Reklāma

“Boeing” veic testa lidojumus ar pilnībā no atjaunojamiem resursiem ražotu aviācijas degvielu

Jaunākie raksti

Paziņotas šogad ASV lejupielādētākās App Store lietotnes un spēles

Dažas dienas iepriekš ar līdzīgu topu dalījās Google, publiskojot populārākās lietotnes un spēles 2021. gadā Android viedierīču lietotājiem. Tagad...

Izziņota Honor 60 sērija ar vloginga iespējām un žestu vadību

Ķīnā tikko izziņots Honor 60 viedtālrunis, kas izskata ziņā ir ļoti līdzīgs Honor 50 modelim, bet jaunais Honor 60...

Izziņotas jaunā Dacia Jogger cenas Latvijā

Jaunā Dacia Jogger pie dīleriem Latvijā ieradīsies nākamā gada pavasarī, bet jau izziņotas jaunā modeļa cenas. Piecvietīgajai Dacia Jogger...

“Porsche” pamatdarbības peļņa 2021. gada trīs ceturkšņos pieaug par 78,4%

“Porsche“ 2021. gada trešā ceturkšņa beigās sasniedzis peļņu no pārdošanas 15,5% apmērā. Šis rezultāts atkārtoti pārsniedz 15% references līmeni,...

9. decembrī notiks tiešsaistes diskusija “Latvija – mītne globāliem FinTech uzņēmumiem”

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) kopā ar FinTech nozares partneriem 9. decembrī no plkst. 11 līdz 13 rīko...

Lidmašīnu ražotājs Boeing, sadarbībā ar savu dzinēju piegādātāju Rolls-Royce un ilgtspējīgas degvielas ražotāju “World Energy”, veikuši testa lidojumu, izmantojot aviācijas degvielu, kas ražota tikai un vienīgi no atjaunojamiem resursiem. Testam tika izmantota Boeing 747 lidmašīna. Visi trīs uzņēmumi sadarbojas, cenšoties radīt ilgtspējīgu degvielu aviācijai nākotnē un šo centienu nopietnību apliecina nupat veiktais testa lidojums.

Komerciālie aviopārvadājumi veido apmēram 2 procentus no visa cilvēku radītā kaitīgo izmešu apjoma, taču pagaidām šajā sektorā vēl nav pilnībā gatavi risinājumi pārejai uz videi draudzīgāku degvielu. Pie tā gan tiek strādāts un tiek testēta aviācijas degviela, kas ražota tikai no atjaunojamiem resursiem. Konkrētais testa lidojums sākās Tuksonas pilsētā, Arizonā, ASV, pēc tam 3 stundas un 54 minūtes riņķojot virs Arizonas un Ņūmeksikas, līdz lidmašīnā atkal atgriezās atpakaļ Tuksonas lidostā.

No atjaunojamiem resursiem ražotā degviela darbināja vienu no četriem Boeing dzinējiem. Sākotnēji rezultāti liecina, ka lidojuma laikā un arī pēc tam nekādas problēmas nav radušās. Kāds varbūt teiks, ka tas jau nav nekas īpašs, jo 3 no 4 dzinējiem tāpat izmantoja klasisko aviācijas degvielu, taču tas pamatojams ar drošības apsvērumiem – ja testa laikā atklātos kādas nesaderības starp degvielu un dzinēju, kas izraisītu tehniskas problēmas, tiktu apdraudētas cilvēku dzīvības.

Ilgtspējīgas degvielas testi notiek jau kādu laiku, taču lielākoties izmantots sajaukums ar klasisko aviācijas degvielu. Šobrīd komerciālās pasažieru lidmašīnas ir sertificētas lidot ar degvielas maisījumu, kuras sastāvā 50 procenti ir klasiskā, bet otri 50 procenti ilgtspējīgā aviācijas degviela. Rolls-Royce gan paziņojis, ka viņu izstrādātie lidmašīnu “Trent” dzinēji no 2023. gada būs spējīgi lidot ar 100% no atjaunojamiem resursiem ražotu degvielu.

Reklāma

5 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
5 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
SSs
22.10.2021 17:27

Tad ta jaunums ! Mūsu Airbaltic jau sen dedzina šķeldu savos lidaparātos ! )))

Juris
22.10.2021 21:34

Biodegviela ir viens no stulbākajiem trendiem/izgudrojumiem pasaulē. Ja to ražo no atkritumiem tad es saprotu, bet ja tiek kultivēti augi kā rezultātā piesārņo dabu ar mehanizēto aparatūru kas dedzina dīzeli, tad dabu piesārņo ar pesticīdiem, tad noplicina augsni kuru varētu izmantot pārtikas ieguvē.

Krotow(@krotow_2)
23.10.2021 16:27
Reply to  Juris

Par biodegvielu viss ir pareizi. Plus vēl tirgus sačakarēšana ar obligāto bio procentu pie auto benzīna un galvas sap##ana zemniekiem, kuri kļūst atkarīgi no rapša subsīdijām. Sintētiskā degviela oglekļa neitralitātei ir daudz reālāks risinājums. Energoietilpīgs gan, taču tur kāreiz būtu noiets saules un vēja enerģijas pārpalikumam.

zzz
23.10.2021 21:16

Automobili nevar sito ieliet?

Krotow(@krotow_2)
25.10.2021 21:38
Reply to  zzz

Var.

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: