Eiropas Savienība ieviesusi jaunu direktīvu, kas liks mājsaimniecības un citu ierīču ražotājiem nodrošināt pieeju rezerves daļām līdz pat 10 gadiem pēc ierīces izlaišanas tirgū. Ekodizaina jeb eko projektēšanas prasību mērķis ir mazināt negatīvo ietekmi uz vidi visā ražojuma dzīves ciklā. Patlaban šie noteikumi attiecas uz tāda veida ražojumiem, kuri izmanto enerģiju (karstā ūdens katli, datori, gandrīz visa veida sadzīves tehnika u.tml.).

Ražotājiem Ekodizaina direktīvai pilnībā nāksies pakļauties jau 2021. gadā, Ekodizaina direktīva liks nodrošināt pieeju detaļām ledusskapjiem, veļas mazgājamajām mašīnām, trauku mazgājamajām mašīnām, televizoriem utt.

Eiropa aprēķinājusi, ka vismaz pusi no CO2 izmešiem rada ierīces saražošana, tāpēc ilgāks ierīces dzīves cikls būtiski samazinātu CO2 izmešu rašanos, kā arī pircējiem ietaupītu naudu. Ap 2030. gadu šāda pieeja ietaupītu 167 TWh enerģijas gadā. Šādu enerģijas apjomu patērē Dānija gada laikā.

Tiek uzskatīts, ka Ekodizaina direktīva pircējiem ļautu ietaupīt aptuveni 150 eiro gadā, bet jāņem vērā, ka Ekodizaina direktīva neparedz ražotājam uzlikt par pienākumu labot ierīces. Remontu varēs veikt servisos, bet ražotājam jānodrošina rezerves daļas ar piegādes laiku ne ilgāku par 15 darba dienām.

Serveru ražotājiem Ekodizaina direktīva nozīmēs programmatūras un drošības ielāpu izlaišanu vismaz 8 gadus pēc servera izlaišanas tirgū.

Reklāma

14
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KrotowSkābenedigitalkKKTKwils Recent comment authors
  Paziņot par jaunumiem  
jaunākie vecākie novērtētākie
Paziņot par
Matīss
Viesis
Matīss

Hey, bet ko tas nozīmē saistībā ar rezerves daļu piekļuvi? Ir vairāki ražotāji kuri liedz piekļuvi savu produktu rezerves daļām. Piemēram- Apple, kuri uzspiež savus servisa centrus. Vai tas nozīmē, ka jebkuram būs tiesības labot savas iekārtas un brīvi piekļūt rezerves daļām ?

Skābene
Viesis
Skābene

Apple nāksies pūst eiropas stabulē, vai arī varēs pūst atpakaļ uz savu dīķa pusi! :)

wils
Viesis
wils
Skābene
Viesis
Skābene

Labas ziņas!

Einis
Viesis
Einis

Tev būs pieejamas rezerves daļas, kuras tirgos tikai apple veikalā. Tur jau nekas nemainās. Arī tagad taču tas ir pieejams.

wils
Viesis
wils

Un? – noname rezerves daļas katrs pats var sapirkt, bet neviens negarantē 100% funkcionalitāti. Problēma bija, ka nevar nopirkt oriģinālas rezerves daļas, ja vien neesi oficiāls remontētājs.

Skābene
Viesis
Skābene

Apple varbūt ir īpašāks gadījums, bet cik esmu remontējis sadzīves tehniku, tad esmu secinājis, ka lielās sadzīves tehnikas rezerves daļas ir savstarpēji savietojamas. Piemēram, Zanussi trauku mašīnai esmu licis AEG durvju slēdzi un viss sapas kā cimds ar roku. :) Vizuāli atšķiras bet pat stiprinājumi tajās pašās vietās. Tas pats ar veļas mašīnām un ledusskapjiem, vai kondicionieriem.

digitalk
Member
digitalk

turpināsi labot kur Apple noteiks, tikai tagad remonts būs pieejams 10 gadus pēc modeļa ražošanas beigām.

wils
Viesis
wils
digitalk
Member
digitalk

minimāli mainās, tagad augstskolas vietā pietiks ar profeni, lai labotu āboļus. gan augstskolas, gan profenes vadītājs ir Apple, veiksmīgi nolikts eksāmens obligāts.

digitalk
Member
digitalk

Eiropa aprēķinājusi, ka vismaz pusi no CO2 izmešiem rada ierīces saražošana, tāpēc ilgāks ierīces dzīves cikls būtiski samazinātu CO2 izmešu rašanos
sākumā rada RoHS, lai cīnītos ar it kā megaindīgo svinu un visa elektronika sāk sprāgt kā mušas no diklofosa, piesārņojot izgāztuves ar mazlietotu, bet jau beigtu elektroniku. tagad izrādās, ka no bezjēdzīgā lēmuma “ražot uz izgāztuvi” ir milzīgs CO2 piesārņojums.

manā sētā kretīni dejo (c) Klāvs Elsbergs

KKTK
Viesis
KKTK

Ko, ko tas RoHS izdarīja?

digitalk
Member
digitalk

aizliedza izmantot svinu lodalvu sastāvā.

Krotow
Viesis
Krotow

RoHS radīja kā bezsvina lodalvu, jo svins televizora lodalvā feministēm karmu maitājot un cacu kaķiem radot gremošanas raucējumus. Īsumā – radīja qaqu, kura ne velna nekūst un jākarsē vismaz līdz +350C, lai ar to kaut ko varētu izdarīt. Atlodējot ar vidējo aritmētisko DIY lodāmuru, jākarsē tā, ka viss apkārt sadeg. Pie reizes tas draņķis ir trausls un pēc pāris gadiem sāk sadalīties, veidojot “matiņus”, kuri pēc kāda laika tuvākos kontaktus salaiž uz īso. Rezultātā elektronika pēc dažiem gadiem sāk dīvaini gļukot un nedarboties un beigās ir lētāk to nomainīt ar jaunu, audzējot elektroniskās drazas kalnus izgāztuvēs. Īsumā – tipisks “planned… Read more »