc tagad mākslīgi jāmēģina veidot kaut ko kādā valstu līmenī? Tas neskaitās kā biznesa un konkurences kropļošana par ko ES tik nadzīgi visiem liek sodus?
Vairāk šķiet, ka kāds ir ielobējis kaut ko naudas apgūšanai un tas arī viss (proti piem. DB kaut kā jaatgūst pazaudētie miljardi).

digitalk

atbilde uz tavu “konkurences kropļošanu” slēpjas primārajos mērķos — veselības aprūpei, finanšu sektoram, valsts pārvalde, zinātnei un akadēmiskām nepieciešamībām — visas ir nozares ar privātiem, sensitīviem datiem.

Reinis Rozitis

Jā, bet tas pats OVH piedāvā (sertificētus HIPAA, PCI DSS utt) privātos mākoņus gan finanšu gan veselības sektoram https://www.ovhcloud.com/en-ie/enterprise/solutions/certified-cloud-solutions/healthcare-data-hosting-hds/ .. tā kā patiesie mērķi aizvien, manuprāt, ir diskutabli ..

Ne velti izejas raksts beidzas ar “The project represents another attempt, like China’s Great Firewall and Russia’s Runet, albeit far less extreme, to repatriate data.” ..

Muah

Datu avotam pašā apakšā ir teikums: Amazon’s AWS is involved in Gaia-X.
Tas īsti nesaskan ar virsrakstu ;)