Reklāma

“3td.lv” e-grāmatu bibliotēka svin trīs gadu jubileju

Jaunākie raksti

“NIO” Norvēģijā atver pirmo elektroauto bateriju maiņas staciju Eiropā

Ķīniešu elektroauto ražotājs "NIO" oficiāli atvēris savu pirmo elektroauto bateriju maiņas staciju Norvēģijā, kas kļuvusi par pirmo šāda veida...

Arī “Facebook” un “Instagram” plāno iesaistīties NFT biznesā

NFT trakumam pieņemoties spēkā, arī "Meta" pašreiz domā, kā izcelties šajā nozarē un panākt, lai lietotāji vairāk iesaistās tajā....

Mazumtirdzniecības gigants “Walmart” plāno vērienīgu ienākšanu metaversā

Jau tagad ir skaidrs, ka metaverss kalpos kā lieliska vieta, kur uzņēmumiem pazīmēties, reklamēt sevi un nopelnīt. Šādu izdevību...

“CATL” Ķīnā izveidojis elektroauto bateriju maiņas stacijas, kuras var izmantot dažādu ražotāju mašīnas

Ķīniešu vadošais elektroauto bateriju ražotājs CATL paziņojis, ka tas izveidojis bateriju maiņas stacijas ar jaunu apakšzīmolu "EVOGO". Ražotāja pārstāvji...

“Tele2” izsolē iegūst arī 1.5 GHz frekvenci 5G attīstībai

Daudzpakalpojumu uzņēmums “Tele2” Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) rīkotajā izsolē par 220 000 eiro ieguvis tiesības izmantot 1,5 GHz...

Trīs gadu pastāvēšanu kopš “3td.lv” e-grāmatu bibliotēkas darbības sākuma šodien virtuālā diskusijā atzīmē bibliotēkas īstenotāji, satura veidotāji un lasītāji. Viņi aicina iedzīvotājus izmantot iespēju, lai tiešsaistē lasītu kādu no vairāk nekā 500 e-grāmatām latviešu valodā.

Trīs gados e-grāmatu klāsts www.3td.lv ticis regulāri papildināts. “Tas summējas skaistā rezultātā, ko var mērīt gan bibliotēkā pieejamo grāmatu, gan aizvien augošajā lasītāju skaitā. Un, protams, gandarījumā, ka mums ir tāda iespēja visās Latvijas pašvaldību bibliotēkās bez maksas elektroniski lasīt jaunas, vērtīgas grāmatas. Īpaši nozīmīgi man šķiet arī tas, ka “Trešā tēva dēla” e-grāmatu bibliotēka kļuvusi par labu iespēju lasītājiem pandēmijas laikā, kad vairākkārt izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ bibliotēkas klātienē bijušas pieejamas visai ierobežoti,” uzsverot projekta nozīmi, gandarījumu par “3td.lv” e-grāmatu bibliotēkas pienesumu svinīgi pauda Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Kopš 2019. gada, kad tika atklāta e-grāmatu bibliotēka platformā www.3td.lv, aktīvo lietotāju skaits pirmā darbības gada beigās bija 5500, savukārt 2021. gadā lasītāju pieaugums ir teju trīskāršojies, sasniedzot gandrīz 16 000. No tiem aptuveni puse jeb 49% lietotāju saturu izvēlas patērēt viedtālrunī, bet nedaudz mazāk jeb 46% cilvēku e-grāmatas lasa datorā.

“3td.lv” e-grāmatu bibliotēka ir valsts finansēts pakalpojums, kas pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem piedāvā lasīt e-grāmatas tiešsaistē, izmantojot viedās tehnoloģijas, piemēram, tālruni vai datoru. Šādu iespēju Valsts vienotajā bibliotēku informācijas sistēmā nodrošina projekta pārvaldītājs – Kultūras informācijas sistēmu centrs un platformas izstrādātājs – informācijas tehnoloģiju uzņēmums “TietoEVRY” sadarbībā ar izdevniecībām – “Apgāds Zvaigzne ABC”, “Latvijas Mediji”, “Apgāds Mansards”, “Jumava” un “Prometejs”.

“Viens no ieguvumiem ir literatūras patēriņš pandēmijā, neapmeklējot bibliotēkas filiāles klātienē, un vienlaikus redzam pieslēgšanos e-grāmatu bibliotēkai no ārvalstīm. Izteiktā līderpozīcijā ir Lielbritānija, tad seko Vācija, bet pirmo trijnieku aktivitātes ziņā noslēdz ASV. Esam gandarīti par sadarbību ar visiem iesaistītajiem, to skaitā izdevniecībām un bibliotēkas darbiniekiem, jo līdz šim e-grāmatu bibliotēkā lasītāji ir pāršķīruši teju 50 miljonus lappušu,“ atklāj informācijas tehnoloģiju uzņēmuma “TietoEVRY” Latvijas filiāles vadītāja Valērija Vārna.

“3td.lv” e-grāmatu bibliotēkas priekšrocība ir tā, ka nepastāv rinda, jo visas grāmatas, kas pieejamas www.3td.lv, var izmantot neierobežots skaits lasītāju. Vienam lietotājam vienlaikus var izsniegt divas e-grāmatas, bet, virtuāli nododot atpakaļ paņemtās e-grāmatas, mēneša laikā kopā pieejamo e-grāmatu skaits vienam lietotājam ir 18 e-grāmatas.

Kā atzīmē Kultūras informācijas sistēmu centra “3td.lv” e-grāmatu bibliotēkas projekta vadītājs Aldis Liepa, piedāvājums palielināt mēnesī pieejamo grāmatu skaitu saistīts ar Covid-19 izplatību un drošas lasīšanas veicināšanu: ”E-grāmatu lasītāju strauju pieaugumu tieši veicināja arī Covid-19 ierobežošanas nolūkos vairākkārt izsludinātā ārkārtējā situācija, kuras laikā tika slēgtas publiskās bibliotēkas, tādējādi liedzot lasītājiem saņemt grāmatas klātienē, kamēr piekļuve “3td.lv” e-bibliotēkai viedierīcē vai datorā nodrošināta ikvienam interesentam no jebkuras vietas, kur vien pieejams interneta pieslēgums. Tādēļ šis ir arī viens no resursiem, ko informatīvajā kampaņā  #Ēkultūra iesaka Latvijas Republikas Kultūras ministrija, lai pandēmijas ierobežojumu laikā iedzīvotāji varētu turpināt saņemt kvalitatīvus kultūras pakalpojumus.”

Platforma www.3td.lv no pilotprojekta dažās Latvijas bibliotēkās pēdējo triju gadu laikā ir izaugusi par e-pakalpojumu, kas bibliotekāru vērtējumā par 2019. gadu saņēma apbalvojumu “Gada notikums Latvijas bibliotēkās”, kura pasniegšanu ik gadu rīko Latvijas Bibliotekāru biedrība.

Reklāma

2 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
2 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Mmm
07.01.2022 12:36

Žēl ka šīs grāmatas nevar lasīt e-book lasītājos ar e-ink ekrāniem. Man personīgi ir nogurdinoši ilgstoši kaut ko lasīt LCD/OLED ekrānā. E-ink ekrāni šajā ziņā ir galvas tiesu pārāki, protams arī ar tiem nogusrs acis, bet ne vairāk kā lasot klasisku papīra grāmatu.

Lasitaks
07.01.2022 12:47
Reply to  Mmm

Jau neskaitāmas reizes esmu šo tematu esmu cēlis augšā. Vienmēr atbilde bija – autortiesības neļauj. Vai tiešām nav iespējas kaut kā risināt šo nebūtību.

Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: