Web Analytics
More
    Reklāma

    Intel NUC 12 Pro Mini PC (NUC12WSKi5) apskats

    Jaunākie raksti

    Intel ir viens no retajiem ražotājiem, kas vēl arvien cenšas noturēties izmēros mazo datoru segmentā. Pavisam nesen tika izziņoti 13. paaudzes NUC datori, kuros jau var ievietot arī pamatīgākas videokartes, bet tas vairs nav mazais datoriņš, ko iedomājamies, piesaucot NUC vārdu.

    Pie mums ir atceļojis pavisam kompaktā izmēra Intel NUC 12 Pro Mini PC plakanākā versija, kas ir nieka 3.7 cm augsta. Izmēru ziņā šie 12. paaudzes NUC vēl arvien griež pogas ārā Mac mini, kā arī citiem neliela izmēra datoriem. Turklāt Intel NUC ir pat pie mums gana plaši pieejami.

    Reklāma

    Attēls: Intel

    Intel NUC ir drīzāk paredzēti kā darba zirgi ofisos, bet gan jau atrastos kāds, kas šo mini datoriņu gribētu paslēpt aiz televizora vai piestiprināt monitora aizmugurē ar VESA stiprinājumu vietām.

    Pie mums nonāca Intel NUC 12 Pro Mini PC (NUC12WSKi5), kas, kā jau vēsta nosaukums, ir Intel 12. paaudzes i5 procesora versija. Klāt tika piekomplektēti Crucial 16 GB RAM vienā plāksnē un WD Blue SN570 SSD tipa NVMe atmiņa.

    Tehniskā specifikācija

    • Procesors: Intel Core i5-1240P (12 kodoli (4P + 8E), 16 pavedieni, 12 MB cache, līdz 4.4 GHz max boost)
    • Videokarte: Intel Iris Xe Graphics, 1.3 GHz
    • RAM: 16 GB, max 64 GB DDR4-3200 1.2V SODIMM
    • Ekrāns: nav
    • SSD: 250 GB NVMe PCIe 3.0
    • Pieslēgvietas: priekšā 2x USB 3.2; aizmugurē 2x USB 3.2 Type-C, 1x USB 3.2, 1x USB 2.0, 2.5 Git/s LAN, 2x HDMI 2.1; iekšā 1x USB 3.2 m.2 22×42 (pins), 2x USB 2.0 (headers)
    • Bezvadu savienojumi: Intel Wi-Fi 6E AX211(Gig+) + Bluetooth 5.2
    • Izmēri: 117 x 112 x 37
    • Akumulators: nav, 120 W lādētājs
    • Papildus: VESA stiprinājuma adapteris komplektā
    • Programmatūra: nav
    • Cena: apskatam saņemtais modelis Latvijas veikalos maksā ap 530 eiro bez RAM un bez SSD

    Izskats un uzbūve

    Izmēros niecīgais NUC 12 Pro pat man bija pārsteigums, jo nebiju gaidījis, ka nelielais dators tiešām būs tik maziņš. Te gan uzreiz ir jāņem vērā, ka NUC 12 Pro nav pasīvi dzesēts datoriņš, tam vēl arvien ir neliels klēpjdatora tipa ventilators, kas dažbrīd liek par sevi manīt.

    NUC 12 Pro pamatā veidots no plastmasas, vien apakšējā daļa tam ir no metāla, kas padara datoru stabilāku uz galda. NUC 12 Pro priekšpusē ir divas USB pieslēgvietas un austiņu pieslēgvieta, kā arī te ir ieslēgšanas poga. Sānos un aizmugurē ir dzesēšanas atveres, tāpat aizmugurē ir divas USB Type-C pieslēgvietas, divas parastās USB Type-A pieslēgvietas, veselas divas HDMI izejas un 2.5 gigabitu LAN pieslēgvieta.

    Zem NUC 12 Pro virsējā vāciņa slēpjas dzeses ventilators, kas gan izskatījās gūti apkopjams, bet vālā to neskrūvēju. No apakšas ar četrām skrūvēm vari piekļūt pie datoriņa iekšām, lai ievietotu RAM un SSD. NUC 12 Pro izmanto klēpjdatoriem paredzētas RAM atmiņas, kā arī te nevarēsi ievietot SSD tipa NVMe atmiņas, kurām virsū ir uzlīmēti radiatori (heatsink).

    NUC 12 Pro līdzi komplektā nāk VESA stiprinājums, ko izmantosi, ja vēlēsies datoru piestiprināt aiz monitora. Tāpat komplektā ir visai liela izmēra barošanas bloks, kam arī kaut kur nāksies atrast vietiņu.

    Kopumā jāsaka, ka NUC 12 Pro ir tīri patīkams datoriņš, bet ir jāņem vērā, ka par aptuveni 530 eiro tiec pie datora bez RAM, bez SSD, bez Windows, bez akumulatora un bez ekrāna. Šīs visas lietas un, visticamāk, Windows būtu klēpjdatorā, kas maksātu tikai nedaudz vairāk. Protams, NUC 12 Pro ir vieglāk apkopjams un tam ir iespējams samainīt detaļas, kas ne vienmēr iespējams klēpjdatoram. Turklāt klēpjdatora gadījumā runājam par sākuma līmeņa datoru, nevis par biznesa klasi.

    Iestatīšana

    NUC 12 Pro fiziskā salikšana ir ļoti vienkārša – piepērc klāt NVMe SSD un atbilstošu klēpjdatoru RAM, atskrūvē četras skrūves, saliec visu iekšā un skrūvē vāciņu ciet. Nepatīkamās niases sākas pie Windows uzstādīšanas, bet arī šeit man ir jānorāda, ka darbojos kā mājas lietotājs, nevis kā liela uzņēmuma darbinieks, kam jau ir sagatavota operētājsistēmas instalācija ar visu nepieciešamo.

    Protams, tev vajadzēs Windows 11 instalācijas USB, kas gan mūsdienās nav nekas neierasts. USB var sagatavot katrs pats ar Microsoft piedāvāto rīku aptuveni 15 minūšu laikā, kas gan ir ļoti atkarīgs no USB zibatmiņas ātruma.

    Triki sākas pēc tam, kad vajag uzsākt lietot Windows 11, jo no Microsoft iegūtajā Windows 11 instalācijā nav ne Wi-Fi, ne LAN draiveri, kas atbilst NUC 12 Pro vajadzībām. Windows 11 šobrīd nemaz neļauj uzsākt darboties, ja pašā sākumā pēc valodas izvēles nepieslēdzies pie interneta.

    Protams, ir dažādi apkārtceļi, bet man kā mājas lietotājam tas bija kā sitiens zem jostas. Ar tīkla karšu draiveru meklēšanu pēdējo reizi nodarbojos Windows 7 laikos, bet arī tad Windows 7 ielaida iekšā un atlika tikai ar USB zibatmiņu pārnest draiveru instalāciju.

    Veiktspēja

    Mums atsūtītais NUC 12 Pro izmanto Intel Core i5-1240P (12 kodoli (4P + 8E)) procesoru, bet NUC 12 Pro pieejams arī i3 un i7 versijās. Tālāk var sacīt, ka pārējās nianses ir atkarīgas no katra paša rocības. Nelielo datoru vari aprīkot ar PCIe x4 Gen 4 SSD tipa atmiņu un līdz 64 GB DDR4 RAM 3200 MHz.

    Šoreiz mums ir visai piezemēts 250 GB PCIe Gen 3 SSD un tikai viena plāksne ar 16 GB RAM (3200 MHz, CL22). SSD ātrums ir tieši tāds, kādu to sagaidītu no PCIe Gen 3 SSD. Iespējams, ka dual chanel RAM opcija būtu kaut ko devusi veiktspējas testos.

    Passmark PerformanceTest 9.0 testā šis dators sasniedzastipri piezemēt 3183 punktu rezultātu, kas ir pamatīgi aiz nu jau par novecojušiem ASUS ROG Strix G (4653.7 punkti) un ASUS ROG Zephyrus G14 (5056) klēpjdatoriem. Te gan jāņem vērā, ka NUC 12 Pro nav īstenas videokartes.

    3DMark testos NUC 12 Pro veicas pavisam vāji, bet jau atkal – šis ir ofisa darbu dators, nevis spēlēm un video apstrādei paredzēts dators.

    Arī citviet redzam, ka NUC 12 Pro nav super jaudīgs.

    Toties nelielais dators ir veidots tā, lai tas spētu sevi dzesēt. Kā jau minēju, ventilators ir dzirdams, bet tas būs manāms tikai pie lielas noslodzes.

    Nobeigumā

    NUC 12 Pro manās acīs ir neliels un piemīlīgs ofisa datoriņš, ko var ērti pielikt pie monitora aizmugures daļas, bet noteikt vietu sev tas atrastu arī mājās. NUC 12 Pro varētu būt laba alternatīva tiem, kuri vēlas mājās turēt šāda tipa datoru visu laiku ieslēgtu. Ar NUC 12 Pro varētu kaut vai Plex serveri veidot vai izmantot to uzreiz pieslēgtu pie televizora. NUC 12 Pro perfekti aizstātu mATX izmēra datoriņu, kam negrasies likt iekšā videokarti.

    Ofisa lietotājiem NUC 12 Pro paver iespēju neskatīties uz lielu un neglītu ofisa PC kasti vai nespārdīt to zem galda. NUC 12 Pro vairumā pozīciju izmanto standarta detaļas, kā arī Intel sola uzturēt NUC 12 Pro līdz 2025. gadam.

    NUC 12 Pro uzreiz ir aprīkots ar Wi-Fi 6E un 2.5 Gbit/s LAN, kas arī ir pamatīgs pluss, jo sākuma līmeņa mATX sistēmplates neko tādu nepiedāvās, nemaz nerunājot par klēpjdatoriem cenā ap 800… 1000 eiro.

    Paldies, ASBIS Baltics par ierīces sagādāšanu uz testu! Šo un citus Intel produktus var iegādāties Latvijā, Igaunijā un Lietuvā.

    Reklāma
    Paziņot par jaunumiem
    Paziņot par
    11 komentāri
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ludis
    01.12.2022 12:40

    Macbook air M1 būs desmit reizes labāks un noteikti lētāks (jo šim jāpērk klāt RAM, SSD, kvalitatīvs monitors, klaviatura, pele) jebkuram lietotājam.

    Krotow
    01.12.2022 14:13
    Reply to  Ludis

    Un vēlāk pielikt RAM un diska vietu tur varēsi, jā :D

    Tītars
    01.12.2022 14:19
    Reply to  Krotow

    implying Air M1 un Nuc auditorija ir RAM/SDD palielinātāji laika gaitā. Ne par velti Apple samazina opcijas, jo trends ir pretējs.

    Tītars
    01.12.2022 14:22
    Reply to  Ludis

    Dažādiem pielietojumiem dažādi labākie risinājumi. NUC tajā ziņā ir nedaudz versatīlāks it īpaši kompānijas ietvaros. Individuāli M1 gan varētu būt lielāks konkurents šādai opcijai.

    Aigars
    01.12.2022 13:04

    Es šos mazos datorus izmantoju bērniem kā skolas datorus. Neliels/plāns monitors (vai zīmēšanas planšete) pie sienas + šāds mini PC aizņem ļoti maz vietas, un var izdarīt visu nepieciešamo skolai. Intel NUC ir padārgi, es ņemu kaut ko no Minisforum PC parasti.

    Biteme
    01.12.2022 14:18
    Reply to  Aigars

    Nuja. Un jēdzīgāk par laptopiem, kurus bērni staipa apkārt, un ja ir paveicies nenomest zemē, tad stundām ilgi strādā neergonomiskā pozīcijā.
    Studentam jau vajag arī laptopu, un tad jāskatās vai spraust laptopu pie ekrāna vai izmantot divus verķus, kur allin1 palicis no videnes un resursu tam pietiekami.

    Tītars
    01.12.2022 14:22
    Reply to  Aigars

    Laba ideja!

    Krotow
    01.12.2022 14:13

    – Nepatīkamās niases sākas pie Windows uzstādīšanas … jānorāda, ka darbojos kā mājas lietotājs …

    Vai Latvijā tā ir problēma?

    Jānis Ļahs
    02.12.2022 06:30

    “izskatījās gūti apkopjams, bet vālā to neskrūvēju”
    “no Micrisoft iegūtajā”
    Es pats neesmu perfekts, bet nu kamōn!

    Gkshbbbvv
    02.12.2022 11:35

    Ja iekārtai nav akumulators, tad kā tai var būt 120w lādētājs? Ko viņš lādē? :)

    Reklāma