Reklāma

Jauna prakse dzīvības glābšanā iepauzējot nāvi

Jaunākie raksti

“General Motors” rekomendē “Chevy Bolt” elektroauto novietot 15 metru attālumā no citām mašīnām

"General Motors" koncerna paspārnē esošā "Chevrolet" zīmola elektroauto "Bolt" mediju virsrakstos pēdējā laikā nonācis ne to labāko iemeslu dēļ...

Latviešu radītais e-velo amfībija–kemperis “Z-TRITON” piesaista 150 000 eiro un dosies sevi parādīt Eiropai

Nevarētu teikt, ka latvietim trūkst inovatīva un radoša domāšana. Patiesībā inovācijas un unikāli risinājumi atrodami itin bieži. Viens no...

Nodarbinātības valsts aģentūra darba meklētājiem un nodarbinātajiem apmaksās tiešsaistes apmācības

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) uzsākusi jaunu mācību pilotprojektu "Nākotnes prasmju iniciatīva". Tā ir iespēja gan darba meklētājiem, gan nodarbinātajiem...

Fitbit jaunā viedpulksteņu iespēja cīnīsies pret krākšanu

Google paspārnē esošais Fitbit uzsācis cīņu pret mūžam svarīgo tēmu - krākšanu. Protams, tas jau nebūtu Fitbit, ja viss...

Dizaina veidošanas serviss Canva sasniedz 40 miljardu dolāru vērtību

Uzņēmums un digitālais serviss Canva piesaistījis jaunas 200 miljonu dolāru lielas investīcijas, tādējādi sasniedzot 40 miljardu dolāru vērtību, kas...

Ārsti no Merilendas Universitātes medicīniskā centra ir izmēģinājuši jaunu metodi, kas ļauj pagarināt cilvēka dzīvi, kad tā jau gandrīz zaudēta. Proti, ārsti izmanto atdzesētu fizioloģisko sķīdumu, lai apturētu cilvēka organisma darbību, uzliekot to uz nosacītas pauzes.

Cilvēki pie ļoti nopietnām traumām kā šauta vai durta brūce, zaudē lielu daudzumu asiņu un attiecīgi skābekli, kas ir vitāli svarīgi sirds un smadzeņu darbībai, jo laiks ko tās spēj izturēt bez tā ir aptuveni 5 minūtes. Šajā laikā mediķiem ir gandrīz neiespējami veikt nopietnas operācijas kritisku bojājumu gadījumā, taču nesenie eksperimenti vedina domāt par jaunu izrāvienu tieši šādos gadījumos, kad cilvēks jau gandrīz zaudēts.

Metode tiek dēvēta par apturēto animāciju (angliski suspended animation), kuras laikā no cilvēka tiek izvadītas asinis un ielaists atdzesētais fizioloģiskais šķidrums, kurš apstādina visus dzīvības procesus šūnu līmenī. Tas nodrošina to, ka gan sirdij, gan smadzenēm iestājas stāvoklis, kurā tās nedarbojas, taču nav mirušas. Šī metode ļauj mediķiem iegūt apmēram 2 stundas, kuru laikā iespējams veikt glābšanu pie ļoti kritiskiem ievainojumiem, jo bieži vien laiks ir tas faktors, kas neļauj glābt cilvēku.

Runājot mediķu terminos, tad šo var dēvēt par cilvēka dzīvības saglabāšanu ārkārtas situācijā un reanimāciju. Merilindas Universitāte ir informējusi vietējā štata iezīvotājus, ka slimnīca praktizē šo metodi, kas ir brīva izvēle, kā arī tiek piedāvāta vien izvērtējot pacienta situāciju un ja tā ir ļoti kritiska, kurā reāla izdzīvošana ir niecīga. Pirmie oficiālie rezultāti tikšot prezentēti 2020. gada pirmajā pusē.

Cilvēka atgriešana atpakaļ notiek vienkārši ievadot atpakaļ siltas asinis, kuras liks visiem orgāniem atsākt darbību, atkal ļaujot pukstēt sirdij. Šis dzīvības pagarināšanas laiks šobrīd tiek lēsts līdz 2 stundām, taču nav plašāku pētījumu un rezultātu, lai varētu izvērtēt kāda ir galējā robeža. Tomēr šādas metodes pozitīvais iznākums var pavērt jaunu ceļu tieši neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, kā arī nākotnē ļautu cilvēkiem doties vairāku gadu miegā, ceļojot kosmosā.

Reklāma

11 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
11 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments

Neesmu ārsts vai biologs, taču izklausās kaut kā neticami.
Arī avots Engadget var kaut ko izvilkt no interneta bez pamatojuma

Šķiet, ka pētījums tapis balstoties uz 2003. gada pētījumu ar suņiem.
https://sci-hub.tw/10.1097/01.CCM.0000063450.73967.40
DOI:
10.1097/01.CCM.0000063450.73967.40

Nesaprotu, kāpēc šis raksts ir ievietots kursors.lv?!

Tāpēc, ka modernas pieejas un tehnoloģijas nebeidzas pie kārtējā garlaicīgā viedtālruņa uzražošanas. Mums ir plašākas intereses un pamazām mēģināsim aptvert arī zinātnes un medicīnas tehnoloģiju jomas.

Šī ir tehnoloģiju vietne, ja apraksta tehnoloģiju kā glābt Tavu veco iPhone mājas apstākļos nomainot viņam baču – tas šķiet ļoti aktuāli un noderīgi. Bet brīdī, kad tiek rakstīts par Tev varbūt pat tuva cilvēka dzīvības glābšanas tehnoloģiju pārlejot asinis uz fizioloģisko šķīdumu – tas ir mazvarīgāk par iPhone?

Ja mani interesētu šādas ziņas, tad lasītu attiecīgo lapu, kur tiek publicētas šāda veida ziņas…

Kas tad tu par tehnologu, ja neinteresē tehnoloģijas.

Latvijā ir ļoti augsts procents ar vēža slimniekiem. Kāpēc netiek ievietotas ziņas par par jaunām tehnoloģijām/ zālēm šajā jomā? :(

Tāpēc, ka šādas ziņas manā uzmanības lokā pagaidām nenonāk. Iespējams, kādreiz par to interesēsimies vairāk un būs arī kas rakstāms.

Nav jau nekas jauns, sen zināms fakts, ka hipotermija palīdz pavilkt procesu garumā! Šķiet, ka unikālais šajā gadījumā ir veids, kādā pazemina ķermeņa temperatūru.

Reklāma
Reklāma
Reklāma