Web Analytics
More
  Reklāma

  VAS „Elektroniskie sakari”: pērkot un lietojot radioiekārtas, aicinām pievērst uzmanību to lietošanas ierobežojumiem un konfigurācijai

  Jaunākie raksti

  Radiofrekvenču pārvaldītājs Latvijā VAS „Elektroniskie sakari” (turpmāk – VAS ES) aicina Latvijas iedzīvotājus, izvēloties Ziemassvētku dāvanās radioiekārtas, piemēram, rācijas, bezvadu videonovērošanas sistēmas un citas bezvadu ierīces, pārliecināties par to atbilstību normatīvo aktu prasībām, iepazīties ar lietošanas ierobežojumiem un konfigurācijas nosacījumiem. Neatbilstošu radioiekārtu lietošana var izraisīt kaitīgus radiotraucējumus radiosakaru sistēmām, kas iedzīvotājiem var apgrūtināt saziņu ar veselībai un dzīvībai svarīgiem dienestiem, norāda VAS ES Atbilstības nodaļas vadītājs Māris Čamans.

  VAS ES, reaģējot uz saņemto informāciju par radiotraucējumiem, ik gadu izskata vairāk nekā 200 radiotraucējumu pieteikumus. Teju lielākā daļa no atklātajiem traucējumiem radušies neatbilstošu radioiekārtu lietošanas dēļ. Vērtējot radiotraucējumu gadījumus pēdējo 4 gadu griezumā, VAS ES konstatējuši, ka viens no galvenajiem radiotraucējumu iemesliem ir bezvadu iekārtas, kas nav paredzētas lietošanai Latvijā (vidēji 20 % gadījumu). Kopš 2019. gada konstatēti 146 šādi gadījumi. Populārākās iekārtas, kuru neatļauta vai nepareiza izmantošana ir cēlonis radiosakaru traucējumiem mobilo sakaru tīklos ir 2,4 GHz bezvadu videonovērošanas sistēmas un 2,4 GHz automašīnu bezvadu atpakaļskata kameras.

  Reklāma

  Patērētāji aizvien vairāk izvēlas iegādāties preces tiešsaistes platformās, kas bāzētas ārpus Eiropas Savienības vai tirgo un piegādā preces no trešajām valstīm – vismaz 65% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir iegādājušies preces un pakalpojumus ārvalstu tirdzniecības platformās un veikalos, liecina interneta izpētes kompānijas “Gemius Latvia” veiktais pētījums liecina. Savukārt “Kantar” nule kā 2022. gada oktobrī veiktajā aptaujā secinājis, ka radioiekārtas būtiski biežāk internetā Latvijā vai kādā no ES valstīm iegādājas iedzīvotāji vecumā 25-34 gadi.

  „Tuvojoties svētkiem, aicinām iedzīvotājus būt īpaši vērīgiem, pērkot dāvanās radioiekārtas interneta veikalos, kuri piesaista ar šķietami pievilcīgu cenu un funkcionalitātes aprakstu, taču lietojot var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus, radot kaitīgus radiotraucējumus, tādejādi pircēji bieži vien neapzināti pārkāpj likumu. Arī dāvanu saņēmējus, kuri dāvanās saņems radioiekārtas, aicinām rūpīgi iepazīties ar lietošanas instrukciju un atbilstoši uzstādīt un nokonfigurēt iekārtas. Tādu radioiekārtu uzstādīšana vai lietošana, kas rada kaitīgus radiotraucējumus, ir administratīvs pārkāpums,” norāda VAS ES Atbilstības novērtēšanas nodaļas vadītājs Māris Čamans.

  Radiofrekvenču sadalījums dažādos pasaules reģionos ir atšķirīgs, tādēļ mēdz būt, ka frekvenču josla, kas Ķīnā vai ASV iedalīta vienam radiosakaru dienestam, Eiropas reģionā ir paredzēta pavisam citam nolūkam. To, vai radioiekārta ir paredzēta lietošanai Latvijā, var noteikt iepazīstoties ar tehnisko informāciju un lietošanas ierobežojumiem pirms iekārtas iegādes, savukārt iekārtu izplatītāju pienākums ir sniegt patērētājiem visu vajadzīgo informāciju par iekārtu.

  Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) īsteno radioiekārtu tirgus uzraudzību, pēdējo gadu laikā pastiprināto uzmanību pievēršot e – komercijas tirgus uzraudzībai. 2021. gadā PTAC veica dažādu preču, tai skaitā radioiekārtu kontrolpirkumus populārākajās tiešsaistes platformās, kas piedāvā trešajās valstīs ražotās preces – AliExpress.com, eBay.com, Wish.com u.c. Piedāvāto preču neatbilstību līmenis ir ļoti augsts – 92% testēto preču ir konstatētas dažāda veida neatbilstības piemērojamo normatīvo aktu prasībām, liecina PTAC pagājušā gadā veiktais pētījums.

  “Patērētāju vidū kļuvusi iecienīta iepirkšanās dažādās tiešsaistes platformās arī ārpus ES robežām, taču PTAC veiktā pētījuma rezultāti rāda, ka bieži vien preces ir neatbilstošas. Visām pārbaudītajām radioiekārtām tika konstatētās dažāda veida neatbilstības, t.sk. arī testējot būtiskās prasības, neatbilstības tika konstatētas 73% gadījumos. Tas nozīmē, ka šīs preces var radīt  riskus patērētājiem,” uzmanību vērš PTAC Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule.

  Patērētāji par radioiekārtu atbilstību prasībām var pārliecināties, izvērtējot 2 pazīmes: pirmkārt, iekārtai ir CE marķējums, kas apliecina, ka ražotājs ir pārliecinājies, ka prece atbilst būtiskajām prasībām un tā paredzēta izplatīšanai Eiropas Savienībā. Ja minētā marķējuma nav, tad tādas iekārtas Latvijā piedāvāt un lietot aizliegts. Otra pazīme ir precei pievienotā atbilstības deklarācija (Declaration of Conformity), kas apliecina tās atbilstību direktīvai 2014/53/ES (RED). Vienlaikus radioiekārtai ir jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai, kurā norādīti tās lietošanas nosacījumi un ierobežojumi. Vairāk informācijas šeit: https://www.ptac.gov.lv/lv/radioiekartas, https://www.vases.lv/lv/news/ieteikumi-radioiekartu-iegadei-infografika.

  VAS “Elektroniskie sakari” (VAS ES) ir valsts kapitālsabiedrība, kas nodrošina valsts ierobežoto resursu – radiofrekvenču spektra un numerācijas pārvaldību. Radiofrekvenču spektra pārvaldība ietver sevī radiofrekvenču spektra plānošanu un uzraudzību.

  Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) valsts pārvaldes iestāde Ekonomikas ministrijas pārraudzībā, kas īsteno patērētāju tiesību un interešu aizsardzību un kuras viena no galvenajām funkcijām ir tirgus uzraudzība un kontrole nepārtikas preču tirdzniecībā un pakalpojumu  sniegšanas jomā.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  10 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ģirts Ēdols
  06.12.2022 14:31

  Oho, izrādās, tā ir preses relīze, savukārt DELFI ir pamanījušies to pašu uztaisīt par maksas rakstu – atrodi atškirības teksta sākumā

  https://www.delfi.lv/bizness/tehnologijas/var-nopirkt-lielas-nepatiksanas-iegadajoties-bezvadu-ierices-jabut-uzmanigiem.d?id=55009104

  Kursors.lv
  06.12.2022 14:32
  Reply to  Ģirts Ēdols

  Sasodīts! Jātaisa maksas siena arī mums un aiz tās jāliek visas preses relīzes :D

  Krotow
  06.12.2022 17:37

  Ir aizdomas ka pēc tam paši varēsiet to lasīt.

  Skābene
  06.12.2022 15:17

  Ko gan nabaga dumjais patērētājs no tā visa saprot, lai VAS „Elektroniskie sakari” kontrolē interneta veikalus, nevis muļķa patērētājus, kas pēc noklusējuma pieņem, ka visi komersanti ir godīgi un tirgo tikai Likumam atbilstošas preces. :)

  wils
  06.12.2022 15:20
  Reply to  Skābene

  Kā gan viņi var nokontrolēt Amazon, eBay un aļiku?

  Skābene
  06.12.2022 16:18
  Reply to  wils

  Tieši tāpat kā VID kontrolē viltojumus, akcizētās preces un “spiegošanas gadžetus”, ko sūta no ebay vai aļika!

  Krotow
  06.12.2022 18:20
  Reply to  Skābene

  Ir patērētaji kuri zina kā uzgriezt ierīces jaudu 10x pa virsu oficiāli atļautajai konkrētajā frekvencē :P Tiesa viņi arī parasti zina ko dara un un kad to var darīt. Taču daudz vairak traucē tie, kuri griež jaudu uz atļauto maksimumu vietās kur to nevajag. Dēļ tā pilsētu mikrorajonos 2,4 GHz WiFi vienā otrā vietā pat vairs nedarbojas.

  grh
  06.12.2022 21:03
  Reply to  Krotow

  Priekškam vajag 2.4ghz tīklu izmantot un bojāt savu tīkla izmantošanas pieredzi?
  2.4ghz ir tik pat interesants kā 3G mobilo datu lietošanas jautājumā.

  Krotow
  07.12.2022 12:00
  Reply to  grh

  Joprojām pietiek verķu ar tikai 2,4 GHz WiFi atbalstu. Un ir telpu konfigurācijas, kur velamajā darba vietā normāli darbojas tikai 2,4 GHz WiFi, jo 5,8 GHz WiFi līdz turienei “neaiziet”.

  karlis
  08.12.2022 08:00
  Reply to  Krotow

  2.4 Ghz der tagad ļoti labi priekš guests wifi.
  un arī AC standartā nav baigi daudz to joslu.
  pietiek, ka daži uzliek 80 vai vēl labāk 160, un viss.
  a 9 stāvu mājā, tā nav problēma.

  Reklāma