Reklāma

Šī gada beigās kosmosā varētu tikt palaists līdz šim spējīgākais teleskops

Jaunākie raksti

Nothing ear (1) austiņu apskats – “Nasing spešal” vai tomēr “Spešal”?

Pēc Stīva Džobsa došanās viņsaulē, gana daudz tehnoloģiju personības bija gatavas uzvilkt melnu bītleni un zilas džinsenes, lai piedomātu...

Kens Bloks sadarbosies ar Audi, lai rādītu trikus ar jaudīgiem elektroauto

Pēc 11 gadu sadarbības pazīstamais autosportists Kens Bloks pārtraucis sadarbību ar Ford, un šobrīd gatavojas uzsākt jaunus projektus tieši...

“Twitter” publicētie video iegūs labāku kvalitāti

"Twitter" nācis klajā ar savu jaunāko uzlabojumu, kas šoreiz saistīts ar lietotāju augšupielādēto videoklipu kvalitātes pacelšanu. Oficiālais "Twitter" atbalsta...

Latvijā ieradies pilnībā elektriskais Mercedes-Benz EQV minivens

Mercedes-Benz EQV ir pirmais augstākās klases minivens ar pilnībā elektrisku piedziņu. Ar sasniedzamību līdz pat 418 kilometriem, EQV nosaka...

Forumā “5G Techritory” diskutēs par 300 miljardu eiro vērto ES fondu lietderīgu izmantošanu digitalizācijas veicināšanai

No š.g. 22. līdz 25. novembrim Rīgā notiks Eiropas vadošais ekosistēmas forums “5G Techritory”, kurā nozīmīgākie 5G lēmumu pieņēmēji un praktiķi apspriedīs...

NASA paziņojusi, ka šī gada beigās, 18. decembrī, beidzot kosmosā varētu palaist līdz šim spējīgāko teleskopu – Džeimsa Veba kosmisko teleskopu. Tā palaišana atlikta jau vairākas reizes. Iepriekš šo misiju bija paredzēts sākt šī gada oktobrī, taču pats sākotnējais palaišanas datums bija jau tālajā 2007. gadā.

Šī 8,8 miljardu dolāru vērtā orbitālā observatorija ir nosaukta bijušā NASA vadītāja Džeimsa Veba (James Webb) vārdā. Tā ir apmēram tikpat liela kā tenisa korti un uzskatāma par slavenā Habla teleskopa pēcteci, taču ir salīdzinoši krietni spējīgāka. Džeimsa Veba kosmiskais teleskops ir aprīkots ar lielu spoguli, kas sastāv no 18 mazākiem sešstūra formas spoguļiem. Tie ļaus ieraudzīt attālākas planētas un Visuma tālākos nostūrus ar detalizācijas pakāpi, kas ievērojami pārsniedz Habla teleskopa spējas.

Līdz Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa palaišanai gaidīti 14 gadi, un ir vairāki iemesli, kāpēc šī misija joprojām nav paveikta. Pirmais no tiem, protams, ir finansējuma trūkums, kā arī tehniskās ķibeles. Pērn klāt nāca arī ar Covid-19 saistīti sarežģījumi. Sākotnēji, 2007. gadā, budžets šim projektam sasniedza vienu miljardu ASV dolāru. Minēto problēmu dēļ palaišanu 2011. gadā atcēla līdz 2018. gadam. Pēc tam atkal pārcēla, un atkal. Pandēmijas dēļ teleskopa palaišana tika pārcelta līdz šī gada 31. oktobrim. Tagad datums atkal pārlikts, un mazliet māc šaubas, vai 18. decembris tik tiešām būs tā īpašā diena, kad teleskops no palaišanas bāzes Franču Gviānā ar nesējraķetes “Ariane 5” palīdzību beidzot uzsāks savu ceļu pretī kosmosam. Bet to jau laiks rādīs.

Jāpiebilst, ka Džeimsa Veba kosmiskais teleskops ir NASA, Eiropas Kosmosa aģentūras un Kanādas Kosmosa aģentūras kopdarbā radīta orbitālā observatorija. Kopumā tās tapšanā bija iesaistītas 17 valstis. Teleskopa masa sasniedz 6,2 tonnas, un darbības ilgums kosmosā svārstās no pieciem līdz desmit gadiem.

Reklāma

12 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
12 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments

Interesanti cik ilgi šis teleskops novilks. Habla teleskopam arī bija 10 gadu ekspluatācijas termiņš. Beigās nokalpoja 30 gadus. Un paredz, ka darbosies vēl līdz 2040.

tai laikā bija Shuttle, kas nodrošināja remontus veselas 4 reizes. tagad, visticamāk, atliek tikai cerēt uz SpaceX, ka tie spēs radīt kaut ko aizlido-saremontē/apgreido-atgriezies.

Viņiem vēl 10 gadi lai remontētāju aizgādāšanu augšā-lejā noslīpētu. Gan jau viss notiks.

J.Webb’a teleskops konceptuāli nav diez ko remontabls – atšķirībā no Habla, kam tas bija paredzēts. Daļēji šī iemesla dēļ vājprātā ievilkās testi, jo kļūmes nebūs novēršamas. Galvenā ķeza bija ar izplešamo siltumvairogu, kam jāekranē Saules gaisma; tas pastāvīgi kaut kur ķērās un niķojās. Nokļūt līdz teleskopam būs visai grūti: tas atradīsies ļoti augstā orbītā – 1,5 milj.km un piedevām aiz Mēness – vienā no t.s. librācijas punktiem. Šajā punktā esošs ķermenis tur stabili turas (pareizāk – svārstās ap to), neizmantojot dzinēju resursus, ko lietderīgāk ir tērēt orientācijas, resp., notēmēšanas sistēmas vajadzībām. Tāda orbīta izraudzīta, lai netraucētu no Zemes nākošais gaismas… Read more »

Tad remonts būs formulēts kā čelendžs maskveidīgajiem :)

paga, paga. JW iekšienē ir tik pat modulārs, kā Hubble. neviens nekad nav labojis lielās struktūras, neviens nemainīja Hablam spoguli. pārkonfigurēja fokusu un viss. tāpēc JW ir līdzvērtīgi remontabls, tikai daudz nepieejamāks, jo orbīta. un tā kā šatla tāpat vairs nav, tad reāli cerība tikai uz SpaceX. Bezosu un Brensonu es pat neizskatu kā kandidātus — LEO satelīti, kosmosa tūrisms, varbūt piegādes kosmosa stacijai un uz Mēnesi kaut ko aizvest.

es te aizdomājos, šatls vispār bija spējīgs aizsniegties līdz tādai orbītai? liekas, ka ne.

Tiešām, noteikti nē.

Nu, kaut kādā ziņā viņš ir modulārs, bet diezgan nepiemērots kādu mezglu nomaiņai “ārtelpas” apstākļos. Hablam šamie sfēriskās aberācijas izlabošanai savulaik pievienoja optisko korektoru, tātad, jaunu mezglu – kaut ko līdzīgu Šmita sistēmas teleskopa korekcijas platei. Ar fokusa pārkonfigurēšanu tur nebūtu līdzēts. Weba teleskopa konstrukcija ir tāda, ka to mezglu vienkārši nebūtu lāga kur piestiprināt.

skaidrs. es tam JW īsti nesekoju, jo tāds ilgtermiņš sanācis, ka garlaicīgi palika ;)
par Habla remontu es mēģināju ļoti vienkāršoti pateikt, my bad. vajadzēja būt tehniski precīzākam, paldies, ka papildināji.

Strādāju nozarē un man pienākas būt lietas kursā :)

cool! pie kāda projekta/virziena tagad strādā, ja nav noslēpums? satelīti, navigācija, varbūt pat dzinēji?
(tāpat neuzminēšu, tur ir tik daudz lietu…)

Reklāma
Reklāma
Reklāma