Reklāma

VTT un Neste vienojas būvēt integrētu enerģijas pārvēršanas šķidrumā tehnoloģiju

Jaunākie raksti

Samsung uzskata, ka salokāmie viedtālruņi trīs gados apdzīs Galaxy S modeļus

Samsung paši uzskata, ka lokano ekrānu viedtālruņi tikai tagad sāk uzņemt apgriezienus. Sagaidāms, ka lokano ekrānu viedtālruņi tuvāko trīs...

Xiaomi oficiāli izziņojis Mix Fold 2 salokāmo viedtālruni

Xiaomi Mix Fold 2 ir vēl viens šī gada lokanā ekrāna viedtālrunis, kura uzdevums ir vismaz nedaudz papurināt Samsung...

Kāds vīrietis Lielbritānijā apcietināts, jo ar “AirTag” izsekojis savu bijušo draudzeni

Izsekošanas piekariņi ir praktiski situācijās, kad jāsameklē kāda nozaudēta lieta, piemēram, naudas maks vai telefons. Tomēr domāju, ka neviens...

“SpaceX” orbītā nogādājis jau 3000 “Starlink” satelītu, taču saskaras ar problēmām

Īlona Maska vadītais uzņēmums "SpaceX" turpina izvērst savu ātrgaitas satelītu interneta projektu "Starlink", šīs nedēļas sākumā orbītā nogādājot vēl...

Apple paredz augstu pieprasījumu pēc iPhone 14 viedtālruņiem

Uzņēmums Apple, neskatoties uz ekonomisko situāciju pasaulē, paredz, ka arī šajā rudenī būs pietiekami liels pieprasījums pēc nākamajiem iPhone...

VTT un Neste vienojas būvēt integrētu enerģijas pārvēršanas šķidrumā tehnoloģiju (e-degvielas) demonstrācijas rūpnīcu VTT Bioruukki eksperimentālajā centrā, lai veiktu CO2 uztveršanu, ražotu videi draudzīgu ūdeņradi un e-degvielas. Enerģijas pārvēršanas šķidrumā tehnoloģijas ir ceļā uz vērienīgu komercializāciju. E-degvielas piedāvā veidu, kā paplašināt oglekļa izmešu ziņā neitrālu transportlīdzekļu degvielu piedāvājumu, ne tikai izmantojot no biomasas iegūtu atjaunojamo degvielu, lai aizstātu fosilās degvielas esošajos iekšdedzes dzinējos. Iegūtais galaprodukts ir transportlīdzekļu degviela, kas piemērota lidmašīnām, kuģiem, kā arī smagajiem un vieglajiem automobiļiem.

Augstas temperatūras elektrolīzes, CO2 uztveršanas un ogļūdeņražu sintēzes tehnoloģiju izstrāde ir pabeigta Business Finlandfinansētajā Veturi e-degvielas izpētes projektā, un integrētā tehnoloģija tagad ir gatava ieviešanai. VTT un Neste ir vienojušies būvēt tehnoloģiju demonstrācijas rūpnīcu VTT Bioruukki eksperimentālajā centrā Espo. Darbs jau ir sācies ar pirmajām izmaiņām VTTBioruukki izpētes infrastruktūrā. 2022. gadā un 2023. gada sākumā jūras konteineros esošās elektrolīzes, CO2 uztveršanas un sintēzes iekārtas tiks savienotas savā starpā un ar VTT Bioruukki izpētes infrastruktūru. Paredzams, ka e-degvielas projekta izmēģinājumi tiks pabeigti 2023. gadā. Infrastruktūras izveide enerģijas pārvēršanas šķidrumā ražošanai veicina Neste un VTTsadarbības stiprināšanu e-degvielas ražošanas attīstībā no izmēģinājuma līdz komerciālam mērogam.

“Neste kā pasaulē vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas un no atkritumiem un atlikumiem attīrītas ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotājs uzskata, ka enerģijas pārvēršanas šķidrumā tehnoloģija spēj papildināt ilgtspējīgu degvielas ražošanu nākotnē. Mums nepieciešamas revolucionāras inovācijas un nepārtraukta koncentrēšanās uz izpēti un tehnoloģiju attīstību, lai nodrošinātu ekonomiski izdevīgus un vērtību radošus risinājumus nākotnei,” norāda Neste inovāciju nodaļas vecākais viceprezidents Larss Pēters Lindfors.

Tehnoloģiju demonstrācijā tiks izmantota CO2 uztveršana no dūmgāzēm, ūdeņraža ražošana ar ļoti efektīvu augstas temperatūras elektrolīzi un degvielas sintēze, kuras pamatā ir Fischer-Tropsch tehnoloģija. Gan CO2 uztveršanas, gan elektrolīzes risinājumus nodrošina Somijas projekta partneri Kleener Power Solutions Oy un Carbonreuse Finland Oy, kā arī Convion Oy un Elcogen Oy.VTT nodrošinās degvielas sintēzes iekārtu un tehnoloģiju, bet Neste veic sintētiskās jēlnaftas pārveidi par specifikācijām atbilstošiem degvielas produktiem. Neste sagaida veiksmīgu integrētu tehnoloģiju demonstrāciju un vismaz 300 kilogramus sintētiskās jēlnaftas sintētiskās degvielas pārstrādei.

Neste aktīvi veido tehnoloģiskos risinājumus un attīsta uzņēmējdarbību, lai realizētu ilgtspējīgas e-degvielas komerciālu ražošanu. Neste šo biznesa platformu savā Inovāciju nodaļā uzsāka 2019. gadā saistībā ar saviem centieniem komercializēt Power-to-X stratēģiju sintētiskās e-degvielas un e-izejmateriālu ražošanai. Šādi pilotprojekti atbalsta kompetenču attīstīšanu uzņēmumā Neste, kā arī plašākā nozīmē, un piedāvā vietu mērķtiecīgai procesu attīstīšanai un izpētei un izstrādei galvenajās tehnoloģiju jomās, kas ir svarīgas Power-to-X komercializācijai.

“Lai transporta nozarē spētu aizstāt jēlnaftu, jāizmanto visi ilgtspējīgie risinājumi, tai skaitā atjaunojamās degvielas, elektriskie transportlīdzekļi un sintētiskās degvielas (e-degvielas, izmantojot Power-to-X). Power-to-X ir viens no tehnoloģiju veidiem, kam ir potenciāls sniegt jaunus izejmateriālus papildus biomasai, izmantojot inovācijas, lai paātrinātu izmešu samazināšanu transporta nozarē,” saka Neste inovāciju biznesa platformas Power-to-X viceprezidents Ditmārs Hūbers.

3 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
3 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Alhimikhis
29.06.2022 10:10

Perpetum Mobile tomer bus :)?

Krotow
29.06.2022 15:03

Virsraksts ir galīgi garām. No raksta var saprast tikai to ka bīda plānus par to kā efektīvāk ražot sintētisko benzīnu no ogļskābās gāzes un ūdeņraža. Pats process zinātnei jau sen ir pazīstams.

bobis
29.06.2022 20:50

Man liekas ka no parasta mitra gaisa, udeni kondense, slepus nomaina to pret krievijas salarku.

Reklāma