AMD Ryzen spožums un posts

Šis partnera materiāls tapis sadarbībā ar interneta veikalu Dateks.lv. Rakstu veidojis Toms no Dateks.lv un rakstā iekļautas partnerprogrammas saites. Kas ir partnera materiāls?

39

Brīdinu, ka šis raksts nebūs par procesoru veiktspējas testiem, kur skaitīsim un salīdzināsim virtuālos papagaiļus, taču no sava veida divkaujas starp Intel un AMD neizbēgsim tā vai tā. Uzsvars vairāk būs uz Dateks.lv kā pieredzējuša datortehnikas tirgotāja, stacionāro datoru būvētāja, kā arī garantijas un pēcgarantijas servisa nodrošinātāja pieredzi darbā ar dažādām stacionāro datoru platformām, ar tām saistītajām niansēm un atgadījumiem, ko ikdienā esam novērojuši un piedzīvojuši.

Priekšvārds

Pirms ķeros vērsim pie ragiem, nedaudz ieskicēšu AMD kompānijas pēdējo 2-3 gadu vēsturi, kas palīdzēs labāk saprast to, kas vispār noticis zili-sarkanajā CPU pasaulē.

Reklāma

Kopš 2016. gada nogales kompānija Advanced Micro Devices, kas tautā plašāk pazīstama kā AMD, piedzīvo ļoti strauju augšupeju. Aug kompānijas apgrozījums, peļņa un akciju cenas biržā. Tam visam par galveno iemeslu kļuva AMD Zen mikroarhitektūra, kuru laikā no 2012. līdz 2015. gadam izstrādāja slavenais mikroprocesoru inženieris un leģendāro AMD Athlon 64 un Apple A4/A5 procesoru radītājs Džims Kellers, kurš pēc Zen pabeigšanas darbu AMD pameta, pēcāk pievienojās Tesla komandai, bet pirms dažiem mēnešiem kļuva par Intel viceprezidentu. Protams, arī apsviedīgā uzņēmuma vadītāja Lisa Su un kompānijas sekmīgā un gana agresīvā mārketinga stratēģija ir devusi nozīmīgu artavu izaugsmē, bet ko gan dotu spēcīgi cilvēki un laba reklāma, ja pats produkts nebūtu konkurētspējīgs… 🙂

Par Zen arhitektūru un tieši Ryzen galddatoru procesoriem runājot, beidzot pēc ilgu gadu stagnācijas un neveiksmīgajiem buldozeriem, jeb FX sērijas procesoriem (kurus man nezināmu iemeslu dēļ laiku pa laikam kāds pamanās pasūtīt arī 2018. gadā), AMD ir radījuši produktu, kas pastiepjoties uz pirkstgaliem spēj aizsniegt pat Intel jaunāko procesoru veiktspējas līmeni, ko apliecināja manis veiktie testi 2017. gada martā, kuros salīdzināju Ryzen 7 1700X un Intel Core i7-7700K procesorus arī pie vienādiem kaujas apstākļiem (4C/8T režīmā pie fiksētas 4.0 GHz frekvences).

Šie notikumi kalpoja kā spalgs trauksmes zvans un lika pamosties teju monopola pozīcijās esošajam Intel, kas steigā centās glābt ugunsgrēku, izlaižot Kaby Lake-X Core i5-7640X un Core i7-7740X procesorus, kuri man nesaprotamu iemeslu dēļ tika realizēti uz dārgās Intel LGA2066 HEDT platformas, tā vietā lai darbotos uz Z270platēm. Likumsakarīgi, ka tie piedzīvoja īstu fiasko un šī gada maijā, mazāk kā gadu pēc relīzes Intel tos noņēma no trases pavisam.

Silīcija Ielejas gigantam bija jārīkojas ātri, jo kompānijas ieņēmumi un tirgus pozīcijas samazinājās negaidīti strauji. Neiztika arī bez darbinieku atlaišanas, līdz visbeidzot 2017. gada oktobrī klajā nāca Coffee Lake arhitektūras procesori, kuri pirmoreiz kopš “Core i” klasifikācijas ieviešanas 2010. gadā piedzīvoja izmaiņas kodolu konfigurācijā – Core i3, i5 un i7 katrs ieguva par diviem kodoliem vairāk kā to priekšteči. Tas arī bija pirmais gadījums pēc 4. paaudzes Haswell CPU relīzes, kad varēja novērot vismaz 10% uzlabojumu veiktspējā pret iepriekšējo paaudzi. Šoreiz gan tas izdevās kodolu skaita pieauguma dēļ, jo IPC (instructions per cycle) rādītāji starp Skylake, Kaby Lake un Coffee Lake ir identiski.

Taču vēl aizvien mainstream segmentā Intel īsti nav ko likt pretī 8-kodolu Ryzen 7 procesoriem, tāpēc AMD joprojām klājas ļoti labi – tirgus pozīcijas uzlabojas un ik ceturksni uzņēmums ziņo par kārtējo pārspēto ieņēmumu rekordu.

Šobrīd ļoti aktīvi internetā baumo par Intel 9000. sērijas procesoriem, un tā vien šķiet, ka jau līdz šī gada beigām no zilās nometnes varētu sagaidīt 8-core/16-thread procesoru Core i9-9900K izskatā, kura darbināšanai, iespējams, būs vajadzīga jauna Z390 čipseta plate, bet tikpat reāls ir variants, ka 9000. procesori būs saderīgi ar jau pārdošanā esošajiem Z370 dēļiem, veicot BIOS atjaunināšanu ar vecāka CPU palīdzību. Par šo es noteikti vēl uzrakstīšu, taču tagad laiks ķerties pie pieredzes izklāstīšanas un novērojumiem, ko pusotra gada laikā esam ieguvuši, ikdienā komplektējot gan AMD, gan Intel sistēmas un tirgojot to komponentes.

Praktiskā pieredze ar Ryzen

Pamatplates un procesoru saderība, BIOS

AMD jau no pašiem pirmsākumiem ir centusies būt maciņam draudzīga kompānija, jo čipseti un ligzdas netiek mainītas līdz ar katru jaunu procesoru sēriju, kā to 90% gadījumos dara Intel. Tas nozīmē, ka nopērkot nu jau vienu paaudzi novecojušo AMD X370 (arī B350 vai A320) pamatplati, kura iznāca reizē ar pirmajiem Ryzen 1000. sērijas procesoriem, tā būs saderīga ar 2000. sērijas Zen+ CPU, kas iznāca šogad. Ļoti iespējams, ka uz tām varēs uzstādīt pat Zen 2 procesorus, kuri tiek veidoti 7 nm tehnoloģiskajā procesā un dienasgaismu varētu ieraudzīt jau nākamgad. Forši, vai ne?

Taču tam visam ir viens būtisks BET. Tā kā X370 vai jebkurš cits iepriekš minētais AM4 čipsets un ar to aprīkotās pamatplates saražotas vēl pirms 2000. sērijas Ryzen, tad, lai jaunais procesors uz šādas plates darbotos, ir nepieciešams atjaunināt plates aparātprogrammu, jeb firmware, ko vairāk pazīstam ar vārdu BIOS. Process nav sarežģīts, bet, lai to veiktu, ir nepieciešams vecāks AM4 procesors no pirmās paaudzes, savādāk sistēmu nav iespējams pat startēt. Ja no Dateks.lv esi pasūtījis stacionārā datora komplektu ar šādu plates un procesora kombināciju, tad par to vari neraizēties – mums servisā šādiem gadījumiem ir atlikts AMD A6-9500 APU – viens no vecākajiem un lētākajiem AM4 procesoriem, kurus visām AM4 platēm būtu jāatbalsta no pašas pirmās BIOS versijas.

Lielākas problēmas var rasties tiem entuziastiem, kas pasūtītas komponentes pieraduši sakomplektēt savām rokām. Esam piedzīvojuši šādus gadījumus, kad klients nopircis 2000. sērijas procesoru kopā ar vecāku pamatplati un sūdzas, ka tas nedarbojas, jo ir bojāts procesors/plate/RAM vai jebkas cits, lai gan realitāte vienkārši rūpnīcā “iešūtā” BIOS versija ir par vecu un neprot atpazīt procesoru. Pašlaik šādus gadījumus jau laicīgi cenšamies piefiksēt un plates BIOS atjaunināt pirms preces nosūtīšanas. Tomēr, ja šādu kombināciju esi iegādājies un kaut kas nestrādā, tad pirms sākt raustīt procesoru un atmiņu, labāk sazināties ar mums. Ar BIOS atjaunināšanu par nelielu, bet godīgu samaksu palīdzam arī tiem, kas komponentes iegādājušies citur.

Ļoti mulsinošs ir fakts, ka uz vairākiem A320/B350/X370 sistēmplašu iepakojumiem kaut kad 2018. gada pirmajos mēnešos sāka parādīties uzlīme ar tekstu “AMD Ryzen Desktop 2000 Ready”, pēc kā var noprast tikai vienu – šī plate ir gatava atbalstīt 2000. sērijas procesoru out-of-box bez BIOS atjaunināšanas. Praksē esam pārliecinājušies, ka vairums no šiem modeļiem patiešām nodrošina 2000. sērijas Ryzen APU procesoru – Ryzen 5 2400G un Ryzen 3 2200G darbību, bet ievietojot šādā platē kādu no Pinnacle Ridge CPU, kuri arī ir Ryzen 2000. sērijas desktop pārstāvji, tie nedarbojas un nekas cits neatliek kā ķerties pie mūsu glābšanas salmiņa AMD A6-9500 izskatā. Manuprāt tā ir maldināšana.

Sausais atlikums – AMD ir malači, ka ļauj jaunus CPU likt uz vecākām platēm. taču to izdarīt nav tik vienkārši, izņemot situāciju, kad tev plauktā nejauši stāv pirmā metiena AM4 procesors un par BIOS atjaunināšanas nepieciešamību vispār esi informēts. Pavisam noteikti līdzīga situācija būs ar X399 platformu un otrās paaudzes AMD Threadripper procesoriem, kuri tirgū nonāks jau šomēnes ar monstrālo 2990WX (32 cores, 64 threads, 64MB Cache, 250W TDP) priekšgalā. Būtu bēdīgi, ja tikai BIOS update funkcijas nodrošināšanai nāktos meklēt vai pirkt gandrīz 500 EUR (lētākā Threadripper CPU cena) vērtu procesoru. Par laimi tas šoreiz izpaliks, jo teju visām X399 platēm ir BIOS Flashback funkcija, kas nodrošina BIOS atjaunināšanu caur USB zibatmiņu pat bez ievietota procesora un RAM!

Šajā aspektā rezultāts cīņā starp Intel un AMD ir neizšķirts. Plusiņš AMD par jaunu procesoru atbalstu uz vecākām platēm, bet mīnuss par sarežģījumiem, kas rodas lai to realizētu. Intel gadījumā viss ir vienkārši – iznāca jauns procesors? Pērc jaunu plati! Dārgi, bet komfortabli – iespraud un lieto, nelauzot galvu par to, kur sameklēt vecu Celeron BIOS atjaunināšanai.

Operatīvās atmiņas atbalsts

Jāsaka kā ir – operatīvā atmiņa (RAM) bija un joprojām ir ļoti sāpīgs temats ikdienā saskaroties ap AMD Ryzen sistēmām. 2017. gadā, kad pirmie Ryzen 7 procesori un plates bija tiko iznākušas, slikto atmiņas saderību varēja norakstīt uz pavisam jauno un vēl zaļo Zen platformu. Kopš tā ir pagājis pusotrs gads, bet problēmas joprojām pastāv, turklāt tās novērojamas arī uz jaunajām X470 un B450 pamatplatēm kopā ar jaunajiem Zen+ procesoriem.

Sākotnēji AMD problēmu novēla uz mātesplašu ražotājiem, kas ir diezgan absurdi, jo ASUS, Gigabyte, MSI un jebkurš cits brends tieši no paša AMD saņem BIOS pirmkodu, jeb AGESA (AMD Generic Encapsulated Software Architecture) implementēšanai savos BIOS interfeisos. Turklāt pats atmiņas kontrolieris gan AMD, gan Intel sistēmām jau pēdējos 10 gadus neatrodas uz plates, bet ir iebūvēts procesorā. Ar AGESA 1.0.0.6 versiju AMD solīja uzlabot operatīvās atmiņas saderību un darbību. Iespējams kaut ko arī uzlaboja, taču pieredze mūsu servisā liecina, ka pat pēc jaunākās BIOS versijas uzstādīšanas vidēji 1 no 5 AMD Ryzen sistēmām ar reizi pirmo neizdodas ieslēgt tieši atmiņas nesaderības dēļ. Turklāt tas novērojams ar praktiski jebkura ražotāja visdažādākajām atmiņām.

Kā izpaužas atmiņas nesaderība? Visbiežākais scenārijs ir tāds, ka dators vienkārši neieslēdzas – melns ekrāns un POST (Power-on self-test) signāla nav, kam reizēm pievienojas arī tipiskie pīkstieni. Retākos gadījumos ir tā, ka sistēma, kurā uzstādīts RAM ar 3000 MHz frekvenci, palaižas, bet tikai 2133 vai 2400 MHz režīmā. Pēc XMP profila ieslēgšanas, kas aktivizē atmiņas nominālo (rated) darba frekvenci, dators atkal pārstāj startēties, līdz pēc trim neveiksmīgiem mēģinājumiem sistēma palaižas ar noklusējuma iestatījumiem un zemāko atmiņas frekvenci.

Kā rīkoties šādā situācijā, kad sistēma nestartējas? Ja tiek izmantots komplekts ar 2 vai 4 atmiņas moduļiem (kit of 2 vai kit of 4), tad vispirms jāmēģina startēt sistēmu tikai ar vienu RAM plāksni. Ja ar pirmo neaiziet, liekam nākamo, jo pastāv pavisam neliela varbūtība, ka kāds no iegādātajiem RAM moduļiem tomēr ir defektīvs. Ja ar nevienu no moduļiem sistēma neieslēdzas, ņemam jebkura cita modeļa DDR4 operatīvo atmiņu, vēlams ar maksimāli zemu frekvenci (ideāli, ja 2133 MHz). Ja ar šo citu atmiņu viss darbojas, vispirms no plates ražotāja mājaslapas lejupielādējam un uzstādām jaunāko BIOS versiju ar cerību, ka tas varētu uzlabot operatīvās atmiņas atbalstu. Pēc BIOS atjaunināšanas pārstartējam sistēmu un pārbaudām, vai tā joprojām darbojas ar rezerves atmiņu. Ja viss veiksmīgi, mēģinām iedarbināt sistēmu ar sākotnējo atmiņu, arī šoreiz sākot tikai ar vienu plāksni. Ja darbojas, pievienojam pārējos moduļus (vēlams pa vienam) un mēģinām vēlreiz. Ja viss notiek – forši, ja nē – drošības labad liekam ar Ryzen nesaderīgo atmiņu Intel platē, lai pārliecinātos, ka tas tiešām ir Ryzen sistēmas, nevis pašas atmiņas defekts. Pieredze liecina, ka vairāk kā 95% gadījumos RAM ir vesels un problēma tiešām ir AMD un konkrētās atmiņas (ne)saderībā. Lieki piebilst, ka pa šo laiku varētu salikt trīs vidēji sarežģītas uzbūves Intel sistēmas…

Kā izvairīties no šādām situācijām? Gandrīz visi ražotāji savās mājaslapās piedāvā sarakstus ar saderīgajām atmiņām – pie plates modeļa jāmeklē lapa vai dokuments ar nosaukumu Memory Support List vai QVL (Qualified Vendors List). Pēc pieredzes gan brīdinu, ka tur parasti ir ļoti maz atmiņu un saraksti praktiski netiek papildināti – kādi nu RAM modeļi testēšanas brīdī ražotājam bija pieejami, tos arī ir atzīmējuši. Dabā ir ļoti daudz atmiņas modeļu, kuras nebūs atrodamas šajos dokumentos, bet uz konkrētās plates strādās nevainojami. Diemžēl gandrīz tikpat daudz ir tādu, kas var nestrādāt. Vēl viens drošs (bet ne par visiem 100%) variants ir G.SKILL Fortis un Flare X sērijas atmiņas, kurām ražotājs sola īpaši labu saderību ar AMD sistēmām.

Ja esi pasūtījis gatavu Ryzen datorkomplektu no Dateks.lv un tā komplektēšanas laikā mūsu tehniķim gadās šādi piedzīvojumi, tad ļaunākais, kas var notikt – datoru saņemsi par dienu vēlāk, kamēr uzmeklēsim un no noliktavas atvedīsim citu, saderīgu modeli ar līdzvērtīgiem parametriem, iepriekš informējot par izmaiņām. Ja tomēr sistēmu esi nolēmis komplektēt pats, visu iegādājies, salicis, bet tā nedarbojas un pa rokai nav citas atmiņas, tad liec vien plati, CPU un RAM maisiņā un joz uz Zemitāna ielu 9, kur Dateks serviss to visu pārbaudīs.

Jāatzīst, ka Ryzen platforma joprojām ir tālu no brieduma. Ja veiktspējas ziņā ir sperts liels solis uz priekšu, tad sistēmas stabilitātes un dzelžu saderības ziņā vēl tāls ceļš ejams. Intel nometnē pāreja uz DDR4 pagāja nemanot – Skylake sistēmām praktiski nebija nekādu problēmu ar RAM darbību. Neatminos, ka pēdējo 10 gadu laikā, kopš cītīgi sekoju līdzi dzelžiem un PC nozarei, Intel dārziņā būtu redzēts kaut kas līdzīgs Ryzen atmiņas problēmām. Atmiņas atbalsta aspektā pārliecinoša uzvara Intel. Pusotra gada laikā uz Ryzen dzelžiem iztērētā servisa tehniķu laika un nervu šūnu apjoms, visticamāk, pārspēj 5 gadu laikā piedzīvoto uz visiem Intel platformas datoriem kopā, kuru īpatsvars laikā no 2013. līdz 2017. gadam Dateks.lv bija 88% pret 12% Intel labā, kamēr 2018. gada pirmajos 6 mēnešos proporcija ir nedaudz izlīdzinājusies, taču joprojām 77%  no visiem pārdotajiem procesoriem ir tieši Intel.

Secinājumi

Ryzen procesori ir gana ātri un konkurētspējīgi, turklāt tie ir palīdzējuši AMD izlīst no grāvja, uzlabot finansiālo stāvokli, atjaunot konkurenci tirgū un beidzot dot patērētājiem izvēles iespējas. Tieši konkurences trūkums CPU industrijā bija iemesls ilgstošajai stagnācijai, jo Intel varēja justies (pārāk) atbrīvoti, līdz ar to tehnoloģiskā attīstība bija praktiski apstājusies. Rezultātā lejupslīdi piedzīvoja viss globālais PC tirgus, jo lietotājiem vairs nebija iemesla ik pēc 2-3 gadiem mainīt savu datoru, neskatoties uz to, ka teju ik gadu Intel izlaida “jaunu” procesoru līniju, bet tas neko neveicināja, ja jaudas uzlabojums bija vidēji 5 procenti.

Taču 2017. gadā viss mainījās, jo pateicoties AMD Ryzen veiksmes stāstam Intel divu gadu laikā būs dubultojis kodolu skaitu mainstream platformā – ja Core i7-7700K bija 4 kodolu procesors ar HyperThreading (8 loģiskie kodoli), tad šobrīd populārais Core i7-8700K jau ir pilnvērtīgs 6 kodolu un 12 plūsmu CPU. Jau šī gada oktobrī dienasgaismu varētu sagaidīt arī Coffee Lake-S Refresh procesori Core i7-9700K (8 cores / 8 threads) un Core i9-9900K, kurš darbosies 8 core / 16 thread režīmā, gluži kā tiešais konkurents Ryzen 7 no AMD nometnes. Tas, pateicoties nedaudz labākam IPC, augstākām takts frekvencēm un labāku OC potenciālu varētu ļaut Intel atkal palielināt savu tirgus daļu un maka biezumu.

Kā vēsta sens latviešu sakāmvārds – nav maizes bez garozas. Tā tas diemžēl ir arī AMD Ryzen gadījumā. Lai gan procesori ir tiešām jaudīgi, energoefektīvi, konkurē ar Intel veiktspējas ziņā un ir pat izdevīgāki pēc kritērija cena/veiktspēja, pati AM4 platforma pusotru gadu pēc iznākšanas vēl ir visnotaļ jēla un nestabila. Lai piedabūtu strādāt procesoru, var paiet stundas un pat nākties meklēt palīdzību. Tāpat ir liels risks, ka izvēlētā atmiņa vienkārši “nedraudzēsies” ar Ryzen. Rezultātā izvēloties Ryzen sistēmu ir liels risks zaudēt laiku, naudu un nervus, viesoties pie pārdevēja (nedod dies’ viss salasīts pa vairākiem veikaliem) un klāstīt savas problēmas, meklēt to cēloņus un risinājumus. Tas protams atkrīt divās situācijās: 1) ja Ryzen dators tiek pasūtīts no Dateks.lv, jo visas iespējamās šaizes risinām mēs, bet klients saņem 100% funkcionālu datorsistēmu; 2) ja izlem par labu Intel sistēmai.

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
39 komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
Lapsinieks
07.08.2018 18:07

jūs man tā sakritāt uz nerviem, ka man darbā bija jāpasūta tāds paspēcīgāks dators un nācās izvēlēties vienīgo zināmo troļļotāju – Dateks… mans vienīgais uzstādījums bija mest lielu līkumu AMD, kas veiksmīgi tika arī realizēts. Ciest nevaru to kompāniju jau 20 gadus. Patlaban arī ir divi kompji ar AMD videokartēm un cirvis ir īstais instruments, kuru ik pa brīdim man gribās pielietot. Bet, ja ar jauno datoru būs kādas lielākas šaizes, tad pirmā vieta, kur par to rakstīšu būs tieši Kursors.

Kartupelis3
07.08.2018 19:12

Jauks un pamācoš rakstiņš. Tik bik tur atkārtojas domas un attircīgi pz garu…

Kā ir ar video karšu atbalstu šīm sistemām? Nav problēmas ielikt amd nvidia un intel amd kartrs?

07.08.2018 20:27
Reply to  Kartupelis3

Par laimi ar videokartēm viss ir kā pienākas un nekādi brīnumi laukā nelec.

Kā reiz servisā kolēģis šodien piedzīvoja visu manis aprakstīto. Kombinācija ar Gigabyte GA-AB350M-DS3H plati + Ryzen 5 2600 CPU. Uz plates uzlīme “Ryzen 2000 Ready”, bet pa taisno protams neiet. Pēc BIOS update viss kārtībā ar servisa atmiņu, bet ieliek vajadzīgo Patriot 2x8GB DDR4 2666 CL19 – neiet. Intereses pēc liekam tādu pašu Crucial – arī neiet. Bet ar 3000 MHz CL16 G.Skill – viss darbojas. Lieki pieminēt, ka notestējot abus niķīgos RAM Intel sistēmā, abi paceļas ar pirmo.

Rūdolfs Rancāns
07.08.2018 23:11

Partnera materiāls > preses relīzes

Kristaps Skutelis
08.08.2018 01:21

Jā, Toms spridzina! Vairāk tādus!

Raimonds Talcis
08.08.2018 10:08

Ļoti labs un noderīgs raksts.
Vismaz visas aktuālās problēmas apkopotas vienā vietā un saprotami izklāstītas.

Lapsinieks
08.08.2018 13:25

Man tāds jautājums Tomam – ja es pie jums nopērku kompi un monitoru, vai man būtu jāsagaida, ka līdzi nāk vads ar ko abus savienot, vai vismaz e-pasts vai īsziņa, ka vada komplektācijā nav?

08.08.2018 13:31
Reply to  Lapsinieks

Nav nācies redzēt monitorus, kam kabelis komplektā nav vispār. Cits stāsts ir tad, ka komplektā ir VGA kabelis, bet videokartei šāda porta nav. Tāpēc PIRMS pirkuma rekomendējam:
A) zem mūsu produkta apraksta sadaļā “Papildus specifikācija” uzmeklēt, kādi kabeļi ir iekļauti komplektā,
B) šo pašu informāciju 99% gadījumu norāda ražotājs sava produkta lapā (sk. Included accessories)
C) zvans uz biroja tālruni vai ziņa uz info@dateks.lv ar produkta ID, noskaidrosim un informēsim.

Lapsinieks
08.08.2018 16:10

nepiekrītu. es to saucu par sliktu servisu. ja pašiem slinkums iedziļināties, tad pielieciet piedāvājumos disklaimeri, ka var nebūt vadu. Vitaļiks, pie kā vienmēr pirku datorus, man vienmēr pateica, ja sagaidāmi pārsteigumi. nopērc datoru, bet darbadiena pakaļā jo jāskraida un vadi jāmeklē.

Kristaps Skutelis
08.08.2018 16:55
Reply to  Lapsinieks

Kas, tu kaut kāds zīdainis? Tev ir konkrētas iespējas kur var noskaidrot kāda ir produkta komplektācija. Parasti tas ir uz kastes/iepakojuma uzzīmēts/uzrakstīts. Te vēl pat specenes info iesaka apskatīt. Tik daudz taču pats vari izdarīt.

Lapsinieks
08.08.2018 17:25

Kāpēc Tu dzen sviestu? Tu cilvēks ieej šeit https://www.dateks.lv/datori/creative-series/core-i7-creative-8gen, sakomplektē datoru ar visām ierīcēm un kur tieši parādās informācija, ka kāds vads nebūs? Pasūti, tev smuki atved, tu visu izpako un figu – nav vada. Izlasīju atsūtīto komplektācijas sarakstu – nav nekas minēts, ka kāds vads varētu trūkt. Eju, skatos https://www.dateks.lv/cenas/lcd-monitori/148917-philips-273v7qsb-27- neko neatrodu par vadiem. Varbūt nav arī barošanas vads? Varbūt datoram arī nav barošanas vads? Kastes tu vari veikalā pētīt, kas uz tām rakstīts.

Kristaps Skutelis
08.08.2018 18:05
Reply to  Lapsinieks

Ā, tas ir komplektēto datoru gadījumā? Es biju pārpratis, ka tu sūtīji vnk atsevišķas kastes. Tad, jā, stulbi, ka par vadu nepabrīdina.

Lapsinieks
08.08.2018 18:15

tici man, es jau galīgi neesmu zīdainis. pat paprasīju, vai win un ofiss būs uzinstalēts. Un rakstīju, jau kā solīts, jo tieši kursora agresīvās reklāmas politikas dēļ uz šī kantora uzķēros – ceru, ka Tev kaut kas ieripos!
Bet galvenā doma ir – ka klientu servisu nekad nav par vēlu / par daudz uzlabot!

08.08.2018 18:32
Reply to  Lapsinieks

Paldies par kritiku. Domāsim, ko varam darīt lietas labā, lai šādas situācijas izslēgtu no dienaskārtības. Varbūt ir kāds piemērs, kur šis jau ir atrisināts un varam pamācīties?

Lapsinieks
08.08.2018 18:45

Bet protams!!! Olveiz velkom!comment image

Lapsinieks
08.08.2018 18:48

Bet protams!!! Olveiz velkam!comment image

Artūrs Čalmanis
09.08.2018 15:10
Reply to  Lapsinieks

Ja nemāki lasīt, pasauc pieaugošo.

Lapsinieks
09.08.2018 18:47

PPT

Skābene
08.08.2018 14:21
Reply to  Lapsinieks

Nelikt vadus ir jaunais trends! Iebūvējamai virtuves tehnikai tagad ražotāji arī daudzos gadījumos nedod līdzi vadus ar kontaktdakšu! :D Aprakstos par to neko nemin!

Lapsinieks
08.08.2018 16:10
Reply to  Skābene

jā. kaimiņi nopirka plīti, atveda mājās, a vada nav. pus diena sapista, kamēr tiec līdz depo pēc vada.

KKTK
08.08.2018 21:15
Reply to  Lapsinieks

Pag, vadam ir jānāk no sienas, uz atsevišķas fāzes un izdalītu 16A drošinātāju ;)

Elektriķis
09.08.2018 16:54
Reply to  KKTK

Normālai plītij “toč” nebūs 16A.

Uldis M.
08.08.2018 16:19
Reply to  Skābene

Nekas jauns, printeriem USB vads nenāca līdzi jau patsmit gadus atpakaļ. Vienmēr pircēji bija jāpārliecina ka vēl jāigādājas atsevišķi USB vadiņu!

08.08.2018 18:44
Reply to  Uldis M.

Arī Word un Excel nekad nav nācis komplektā ar Windows, bet netrūkst tādu, kas ir izbrīnīti, ka ar Windows 10 preinstalētā laptopā nevar atrast Word. Pieļauju, ka tas daudziem iegājies no reizēm, kad aiznesot kaimiņu Vaļeram pārinstalēt Windows, Vaļera zināja, ka vajadzētu uzlikt arī Office. :)

Aivis Rudzītis
08.08.2018 15:11

7 paaudzes Intel procesori arī bija savienojami ar 6 paaudzes mātesplatē, bet bez BIOS atjaunināšanas nedarbojās.

08.08.2018 18:18

Ir tāda lieta. Arī Haswell un Haswell Refresh (Z87/Z97), kā arī vēl senāk Sandy Bridge > Ivy Bridge (Z68/Z77) platformām bija tieši tāpat, bet ir viena neliela atšķirība. Kad iznāk jauns Intel čipsets, tad pati pirmā BIOS versija atbalsta pilnīgi visus tās paaudzes procesorus sākot no Celeron līdz par Core i7, ieskaitot tos, kas tajā brīdī vēl nav pat izziņoti (Pentium un Celeron vienmēr iznāk vairākus mēnešus vēlāk). Lūk piemērs no ASUS PRIME Z270-A: https://www.asus.com/us/Motherboards/PRIME-Z270-A/HelpDesk_CPU/ – visi CPU strādā no pašas pirmās versijas 0604. Plate iznāca 06.2017, bet uzreiz atbalsta Pentium G4620, kas iznāca 12.2017.

AMD Ryzen gadījumā piemēram PRIME X370-F plate ar pirmo BIOS versiju (0217) neatbalsta pirmās paaudzes procesorus Ryzen 3 1300X, Ryzen 3 PRO 1300, Ryzen 5 PRO 1600, Ryzen 7 PRO 1700X – https://www.asus.com/us/Motherboards/ROG-STRIX-X370-F-GAMING/HelpDesk_CPU/
Plates relīze 05.2017, Ryzen 3 1300X (un arī Ryzen 3 1200, kurš atkal tiek atbalstīts) – 06.2017.

Tagad iznāca atjauninātais X470 čipsets, kurš supportē visus līdzšinējos 1000. un 2000. sērijas Ryzen, bet būs interesanti pavērot vai ar pirmo versiju tiks atbalstīti arī Ryzen 5 2500X un Ryzen 3 2300X, kad tie nonāks pārdošanā tuvākajos mēnešos. :)

08.08.2018 19:03

– lejupslīdi piedzīvoja viss globālais PC tirgus, jo lietotājiem vairs nebija iemesla ik pēc 2-3 gadiem mainīt savu datoru…

Tas kāreiz bija ļoti labi. Nebija jātērējas uz jaunu datoru ik pēc 3 gadiem, ar pirms 9 gadiem pirkto mājas datoru ar i5 uz borta joprojām nav problēmu. Un koderiem beidzot bija jādara to ko no viņiem prasa – jālabo softa kļūdas un jāoptimizē kods. Varu iedomāties, kā tuvākajos pāris gados gigahercu staipītāji atkal visu sačakarēs.

KKTK
08.08.2018 21:17
Reply to  Krotow

Vispār jau tiklīdz nav jāspēlē gāmes, tā vispār nopērkot datoru ar rezervīti nākas ar to sadzīvot gadus 5 ;)

Uldis M.
09.08.2018 09:33
Reply to  KKTK

Tieši tā! Īpaši ja izvēlies uz to brīdi jaunākos dzelžus – jaunāko procesoru paaudzi, ar jaunāko čipsetu un RAM… protams ātru SSD…
Man ir viens ap 2012.gada sākumu iegādāts i5 Sandy bridge ar DDR3 un SSD kurš joprojām ikdienas darbus veic teicami!

Artūrs Čalmanis
09.08.2018 11:10

Iznāca jauns procesors pērc jaunu plati? Jā, tas tiešām ir vienkārši, bet vēl vienkāršāk ir padomāt ar galvu, sakontaktēt ar servisu, vai kādu čomu ar ryzen 1xxx proci un izdarīt apgreidu, nevis kārtējo reizi piķot sotaku par augstā gala plati intelim, jo vispirms iznāk dārgās, un tikai tad parastam lietotājam sakarīgās plates.

Kristaps Lācis
10.08.2018 09:37

Ja izvēlas RAM, kurš nav QVL, tad rēķinies, ka clusterfuks iespējams. Un Intel variants, kad pie vienāda fiziskā soketa, procesori elektriski nesavietojami – WTF!? Tas tā – raksts izteikti tendenciozs.

digitalk
10.08.2018 10:07

Intels visus ir pieradinājis pie izciliem atmiņas kontrolieriem. šobrīd QVL bija vairāk formalitāte, kurai pircējs var nepievērst uzmanību. AMD atmet mūs 25 gadus atpakaļ – šausmas pircējiem un inkvizīcija pārdevējiem.

Kristaps Lācis
10.08.2018 10:15
Reply to  digitalk

Ja pērc un saliec pats, tad derētu saprast ko dari – vadies pēc QVL vai arī face the consequences. Ja pasūti gatavu, tad serviss saliek Tavā vietā.
Tieši tas pats sanāk, ja izvēlies 1151 plati un 1151 proci nepalūrot atbalsīto proču sarakstā – beigās paliec ar proci, kuru NEVAR iedarbināt uz minētās plates VISPĀR. Same šit, different hardware!
AMD mūs ir pieradinājis, ka procis (consumer grade) ieliekams soketā ir aŗī eventuāļi iedarbināms minētajā platē.

digitalk
10.08.2018 10:28

yep, tikai raksts ir par AMD Ryzen, tāpēc tendenciozitāti es te neredzu.

Kristaps Lācis
10.08.2018 10:33
Reply to  digitalk

2) ja izlem par labu Intel sistēmai.
izvēlies 1151 plati un 1151 proci.

Un tāpat jālūr dokumentācijā.

Tagad saprati, jeb Tev galva grūta?

digitalk
10.08.2018 12:17

Intel Ryzen uz 1151 soketa, nja. tagad saprati vai vēl turpini kopš vakardienas kvasīt?

Kristaps Lācis
10.08.2018 12:32
Reply to  digitalk

Ok, specskolas audzēkni – viss raksts ir par to, ka nav iespējams iegādāties Ryzen sistēmu, jo RAM jāizvēlas pēc QVL, jo pretējā gadījumā var ieberzties uz stickiem, kas platē nedarbojas. Plus iegādājoties plati un CPU ar vienādu socketu pastav iespēja, ka jāveic BIOS upgreids, lai sistēma strādātu. Tas ir izvirzīts kā arguments izvēlēties Intel sistēmu, jo tad viss ir vienkārši kā čurāt uz pirkstiem. Tajā pašā laikā, komplektējot Intel sistēmu, balstītu socket 1151, nepārbaudot CPU un plates saderību CPU support list (tas pats QVL) pastāv iespēja ieberzties uz sistēmu, kur procis platē nestrādā, un BIOS manipulācijas šeit nepalīdzēs, jo procis neatbilst platei pin izvadu līmenī – soketa nosaukums tas pats, fiziski ielikt var, bet tas arī viss. Ne visi lietotāji, kas iegādājas datorpreces kopā salikšanai ir iegaumējuši kuri procesori uz kuriem čipsetiem strādā.
Es norādīju, ka raksts ir tendenciozs, jo tiek norādīts uz viena ražotāja mīnusiem, noklusējot otra rāžotāja tādu pašu nebūšanu. Vēl vairāk – iesaka izvēlēties šo otru ražotāju, ar argumentu, ka šim jau nu gan nav tādu problēmu.

10.08.2018 14:34

Kristap, Tev ir taisnība par LGA1151. Dateks gadījumā šo problēmu mēs esam spējīgi izķert (ko arī laiku pa laikam sanāk darīt) vēl pirms preci atvedam no noliktavas, jo darbinieki par 200. sērijas MB un 8th Gen CPU nesaderību ir informēti. Saņemot šādu pasūtījumu, informējam klientu par to un piedāvājam jau konkrētus produktus no 300. sērijas MB.

RAM gadījumā ir sarežģītāk, jo šajos QVL ir labi ja 1/100 daļa no visiem SKU un viņi praktiski netiek papildināti. Pēc pieredzes ar Intel čipsetu platēm, uz kurām strādā vismaz 99 no 100 atmiņām, pieņemam, ka tā jānotiek arī uz Ryzen sistēmām un lai gan brīdinām, tomēr neliedzam pasūtīt atmiņu, kuras nav QVL.

Kristaps Lācis
10.08.2018 15:51

Tā tik vēl trūka, ka serviss nevarētu izķert problēmu..

Tehniski advancētāks lietotājs var no esošajām vienībām QVL izlobīt vai tajā neesošs modulis varētu strādāt (-iš) vai nē – pēc atmiņas čipa un kontroliera.
Es piekrītu ka Ryzen RAM problēma ir apgrūtinoša un ierobežojoša (pašam bija grūti atrast pareizo), bet nevar viennozīmīgi pateikt, ka otru platformu izvēloties tādu nebūs. Price/performance kompensē RAM sarežģītību – vienādu parametru moduļi arī maksā stipri līdzīgi, atšķiras krāsiņas..

Anyway – priecīgas brīvdienas.