Reklāma

Latvijā radīts risinājums radiofrekvenču spektra mērīšanai, izmantojot dronu

Jaunākie raksti

Samsung uzskata, ka salokāmie viedtālruņi trīs gados apdzīs Galaxy S modeļus

Samsung paši uzskata, ka lokano ekrānu viedtālruņi tikai tagad sāk uzņemt apgriezienus. Sagaidāms, ka lokano ekrānu viedtālruņi tuvāko trīs...

Xiaomi oficiāli izziņojis Mix Fold 2 salokāmo viedtālruni

Xiaomi Mix Fold 2 ir vēl viens šī gada lokanā ekrāna viedtālrunis, kura uzdevums ir vismaz nedaudz papurināt Samsung...

Kāds vīrietis Lielbritānijā apcietināts, jo ar “AirTag” izsekojis savu bijušo draudzeni

Izsekošanas piekariņi ir praktiski situācijās, kad jāsameklē kāda nozaudēta lieta, piemēram, naudas maks vai telefons. Tomēr domāju, ka neviens...

“SpaceX” orbītā nogādājis jau 3000 “Starlink” satelītu, taču saskaras ar problēmām

Īlona Maska vadītais uzņēmums "SpaceX" turpina izvērst savu ātrgaitas satelītu interneta projektu "Starlink", šīs nedēļas sākumā orbītā nogādājot vēl...

Apple paredz augstu pieprasījumu pēc iPhone 14 viedtālruņiem

Uzņēmums Apple, neskatoties uz ekonomisko situāciju pasaulē, paredz, ka arī šajā rudenī būs pietiekami liels pieprasījums pēc nākamajiem iPhone...

VAS “Elektroniskie sakari”, mikroviļņu iekārtu ražotājs AS “SAF Tehnika” un tehnoloģiju inovāciju uzņēmums LMT veikuši pētījumu un izstrādājuši unikālu risinājumu radiofrekvenču spektra parametru mērīšanai, pielietojot dronu. Radītais risinājums ļauj veikt mērījumus maksimāli tuvu bāzes stacijās esošajām datu pārraides antenām un nodrošināt precīzus rezultātus, kādus nav iespējams iegūt, veicot mērījumus no zemes.

“Uz dronu izmantošanu bāzētu inovatīvu tehnoloģisku risinājumu ieviešana ikdienas radiofrekvenču uzraudzības aktivitātēs ir likumsakarīgs nākamais solis attīstībā, kas mums palīdzēs atrisināt izaicinājumus, kas saistīti ar grūti piekļūstamu vietu apsekošanu un padarīs mūsu pakalpojumu sniegšanas procesu daudz efektīvāku”, vērtē VAS Elektroniskie sakari” priekšsēdētājs Jānis Bārda, norādot, ka “šis projekts ir lielisks piemērs tam, kā, sadarbojoties vienas nozares dažādu specializāciju ekspertiem, rodas mūsdienīgi tehnoloģiski risinājumi, kas paaugstina Latvijas inovatīvo kapacitāti”.

Laikā, kad datu pārraides augstfrekvenču joslas kļūst aizvien plašāk pielietotas, kvalitatīva telekomunikāciju torņu inventarizācija ir arvien būtiskāka. Tomēr mērījumus veikt ir sarežģīti, atrodoties uz zemes, jo, lai iegūtu precīzus rezultātus, jāatrodas tuvu raidītājam. Lai piekļūtu raidītājiem – datu pārraides antenām – līdz šim speciālistiem nācās uzkāpt bāzes stacijas tornī, kas ir gan laikietilpīgi, gan rada papildus riskus drošībai. VAS “Elektroniskie sakari”, AS “SAF Tehnika” un LMT radītais risinājums ļauj veikt precīzus mērījumus, neveicot iepriekšminētās darbības, jo ar īpašu programmatūru aprīkotais drons, aplidojot bāzes stacijas torni, ātri un viegli var ievākt nepieciešamos datus, ļaujot ietaupīt laiku un cilvēkresursus.

“Kvalitatīviem sakariem šobrīd ir lielāka nozīme nekā jebkad, jo 21. gadsimtā tie ir gan ekonomisko, gan sabiedrisko procesu pamats. Tāpēc jāsaprot, ka vienlīdz būtiski ar jaunākās paaudzes datu pārraides tehnoloģiju, piemēram, 5G ieviešanu un tīklu izbūvi ir domāt par to uzturēšanu un darbības kvalitātes uzlabošanu. Tas ir nozīmīgs faktors, lai maksimāli apgūtu un izmantotu moderno tehnoloģiju potenciālu. Mums ir patiess prieks, ka tādas institūcijas kā VAS “Elektroniskie sakari” to apzinās un kopā varam izstrādāt risinājumus, kas nākotnē palīdzēs veikt kvalitatīvus radiofrekvenču spektra mērījumus un rezultātā arī uzlabot telekomunikācijas torņu datu pārraides efektivitāti,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

Radiofrekvenču mērīšanas risinājuma galvenais elements ir drons, kas aprīkots ar LMT radīto mākslīgā intelekta programmatūru un SAF Tehnikas mērinstrumentiem, kas pielāgoti uzstādīšanai uz drona. Tas veic apraides torņa inventarizāciju, nosakot precīzu antenu atrašanās vietu un to pārraides virzienu. Pateicoties mākslīgajam intelektam, aplidojot bāzes staciju, programmatūra nostāda dronu pretī nepieciešamajām antenām un veic mērījumus mikroviļņu un milimetru viļņu diapazonā, tādējādi nodrošinot datu ieguvi ar iespējami mazāko enerģijas un laika patēriņu. Šobrīd risinājuma prototipam jau veikti dažādi testi, kas apstiprina tā lietderību un veiktspēju, kā arī ļauj domāt par drošu tā ieviešanu nākotnē.

“Mums ir gods darboties projektos, kas rada pasaulē vēl neredzētus risinājumus, kā arī attīsta kompetences radīt kompleksus, integrētus risinājumus, kas nav iespējami bez tehnoloģiskas sadarbības. Plaša dronu izmantošana mikroviļnu mērinstrumentu pārvietošanai paver jaunas iespējas telekomunikāciju industrijā. Precīzs un ātrs mērījums ir pamats efektīvai kļūdu novēršanai – šis risinājums ietaupīs laiku un pasargās tehniskos darbiniekus no traumām un pat dzīvības briesmām. Šis ir tikai pirmais solis dronu projektu attīstībā. Vairāku dronu, kas ir ekipēti ar spektra analizatoriem, vienlaikus izmantošanai ir liels potenciāls ne tikai telekomunikācijās, bet arī drošībās jomā, jo bezvadu komunikācija ir neatņemama sastāvdaļa mūsu aizsardzības nodrošināšanā,” apgalvo SAF Tehnika valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs.

Pētījums Nr. 2.10 “Radio spektra parametru mērīšana, izmantojot bezpilota lidaparātu” īstenots ar ERAF finansiālo atbalstu projekta Nr. 1.2.1.1/18/A/006 “Latvijas elektrisko un optisko iekārtu ražošanas nozares kompetences centrs” ietvaros. Projektu realizēja VAS Elektroniskie sakari sadarbībā ar SAF Tehnika, risinājuma izstrādē piesaistot SIA LMT.

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma