Google ir paziņojis, ka oficiāli izlaista jaunākā Android 9 mobilās operētājsistēmas versija. Google joprojām turpina šim produktam dot dažādu našķu nosaukumus un šoreiz esam tikuši pie “Pie” jeb pīrāga. Ņam ņam!

Kas ir jauns Android 9 “Pie” versijā?

Android 9 ir izstrādāts tā, lai tas mācītos no lietotāja. Jo vairāk lietosim ierīci, ko darbina Android 9, jo labāk tā sapratīs, kādas lietotnes mums ir svarīgākas un prioretizēs tām vairāk baterijas enerģiju un mēģinās paredzēt mūsu nākamās darbības. Līdzīgi jaunajā Android 9 versijā notiek arī ekrāna apgaismojuma līmeņa paredzēšana, tas tagad būs atkarīgs arī no mūsu darbībām ne tikai apkārtējās vides apgaismojuma apstākļiem.

Reklāma

Ar App Actions telefons mēģinās paredzēt, ko mēs ar to varētu darīt atkarībā no konteksta un dienas laika. Piemēram, no rīta tas varētu ieteikt kā ātrāk un ērtāk aizbraukt uz darbu un piedāvāt turpināt klausīties iepriekšējā rītā iesākto audiogrāmatu, bet, iespraužot telefonā austiņas, tas varētu piedāvāt klausīties mūsu iecienītāko Spotify dziesmu sarakstu.

 

Līdzīgi ar Slices funkciju telefons pratīs parādīt mums pielāgotu informāciju no konkrētām lietotnēm. Piemēram, telefona meklētājā sākam meklēt Taxify taksometru lietotni un uzreiz saņemtu informāciju par to, cik maksātu brauciens līdz mājām un cik tas būtu ilgs.

Tāpat jaunajā Android 9 ir pamainīta navigācijas sistēma. Vairs mājas ekrāna apakšā neatradīsim trīs ierastās navigācijas pogas. To vietā saņemsim sistēmu, kas ir līdzīga tai, ko esam redzējuši iPhone X. Proti, varēsim pavilkt no apakšas uz augšu, lai piekļūtu pie iepriekš izmantoto lietotņu saraksta un pārslēgtos starp tām. Eksistēs iespēja šo jauno sistēmu atslēgt un turpināt izmantot ierasto navigācijas sistēmu.

Vēl viens nozīmīgs jaunums, kas iet roku rokā ar līdzīgu funkciju Apple iOS 12 versijā, ir “digitālās labklājības” panelis. Izklausās trakoti nopietni, bet praksē tas izpaužas kā mūsu lietotnēs pavadītā laika uzskaitīšanas sistēma. Tagad jau pašā Android sistēmā būs iebūvēts statistikas rīks, kas uzskaita laiku, ko pavadām lietotnēs, un rīki, ar ko varam ierobežot mūsu lietotnēs pavadīto laiku. Iesākumā šīs funkcijas būs pieejamas Pixel telefoniem.

Tāpat ir uzlabota Android drošība. Tagad sistēmai ir plašākas biometrisko risinājumu atbalsts un sensitīvie dati (piemēram, kredītkaršu informācija) var tikt uzglabāta atsevišķā drošā mikroshēmā.

Izstrādātāji par Android 9 Pie var vairāk uzzināt šeit.

Kuras ierīces saņems Android 9 “Pie”?

No šodienas Android 9 var uzstādīt Pixel telefoniem pa gaisu vai arī lejupielādējot ISO failus. Google sola, ka tās ierīces, kas piedalījās Android 9 beta programmā, saņems jauno versiju līdz gada beigām. Tas, protams, vistiešākajā mērā atkarīgs no ierīču ražotāju darbības. Android atjauninājumu ātra izplatība pavisam noteikti nav viena no spēcīgākajām platformas iezīmēm.

Starp citu, iepriekšējo Android 8 “Oreo” versiju šobrīd izmanto tikai nieka 12.1% no Android ierīcēm. Nožēlojami, lai neteiktu vairāk.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
94 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Skābene

Tas ka Android mācīsies ekrāna spilgtumu regulēt no lietotāja ir kruta! Man šitais reāli tracina, kad nogriez spilgtumu bet Andris turpina griezt spilgtumu atpakaļ uz max, jo sensors saka, ka tagad uz ekrāna spīd saule! :D

Artis Ābols

Izdevās palietot aptuveni mēnesi P beta versiju, un teikšu tā, ka tā gaismas regulēšanas mācīšanās tiešām strādāja. Bet apmācības laiks bija pietiekami ilgs, aptuveni pusotra nedēļa, kuras laikā ekrāna apgaismojums bieži bija uz max. Diezgan kaitinoši.

Slices iekš beta versijas nebija vai arī nelietoju saderīgas lietotnes. Jaunā navigācija it kā ir nedaudz uzlabota, bet tajā pašā laikā multi-logu poga iekš O versijas (un iepriekšējām) ikdienā strādā ātrāk.

Kopumā iespaids bija pazaļš, bet Google ļoti ātri sakopa daudzas P beta problēmas.

Jāskatās, kas būs gala versijā. Šobrīd gan vairs pie manis nav ar P saderīgā ierīce.

Kaspars B.

man otrādi.. vakaros mēdz par tumšu nogriezt, jāgriež gaišāks.. :D

Astro

Laimīgais! Manējais atkal otrādi – dzēš nost ekrānu, jo, redziet, saule neesot pietiekoši spilgta, bet es neko nevaru saredzēt. Ar visu to, ka ķeksis no automāta iznemts.

Kristaps Skutelis

Kas par ierīci?

Astro

Samsungs s6 edge+
(slēptā 6.note) :-)
Arī pārstāvji neticēja. Liku ar pirkstu turēt ciet sensoru, tad šiem bij lieli brīnumi.

Kaspars B.

nesen P10 lite saņēma 8.andrīti.. kur nu vēl par 9.o sapņot :D

Jānis

Starpcitu internets raksta ka Essential phone arī jau saņem pīrāgu.

Kristaps Skutelis

Jā, tā raksta. Bet cik tas ir aktuāli? To telefonu visā pasaulē tak lieto kādi 3 cilvēki :)

edzuslv

Lieto samērā daudzi, bet galvenais ir tas, ka ja grib, tad var izlaist updeitus ļoti ātri.

Kristaps Skutelis

Jā, piekrītu – apdeitu var izlaist ātri tādai ierīcei, ko lieto 3 cilvēki :)

digitalk

ierīces izplatībai nav nekāda sakara ar apdeita izlaišanas ātrumu. tas vairāk liecina par labi uzprojektētu (hw+sw) ierīci.

Kristaps Skutelis

Nu, bet, mīlīt, protams, ka ir sakars. Vistiešākais. Jo plašāk izplatīta ierīce, jo lielāks bardaks pēc tam sagatavot softu un to notestēt uz visiem operatoriem/partneriem, kas ar to sadarbojas.

digitalk

tas, ja tu pārdod iekārtas ar apgraizītām iespējām, jo “partneri” pieprasa. tad jātestē ir nevis aktuālais apdeits, bet jāizsit no dzelžu moduļu piegādātājiem draiveri un jātestē partneru uzspiestie ierobežojumi. kā var izlasīt rakstā arī Pixel nav nekādu problēmu ar apdeita izlaišanas ātrumu.

Kristaps Skutelis

Jā, jo Pixel telefonus lieto 5 cilvēki. Tieši tāds pats stāsts. Cik valstīs oficiāli ir pieejami Pixel telefoni? ;)

Lapsinieks
Kristaps Skutelis

Visam ir saistība un viss ietekmē visu.

Krotow

Ir vēl viens labs raksts par tēmu. Arī 2 gadus vecs, bet situācija jau tā pati arī tagad.
https://www.xda-developers.com/in-depth-capitulation-of-why-msm8974-devices-are-excluded-from-nougat/

IA

Man darbā vien ir 3 pixel un pixel 2 telefoni. Tad meklējam atlikušos 2 pēc Tavas šaurā prāta loģikas… 😂
Iznāks pixel 3, būs arī tie un tam ir savs iemesls, ko citi ražotāji piedāvāt nevar.

Kristaps Skutelis

Super, tad atliek nopirkt divus trešos pikseļus un būsiet veiksmīgi pie sevis savākuši visus šos telefonus :)

muks

Nesanāks visi pieci, viens divnieks jau ir pie manis :)

Ivars

Ceru, ka tās pseidogudrās fīčas varēs viegli atslēgt. Ierīcei nav jāuzbāžas ar saviem stulbajiem padomiem. Tu pieslēdz austiņas, lai piedalītos sapulcē, jau kavējies, bet vēl jātērē sekundes, lai atslēgtu Spotify un audiogrāmatas, ko ierīce laipni piedāvā. Vai arī ieslēdz karti, lai apskatītos, kur klienta birojs atrodas, bet tev vēl jāatkaujas no piedāvājumiem aizbraukt uz darbu pa īsāko ceļu…vai takšu firmu uznirstošajiem logiem…

Kristaps Skutelis

Gan jau, ka ne visu varēs atslēgt. Un nevajag. Lai mācās.

GundarsBarons

Labāk jau es ierīcei mācīšu, ko man gribas, lai viņa dara. Nevis viņa pati uz savu infantilo mākslīgo intelektu mēģinās mācīties. 95% būs garām

Untitled

“Vairs mājas ekrāna apakšā neatradīsim trīs ierastās navigācijas pogas.”
Šī opcija ir pēc izvēles, ja nepatiks jaunā navigācija varēs pārslēgt uz veco – vismaz uz Pixel telefona tā ir.

Kristaps Skutelis

Tā nu es rakstīju, jā.

Untitled

Es tik norādu uz kļūdu rakstā. Tālāk jau ir no Jums vai vēlaties to labot vai nē.

Kristaps Skutelis

Un es norādu, ka tas tekstā jau ir rakstīts.

Untitled

Pats kļūdījos. :)

Kristaps Skutelis

Bet jebkurā gadījumā paldies par iesaisti. Svarīgākais, lai finālā ir kvalitatīvs un precīzs saturs.

Lapsinieks

“Starp citu, iepriekšējo Android 8 “Oreo” versiju šobrīd izmanto tikai nieka 12.1% no Android ierīcēm. Nožēlojami, lai neteiktu vairāk.” a kur komats un salīdzinājums ar iOS? Šitais ir vnk tizli, katru reizi to šādi formulēt. Tu tak saproti, ka rēķina visas ierīces, kas tiek pieslēgtas pie Google Play pakalpojuma. Tajā skaitā visu to apm 50 zaļo cenas drazu – letās planšetes, tv figņas, utt. Ķīnā esot tādas čaklo roku bodītes, kur visādus vecus mediatek dzelžus var iepirkt un pārējās komponenes un pa 20 zaļajiem salikt strādājošas ierīces. nekad tur tuvumā neodīs ne 9., ne 8., ne 7.; labi ja uzliksi… Read more »

wils

Ķīnā Play veikals nestrādā, kā visi pārējie Googles servisi. Vismaz šobrīd.

Kristaps Skutelis

Atkarībā uz kādiem datiem skaties, bet iOS 11 ir uzstādīts >80%, kas ir ārprātīgi liels skaitlis un milzu sasniegums Apple.

Kas attiecas uz Android, tad šāds bardaks ir pašas Google izvēle un es nebeigšu par to cepties, kamēr redzēšu šo nejēdzību.

P.S. Ķīniešu mēsliņi tiešām šeit ņe pričom.

Lapsinieks

tad Tu saki, ka gūglei būtu ahūni jārūpējās par miljardiem visādu saražoto brīnumu, lai tie apdeitotos uz 9??? Piezvani uz LMT un Tu redzēsi, ka dabūsi drusku citus ciparus no tīklā pieslēgtajām ierīcēm.

Kristaps Skutelis

Es saku, ka Google šī neapdeitoto ierīču varza ir milzīga problēma ar ko tā ļoti aktīvi pēdējos vismaz 5 gados cīnās. Bet tā ir tāda viņu izvēlētā biznesa sagaidāma ēnas puse. Tas nenozīmē, ka par to Google nedrīkst slānīt ar sūdainu mietu.

Kaspars B.

varbūt atšķirība ir tajā, ka iOS ražotājs ir viens – Apple… Android lieto simtiem/tūkstošiem ražotāju. Tāpēc uzskatu, ka dati nav salīdzināmi.

Kristaps Skutelis

Doh, loģiski. Tāpēc arī Android ir tik daudz ierīču un lietotāju. Un tieši tāpēc arī ir bardaks ļoti daudzās jomās.

Skābene

Korekti būtu salīdzināt tikai Pixeļus ar āboļiem!
Cik pixeļiemk ir % jaunākais softs, un cik āboļiem!

Kristaps Skutelis

Pēc tavas loģikas tad sanāk, ka pikseļi būtu jāsalīdzina ar vienu vai diviem iPhone modeļiem. Piemēram, iPhone X. Kā redzi, tad no šāda salīdzinājuma zūd jēga.

Kāpēc tik daudziem nepatīk apzināties arī Android platformas ēnas puses? Patīk dzīvot kaut kādās ilūzijas? :D

Skābene

Nu bet Aboļiem tad vispār nav modeļi, ja salīdzīna ar Android režotāju un modeļu skaitu! :D Kā pats teici, 3 lietotāji pa visu pasauli, nav jau grūti uzcept updeitu!

Vispār būtu laiks beigt salīdzināt nesalīdzināmas lietas!

Kristaps Skutelis

Pasaulē ir pārdoti nu jau vairāk nekā miljards aifonu un domāju, ka nepilns miljards ierīču arī tiek izmantoti. Tāpēc, nē, nav tā, ka apdeits jāsagatavo tikai 3 nabaga aifonistiem.

Lapsinieks

neesi matemātiķis? Ja miljards aifonu ir 15% aktīvo ierīču, tad vēl 7 miljardi androīd ierīču un tas viss uz nepilniem 7 miljardiem iedzīvotāju, zīdaiņus ieskaitot, tuksnešus un džungļu ciltis, kur sakaru nav vispābā :D

Kristaps Skutelis

Kas tieši ir tie 15%? Pameklēju informāciju par to, cik daudz iPhone tiek izmantoti. Vairāki avoti runā par 700-800 miljoniem.

Lapsinieks

kad meklē op sistēmu tirgus sadalījumu, 15% ir +/- aplēses, cik ir iosam. dati parasti nāk no operātoriem, kas smuki šo info redz

Artis Ābols

Ai nu beidziet! Android un iOS vienīgi saista tas ka abas OS ir uz telefona, uz abām var uzbāzt Facebook un Twitter. Pārējais viss ir dēvējams par pretēju.

Reinis Rozitis

> Kāpēc tik daudziem nepatīk apzināties arī Android platformas ēnas puses? Manuprāt, kaut cik tehnoloģijās iesaistīts cilvēks nekādas iluzijas nelolo, runa ir vienkārši par rakstā lietoto apgalvojumu, ka tas ir “nožēlojami”. Lai arī varbūt pēc būtības varētu piekrist, tad faktiski jau tas ir IT industrijas pamatstāvoklis, proti, sākot no firmwarēm un kerneļiem un beidzot ar kaut kādiem pārluka pluginiem. Līdz ko izstrādātājam nav pilnas kontroles (kas Googles gadījumā ir principā tikai Pixeļos un nekad nebūs citur (kamēr vien ES ņemsies par konkurenci un monopolstāvokļiem)). Otrs – ir, protams, skaidrs, ka daudz kas aprobežojas vienkārši ar kapeikas sipšanu no iekārtu ražotāju… Read more »

Kristaps Skutelis

Ja kaut kas ir nožēlojami, tad to nevajag baidīties tā saukt. Tāpat kā tajos citos gadījumos, ko pieminēji savā komentārā.

Lapsinieks

viss ir relatīvs. pasaulē tikai 20% atomašīnas braukā ar ABS. ES – 90. No mūsu skatu punkta tas ir nožēlojami? Mums jādod sūds par to???

Reinis Rozitis

Nu baidīties nevajag, bet pēc tāda principa varētu teikt arī, ka varbūt gala lietotāji ir noželojami (nav naudas vai?), par to ka katru gadu vai ceturksni nepērk jaunu iekārtu (vai tas būtu tālrunis, laptops vai auto), kurā tad pļurzuļa ražotājs būtu uzstādījis visu aktuālāko .. .. vai tieši otrādi nožēlojami, ka tiek ražotas preces (hardware vai software), kas knapi izvelk patērētāju tiesību aizstāvju uzspiesto garantiju pirms nodeg zilām liesmām. Vai arī ir cilvēki vienkārši konservatīvi (vai slinki, kas ar ir nožēlojami) t.i. jauna interfeisa apguve aizņem laiku un, pat ja jaunievedumi ir noderīgi, tie neatsver patērēto enerģiju (ja vairs neesi… Read more »

Krotow

Skype pēc 8. versijas parādīšanās tika izmests no telefona necenzētu vārdu pavadīts. Stundas laikā noēst 20% baterijas ir jāmāk… Microsoft nemainās.

Kristaps Skutelis

Gala lietotājus apbižot bez vajadzības nevajadzētu. Nu vismaz man tā nešķiet pareiza doma. Kādam no viņiem noteikti arī nav naudas un daļā gadījumu par to nav jābrauc augumā.

GundarsBarons

Tu nu pārspīlē tomēr. Cilvēki ir dažādi, ierīces dažādas. Kāpēc visiem jālieto absolūti vienāds softs? Un nevajag te par drošības aspektu. Jā, jaunākam softam ir piedomāts vairāk pie aizsardzības, bet turpat pretī atkal ir visādas jaunas fīčas, pazaļas, nepārbaudītas un caurumi arī ar kārtu vairāk

Kristaps Skutelis

Jā, cilvēki ir dažādi, ierīces mazliet arī, bet par drošību jādomā visiem un drošības labā ir jādara lietas, ko nemaz negribas darīt. Tā nav tāda individuāla līmeņa izvēle.

Edgars

Starp citu, man ir gan pixel 2 gan iPhone 8 un pixel 2 ir nesalīdzināmi labāks. Ēnas puses un problēmas ir tieši ar iPhone.

Skābene

Tieši tā, zinu vairākus āboļistus, kas tieši neliek jaunākos updeitus, jo baidās, ka telefons atkal paliks lēns! :D

Kristaps Skutelis

Tas nav baigi pareizi.

Skābene

Nav pareizi, ka cilvēkiem ir bail no updeita, balstoties uz sliktu update pieredzi! ;)

Kristaps Skutelis

Piekrītu un ļoti labi atceros, ka savulaik arī Windows lielie apdeiti bija diezgan jautra un nestabila padarīšana. Bet nu ar gadiem paliek labāk.

Mobilo ierīču gadījumā jūtamākā izmaiņa ir tas, ka daļā gadījumā viss paliek lēnāks. Pat ja nepaliek, cilvēki ir dzirdējuši par to un baidās atjaunināties. Bet te īsti nav jēgpilnas alternatīvas, jo programmatūra (desktop un mobile OS, kā arī lietotnes, kas uz tām darbojas) nav statiski koda gabali, kas nekad nemainās. Nebūtu pareizi domāt, ka telefonu var izmantot 5 gadus kā datoru, jo tās ir dažādas ierīces ar dažādiem attīstības tempiem.

Guntars K

Par 5 gadiem kāpēc? Visam ir kaut kāda pieņemamā latiņa, kad kvalitātes pieaugums fiziski nav adekvāts pret cenas kāpumu par to. Un šobrīd, kad jauda dārgā gala aparātiem ir pārforsējusi mobīlā fīču kvalitāti 10x, kā reiz mobīlais ir pielīdzināms tiešā veidā datoram uz 5 gadiem. Var nopirkt telefonu 2 gadiem, bet ja jauda ir 5x lielāka un telefona fīčas nekļūst ievērojami kvalitatīvākas, nebūtu pareizi domāt, ka jāpērk jauns telefons jau pēc pusotra gada, jo redz viņam kamera bildē ar aci nesaskatāmu 100 trokšņu vietā 90.

Kristaps Skutelis

Manuprāt, piecus gadus varētu novilkt mobilās ierīces, kas tiek nopirktas ar pirkuma brīdī spēcīgākajiem pieejamajiem procesoriem. Tipiski tie ir flagmaņi. Bet arī tad neesmu drošs, ka pēdējais gads vai divi būtu baigi patīkami, jo pieci gadi tomēr ir ļoti, ļoti ilgs laika posms. Piemēram, tagad piecus gadus veci flagmaņi ir Samsung Galaxy S4, LG G2, Nokia Lumia 1020 un Apple iPhone 5S. Visi šie aparāti ir novecojuši principā visos aspektos un šobrīd nebūtu īsti patīkami lietojami. Ar vecajām OS versijām (tie ir Android 4.x laiki) tie ir caurumaini kā sieti, bet ar maksimāli aktuālajām lēnīgi. Tātad, neder ne viens, ne… Read more »

Briedis

“Samsung Galaxy S4, LG G2, Nokia Lumia 1020 un Apple iPhone 5S. Visi šie aparāti ir novecojuši principā visos aspektos un šobrīd nebūtu īsti patīkami lietojami”
No visiem šiem flagmaņiem visdzīvīgākais ir 5S, arī ar jaunāko pieejamo OS. Tā ka nav jābaidās no ātruma zuduma, kā te dažs labs izteicās.

Guntars K

Kristaps, kas tev kaiš? Kuram tā ir milzīga problēma? Jādomā tev vienam. Android nav jāapdeito uz nākošo versiju, jo tā ir jaunākā versija nevis uzlabojumu un kļūdu apdeits. Nejauc ar iOS. :P

Kristaps Skutelis

OK, nu man jau sāk apnikt “neticīgajiem” vēlreiz un vēlreiz skaidrot tādas pašsaprotamas lietas. Varat ar savām ierīcēm individuālā kārtā darīt ko gribat, taču vienmēr dzīvosiet ar apziņu, ka tas nav pareizi un ne pret sevi, ne apkārtējiem. Varbūt ar laiku arī sapratīsiet kāpēc.

Guntars K

Manuprāt tu pilnīgi esi pārpratis Android. Ja līdz Lolipop laikiem tomēr šī OS auga un akcents bija uz labojumiem, tad pēc tam katra versija ir pilnvērtīga OS, atbilstoši tehniskajām vajadzībām un kurai nav nepieciešams aizvietojums ar nākošo versiju. Līdzīgi kā ar Windows. Jābūt absolūti aprobežotam, lai pateiktu, ka visiem tagad jāpāriet uz Windows pēdējo versiju, jo redz iepriekšējā jau nekotējas, nav vairs moderni, stilīgi mūsdienās un vēl hvz caur kādiem subjektīviem šabloniem skaties.
Nav pareizi kas? Lietot vecāku OS nav pareizi pret sevi un citiem? :D

Kristaps Skutelis

Interesants salīdzinājums ar Windows. Tas man liek aizdomāties par to no kurienes jums tāda savdabīga izpratne par programmatūras atjaunināšanu. Bet arī Windows gadījumā taču ir ieslēgti regulārie softa atjauninājumi, kas katru nedēļu nes kļūdu labojumus un pa kādai jaunai fīčai. Nu, protams, ja tas nav pirātiskā ceļā iegūts Windows :) Ja runā Windows analoģijās, tad es saprotu, ka ne visos gadījumos gribas izdzīvot major versiju izmaiņas kā, piemēram, pāreju no Windows 7 uz Windows 8. Lietotājam vulgaris tas ir piedzīvojums, ko tīri labprāt varētu arī izlaist. Taisnības labad gan jāsaka, ka PC operētājsistēmām tie programmatūras dzīves cikli ir krietni garāki… Read more »

Reinis Rozitis

Rau, aktuāla situācija no citas nometnes – pirms pāris dienām (pēc embargo termiņa beigām) izlidoja CVE-2018-5390 ( https://www.kb.cert.org/vuls/id/962459 ) jebšu “SegmentSmack” jebšu attālinata ķeska tcp stackā visiem 4.9+ kerneļiem jebšu gandrīz burtiski (kārtējais) ping of death .. Un kas/kuri reāli ir ietekmēti? Visi tie kas ir triekušies pēc jaunākajiem updeitiem (pat tādiem, kas ir enterprise / lts). No šāda aspekta vecāks versijas numurs nebūt vienmēr nenozīmē, ka stāvoklis ir sliktāks. Pat vairāk – filozofējot par tēmu, šāda versiju sadrumstalotība (pretēji ja visi būtu identiski) nerada iespēju, ka pilnīgi viss izbeidzas dēļ viena cauruma. Tā kā viss nav tik viennozīmīgs un… Read more »

Kristaps Skutelis

Vienmēr ir kaut kādi izņēmuma gadījumi, bet kopumā tie, manuprāt, ir tik maznozīmīgi, ka labāk visai masai kustēties uz priekšu tādā tempā, ko ierosina ražotājs.

Tikko bija gana paliels hajs ar Mikrotik rūteriem, kad tos ļaundari nozombēja caur pavasarī atklātu un dienas laikā salabotu caurumu. Tika paņemtas priekšā >200 000 ierīces, kas aptvēra vēl lielāku gala lietotāju skaitu. Un viss tikai tāpēc, ka visādi gudrinieki nerūpējas par atjauninājumu uzstādīšanu.

Guntars K

Man kaut kā nedalec, par ko ir tāda paranoja uz apdeitiem. Drošībai, lai neaizmistu telefona paroli vai sms nenobloķētos, tos esmu atslēdzis. Pirkstu nospiedumu palietoju, sapratu, ka to var arī atslēgt. ;) Swedbank nevar piekļūt bez tikai man zināmiem datiem. Kniebšanos ar sievu mobīlajā nefilmēju. Mīļāko tel.nr. nav, pietiek ar sievu. Paroles i-net loginos praktiski visur vienādas – tā teikt drošībai, lai neaizmirstu. :)) Pielaides pie valsts noslēpuma nav. Uzņēmuma info telefonā neglabāju. Kāpēc man vēl kaut kādu apdeitu drošībai vajag? Un būsim reāli, ja būs ko zagt, tad nozags ar visām tavām drošībām. Jeb būsim pavisam reāli – visa… Read more »

Kristaps Skutelis

Nav paranoja, vienkāršs un pagalam parasts veselais saprāts. Es arī nedaru lielāko daļu no pieminētā, bet tāpat ejot prom no mājas aizslēdzu ārdurvis un arī mašīnu neturu vaļā :)

Kristaps Skutelis

Es te nolikšu šo :) comment image

digitalk

man arī sāk apnikt tava stūrgalvīga patērētāju tirgus loģikas sludināšana aizsedzoties ar tehnoloģisku nepieciešamību. tavas “pašsaprotamās lietas” ir tikai tava kļūdainā izpratne par jauno versiju ģenerēšanas iemesliem un nevēlēšanās pieņemt acīmredzamus faktus. tāpēc vienmēr dzīvosi ar maldīgo apziņu, ka esi “palīdzējis” saviem lasītājiem, jo tevis maldinātie tāpat nenāks šeit masveidā žēloties.

Kristaps Skutelis

Kursors.lv nav tik specifisks medijs kā, piemēram, XDA forums, kurā noteikti neietu krastā šādi teksti. Kursorā mēs tomēr gribam aptvert plašāku auditoriju par hārdkorīgajiem gīkiem un masām pareizais ieteikums ir motivēt rūpēties par savu drošību un regulāri uzstādīt atjauninājumus, īpaši tik strauji mainīgām ierīcēm kā mobilās ierīces. To sakot, es ļoti labi apzinos, ka dažkārt mēdz būt izņēmumi, kad jaunākā versija nes kaut kādus liekus gļukus (Apple pēdējos gados šo uzskatāmi parāda) un pāris dienas var nogaidīt, kamēr tie tiek salaboti. Tādos gadījumos mēs varam mainīt mūsu vēstījumu un norādīt uz šiem izņēmuma gadījumiem, bet kopumā mūsu nostāja lasītāju vairuma… Read more »

Guntars K

Cik sviestaini.:))))
Androidam nav nepieciešams nekas jaunāks, jo nu jau pēc KitKat vairāk nav nepieciešami labojumi… nu
.. izņemot katram Samsungam .. un katra vecā versija strādā tik pat labi kā jaunās. Starp 6 un 8 vispār ir tikai fīču atšķirība, tad kāpēc jāatjauno ātrāk kā iegādāts nākošais telefons? Cik noprotu iOS ir mūžīgā problēma – viss kas vecāks nogruzī mobzi. Apple piezīdušies kā ērce pie lietotājiem.

Kristaps Skutelis

Ha ha, smieklīgs joks.

KKTK

Kristaps spītīgi cenšas nesaprast, ka ir ražotājs X, kas spiežot uzlikt jaunāko ROMu padara dzelzi ar vien lēnāku, bet pats galvenais, atgriezties pie vecākas versijas vairs nav iespējams. Totāli. Ieberzies? Lēns? Pēc janu! Tas Kristapa prāt esot labi.

Taču, ja ir dzelzis + strādājošs Y ROMs, bet vecs. Nu vec un nesmuks, bet strādā nemainīgi jau gadiem, tad nav tur ko kustināt, lai tak strādā. Tas pēc Kristapa domam esot slikti. Pārsmieties :D

Kristaps Skutelis

Tā nu šajā pasaulē ir iekārtots, ka nekas nestāv uz vietas un viss nemitīgi mainās. Vienīgais gadījums, kad es neko neteiktu par atjauninājumu nepiedāvāšanu un neuzstādīšanu ir tie retie gadījumi, kad gala ierīces nekad mūža nepieslēdzas pie tīkla un tieši vai attālināti neapmainās ar datiem. Visos citos gadījumos programmatūras atjauninājumiem ir jābūt regulāriem, ilgiem un obligāti uzstādāmiem. Tas ir tikpat skaidrs kā alfabēts vai reizrēķins.

KKTK

Nu programmas jau arī atjauninās, kas ražotāji to atjaunina. Liekas Wāzei pēdējās vizuālās un runas fīčas bija tikai uz jaunākajiem ROMiem. Vecākiem, zinot ka dzelži veci jaunie vizuālie štrunti vairs nenāca. Lieliski. Kas tu domā ar veco vāzi navar vairs braukt?
Bet te runa vispār ir par ROMu. Kas tev torņi pēkšņi kļust savādāki? Wifi sāk raidīt savādāk? Pulkstenis sācis iet uz otru pusi? Pilnīgi nekas no pamat lietām nemainās. Nu nebūs no kāda tur stūra izvelkama mega izvēlne, bet piezvanīt tāpat varēs! ĀTRI, nevis cīnīties ar Feisbuku fonā :D

Kristaps Skutelis

Programmatūras atjauninājumi ne vienmēr nes vizuālas vai jaunu funkciju izmaiņas. Jebkurā softā ir tik daudz ko labot, uzlabot, optimizēt. Jo kā jau minēju iepriekš, mainās gan pats softs, gan sistēmas tam apkārt.

Kas attiecas uz pašu Android, tad šis softs sastāv no vismaz padsmit miljoniem (!!!) koda rindiņu un nav jābūt nekādam Einšteinam, lai saprastu, ka arī tur ir pilns kļūdu un iespēju kodu uzlabot.

Nevajag uz šo jautājumu skatīties tik šauri un bezatbildīgi.

KKTK

Bezatbildīgi būtu, ja vecajā versijā būtu zināmi bīstami drošības caurumi. Citādi izlabo bariņu kļūdu un ar jaunām fīčām saveido tik pat jaunu kļūdu. Un tev visu laiku šķiet, ka vajag tās jaunās kļūdas :)
Labi, laikam neesi uz veca Android dzelža uzlicis atpakaļ sākotnējo ROMu, un konstatējis – viss lido! Izskatās draņķīgi, bet strādā zibenīgi! :D

Kristaps Skutelis

Nav runa par “viss lido” vai “izskatās draņķīgi”. Ir runa par gluži vienkāršu drošību.

Jā, pareizi saki, ka pievienojot jaunas fīčas nereti tiek salauzta esošā funkcionalitāte. Es to darbā redzu katru dienu. Bet tu nemaksā Google vai kādam citam tehnoloģiju gigantam tik daudz naudas, lai tie pārstātu uzlabot savu programmatūru. Tāpēc arī visu laiku ir tāds skrējiens vāveres ritenī, kas robežojas ar to, ka gala lietotāji kaut kādā mērā cieš. Bet tā nu šī pasaule ir iekārtota.

azad

Nav starpības kas ražo, kam pārdod utt. Paši pārdod, nu tad arī domājiet, kā nodrošināt visu. Google izstrādā, pārdod tālāk, tad arī paši domājat. Arī protams tālākie telefonu ražotaji ir atbildīgi par savu veikumu. Bet tas tiešām ir nožēlojami, ja tu nopērc telefonu, lieto to rūpīgi un nedomā mainīt, bet tev nav pieejamas jaunākās fīčas vai kādi labojumi tikai tapēc, ka tev nav jaunākais bleķis. Neviens negrib ķīpāties ar ko vecāku, tāpēc to pamet novārtā, cost saving:D Tikai kāpēc es varu ieiet pie auto dīlera salonā un pasūtīt detaļu kaut 20 gadīgai mašīnai un man tādu piegādās! Jā, iespējams ne… Read more »

GundarsBarons

Tev taču jau n- cilvēki te raksta – ja dzelzis strādā fiziski un softiski. Pilda to pašu ko iepriekšējo gadu, pilda to tikapt perfekti. Tad nafig grūst kaut ko jaunu ar risku, ka dzelzis vairāk nepavilks jaudu prasošo softu? Cilveki lieto iekārtas, dažādi, ne visi ir gīki.

Kristaps Skutelis

Un es jau n-to reizi saku kāda ir situācija programmatūras/ierīču jomā un kas ir jādara. Jā, gadžeti noveco un ar laiku tie ir jāmaina. Telefons nav laterna, kas pilda tikai vienu vienkāršu uzdevumu un pie tam nemainīgā kvalitātē gadu no gada.

GundarsBarons

To tev marketologi iestāstīja? Agrāk telefonu mainīja ik pa 2gadiem. Tad katru gadu. Nu jau 6mēn vecs telefons ir neglābjami novecojis. Kas tālāk? Pēc laika katru rītu izņemsim no kārbiņas jaunu smārtu, jo vakarējais nav vairāk derīgs? Jā, šī ir galējība. Bet tāda pati kā tā, ka telefons nevar pildīt savu funkciju ilgāk par marketologu noteikto laiku. Var! Un pilda. Un nav nedrošs. Ja saprāta robežās seko, kurā lapā lien, kuram linkam spied, kādu softu gribi pamēģināt un ko vispār dari ar telefonu.

Kristaps Skutelis

Pieredze, pieredze. 3 gadi un ir laiks mainīties vairumā gadījumu. Saprāta jautājums arī precīzi pieminēts, vairumā gadījumu tā pietrūkst un tāpēc labāk sēdēt uz aktuālām ierīcēm/softa. Es saprotu, ka esi spics nazis un gīks – vari droši lietot savu HTC G1 vēl 5 gadus :)

Lapsinieks

Man liekās, ka galvenā problēma visās diskusijās par šo tēmu (Tavu spītību ieskaitot): tiek jaukkts un vienā katlā samestas divas lietas – viena ir drošības atjauninājumi, kurus gūglei un arī apple būtu jānodrošina kā minimums 3 gadus un jauna versija ar jaunām ūberfīčām, kuras daudzi dzelži pat teorētiski nespēj pavilkt. ja man vecam dzelzim uzliek 4K 60fps atbalstu, kura dēļ telefons sāk bremzēt, jo to neatbalsta procesora arhitektūra, tad tas nav labi.

GundarsBarons

Tad iekārta ar softu ir vajadzīga lietošanai vai ” biežiem, ilgiem, obligatiem” atjauninājumiem? Pēc tam vēl laika tēriņam, lai apgūtu atkal kādas jaunās fīčas vai mēģinājumiem atrast, kur to drazu atslēgt, kuras ražotājam likās vajadzīgas, lai gan viņš pilnīgi un absolūti neko nezina, kas ir vajadzigs, teiksim man. Tu nu paliec par zombiju drusku.

Kristaps Skutelis

Un ko man domāt par tevi, kam totāli nepielec tik vienkāršas lietas? :)

Artis Ābols

Te būs ļoti precīzi pateikts – konkrētā Pie versija vēl arvien ir beta bez vairākām iespējām, kas tika izziņotas pavasarī. “However, the official release will not include all of the features that Google announced at Google I/O. The main things that will be missing are the Digital Wellbeing features, including the usage dashboard, app times, and a “wind down” setting for when you go to bed. Instead, those features will be offered as a beta for Pixel users right away. The actual release will come in the fall; Google says “Android One and other devices coming later this year.” One… Read more »

Kristaps Skutelis

Nē, šī nav beta. Jā, daļa fīču būs vēlāk.

Artis Ābols

9.1 droši vien nebūs devējama par betu, bet konkrētais 9.0 izpildījums diez vai dikti atšķiras no pēdējā developer preview…

Kristaps Skutelis

Beta ir tad, kad to sauc par betu nevis, kad tā izskatās pēc betas.

digitalk

– why are you release this bugged alpha code?
– that’s beta…
– how can that be beta?!!
– that’s beta than nuttin’

muks

Kur Tu rāvi kaut ko par betu? Lietoju jau apmēram nedēļu, nav bijis ne mazākā sīkuma, pie kura varētu piesieties.