Web Analytics
More
  Reklāma

  Garmin, sadarbībā Leidenes Universitāti, pēta iespējas paredzēt depresiju

  Jaunākie raksti

  Ja būtu iespējams iepriekš paredzēt un brīdināt cilvēku par iespējamo depresiju, tāpat kā mēs spējam prognozēt sliktus laika apstākļus? Leidenes Universitātes zinātnieki veic pētījumu, kurā uzrauga dalībnieku multimodālos datus, lai palīdzētu identificēt agrīnās depresijas epizožu pazīmes ar mērķi veicināt agru, personalizētu profilaksi. Šis ir viens no pirmajiem pētījumiem pasaulē, kas koncentrējas uz studentu ikdienu, kā datu vākšanas rīkus izmantojot viedtālruņus un Garmin fitnesa izsekotājus.

  Depresija ir izplatīta un cilvēku novājinoša slimība. Ņemot vērā, ka tikai 50% pacientu sākotnējās ārstēšanas laikā izjūt uzlabojumus, eksperti ir vienisprāt – profilakse ir visefektīvākais veids, kādā mainīt depresijas, kā globālas slimības, slogu. WARN-D pētījums (5 gadu pētnieciskais projekts) ko Leidenes Universitātē vada asociētais profesors Dr. Eiko Frīds (Eiko Fried), izmanto Garmin vívosmart 4 fitnesa izsekotāju, lai uzraudzītu 2000 studentus Nīderlandē. Tiek sekots tam, vai viņiem neparādās kādas no depresijas pazīmēm, kas var novest pie profilakses nepieciešamības nākotnē.

  ReklāmaAdvertisement

  Studiju laiks mūsu dzīvē mēdz būt gana saspringts, un daži jaunieši studiju laikā saskaras ar mentālās veselības problēmām, piemēram, depresiju. Lai labāk izprastu stresa faktorus un jauniešu pieredzes, tiek veiks šis pētījums. Apkopotie dati palīdzēs pētniekiem izveidot personalizētu agrīnās brīdināšanas sistēmu WARN-D, kas būs pieejama bez maksas kā viedtālruņa lietotne.

  Pētnieki gadiem ilgi seko līdzi studentiem un, pamatojoties uz savāktajiem datiem, mēģina paredzēt gaidāmās depresijas epizodes. Lai spētu vākt datus nepārtraukti, dalībnieki 24 stundas diennaktī nēsā Garmin vívosmart 4 fitnesa izsekotāju, pirmos trīs mēnešus atbild uz ikdienas jautājumiem savā viedtālrunī un sinhronizē savus datus, izmantojot viedtālruņa lietotni Garmin Connect. Savukārt Garmin Health API apkopo datus un nosūta tos pētniecības grupai, izmantojot Fitrockr platformu. Fitnesa izsekotājs vívosmart 4 reģistrē cilvēku miega fāzes un to ilgumu, fizisko aktivitāti, sirdsdarbības ātrumu, stress līmeni un Body Battery 3. Pētnieki uzskata, ka tieši dati par cilvēku miegu var kļūt par nozīmīgu indikatoru potenciālajām mentālās veselības problēmām.

  Garmin Leidenes Universitātes pētniekiem piedāvāja pieejamu tehnoloģiju paketi, kas atbilst stingrajiem Eiropas privātuma politikas likumiem. Tas ir ļoti svarīgi sensitīvu personas datu izmantošanas gadījumā.

  Pētījumā izmantotā Fitrockr ir uzņēmuma Digital Rebels GmbH programmatūra. Tās izpētes un analītikas platforma ļauj organizācijām viegli pārvaldīt un sinhronizēt Garmin viedpulksteņus ar piekļuvi augstas izšķirtspējas neapstrādātiem datiem, neatkarīgam hostingam, reāllaika datu plūsmai un tiešai analīzei un eksportam. Fitrockr ir viena no visdziļāk integrētajām tehnoloģijām, ko pielieto Garmin Health API un SDK, un kas nodrošina Garmin Health korporatīvos risinājumus kopš 2018. gada.

  Protams, Garmin ierīces nav izstrādātas vai paredzētas slimību vai jebkādu medicīnisku stāvokļu uzraudzībai vai diagnosticēšanai, bet tās ir lielisks palīgs zinātniekiem datu vākšanā un analīzē.

  Kursors.lv komentārs: Skaidrs, ka Garmin u.c. viedo pulksteņu ražotāji nevar mūžīgi pelnīt naudu tikai ar ierīču tirgošanu, tāpēc tie sāk izvērst savu darbību dažādos sadarbības projektos ar pētniecības un medicīnas iestādēm. Līdzīgi, piemēram, dara arī Apple, kas mēģina ar Apple Watch ievākto datu gūzmu kaut kā izprast kopā ar medicīnas jomas ekspertiem, lai šīs soļu skaitīšanas ierīces spētu sniegt arī citu noderīgu informāciju par to valkātāju veselības izmaiņām.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  7 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  bobis
  31.01.2023 09:48

  Nodoklu atcelsana so slimibu ka ar roku nonemtu, ziniba galva un tagad tik uz prieksu.

  Pēteris
  31.01.2023 09:50
  Reply to  bobis

  Neatņemtu gan. Drīzāk palielinātu.

  digitalk
  31.01.2023 10:21
  Reply to  Pēteris

  palielinātu tiem, kas barojas no valsts siles — politiķiem un valsts ierēdņiem, t.i., birokrātijai.

  KKTK
  31.01.2023 17:56
  Reply to  digitalk

  Gribētu redzēt parasto cilvēku dzīvi, bez nodokļiem. Paši taisītu ceļus, paši apmācītu bērnus, paši ārstētos un paši sargātu savas valsts, vai sētas robežas ar cirvīti rokā. Pat viduslaikos bija vieglāk.

  digitalk
  31.01.2023 18:10
  Reply to  KKTK

  ar hiperbolām jebkuru ideju var pataisīt par apsmieklu, tas tiesa.

  Biteme
  31.01.2023 18:14
  Reply to  KKTK

  Viduslaiku faniem pietiek nopirkt biļeti līdz austrumu robežai – tur par cilvēku ir padomāts tā, ka viņam vairs nekad nav jādomā, tikai reizi 4 gados jānobalso par to, kas šo laimi ir sagādājis.

  AC/DC
  31.01.2023 13:23
  Reply to  bobis

  Ja cilvēks nemāk jopelnīt vai rīkoties ar esošo, nodokļu atcelšana neko nemainīs.
  Un depresijai nav nekāda sakara ar naudas daudzumu.

  Reklāma