Reklāma

Līdz Windows XP atbalsta pārtraukšanai vēl tikai mēnesis

Jaunākie raksti

BISSELL CrossWave Cordless mazgājošā slotas tipa putekļu sūcēja apskats

Nu jau esmu kļuvis par oficiālo tīrības un spodrības ziņnesi, šajā pavasarī turpinām dažādu mājsoļa palīgu apskatus ar vienu...

Latvijā vadošais ielu mākslinieks KIWIE izlicis pārdošanā pasaules mērogā unikālus NFT

KIWIE ir viens no pazīstmākajiem ielu māksliniekiem Latvijā, kura vārds izskanējis tālu aiz mūsu valsts robežām. Viņa firmas zīme,...

Hakatonā pētīs, vai elektroauto var uzlādēt pie apgaismojuma staba, kā arī citas idejas

Lādēt elektroauto pie apgaismojuma staba un ieviest metrobusa līniju Teikas virzienā. Pie kā strādās hakatonā? No 15. līdz 17....

Eiropas Parlaments vēlas slēgt pirātiskās sporta pārraides 30 minūšu laikā

Eiropas Parlaments strādā pie lēmuma, kas varētu pieprasīt slēgt pirātiskās sporta pārraides vien pusstundas laikā. Lai to spētu īstenot...

Parādās ziņas, ka varētu kavēties jauno iPad un MacBook portatīvo datoru ražošana

Jau 2020. gads bija izaicinājumu pilns elektronikas ražošanā, jo radās problēmas ar dažādu detaļu izgatavošanu, piegādi un produktu salikšanu,...

Jau 8. aprīlī Microsoft pārtrauks Windows XP un Office 2003 atbalstu. Pēc tam Windows XP lietotāji vairs nesaņems programmatūras drošības atjauninājumus un labojumfailus. Microsoft aicina atjaunoties uz jaunāku operētājsistēmas versiju un pat piedāvā rīku ar ko bez maksas var pārnest datus.

13 gadu laikā kopš Windows XP iznākšanas pagājis vesels tehnoloģiju laikmets, tomēr liela daļa uzņēmumu un individuālo lietotāju joprojām izmanto Windows XP. Saskaņā ar izpētes kompānijas Gemius datiem Latvijā 2014. gada sākumā 22 % lietotāju joprojām izmanto Windows XP. Šie lietotāji pēc atbalsta perioda beigām pakļaus sevi lielam riskam. Pirmkārt, viņi vairs nesaņems nozīmīgus drošības atjauninājumus, līdz ar to dators būs pakļauts hakeru uzbrukumiem un vīrusiem. Otrkārt, arī datortehnikas ražotāji un neatkarīgie programmatūras izstrādātāji vairs nevēlas atbalstīt Windows XP. Vēl viens iemesls, lai atteiktos no Windows XP, ir operētājsistēmas tehnoloģiskās aktualitātes zudums. “Kad šī operētājsistēma parādījās tirgū, nebija ne USB 3.0, pat ne 2.0, arī datoru atmiņas ietilpība bija daudz mazāka,” norāda Ēriks Egītis, Microsoft Latvia vadītājs. “Iedomājieties, cik tālu šajā laikā ir attīstījušās tehnoloģijas, cik procesoru, videokaršu versiju, kuras neatbalsta Windows XP, laists klajā! Kļūst skaidrs, ka, turoties pie vecās operētājsistēmas, lietotāji neizmanto ļoti daudz iespēju. Šobrīd datorlietotājiem piedāvājam Windows 8 operētājsistēmu, kas atbilst visiem mūsdienu tehnoloģiju pasaules izaicinājumiem. Tostarp šī operētājsistēma ir 6,5 reizes mazāk pakļauta inficēšanas riskam kā Windows XP.”

Security Intelligence Report 15. laidienā norādīts, ka Winodws 8 ir daudz labāk aizsargāta pret uzbrukumiem kā iepriekšējās operētājsistēmas versijas. No 1000 ar Windows XP aprīkotiem datoriem 9,1 ir inficēts. No 1000 ar Windows 8 aprīkotiem datoriem — tikai 1,6. SlashGear eksperti ir konstatējuši, ka Windows XP par 469 % vairāk pakļauta vīrusu uzbrukumiem kā Windows 8.

IT kompānijas DPA pārstāvis Gatis Ošs norāda: “Mēs saviem klientiem rekomendējam izvēlēties viņiem ērtāko, piemēram, pāriet uz Windows 8, jo šī operētājsistēma ļauj uz daudzām lietām savā ikdienas darbā paraudzīties no jauna, piemēram, skārienjutīgās navigācijas iespējas, mākoņpakalpojumu pieejamība, lietojumprogrammas jebkurai gaumei — tās ir tikai dažas no šīs operētājsistēmas priekšrocībām. Kā esam novērojuši, klienti šo problēmu, ka beigsies ražotāja atbalsts Windows XP, uzņēmumu līmenī izvēlas risināt ar jau zināmu, pārbaudītu un tirgū ilgāk pieejamo sistēmu Windows 7. Savukārt jaunāko Windows 8 izvēlas lietot uzņēmumi, kur jaunās tehnoloģijas dod daudz priekšrocību, sniedz būtisku ieguldījumu uzņēmējdarbības rezultātu sasniegšanā, kā arī uzlabo konkrētu darbinieku grupu, departamentu produktivitāti.”

Latvijas finanšu vadības un konsultāciju uzņēmums Fidea jau pirms četriem gadiem principiāli atteicās no saviem serveriem un serveru IT infrastruktūras. “Visa servera programmatūra un pakalpojumi tiek lietoti pēc SaaS modeļa (Software as a Service), un visa uzņēmuma informācija glabājas mākoņos. Darbam tiek lietoti daudzveidīgi, mākonī bāzēti tehnoloģiju risinājumi, tostarp Microsoft SharePoint platforma, mūsdienīga Windows versija un Office 365. Šāda pieeja ļauj mūsu darbiniekiem piekļūt informācijai no jebkuras vietas — no biroja, mājām vai citas vietas un ierīces ar interneta pieslēgumu. Pat, ja kādam datoram sabojājas cietais disks, netiek zaudēta informācija, un darbu ir iespējams turpināt nekavējoties — nepieciešams tikai cits dators un informācijas piekļuves paroles,” uzsver Fidea pārstāvis Gundars Kuļikovskis un nosauc trīs galvenos iemeslus, kāpēc ir vērts pāriet uz mūsdienīgu tehnoloģiju nodrošinājumu un mākoņa servisiem — datu drošība, biznesa nepārtrauktība un izmaksu ekonomija.

Turpināt darbu ar Windows XP nerekomendē arī izpētes kompānija IDC. Aptaujājot deviņus lielus uzņēmumus, kuri izmanto Windows XP un Windows 7, IDC analizēja finanšu risku, kas saistīts ar Windows XP lietojumu. IDC analīze rāda, ka gada laikā viena ar Windows XP aprīkota datora izmantošana izmaksā vidēji par 702 ASV dolāriem vairāk kā Windows 7 (870 ASV dolāru pret 168 ASV dolāriem). Turpinot lietot Windows XP, organizācijai ir ne tikai apgrūtinājumi, kas saistīti ar atbalsta trūkumu un drošības risku, bet tā arī lieki tērē resursus, ko varētu izmantot citām vajadzībām. Vidēji uz viena ar Windows XP aprīkota datora nomaiņu organizācija tērē 712 ASV dolāru, šajā summā ietilpst gan ierīce, gan programmnodrošinājums. Savukārt trīs gadu laikā organizācija var ietaupīt 1685 ASV dolārus, mazinot produktivitātes zudumu un uzturēšanas izmaksas. Saskaņā ar IDC aprēķiniem Windows 7 ieviešana pilnībā atmaksājas 12 mēnešu laikā.

Mūsdienīgu operētājsistēmu priekšrocības, salīdzinot ar Windows XP, ir acīmredzamas, un turpmākai Windows XP lietošanai vairs nav ekonomiska pamatojuma. Tāpēc šobrīd ir īstais brīdis, lai veiktu pāreju uz jaunāku operētājsistēmas versiju.

Reklāma

6 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
6 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Andron Mc

Par šitādu zombēšanu vajadzētu ieviest nāvessodu!
Publiski nošaut ar sūda gabalu!

Kristaps Skutelis

Zaķēn, kas uz sirsniņas? :)

yyy

ne visām ierīcēm ir win7 draiveri (win8 uz tā aparāta vispār nedarbojas (CPU pārāk vecs)).

Kristaps Skutelis

Tātad pienācis laiks mainīties uz jaunākiem dzelžiem vai izmantot kādu citu operētājsistēmu. Izvēles iespējas šobrīd ir milzīgas.

yyy

tur ir 2 kritiskas ierīces, viena uz win7 darbojas, otra ne (vispār kautkā izdevās piedabūt strādāt, bet darbojas ļoti nestabili). Tie esošie dzelži 2005 gadā maksāja ~55000Ls, tagad iespējams varēs atrast ko lētāku, bet tas tāpat nav tik vienkārši. (dators tur ir specifisks (P4 ar ISA slotu))

Andron Mc

Kristaps nosponsorēs jaunas iekārtas visiem! AIZIET! Man vajadzēs pāris CNC frēzītes, pāris skenerus, pāris ploterus. AIZIET!

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: