Web Analytics
More
    Reklāma

    Latvijas jaunuzņēmums “Spruceful” izstrādā viedierīci cīņai ar astoņzobu mizgrauzi

    Jaunākie raksti

    Reaģējot uz egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos, zīmols „Spruceful” izstrādā inovatīvu risinājumu, pielietojot lietu interneta jeb IoT tehnoloģiju – slazdiem pievienojot moduli ar sensoriem, kas lietotājam nosūta datus par slazda aizpildījumu. Mizgraužu uzliesmojuma dēļ šogad visā valsts teritorijā ir jāierobežo saimnieciskā darbība un jāveic vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības pasākumi, taču jaunais risinājums sniegs iespēju savlaicīgi noteikt kaitēkļu uzliesmojumus, optimizēt mežu monitoringu un mazināt postījumus. Risinājumu izstrādā Latvijas jaunuzņēmumu izglītības programmas “StartSchool” dalībnieki. Lai arī nevienam no viņiem nav profesionālas pieredzes mežsaimniecībā, viņiem rūp Latvijas daba un tās nākotne.

    “Astoņzobu mizgrauzis ik gadu iznīcina vairāk nekā 32 miljonus kubikmetru koksnes – ar šo daudzumu pietiktu, lai uzceltu koka mājas visu Latvijas iedzīvotāju izmitināšanai. Pašlaik cīņā ar astoņzobu mizgrauzi cilvēce zaudē, bet mūsu misija ir atjaunot ekoloģisko līdzsvaru mežos un nodrošināt, lai arī mūsu mazbērni Ziemassvētkos nepaliek bez eglītes,” uzsver idejas autors un datu analītiķis Jānis Binders.

    “StartSchool” līdzdibinātājs Kristofs Blaus norāda: “Mežu aizsardzība ir svarīga visai sabiedrībai, ne tikai to īpašniekiem. Uz šo komandu varam likt lielas cerības, jo viņi risina globālu problēmu. Risinājumam ir konkrēta mērķauditorija, ar skaidru motivāciju maksāt par šo rīku. Komanda jau spērusi praktiskus soļus, lai no idejas nonāktu līdz reāliem prototipiem Latvijas mežos. Lai gan grūtākais vēl ir priekšā un vajadzēs daudz motivācijas un neatlaidības, šis patiešām var būt veiksmīgs uzņēmums, ar ko Latvijai lepoties.”

    Ideja par šādu risinājumu radās, intervējot lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares pārstāvjus, kad sarunu laikā izgaismojās viena no aktuālajām problēmām – mizgrauža izraisītie postījumi. Egļu astoņzobu mizgrauzis ir Latvijā postošākais skujkoku kaitēklis, kas spēj nodarīt lielāku postu egļu audzēm, nekā visi citi meža kaitnieki kopā, tāpēc tam jāpievērš lielāka uzmanība. Uzliesmojums ir skāris ne tikai Latviju, bet gandrīz visas ziemeļu puslodes valstis – no Vācijas un Norvēģijas līdz pat Japānai un Kanādai.

    Inovatīvais risinājums paredz uzlabot jau esošos feromona slazdus, aprīkojot tos ar sensoriem un sakaru moduli, kas jebkuros laikapstākļos automātiski nosūta lietotājam informāciju par slazda aizpildījumu un citiem būtiskiem vides faktoriem, ļaujot meža īpašniekam vai uzraugam sekot līdzi situācijai attālināti. Datu pārraides pārklājums “Spruceful” risinājumā četrreiz pārsniedzot mobilo sakaru tīklu, ļaujot to izmantot pat attālos izcirtumos un nomaļās vietās.

    Šobrīd zīmols fokusējas uz risinājuma pielāgošanu jau uzstādītiem feromona slazdiem, bet nākotnē plānots strādāt pie agrīnas kaitēkļu noteikšanas, neizmantojot mākslīgi sintezētu feromonu, turklāt inovācijai ir potenciāls arī citās nozarēs.

    Reklāma
    Paziņot par jaunumiem
    Paziņot par
    4 komentāri
    Skābene
    09.07.2025 09:29

    Padodiet ziņu, kad būs efektīva ierīce cīņai ar spāņu kailgliemežiem!

    Lapsa
    09.07.2025 09:33
    Reply to  Skābene

    Pīles

    Visuris
    10.07.2025 16:21

    Sasmējos. Virsrakstā rakstīts – cīņa ar mizgrauzi! Bet pirmais teikums pasaka visu: saskaitīs tos mižgraužus, kurus ievilinās lamatas. Nu, un ja mizgrauži nelidos uz slazdiem bet pārmetīsies uz blakus mežaudzi, kurā ir pieaugušas egles (smarža, vēja virziens utt)? Notiks cīņa ar mizgrauzi? Nē. Ar mizgrauzi tieši nav iespējams cīnīties. Pagaidām tikai ar pievilināšanu slazdos , bet tas nav pieejams privāto mežu īpašniekiam.
    Pārfrāzējost – Mēs cīnāmies ar odiem! Mēs saskaistām nosistos odus.

    Andis
    15.07.2025 19:34
    Reply to  Visuris

    Zinātnieki vēl nav vienisprātis, cik tie slazdi vispār ir efektīvi. Līdz ar to inovācija mazefektīvam risinājumam, kas pašu efektivitāti nekādi nepalielina. Arī inovācija izskatās – pāris sensori, kas savienoti ar Andruino uno plati…

    Reklāma