Web Analytics
More
  Reklāma

  Ķīpsalā atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija un tās rādītāji pieejami visiem

  Jaunākie raksti

  Paplašinot Ķīpsalas viedo kvartālu, oktobrī atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija, kuras veikto mērījumu dati uz Ķīpsalā, Zunda krastmalā izvietotā ekrāna ir pieejami visiem. Tas ļauj apkaimes iedzīvotājiem sekot līdzi vides un gaisa kvalitātei, kas ir būtiska iedzīvotāju drošības sastāvdaļa. Tāpat dati pieejami arī pašvaldībai, tā palīdzot identificēt raksturīgākos piesārņotājus, kā arī izvērtēt ieviesto aktivitāšu rezultātus piesārņojuma mazināšanai. Savukārt zinātnieki, strādājot ar iegūtajiem datiem, varēs veikt nākotnes situācijas prognozēšanu pie dažādiem scenārijiem.

  Ķīpsalas vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacijas uzstādīšanu un apkopi nodrošina Tet. Tā mēra gaisa kvalitāti, atbilstoši Eiropas gaisa kvalitātes indeksam, kā arī trokšņa līmeni vidē. Savukārt monitoringa stacijas noteiktais vēja virziens un stiprums palīdz identificēt potenciālos gaisa piesārņojuma avotus. Līdzīga veida mērījumi pieejami arī smaku noteikšanai, lietus stiprumam, redzamībai un citiem vides aspektiem, tomēr tie vēl nav testēti mūsu apstākļos.

  Iegūtie dati ir pieejami iedzīvotājiem ekrānā pilsētvidē, kas atrodas Ķīpsalā. Dati uz ekrāna tiek atjaunoti ik pēc vienas stundas, kas nodrošina to pieejamību gandrīz reālā laikā, ļaujot izdarīt datos balstītus lēmumus. Piemēram, pastaigā ar mazuli doties tad, kad ir vislabākie gaisa kvalitātes mērījumi, vai plānojot doties rīta skrējienā, iepriekš pārliecināties, vai nav  paaugstināts putekļu vai mašīnu izplūdes gāzu piesārņojums, kas ilgtermiņā varētu kaitēt veselībai.

  “Redzam, ka ar dažādiem viediem risinājumiem Tet varētu atbalstīt Rīgu un citas pašvaldības ceļā uz klimata mērķu sasniegšanu. Ķīpsalas kvartāla ierīkošana spilgti parāda, ka gudrai pilsētas pārvaldībai ir jāspēj domāt sistēmiski un kā dažādas tehnoloģijas viena otru var papildināt, lai nonāktu pie mērķa. Jau šobrīd Ķīpsalā, Zunda krastmalā viedās gaismas sistēma ar saviem kontrolieriem strādā kā mugurkauls, pārvaldot pastāvīgo strāvu un piegādājot to citām iekārtām – kamerām, sensoriem. Vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija ir nākamais attīstības solis, turklāt tas ļoti skaidri iezīmē datu lomu iedzīvotāju dzīves kvalitātes veicināšanā,” uzsver Guna Dātava, Tet Jaunu biznesu attīstības vadītāja.

  Starp Eiropas Savienības Klimatneitralitātes politikas mērķiem līdz 2030. gadam ir prasība par vismaz 55% samazināt gaisa piesārņojuma ietekmi uz veselību, un par vismaz 30% samazināt to iedzīvotāju skaitu, kas cieš no hroniskiem satiksmes trokšņu traucējumiem. Ministru kabineta rīkojums Par gaisa piesārņojuma samazināšanas rīcību plānu ietver arī Rīgā veicamos pasākumus gaisa kvalitātes uzlabošanai, kā arī gaisa kvalitātes uzlabošanas rīcības programmu izstrādi pašvaldībās. Jaunā monitoringa stacija ļaus papildināt esošo LVĢMC zinātnisko gaisa kvalitātes mērījumu banku, ko veido LVĢMC zinātniskās stacijas, un pašvaldībai iegūt vērtīgus gaisa kvalitātes datus, lai varētu izvērtēt esošo situāciju un īstenoto pasākumu rezultātus.

  Kā norāda Rīgas pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone: “Jaunās un kompaktās vides un gaisa piesārņojuma stacijas izvietošana Ķīpsalas viedpilsētu teritorijā ir labs piemērs, kā pilsēta sadarbojas ar tehnoloģiju uzņēmumu jaunu produktu attīstībā. No vienas puses, pilsētai ir nepieciešami jauni veidi datu ievākšanai, kas iederas pilsētvidē, bet no otras puses, tehnoloģiju uzņēmumiem nepieciešams izstrādāt risinājumus pilsētvides attīstības izaicinājumiem. Ķīpsalas viedpilsētas teritorija kalpo kā testa vieta, lai jaunizstrādāto produktu pārbaudītu.”

  Šādu mērījumu publiska atspoguļošana parāda pašvaldības atvērtību rādīt iegūtos datus iedzīvotājiem, tādā veidā veicinot diskusiju par vides kvalitāti apkaimēs. Iegūtos datus iespējams izmantot arī zinātnē, veicot nākotnes prognozēšanu un identificējot potenciālus riskus. Dati Tet izstrādātā platformā pieejami gandrīz reālā laikā – periodu iespējams pielāgot vienas vai astoņu stundu, vai diennakts griezumā. Tāpat var saņemt paaugstināta piesārņojuma brīdinājumus, kā arī mēneša un gada ziņojumu, lai ērti varētu analizēt iegūtos datus ilgtermiņā.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  7 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  trx450
  16.10.2023 09:43

  Kaut kur web nevar to redzēt? Jeb speciāli jābrauc uz ķīpsalu

  ejole
  16.10.2023 18:53
  Reply to  trx450

  lattelecom prot vacija rakt optiku web servers ir pieejams visiem visiem un vel nav bijis pieprasītās pat vācijā

  trx450
  16.10.2023 09:46

  Vispār viņi varēja uzlikt to monitoru tur starp Sarkanudaugavu un Vecmilgrāvi. Pie tām smirdīgajām lielajām mucām.

  KKTK
  16.10.2023 10:55
  Reply to  trx450

  Tu ko? Tāpat kā ar parkošanos uz ietves – BIZNESU NEDRĪKST TRAUCĒT!!11

  Krotow
  16.10.2023 13:34
  Reply to  trx450

  Tur šķiet vispār apstāties nedrīkst.

  kā tā
  16.10.2023 22:54

  rigas trokšņu karte apgalvo ka 60-65db tut bija 2018, jauna troksnu karte vairs 55db bet tet rada 63
  https://georiga.lv/portal/apps/webappviewer/index.html?id=83c992e8c04c4788af9d1cfc78a11c00&locale=lv

  AC/DC
  17.10.2023 01:02
  Reply to  kā tā

  Kā redzi, modelēšana ne vienmēr korelē ar reālo situāciju.

  Reklāma