web analytics

Vai Rīga ir Baltijas IT galvaspilsēta?

Šis raksts tapis sadarbībā ar Software Development Academy.

Jaunākie raksti

Baltijas valstīs tiks prezentēts jaunais Jeep Gladiator pikaps

Pēc vairāku gadu desmitu pārtraukuma apvidus automobiļu ražotājs Jeep ir radījis jaunu pikapa modeli. Jaunais Jeep Gladiator ir pirmais...

Biznesa nepārtrauktības plāns: Kas jāzina uzņēmējiem?

Jau vairāk nekā gadu pasaule dzīvo līdz šim nepieredzētos apstākļos, un Covid-19 pandēmija ir ietekmējusi arī uzņēmējdarbību. 2020. gadā...

Ar ko īpaša ir videospēle “Valheim” un kāpēc tā kļuvusi tik populāra?

Es neteiktu, ka esmu kvēlākā videospēļu fane un ka šādi visbiežāk pavadu savu brīvo laiku. Tomēr reiz pa reizei...

OnePlus un Hasselblad uzsāk ilgtermiņa sadarbību, lai izstrādātu nākamās paaudzes flagmaņu viedtālruņu kameras

Globālais tehnoloģiju zīmols OnePlus šodien oficiāli paziņojis par trīs gadu sadarbību ar leģendāro kameru ražotāju Hasselblad, lai kopīgi izstrādātu...

“Ford F-150” jau pēc dažiem tūkstošiem kilometru ir problēmas ar rūsu auto apakšā

Rūsa nav patīkama lieta, to nevēlamies ieraudzīt nevienai mašīnai, taču tā ar laiku neizbēgami parādīsies, ja dzīvojat teritorijās, kurās...

Latvijā nodarbinātības dati un vakanču skaits liecina, ka IT (informācijas tehnoloģiju) profesionāļi joprojām ir viena no pieprasītākajām profesijām un šī industrija turpina strauji augt. Maijā pieņemtais Latvijas valdības rīcības plāns nosaka komunikāciju un informācijas tehnoloģiju jomas speciālistu pieaugumu par vienu no prioritātēm, lai sasniegtu izcilus rezultātus izglītības jomā Baltijas jūras reģionā.

SDA (Software Development Academy) šogad veikuši plašu pētījumu par IT speciālistu apjomu, pieprasījumu, algām un izglītības pieejamību, aptverot Baltijas valstis, Ukrainu, Baltkrieviju, Rumāniju, Holandi un Dāniju.

Bieži vien no Baltijas valstīm tieši Lietuva vai Igaunija tiek minētas kā Baltijas IT centri, tomēr saskaņā ar jaunākajiem pētījuma datiem programmētāju skaits Tallinā, kā arī Viļņā un Kauņā kopā skaitot, nesasniedz programmētāju skaitu Rīgā. Lai gan Viļņas un Kauņas universitātes sagatavo lielāko daļu IT speciālistu Baltijas valstīs, tomēr Rīgā šajā jomā tiek nodarbināts daudz lielāks profesionāļu skaits.

“Rīga ir Baltijas reģiona centrs, tāpēc pilnīgi loģiski tajā ir lielākā IT centru un uzņēmumu koncentrācija, tostarp arī tādi milži kā Accenture un Tieto. Visās valstīs IT strauju izaugsmi veicinājusi Skype tehnoloģijas attīstība. Lietuvā universitātes sagatavo lielu skaitu augsti kvalificētu profesionāļu, tāpēc IT nozare Lietuvā strauji aug. Protams, šo potenciālu redz lielie starptautiskie uzņēmumi,” atzīmē SDA viceprezidents Pjotrs Mazurs (Piotr Mazur).

Saskaņā ar SDA pasūtīto pētījumu lielākā daļa IT nozares profesionāļu pašlaik strādā Rīgā – 10 000, kam seko Tallina ar vairāk nekā 8000 IT darbinieku. Salīdzinot ar citām Baltijas galvaspilsētām, Viļņā darbinieku skaits IT nozarē ir trīs reizes mazāks – 2800 darbinieku. Pēc IT speciālistu skaita Kauņa divkārši pārspēj Viļņu un ieņem trešo vietu pēc Rīgas un Tallinas – 5500 darbinieku IT jomā.

Baltijas valstīs kopā pašreiz nodarbināti vairāk nekā 26 000 IT speciālistu, kas sastāda  2,5 % no reģiona kopējā iedzīvotāju skaita (6,5 miljoni). IT jomas izaugsmei Baltijā ir vēl ļoti plašs potenciāls, jo, piemēram, Baltkrievijā, Holandē un Dānijā IT speciālistu skaits sasniedz jau 4% no kopējā iedzīvotāju skaita.

Rīgā speciālisti pelna visvairāk

Saskaņā ar aptaujas datiem IT speciālistu vidējā gada peļņa Baltijas valstīs ir 36 tūkstoši eiro. Salīdzinot ar vidējo mēneša algu Latvijā, kas ir gandrīz 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas, IT speciālistu gada ienākumi ir 3 reizes lielāki nekā citās jomās. Pat jaunie IT speciālisti, kuri strādā Rīgā, nopelna vairāk, salīdzinot ar citām Baltijas pilsētām. Šeit vidējie gada ienākumi pirms nodokļu nomaksas ir līdz 21 000 eiro. Otrajā vietā ir Tallina ar 19 000 eiro. Viļņā jauno IT speciālistu gada ienākumi ir aptuveni 18 000 eiro, bet Kauņā – 15 000 eiro.

Vislielākais pieprasījums ir pēc jaunajiem speciālistiem

Pētījums atklāj, ka pieprasījums pēc juniorlīmeņa IT speciālistiem Baltijas valstīs ir visaugstākais. No vairāk nekā 800 darba piedāvājumiem viena trešdaļa reklāmu ir paredzēta tieši jaunajiem absolventiem.

“Tehnoloģiju universitātes Viļņā, Kauņā, Rīgā un Tallinā katru gadu sagatavo vairāk nekā 2000 IT speciālistu, bet tirgum tas nav pietiekami. Rezultātā uzņēmumi nolīgst profesionāļus-iesācējus, tiklīdz viņi ir pabeiguši programmēšanas kursus. Piemēram, profesionāļi-iesācēji, kuri ir pabeiguši SDA akadēmijas 6 mēnešu Java programmēšanas kursus vai 3 mēnešu programmatūras testēšanas kursus, atradīs darbavietas IT jomā vidēji 3 mēnešu laikā, un daži sāks strādāt pat ar nepabeigtu kursu. Gan starptautiskie, gan vietējie IT uzņēmumi Baltijas valstīs pastāvīgi izrāda interesi par mūsu akadēmijas studentiem,” saka Pjotrs Mazurs.

Nepieciešami ne tikai Java un Javascript tehnoloģiju speciālisti

SDA aptaujas dati arī atklāja, ka Java un Javascript joprojām ir populārākās programmēšanas valodas, bet pieaug nepieciešamība pēc citu programmēšanas valodu speciālistiem. Pieprasījums pēc programmētājiem un to piedāvājums parāda milzīgu potenciālu. Šobrīd Baltijas tirgū tiek meklēti vairāk nekā 200 speciālistu šajā jomā, savukārt piedāvājums ir vairāk nekā divas reizes mazāks.

Sīkāk par pētījumu: Šī ir IT profesionāļu analīzes (Analysis of IT professionals and Bootcamps) pētījuma otrā daļa, kas nodrošina SDA iespēju sniegt plašu priekšstatu par jaunu mērķa reģionu. Šoreiz dati sniedz informāciju par pieejamajiem intensīvajiem kursiem, IT profesionāļu daudzumu, algām un universitātēm sekojošās valstīs: Ukraina (konkrētak – Kijeva), Baltkrievija, Rumānija (konkrētāk – Bukareste, Kluža un Jasi), Baltijas valstis (konkrētāk – Viļņa, Rīga un Tallina), Holande, Dānija (konkrētāk – Kopenhāgena). Šī ziņojuma mērķis ir sniegt plašāku ieskatu reģionos, kuros eksistē liels pieprasījums pēc jaunajiem IT speciālistiem un kuros trūkst intensīvo kursu.

SDA pētījuma realizētājs TalentUp gūst informāciju no dažādiem sociālajiem tīkliem un atsevišķām IT vietnēm. Konkrēti šajā pētījumā tika izmantoti sekojoši sociālie tīkli: Linkedin, Twitter, Glassdoor, Meetup, Eventbrite, SwitchUp, Angelist, StackOverflow, Infojobs un Github. Ieskats balstās uz datiem, kas iegūti no 41 miljona IT profesionāļu un pusmiljona uzņēmumu.

4 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
4 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Labi

Šajā rakstā kaut kas nogājis greizi ar skaitļiem, piemēram, 26000 IT speciālisti ir 0.4% nevis 2.5% no 6.5 miljoniem. Tāpat arī vidējie gada ienākumi, nevar IT speciālistu vidējie gada ienākumu Baltijas valstīs būt lielāki nekā katras valsts vidējie gada ienākumi IT speciālistiem.

Astro

Par procentiem piekrītu, ir šaize.
Bet algas ir pareizi.
Sākumā runa ir par profesionāļiem, tie saņem puslīdz pieklājīgi, bet tālāk salīdzina iesācēju algas… ;-) Tāpēc cipari atšķiras.

Kristaps

Dz’ivoju Igaunija jau 5 gadus un varu teikt, ka sie skaitli ir pilnigi nepareizi. Algas IT sektora Igaunija ir 30% augstakas.

Kristaps Skutelis

Nu, re, vēl labāk.

P.S. Kā WWDC? :)

Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: