Šodien, 8. novembrī,  SK ikgadējā konferencē tika paziņots, ka digitālā autentifikācijas sistēma Smart-ID ir Kvalificēta paraksta izveides ierīce (QSCD), kas nozīmē, ka starp elektroniskajiem parakstiem tai ir visaugstākais drošības līmenis. Smart-ID lietotāji  tagad ar to var parakstīt jebkuru elektronisko dokumentu Eiropas Savienībā, un tas ir vienlīdzīgs ar roku rakstītam parakstam.

Kopš Smart-ID darbības sākuma tika gaidīts, kad tās elektroniskais paraksts būs vienlīdzīgs ID-kartēm vai Mobilajam-ID, un beidzot tas ir noticis. Ar Smart-ID veiktie paraksti, sākot ar šodienu, atbildīs augstākajiem drošības standartiem. Smart-ID ir pirmais elektroniskā paraksta risinājums, kas ir izgājis tehnisko sertifikāciju, pamatojoties uz Eiropas noteikumiem, kas atbilst visām Eiropas regulām.

Pēc pamatīgā sertifikācijas procesa Smart-ID tagad tiek atzīts par Kvalificētu paraksta izveides ierīci (Qualified Signature Creation Device/). Tā ir visaugstākā atzinības pakāpe ES, un tagad visu Smart-ID lietotāju elektroniskie paraksti var tikt kvalificēti kā QES līmeņa dokuments, kas ir atzīstams visā ES. Gan produkta, gan pakalpojuma vērtējumu sniedza Vācijas uzņēmums TÜViT.

“Tā bija ilga un vērtīga pieredze. Mūsu komanda ir gandarīta, ka tagad varam nodrošināt klientiem to, ko viņi jau ilgi ir gaidījuši. Smart-ID kā sertifikācijas produkts tagad pavērs iepriekš nepieejamas iespējas. Tas gan e-servisu sniedzējiem, gan lietotājiem pierāda, ka Smart-ID var uzticēties. Tās ir svarīgas pārmaiņas Smart-ID lietotājiem, kas nu jau kopā pārsniedz Igaunijas iedzīvotāju skaitu,” stāsta Kalevs Fils (Kalev Phil), SK ID Solutions izpilddirektors.

Saskaņā ar SK ID Solutions izpilddirektora teikto, šie nebūs pēdējie jaunumi saistībā ar jauniem pakalpojumiem, kas saistīti ar dažādiem noteikumiem un SK turpinās izvērtēt Smart-ID kā autentifikācijas pakalpojumu ES dalībvalstīs. Līdz šim tas nebija iespējams, jo tiesiskā joma vēl attīstās.

Visi Smart-ID, kas izlaisti pēc 2018. gada 8. novembra, automātiski ir Kvalificēta paraksta izveides ierīce (QSCD). Iepriekš reģistrētajiem lietotājiem, kas vēlas parakstīties ar QES līmeņa drošību, jāatjauno lietotne un no jauna jāievada informācija, ko var viegli izdarīt , izmantojot Mobilo ID vai Mobilo ID karti. Lai to izdarītu, nepieciešams doties uz banku, SK neiesaka steigties, jo pagaidām nav pakalpojumu, kurus Jūs nevarētu izdarīt ar jau esošo Smart-ID.

Smart ID elektroniskie paraksti ir pieejami par velti, neierobežotā daudzumā un lietotni var lejupielādēt visās Android vai iOs viedierīcēs. Baltijas valstīs šobrīd ir vairāk nekā 1,3 miljoni Smart-ID lietotāju, kas ik mēnesi veic vairāk nekā 20 miljonu darbību.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
30 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
eldberg

Tad Eparaksts mobile var mest laukā?

Aigars Ancāns

gribēju kā reiz tev aizsūtīt, un tad pamanīju, ka pirmais esi iekomentējis :D:D

E

Ļoti jauki, bet uz Windows 10 joprojām nevar uzstādīt. :P

digitalk

gribu parakstīt PDFu. kā?

Yan Jet
digitalk

tnx! 5 doķi mēnesī par brīvu iesākumā pietiks :)

digitalk

You are using a Smart-ID Basic account which can only be used with Swedbank’s and SEB’s e-services. Please register your Smart-ID account using Mobile ID or an ID card.
bleh, ja man būtu derīga eID, tad man ar bezmaksas 120 parakstiem pietiktu, savukārt Mobile ID ir LMT only…

es

No 2019 gada visiem eID būs neierobežotas parakstīšanās reizes.
Savukārt, Valsts akciju sabiedrībai “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” no 2019.gada 1.janvāra izsniegtajās eID kartēs nodrošinās parakstīšanas un autentifikācijas sertifikātu ar neierobežotu parakstīšanās reižu skaitu iekļaušanu.
https://www.pmlp.gov.lv/lv/sakums/jaunumi/aktualitates/2017/07/18/personas-apliec%C4%ABbai-(eid)-pl%C4%81no-pla%C5%A1%C4%81kas-izmanto%C5%A1anas-iesp%C4%93jas/

digitalk

nu re kā noderēja mans slinkums – “ko ta es vilkšos pēc jauna eID, ja parakstīt uz sitienu neko nevajag un pase vēl derīga…” :))

ja vēl pagarinās derīguma termiņu uz 10 gadiem, kā solījās tevis iedotajā linkā, tad pavisam skaisti.

GGG

Ja tas Mobile ID ir domāts tas LMT Mobilais Kods, tad to var pieslēgt jebkura mobilā sakaru operatora klients. :)

Grix

Tas Mobile ID (lai arī nosaukumi sakrīt) nav LMT risinājums, bet gan leišu risinājums.

Usinss

Aizej uz savu banku un Tev būs pilnvērtīgs smart ID. Tur vienkārši jāparāda pase/id karte

Skābene

Tā jau būtu forši, ja varētu parakstīt bez e-paraksts mobile un ID kartes.
Bet, ir aizdomas, ka e-paraksta kūrētāji Latvijā nemaz tik vienkārši Smart ID nelaidīs pie šprices! :)

Artis

Mana SmartID reģistrācija beidzās ar to, ka man nav ne Swedbanka, ne SEB un arī Id kartes lasītāja nav. Varētu padomāt, ka citu banku LV nav…

Jānis

Ir, ir mums LV bankas! Parex, Krājbanka, ABLV..

digitalk

VEF banka…

Sellanne

Sarkasms nevietā. Luminors pēc DNB un Nordea apvienošanas ir kļuvis par tikpat lielu banku kā Swed un SEB. Un tad vēl ir arī Citadele…

Ivars

Ge,ge,ge, apsmējos :) Luminors! Akmens laikmetā tā banka ir. Viņiem līdz šādām lietām kā līdz Mēnesim. Ja internetbankā kredītkartes kontam nav iespējas saņemt konta pārskatu, bet tikai ikmēneša rēķinus PDFā, tad ko tur runāt par kādām augstām tehnoloģijām….

Kristaps Skutelis

Viņi tagad baigi mainās, viss būs labi.

Aleksejs

Luminor arī ir pie Smart-ID servisa izmantotājiem (pagaidām gan tikai Lietuvas)
https://www.smart-id.com/services/

itanium

Tūlīt būs arī Luminoram

digitalk

ID lasītāju jau arī nav pārāk grūti sameklēt, sliktākā gadījumā tepat, Kursora forumā, varēji uzjautāt.

ccc

Cik zinu Swedbank un SEB ir vienīgās bankas, kuras investēja SmartID izveidē, tādēļ arī vienīgās to suportē.

Aleksejs

Kā tad īsti dokumentu var parakstīt? :)

Kodserrors

Darņķis ar kuru tagad uzbāžas pat bankas :(
Kursors laikam saņem samaksu par šiem reklāmrakstiem.

Kristaps Skutelis

Nesaņem, tā ir vienkārša preses relīze. Kas vainas šim “draņķim”? Drošāks par sistēmām, kas bija iepriekš un krietni ērtāks arī.

Čiekurs

Citadelei, laikam, arī ir savs risinājums, cik saprotu sakarīgs. Bet nu fak, SmartID ir sasodīti ērts palīgs ikdienā. Tiem, kuriem ir kodu kalkulators lielu atšķiribu nejūt, bet tiem, kuriem kodu karte kā diena pret nakti. Raudātāji vienmēr atradīsies, šaubos, vai šis kadrs spēs nopamatot “draņķi”.

t830x

Jā, kodu karte man nepatik: kautkad sen sen atpakaļ kautkur nobāzu pirmo kodu karti kuru dabuju 2005 gadā kad kļuvu par swedbank klientu, laikam 13 gada aizgaju uz banku un man iedeva jaunu. Pēc kādiem 2 – 3 gadiem, pēkņi atradu to pirmo kodu karti kura kautkur bija pazudusi :D
A tagad ar Smart-ID ļoti ērti autorizeties un apstiprināt maksajumus, jo jazin tikai viens pin kods, nevis jameklē uz kodu kartes kur tas kods ir.

Usinss

Nu nerunā ko nezini. Ja Tev vajag administrēt vairāk ka 3 bankas kontus, tad SMART-ID ir 10 reizes ērtāks. Jo visus var no vienas aplikācijas pārvaldīt. Tu laikam arī kunkstēji, kad lika obligāti dienas laikā slēgt iegšā gaismu autioņam….

Grix

Tas nebūs iespējams uz iOS.