Google šobrīd pieprasa viedierīču ražotājiem uzstādīt ierīcēs vairākas Google veidotas lietotnes, lai Android ierīce varētu piekļūt Google Play Store. Protams, lietotnes vari neuzstādīt, bet tad Android paliks bez Play lietotņu veikala. Iepriekš Google ar šādu nostāju izšmauca no Eiropas monopola uzraugiem.

Šobrīd Eiropas Komisijas grasās mainīt prasības – Google var nākties vienkāršot iespējas, lai lietotājs spētu ērti pārslēgties starp citiem tīmekļa pārlūkiem un meklēšanas dziņiem. Lēmums vēl nav pieņemts, bet, visticamāk, Eiropa nepalaidīs garām iespēju nedaudz pakratīt Google biznesa modeli.

Vairākus gadus atpakaļ Eiropa lēma, ka Microsoft Windows operētājsistēmai ir jāveic tieši tas pats – jāpiedāvā tīmekļa pārlūka izvēle uzreiz pēc Windows uzstādīšanas. Pēdējos gados līdz ar Windows 10 gan šī iespēja ir pačibējusi.

15 komentāri

 1. Lai uztaisa savu OS un spiež ko un kam grib…
  Lai viņi iet vēl sētniekam spiež ka jāslauka smiltis no kreisās uz labo pusi, nevis otrādi…

    • Nezinu, par laimi nedzīvoju un nestrādāju Rīgā. Manā pusē sētniekus ik pa laikam redzu.

    • atkal delfinārija komentētājs uzradies, ka tik “demokrātisko ES” apdirst, tas nekas, ka bezsakars uzrakstīts.

     ierobežojumus nosaka biznesa patvaļai pret patērētāju. tavam salīdzinājumam būtu jāskan – ja maķītis aizliegtu maisīt cukuru kafijā pulksteņa rādītāja virzienā, tad pret maķīti vērstu sankcijas.

    • Bet Tev ir pieejami visi pārlūki. iPhone gan safari nevar izravēt vai atspējot. Androidā var atspējot ko nevajag.

    • Apple neuzspiež citiem ražotājiem Safari, jo pats ir vienīgais telefonu ražotājs. Google šobrīd uzspiež citiem ražotājiem “vairākas Google veidotas lietotnes”. šoreiz EK aizstāv citu ražotāju intereses, kuri ir AndroidOS “patērētāji”.

 2. >Pēdējos gados līdz ar Windows 10 gan šī iespēja ir pačibējusi.

  vai tad w10 vairs nevar instalēt citus pārlūkus? nekas par to neliecina.

  • Runa ir par to, ka uzreiz pēc jauna win uzinstelēšanas savulaik tika piedāvāts, kādu pārlūku vēl bez IE vēlies uzinstalēt (bija atsevišķa programma iekļauta iekļauta win). Ja nemaldos jau win7 viņa bija tikai īsu brīdi.

   • windows ir OS, nevis pārlūku kolekcija.
    katrs uzinstalē tādu, kas patīk.

    ja cilvēks ir neizglītots vai tam ir vienalga, tad nekādas administratīvās darbības to nevar izmainīt.
    neizglītotie un vienaldzīgie lai izmanto vienīgo pārlūku, ko piedāvā OS ražotājs.
    viņš taču arī izvēlēties no trim variantiem nav kvalificēts, kāda jēga tam ko piedāvāt.

    • ne jau nu EK pati izdomāja, ka m$ pārkāpj godīgu konkurenci tik specifiskā lauciņā. googles lobijs, visticamāk.

 3. EK tādi savdabīgi rezultāti. it kā loģiski pretmonopolistu jautājumi tiek cilāti, bet, izņemot soda naudu Eiropas kabatā, pārējās lēmumu daļas vairāk atgādina purkšķi peļķē – burbuļi publikas uzjautrināšanai ar smaciņu no sūdzībniekiem.

 4. Labs raksts un mūsdienās aktuāli jautājumi. Tomēr neaizmirsīsim par šiem 2 momentiem:
  1.Ir monopola tendences. Protams. Bet ja runā par meklēšanas dziņiem, tad Google jau īsti konkurentu nav. Bing, DuckDuckGo un citi krietni atpaliek. Savā ziņā – pelnīts monopols.
  2.Jaunatne jau neatceras nemaz “browser wars”, bet man tie labā atmiņā palikuši, jo to iespaidā es no Firefox pārgāju uz Chrome, tad uz Opera un tad uz ilgu laiku uz tādu Flock. Microsoft pārlūki nekad nav patikuši. Bet tas, ka MS bija spiesti piedāvāt instalēt citus pārlūkus man šķiet negodīgi un pat absurdi. Jo kā teica kāds tā laika komentētājs: You can’t download a browser without a browser!!!
  Kāpēc to pieminu?! Tāpēc, ka bieži vien šīs anti-monopola prasības nav īsti godīgas, jo līdzvērtīgu produktu nemaz nav (kā piemēram Google tehnoloģijām meklētājos).

  • tais pašos browser war laikos IE bija topā un citi krietni atpalika. tātad – pelnīts monopols? ko tad visi konkurenti tik skaļi vaimanāja par m$ un panāca EK izmeklēšanu? lai jau tagad Google pati pastrebj no sevis vārītā putras podiņa…

Ir ko teikt?