Web Analytics
More
  Reklāma

  Aizsardzības inovāciju izmēģinājumu poligonā Ādažos darbu sākuši “Nokia” un “Ericsson” privātie 5G tīkli

  Jaunākie raksti

  Ādažu poligonā, kur šobrīd atrodas pirmā 5G aizsardzības tehnoloģiju testa vide Eiropā, nule darbu sākuši divi jauni 5G tīkli, ko izveidojis LMT sadarbībā ar vadošajiem tehnoloģiju piegādātājiem  “Nokia” un “Ericsson”. Ieviešot šos divus jaunos privātos tīklus, 5G testa vide Ādažos nostiprināta kā vadošā 5G testēšanas vieta aizsardzības jomā Eiropā. Privātais tīkls nodrošina vēl labāku ātrumu, zemāku aizturi un lielāku drošību nekā parastais 5G tīkls.

  Divu jaunu privāto 5G tīklu ieviešana ir nākamais solis vadošā mobilo sakaru operatora un tehnoloģiju inovāciju uzņēmuma LMT izveidotās testa vides attīstībā. Tā ļaus aizsardzības tehnoloģiju izstrādātājiem pārbaudīt un salīdzināt jauno inovāciju darbību dažādos 5G tīklos, pārliecināties par to savietojamību un paātrināt to nonākšanu ražošanā. Patlaban Ādažos testiem pieejams gan LMT 5G tīkls, gan privātie 5G tīkli 3.5GHz un 26 GHz  diapazonā.

  Reklāma
  Advertisement

  “5G tīkli sola plašu tehnoloģisko datu piegādes iespēju klāstu, kas var būtiski ietekmēt daudzas nozares, tostarp civilo un aizsardzības nozari. Lai tos īstenotu, ir jāizveido cieša sadarbība starp 5G tīkla infrastruktūras nodrošinātājiem, mobilo sakaru operatoriem, iekārtu ražotājiem un gala klientiem. Esam patiesi priecīgi, ka, attīstoties mūsu izveidotajai 5G testa videi, varam uzņemt ikvienu no iepriekšminētajiem, un ir liels prieks, ka mūsu pētniecības un inovāciju izstrādes aktivitātēs piedalās pasaules vadošie 5G tīkla infrastruktūras nodrošinātāji – “Nokia” un “Ericsson”,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

  Jau ziņots, ka LMT sadarbībā ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) un Aizsardzības ministriju 2020. gada novembrī Ādažu poligonā atvēra 5G tīklā balstītu tehnoloģiju testa vidi. Pateicoties 5G pārklājumam un nodrošinātajai datu pārraides kvalitātei, tā ir kļuvusi par iecienītu aizsardzības inovāciju izmēģinājumu platformu NATO sabiedrotajiem. Papildus 5G tīklam pozitīvi tiek novērtēta testa vides atrašanās vieta – nelielais attālums līdz militārajai mācību zonai, gaisa spēku bāzei un krasta līnijai. Testa vides mērķis ir kopīgi izstrādāt, pārbaudīt un demonstrēt 5G pielietojumu aizsardzības jomā. Līdz šim Ādažos izvietotajā testa vidē ir īstenoti vairāki nozīmīgi Eiropas pētniecības un attīstības projekti, tostarp iMUGS, Sparta, 5G COMPAD, FAMOUS2, Comp4Drones, 5G Routes un citi.

  Tieši unikālā priekšrocību kombinācija Ādažu izmēģinājumu poligonā ļauj pārbaudīt visdažādākos nākamās paaudzes aizsardzības risinājumu pielietojumus. Tajā jau ir norisinājušās starptautisku spēku mācības, izmēģinājumi un demonstrācijas, tostarp ar NATO, ASV Aizsardzības departamenta, Eiropas Aizsardzības fondu un Eiropas Aizsardzības rūpniecības attīstības programmu (EDIDP) iesaisti. Iepriekšējās demonstrācijās šajā testa vidē noritējusi misiju vadības platformu, bezpilota sauszemes transportlīdzekļu un dažādu citu inovatīvu aizsardzības risinājumu testēšana. Pagājušajā nedēļā LMT sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO Sabiedroto Transformācijas pavēlniecību poligonā organizēja virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu demonstrāciju 5G militārā pielietojuma testa vidē.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  8 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Lauris
  07.11.2022 11:42

  Bet ja kādam armijniekam tomēr ir Tele2 pieslēgums dēļ tā ka paņēmis ierīci uz 36 mēnešu nomaksu, vai viņš izmantot 5G labumus. Vai Tele2 ari ļaus tur torni uzbūvēt?

  grh
  07.11.2022 12:37

  Kārtējie tukšie vārdi par to, ka 5G spēs kaut ko, bet tai pašā laikā neko. Kur te ir 5G pievienotā vērtība?
  1) paļausies uz to, ka kara laikā visur būs pieejams 5G?
  2) ko Ādažos nevar izdarīt angāros ar WIFI palīdzību, bet var izdarīt tikai ar 5G palīdzību?
  Skatoties ziņas, kur rādīja virtuālo realitāti, netapa skaidrs – kāds tam visam sakars ar 5G?

  Krotow
  07.11.2022 13:21
  Reply to  grh

  Pietiks ar to ka varēs nodrošināt sakarus paši sev, neatkarīgi no publiskajiem tīkliem, kurus iebrukuma gadījumā iebrucējs centīsies deaktivēt vispirms.

  07.11.2022 13:28
  Reply to  grh

  1) pārvietojamās 5G stacijas neviens nav atcēlis, braukās tāpat kā radiostacijas;
  2) testēt jaunās 5G iekārtas un to sadarbību.

  grh
  07.11.2022 18:21
  Reply to  digitalk

  Ok, pieņemsim, ka paši spēj sev nodrošināt savstarpējo saziņu caur 5G. Tā ir šajā gadījumā saziņa. Kur ir tās inovācijas? Ko caur to 5G tagad var izdarīt tādu ko nevar caur pašu uzstādītu 4G, kur ir plašāks pārklājums un normāli ātrumi?
  nepārprotiet – neesmu 5G heiteris :D Es tikai jau gadiem lasu vienu un to pašu par 5G – kad nu tik būs 5G, tad sāksies tāds lēciens attīstībā. Tādas inovācijas un risinājumi būs. Paiet pāris gadi kopš pirmā 5G torņa un nekas joprojām nav mainījies. 5G izmanto 4G vietā privātmājās.
  Kā arī minēju iepriekš- TV sižetā tā arī nebija saprotams, kur tur 5G bija must have, lai virtuālo realitāti padarbinātu lokālajā izstrādes vidē.
  Šis viss man atgādina politiķu solījumus pirms vēlēšanām. Ļoti ceru, ka beidzot kaut kad arī parādīsies kāda inovācija.

  Laucnieks
  07.11.2022 18:45
  Reply to  grh

  Inovācija ir naudas apguvē.
  LMT rāda ka it kā tukšā gaisā nelaiž naudu.
  Man visvairāk patika, kur kaut kādā LTV1 tika rādīts LMT auto kuru var vadīt sēžot mašīnas aizmugurē ar Playstation pulti.
  Nu vot kad to parādija palika skaidrs, ka tur ņem 20 gadu vecu ārzemju projektu un šeit to pārāda kā inovāciju.
  Bet man patīk ātrs internets. Vienkārši iesaku, bez visādām inovācijām uzlikt visur LV 5G stacijas.
  Un mēs ķīniešu veikalos nopirksim mūsdienu inovācijas, nevis skatīsimies televizora ziņas par vienu 5G staciju un 20 gadus vecām tehnoloģijāminovācijām.:)

  Roberts
  07.11.2022 16:44

  Pilsētā runā ka ar neta signālu vakaros esot traki.

  Reklāma