Šodien, 8. novembrī,  SK ikgadējā konferencē tika paziņots, ka digitālā autentifikācijas sistēma Smart-ID ir Kvalificēta paraksta izveides ierīce (QSCD), kas nozīmē, ka starp elektroniskajiem parakstiem tai ir visaugstākais drošības līmenis. Smart-ID lietotāji  tagad ar to var parakstīt jebkuru elektronisko dokumentu Eiropas Savienībā, un tas ir vienlīdzīgs ar roku rakstītam parakstam.

Kopš Smart-ID darbības sākuma tika gaidīts, kad tās elektroniskais paraksts būs vienlīdzīgs ID-kartēm vai Mobilajam-ID, un beidzot tas ir noticis. Ar Smart-ID veiktie paraksti, sākot ar šodienu, atbildīs augstākajiem drošības standartiem. Smart-ID ir pirmais elektroniskā paraksta risinājums, kas ir izgājis tehnisko sertifikāciju, pamatojoties uz Eiropas noteikumiem, kas atbilst visām Eiropas regulām.

Pēc pamatīgā sertifikācijas procesa Smart-ID tagad tiek atzīts par Kvalificētu paraksta izveides ierīci (Qualified Signature Creation Device/). Tā ir visaugstākā atzinības pakāpe ES, un tagad visu Smart-ID lietotāju elektroniskie paraksti var tikt kvalificēti kā QES līmeņa dokuments, kas ir atzīstams visā ES. Gan produkta, gan pakalpojuma vērtējumu sniedza Vācijas uzņēmums TÜViT.

“Tā bija ilga un vērtīga pieredze. Mūsu komanda ir gandarīta, ka tagad varam nodrošināt klientiem to, ko viņi jau ilgi ir gaidījuši. Smart-ID kā sertifikācijas produkts tagad pavērs iepriekš nepieejamas iespējas. Tas gan e-servisu sniedzējiem, gan lietotājiem pierāda, ka Smart-ID var uzticēties. Tās ir svarīgas pārmaiņas Smart-ID lietotājiem, kas nu jau kopā pārsniedz Igaunijas iedzīvotāju skaitu,” stāsta Kalevs Fils (Kalev Phil), SK ID Solutions izpilddirektors.

Saskaņā ar SK ID Solutions izpilddirektora teikto, šie nebūs pēdējie jaunumi saistībā ar jauniem pakalpojumiem, kas saistīti ar dažādiem noteikumiem un SK turpinās izvērtēt Smart-ID kā autentifikācijas pakalpojumu ES dalībvalstīs. Līdz šim tas nebija iespējams, jo tiesiskā joma vēl attīstās.

Visi Smart-ID, kas izlaisti pēc 2018. gada 8. novembra, automātiski ir Kvalificēta paraksta izveides ierīce (QSCD). Iepriekš reģistrētajiem lietotājiem, kas vēlas parakstīties ar QES līmeņa drošību, jāatjauno lietotne un no jauna jāievada informācija, ko var viegli izdarīt , izmantojot Mobilo ID vai Mobilo ID karti. Lai to izdarītu, nepieciešams doties uz banku, SK neiesaka steigties, jo pagaidām nav pakalpojumu, kurus Jūs nevarētu izdarīt ar jau esošo Smart-ID.

Smart ID elektroniskie paraksti ir pieejami par velti, neierobežotā daudzumā un lietotni var lejupielādēt visās Android vai iOs viedierīcēs. Baltijas valstīs šobrīd ir vairāk nekā 1,3 miljoni Smart-ID lietotāju, kas ik mēnesi veic vairāk nekā 20 miljonu darbību.

30 komentāri

 1. Tā jau būtu forši, ja varētu parakstīt bez e-paraksts mobile un ID kartes.
  Bet, ir aizdomas, ka e-paraksta kūrētāji Latvijā nemaz tik vienkārši Smart ID nelaidīs pie šprices! :)

 2. Mana SmartID reģistrācija beidzās ar to, ka man nav ne Swedbanka, ne SEB un arī Id kartes lasītāja nav. Varētu padomāt, ka citu banku LV nav…

  • Nesaņem, tā ir vienkārša preses relīze. Kas vainas šim “draņķim”? Drošāks par sistēmām, kas bija iepriekš un krietni ērtāks arī.

   • Citadelei, laikam, arī ir savs risinājums, cik saprotu sakarīgs. Bet nu fak, SmartID ir sasodīti ērts palīgs ikdienā. Tiem, kuriem ir kodu kalkulators lielu atšķiribu nejūt, bet tiem, kuriem kodu karte kā diena pret nakti. Raudātāji vienmēr atradīsies, šaubos, vai šis kadrs spēs nopamatot “draņķi”.

    • Jā, kodu karte man nepatik: kautkad sen sen atpakaļ kautkur nobāzu pirmo kodu karti kuru dabuju 2005 gadā kad kļuvu par swedbank klientu, laikam 13 gada aizgaju uz banku un man iedeva jaunu. Pēc kādiem 2 – 3 gadiem, pēkņi atradu to pirmo kodu karti kura kautkur bija pazudusi :D
     A tagad ar Smart-ID ļoti ērti autorizeties un apstiprināt maksajumus, jo jazin tikai viens pin kods, nevis jameklē uz kodu kartes kur tas kods ir.

  • Nu nerunā ko nezini. Ja Tev vajag administrēt vairāk ka 3 bankas kontus, tad SMART-ID ir 10 reizes ērtāks. Jo visus var no vienas aplikācijas pārvaldīt. Tu laikam arī kunkstēji, kad lika obligāti dienas laikā slēgt iegšā gaismu autioņam….

Ir ko teikt?