Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Tīkla risinājumu daļa (NIC) sadarbībā ar Mākslīgā intelekta laboratoriju (AILab) ir izveidojusi pasaulē pirmo domēna vārdu izvēles palīgu,  kas, ievērojot latviešu valodas īpatnības, piemeklē izvēlētajam domēna vārdam alternatīvas jeb “domenīmus”.

“Pasaulē jau sen ir pazīstami sinonīmi, antonīmi, homonīmi. Tagad tiem pievienojas arī DOMENĪMI (DOMĒna sinoNĪMI),“ tā ar jaunvārdu iepazīstina Katrīna Sataki, NIC vadītāja.

Bezmaksas rīks “domenimi.lv” apvieno domēna vārdu ģenerēšanu un mākslīgā intelekta iespējas, ar mērķi parādīt, ka latviešu valoda ir bagāta valoda, tādēļ lietotājiem nevajadzētu lieki pārdzīvot, ja reģistrācijai iecerētais vārds ir jau aizņemts. Tā kā tiek veikta vārdu pieejamības pārbaudi reālā laikā, lietotājam tiek piedāvāti tikai brīvie “.LV” domēna vārdi.

Rīks ir interesants ar to, ka izstrādāts, balstoties uz ikdienā lietoto valodu portālos, blogos, digitalizētās daiļliteratūras grāmatās, vārdnīcās un vārdu krājumos. Tieši šo avotu sarunvalodas stilistika ļauj tam izcelties uz citu pasaulē līdzīgu domēna vārdu ģeneratoru fona, un paver daudz plašākas pielietojuma iespējas. “Domenīmi” sniedz unikālu iespēju paraudzīties uz savu uzņēmuma, produkta vai pakalpojuma nosaukumu no cita skatpunkta, ļaujot ikvienam papildus savam radošajam un emocionālajam intelektam talkā ņemt arī mākslīgo intelektu! Piemēram, meklējot domēna vārdus “nauda.lv” vai “bizness.lv”, kuriem šobrīd jau ir savi lietotāji, jūs atradīsiet tādus “domenīmus”, kā, piemēram “piķis.lv”, “peļņa.lv”, “skanošais.lv”, “uzņēmums.lv”, “menedžments.lv”, “uzņēmējs.lv”.

Kodols visam ir vārdu līdzības mērīšanas metode, kura nāk no Tomaša Mikolova popularizētā “word2vec” risinājuma, kas ir pasaulē plaši pielietots arī citās teksta analīzes jomās. Lai to pielietotu, datoram tiek “iemācīta” latviešu valoda, tai raksturīgie locījumi un diakritiskās zīmes. Dators tika “apmācīts” ar tādu tekstu, kādu nu cilvēki internetā lieto. Tā nu tas līdz ar valodu iemācījās arī mūsu asociācijas un stereotipus: ja par kādu produktu vai jēdzienu blogos mēdz tikt lietoti neglaimojoši vārdi, tad rīks “nekautrējas” piedāvāt tieši tos kā adekvātu alternatīvu. Tāpēc viens no grūtākajiem uzdevumiem bija cīņa ar datora “rupjībām”, jo jaunieviestais rīks ir kā spogulis, kurā varam redzēt, kādi esam internetā. Grūtības sagādāja arī atsevišķu vārdu atpazīšana ievadītajā frāzē, jo domēna vārdi mēdz būt arī vairāku vārdu kombinācijas. Tomēr komanda, kas strādāja pie šī interesantā projekta, ir apmierināta ar rezultātu, jo tas uzskatāmi parāda, ka nebūt ne visi labie vārdi ir jau reģistrēti.

Ar mākslīgā intelekta humora izjūtu tagad var paspēlēties ikviens akcijas “#jancīgieDOMENIMI” dalībnieks. Katru nedēļu tie, kam izdosies no mākslīgā intelekta iegūt interesantākos “domenīmus”, tiks pie NIC “spic-balvas”. Projektu atbalsta vairākas “.LV” reģistratūras: “Mozello”, “SigmaNet”, “AmberBit”, “Media Partners” un “Stream Networks”, kas piedāvā savus pakalpojumus iegūto “domenīmu” reģistrēšanai un uzturēšanai.

2016-10-03_0954

Reklāma

12
Leave a Reply

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
digitalkxKrotowDenijsDeace Duck Recent comment authors
  Paziņot par jaunumiem  
jaunākie vecākie novērtētākie
Paziņot par
x
Viesis
x

džungurs.lv
peso.lv

timpas pirmo reizi dzirdu

digitalk
Viesis
digitalk

vēl interesanti džungurs vai čungurs?

man par ‘peso’ smieklīgi sanāca, saku padsmitniekam par kompja apgreidu
– gatavo peso
– a kas ir peso?
nācās izskaidrot abas šī vārda nozīmes latviešu valodā :)

x
Viesis
x

vārdu ‘kompis’ viņš vēl zināja? :)

Krotow
Viesis
Krotow

Par to viņš bez domāšanas izmanto “a”, kas ir “bet” krieviski. Varu derēt, ka pat neaizdomājās, kāpēc :)

digitalk
Viesis
digitalk

kas ar tevi šodien? abos punktos greizi ;)

Krotow
Viesis
Krotow

Kur tad esmu kļūdījies?

digitalk
Viesis
digitalk

viņš runā diezgan pareizā literārā valodā, tā bija mana bezdomāšanas interpretācija :)
‘a’ parasti nav ‘bet’ krieviski – biežāk ‘un’ sanāk, vai arī vispār izlaižam.

Denijs
Viesis
Denijs
digitalk
Viesis
digitalk

un ar šo vienu piemēru skaidri redzams “mākslīgā intelekta” intelekta līmenis – kā papagailis samācījies vārdiņus. labam domēna vārdam jābūt arī labskanīgam, ļoti vēlams bez garumzīmēm, veidojošam pareizas asociācijas.

x
Viesis
x

vēl tak bija ranti, bet tie jau vairāk rubļi, nevis nauda kā tāda

Deace Duck
Viesis
Deace Duck

Šim domēnam nespējām atrast domenīmus :(
Mēģini ar citu domēnu.

Paldies un uz redzēšanos

x
Viesis
x

dominators.lv