Eiropa grasās vēl vienu reizi kāpt uz kara takas ar Apple, lai mēģinātu pasaulē vērtīgāko uzņēmumu piespiest izmantot vienotu uzlādes un datu pārraides vada standartu USB Type-C. Iepriekš ap 2014. gadu Eiropa vēlējās, lai visi izmantotu microUSB, bet, kā var labi novērto dabā, Apple šo ideju izdevās neievērot.

Pastāv uzskats, ka dažādie uzlādes standarti gadā Eiropas Savienībā vien rada 51 000 tonnu ar liekiem, neizmantotiem un ārā izmestiem lādētājiem. Obligāta pāreja uz USB Type-C kaut nedaudz, bet tomēr risinātu elektronisko atkritumu problēmu. Šobrīd gan pašai Eiropai būtu jāatzīst, ka pāreja no microUSB uz USB Type-C turpinās radīt atkritumus.

Vairāki lielie ražotāji un neskaitāmi mazāki ražotāji arī šobrīd turpina izmantot microUSB pieslēgvietu savos produktos.

Ja Eiropas valstis piekritīs prasībai elektronisko ierīču uzlādei izmantot tikai USB Type-C, tad tiem ražotajiem, kas šobrīd vēl nelieto USB Type-C, šī prasība būs jāievieš dzīvē divu gadu laikā. Balsojums par vienota lādētāja ieviešanu varētu notikt tuvāko mēnešu laikā.

Reklāma

32
Leave a Reply

avatar
12 Comment threads
20 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
Kristaps SkutelisdigitalkKrotowMadara SauleRaivis Recent comment authors
  Paziņot par jaunumiem  
jaunākie vecākie novērtētākie
Paziņot par
Raimonds Talcis
Member
Raimonds Talcis

Ja nemaldos šitā dziesma jau sākās 2009 gadā kad ražotāji sadevās rokās un nolēma ka turpmāk izmantos vienotu pieslēgvietu (uz to laiku tas bija micro-sub) jo tāda bija izvirzīta prasība no EU.
Interesenti ka Apple arī piekrita šai domai.
2012 gadā visi bija veiksmīgi pārgājuši izņemot Apple (bet protams :D)
Pagājis krietns laiks atkal uzpeldējusi šī vienotā lieta.
Gan jau ka Apple atkal atradīs kādu veidu kā nepakļauties, tai pašā laikā viņiem tagad jau planšete ir ar usb-c, tak varētu pāriet arī telefoni.
Interesanti kā Apple risinās šo lietu.

Daniels
Viesis
Daniels

Nu bet citām apple ierīcēm ir usb type c piealēgvieta piemēram macbook, ipad, mac pro pat nesen iznākušajam pro monitoram, līdz ar to vieņiem no ražošanas puses būtu izdevīgāk visām ierīcēm pievienot type c

simply because
Viesis
simply because

Standarti ik pa laikam neizbēgami mainās un C vietā nāks kas cits. Tā vietā, lai regulētu sekas, ierēdniecībai būtu jāredz efektīvāki risinājumi, kā stimulēt savākšanu, pārstrādi un apkārt-neizmētāšanu. Bet vieglāk, protams, ir noteikt gurķu garumu un štekeru veidu – tā var attaisnot savu pastāvēšanu.

Drīz pienāks vīri, kas paskaidros ko racionalizatori panāca ar bezsvina lodējumiem)

Viesturs Grabovskis
Member
Viesturs Grabovskis

Tas varētu būt izaicinājums. Nav jau tikai vadu jautājums. Pats par sevīm Type-C fiziskais standarts var nodrošināt Datu pārraidi USB 3.2 Gen2 vai tikai USB 3.2 Gen1 un + arī vēl Thunderbolt 3 (kas ar nodrošina DP 1.2 un DP 1.4) un t.t.t. Katrs ražotājs savās ierīcēs nodrošina tikai daļu no visa un retajam ir pilna pakete ar iespējamo viņu ierīcēs. Jā un ar to uzlādi ar viss nav cik zinu viennozīmīgi. Ir pat Type-C vadi, kas aprīkoti ar savu mikro-čipu, kā tas ir “Apple Lightning” vados. Pašus fiziskos vadus arī ražo lērums uzņēmumu un dažiem no tiem tā kvalitāte… Read more »

Elmārs Biele
Member
Elmārs Biele

Tas ir kā suns mēģinās man iestāstīt, ka jādirš ir tā un ne citādi… Mani absolūti apmierina Lightning pieslēgums un papildus tas darbina arī austiņas.

Viesturs Grabovskis
Member
Viesturs Grabovskis

Ar to “Apple Lightning” Iphone telefonos, cik zinu ir viena problēma, kas personīgi mani varētu neapmierināt. Tas attiecas arī uz jaunajiem Iphone 11 modeļiem, manuprāt. Ar visu pāreju no tā uz USB, Iphone pie datora var pieslēgt tikai ar USB 2.0. Nezinu vai tas ir fiziski paša Lightning ierobežojums, programmatūras vai dzelži (pārejas). Gribētos, ka lielus failus, jo sevišķi, ja tie ir video faili, kā arī paša telefona rezerves kopijas, varētu izkopēt uz datora ātrāk. Ja, protams abonē Apple iCloud vietu mākonī, tad varbūt tā nav problēma, ja viņš šo procesu veic fonā caur internetu, bet…..

Jānis
Viesis
Jānis

Nu, manam pro max lidzi nāca lightning to usb c. Izmantoju to pašu vadu, kad savienoju telefonu ar datoru. Ports ir usb c 3.1 Problēmu neredzu, taču par datu pāraides ātrumu nevaru spriest. Žēl, ka ražotājs nenorāda vada tehnisko info un tā iespējas….

Viesturs Grabovskis
Member
Viesturs Grabovskis

USB Type-C (USB-C) fiziskais ports un vads nenozīmē to, ka tas arī nodrošina USB 3.2 Gen1 un vai pat USB 3.2 Gen2 un vai Thunderbolt 3 datu pārraidi e.t.c. konkrētai ierīcei. USB Type-C (USB-C) šajā gadījumā, tas ir tikai fiziskais savienojums. Jautājums, ko un kādus datu pārraides standartus nodrošina caur to pašas ierīces, kas tiek savienotas. Iphone gadījumā lasu forumos un t.t.t., ka pats Iphone, kā ierīce nodrošina tikai USB 2.0 atbalstu caur to pāreju, Lightning uz USB-C (laikam tas ir Lightning standarta ierobežojums). Ja IPHONE ir 512GB, tad ar USB 3.2 Gen2 savienojumam vajadzētu būt ātrākam un kopēšanas procesam… Read more »

tutu
Viesis
tutu

tevi kā lietotāju parasto apmierinās jebkurš pieslēguma standarts, kas būs tava ierīcē. Vienīgais ko suns varētu tev iemācīt ir nedirst tur kur nevajag.

rudzu rikas
Viesis
rudzu rikas

Būtu labāk pieņēmuši lēmumu, ka visiem tel. ir jābūt ar lietotāja nomaināmiem akku, hehe.

M!!!!
Viesis
M!!!!

Liels +

Juris Akmens
Viesis
Juris Akmens

Kāda tam jēga ja pērku jaunu telefonu lādētājs nāk komplektā ar vadu vajag viņš man vai nevajag?

Einārs Siliņš
Member
Einārs Siliņš

Pērkot telefinu, automātiski pērc viņu lādētāju (iekļauts cenā). Bet varētu arī nepirkt lādētāju, bet izmantot esošo.
Iedomājies, ja katra tava ierīce izmantotu savādāku lādētāju?

M!!!!
Viesis
M!!!!

Crapple

M!!!!
Viesis
M!!!!

Vareja pienemt likumu, ka razo vienada izmer baterijas mobilnikiem. Tatad no Samsung deretu Apple utt. Ertak lietotajiem un patikamak dabai!!!!!!

MMM
Viesis
MMM

Šķiet, ka nav saprasts, ko Eiropa prasa. Apple tieši “ierakstās” prasībās. USB Type-A ir jau sen, jaunākā prasība par USB Type-C ir jau iekļauts iPhone 11 Pro un iPhone 11 Pro Max. Nejaukt lādētāja portus ar telefona portiem, par pedējo Eiropai nav prasību.

Mārtiņš
Viesis
Mārtiņš

Lai jau, taču ar USB-C ir neliela problēma. Ražotāji izmanto tik nestabilu konstrukciju, ka kontakts ļoti ātri izļurkājas un vads vairs neturas stabili, it īpaši tāpēc, ka USB-C portam nav to mazo fiksatoru, kas bija micro-USB un labi kalpoja vada fiksēšanai. Piemēram, par Nokia nesenajiem modeļiem Amazonē un forumos ir lasīts daudz sūdzību par porta izdilšanu pusgada laikā. Cerēsim, ka tā bija tikai tāda “bērnu slimība” un turpmāk USB-C portu ražotāji izdomās kādu stabilāku konstrukciju.

Krotow
Viesis
Krotow

Raustīt iespraustu USB-C kabeli tiešām nav vēlams – izkritīs. Labā ziņa – līdz šim nevienu USB-C kabeli nav izdevies salauzt. Radiniekam +/- 2 Lightning spraudņi mirst gada laikā, noraujoties vietā, kur kabelis pievienots spraudnim. MicroUSB, nejauši paraujot, nolūzt vietā, kur metāla daļa iekausēta plastmasā. USB-C šādos gadījumos vienkārši izšļūk ārā.

Viesturs Grabovskis
Member
Viesturs Grabovskis

Lightning un arī Apple datoru vadi, kas ir kopā ar visu adapteru MagSafe un MagSafe 2, lietotājiem rada problēmas, jo tie bieži jūk ārā. Tas gan laikam no Apple puses kādā brīdi tika it kā atrisināts un viņi solījās, ka jauniem vadiem šādas problēmas vairs nebūs. Dārgāk gan sanāca datoru lietotājiem, kam bija jāmaina ne tikai vads, bet arī viss barošanas adapteris, jo vads nebija atsevišķi maināms. Jaunajiem Apple datoriem ar Type-C vads tagad ir atvienojams abos galos un to, ja tas izjūk var nomainīt bez paša adaptera maiņas. Ja skatās uz konspirācijas teoriju un t.t.t. piekritējiem, tad iespējams, ka… Read more »

Krotow
Viesis
Krotow

Mūžīgā cīņa starp uzņēmuma reputāciju un grāmatvedību. Patiesība gan jau ir kaut kur pa vidu. Nav izslēgts ka Apple pasūtīto Lightning kabeļu spraudņu pastiprināto lūšanu atklāja kādu laiku jau pēc izsludināšanas un pirmo klientu aplaimošanas. Pēc tam izrēķināja cik maksās spraudņa pārtaisīšana un kabeļu apmainīšana un nolēma ka vienkāršāk ir atstāt kā ir.

USB-C kabeļi Magsafe izpildījumā tagad ir nopērkami. Tikai lēti gan nav. Un ļoti nav ieteicams tos kaut kur iemērkt – Thunderbolt standarts jau nodrošina pietiekamu strāvu, lai kabelis īslaicīgi pārvērstos metināmajā aparātā :)

Janis Murnieks
Member
Janis Murnieks

Ūja , ūja .
Manuprāt TypeC ir viens no normālakajiem spraudņiem .
Pēdējos ~4 – 5 gados kopš tiek lietots ( vismaz manā saimniecībā ) , līdz šim “sagura” tikai 1 vads . Un tiek lietots daudz un dikti – vairāki aparāti , powerbankas utt . darbā , mājās , auto un pārgājienos utt . nekādu problēmu .
Draugam kurš vēl aktīvāk un reizēm nevīžīgāk lieto savus devaisus arī mazāk sāpju , kopš pārgāja uz TypeC . Agrāk ta vadus mainija , ta konektorus telefoniem utt .

Raivis
Viesis
Raivis
digitalk
Member
digitalk

cik nenovērtēts komentārs, kurš starp citu parāda, ka Kursorā uzrakstītas pilnīgas muļķības. EP vēlas savietojamus lādētājus ar USB-C izeju, nevis regulēt kādus portus ražotājs liek savos aparātos.

Kristaps Skutelis
Kursors.lv
Kristaps Skutelis

Man vispār liekas, ka tur nav arī konkrēti norādīts par USB-C. Pārlasīsim vēlreiz ES materiālus un paskatīsimies vai nevajag pielāgot rakstu, lai tas atbilstu realitātei. Šis ir jautājumus, kuru ES muļļā jau aptuveni 10 gadus un tirgus pa lielam sevi ir pats sevi sakārtojis, vairs nav katram ražotājam pašam savi uzlādes spraudņi.

Madara Saule
Viesis
Madara Saule

Lightning ir morāli novecojis, tā griesti ir USB 2.0 standarts. Vienīgais iemēsls, kāpēc apple pie tā spītīgi turās, ir kontrole pār aksesuāriem. Nekam vairāk, kā uzlādei ( zema sprieguma), zema ātruma datu pārraidei un audio signāla padošanai tas nav derīgs. Ne par kādu 50W ātro uzlādi vai 4K ekrāna pieslēgšanu varat nesapņot. Bet aifonisti jau ir septītajās debesīs, jo viņu standarta 5w lādētājs ir apgreidots uz 15w – mazs solītis cilvēkiem, milzu lēciens Apple! Kurš vēl var lepoties, ka uzlāde kļuvusi 3x ātrāka?

Kristaps Skutelis
Kursors.lv
Kristaps Skutelis

Uz to pusi, jā, bet ne līdz galam precīzi. The iPad Pro, released in 2015, features the first Lightning connector supporting USB 3.0 host. However, the only accessory that supports USB 3.0 is the new camera adapter. Normal USB-A – Lightning cables are still USB 2.0. Tātad, ne jau Lightning pie vainas tam, ka praktiski visos gadījumos caur to tiek nodrošinātas USB 2.0 (ne)iespējas.

Madara Saule
Viesis
Madara Saule

ne līdz galam precīzi. Vienā galā var būt Lightning – otrā pusē kaut vai USB 4.0, bet neko vairāk par HDMI signālu tas padot nevarēs. Un tā tāļāk.

Kristaps Skutelis
Kursors.lv
Kristaps Skutelis

Tu gribi teikt, ka ar to vienu konkrēto iPad Pro un šo konkrēto adapteri nebūs iespējams panākt lielākus ātrumus?

Madara Saule
Viesis
Madara Saule

cepuri neesmu gatava apēst, bet minos lasot garāku iztirzājumu, tas bija pirms kāda pusgada – ka nē.

Kristaps Skutelis
Kursors.lv
Kristaps Skutelis

Bet, ja atmetam piesiešanos sīkām detaļām, visu saki pareizi. Apple īpaši neaizraujas ar ātriem savienojumiem un uzlādēm. Es joprojām neesmu īsti pieradis pie tā, cik lēni uzlādējas (un, cik ātri izlādējas, ha ha) man siPhone 8 Plus.

Madara Saule
Viesis
Madara Saule

Es jūtu Tavu sāpi. Es vairs nezinu, ko nozīmē – likt lādēties uz nakti. Ja aizmirstu brokastu laikā pielikt pie vada, tad darbā var uzmest uz bezvadnieka, kas joprojām ir ātri, salīdzinot ar aifonu.

Kristaps Skutelis
Kursors.lv
Kristaps Skutelis

Nu pa nakti es nelādēju, bet vakarā gan jāpieslēdz pie lādētāja. Tāpat dažkārt arī pa dienu.