Reklāma

Latvijas jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums beidzot ieņēmis uzņēmumiem draudzīgu formu

Jaunākie raksti

Fintech uzņēmums “Wise” (“TransferWise”) plāno kļūt par publisku kompāniju

Finanšu tehnoloģiju uzņēmums "Wise", kas agrāk bija pazīstams kā "TransferWise", nācis klajā ar paziņojumu, ka vēlas kļūt par publisku...

“Facebook” sākot ar 22. jūniju piedāvās publicēt arī podkāstus

Podkāsti jeb aplādes, jeb raidieraksti - kā katram tos labāk patīk saukt, īpaši pandēmijas laikā guvuši popularitāti klausītāju vidū....

“Canon” savos Ķīnas birojos izmanto kameras, kas ļauj ienākt tikai smaidīgiem darbiniekiem

Ir tāds teiciens, ka smaids rada smaidu, un šķiet, ka tehnoloģiju uzņēmums "Canon" tam ir pieķēries pārāk cieši. Kompānija...

“SpaceX” raķešu sistēmas “Starship” pirmais orbitālais lidojums tiks atlikts

Lai arī sākotnēji "SpaceX" savas "Starship" raķešu sistēmas, kurā ietilpst kosmosa kuģis “Starship” (upper stage) un pirmā posma raķete...

“Spotify” piesaka karu “Apple Podcasts” – iegādājas AI uzņēmumu “Podz”

Tieši pirms pāris dienām, 15. jūnijā, "Apple" oficiāli izlaida savu podkāstu abonēšanas platformu, sastādot nopietnu konkurenci "Spotify". "Spotify", jūtot,...

2020.gadā jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums (“Startup likums”) ir piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas, kas saglabā visus esošos atbalsta mehānismus, taču kardināli atvieglo jaunuzņēmumu iespējas šo valsts atbalstu saņemt. Kā ir pārliecināta Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas “Startin.LV” izpilddirektore Olga Barreto-Goncalves – šobrīd likums ir ieņēmis tādu formu, kas startup uzņēmumiem ir īpaši ērta.

Latvijas jaunuzņēmumu atbalsta likums tika pieņemts 2017. gadā ar mērķi Latvijā veicināt strauji augošu jaunuzņēmumu attīstību, taču likumā iekļautās pārmērīgi stingrās prasības kļuva par šķērsli un drīzāk traucēja jaunuzņēmumu attīstībai Latvijā, jo valsts sniegtajam atbalstam kvalificēties varēja vien retais. Taču šobrīd redzams, ka 2020. gadā likumā veiktās izmaiņas nesušas patīkamas pārmaiņas – pirmajos šī gada 5 mēnešos valsts atbalstam kvalificējušies un to saņēmuši jau 13 jaunuzņēmumi, kamēr iepriekšējo četru gadu laikā tie bija vien 7 jaunuzņēmumi.

Viena no nozīmīgākajām izmaiņām jaunuzņēmumu atbalsta likumā paredz, ka valsts atbalstam šobrīd kvalificēties var arī t.s. bootstrapper jaunuzņēmumi jeb tie jaunuzņēmumi, kuri iepriekš nav saņēmuši riska kapitāla investīcijas uzņēmuma attīstībai. Tāpat būtiski atzīmēt, ka uz valsts atbalstu var pretendēt arī jaunuzņēmumi, kas kapitāla piesaistes nolūkos dibina saistītu sabiedrību ārvalstīs.

“Jebkura uzņēmuma pamatā ir cilvēki, tāpēc likumā noteiktie nodokļu atvieglojumi un atbalsts jaunuzņēmumiem ļauj koncentrēties uz izcilas komandas izveidošanu, lai veiksmīgi turpinātu uzņēmuma attīstību,” pauž Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas izpilddirektore Olga Barreto-Goncalves. “Pēc otrajiem veiktajiem grozījumiem jaunuzņēmumu likums beidzot ir ieņēmis tādu formu, kas ir draudzīga visiem jaunuzņēmumiem – jau tagad redzam, ka pieteikumu skaits pēdējos mēnešos ir audzis. Tāpēc aicinu visus jaunuzņēmumus šim valsts atbalsta mehānismam sniegt otru iespēju un pārliecināties, vai pēc likuma izmaiņām jaunuzņēmums kvalificējas atbalsta saņemšanai.”

Piesakoties valsts atbalstam, jaunuzņēmumiem ir iespēja īstenot sev ērtāko atbalsta mehānismu, izvēloties vienu no diviem scenārijiem. Pirmais scenārijs paredz sociālo nodokļu atvieglojumus (par darbinieku tiek maksāti tikai 340,90 EUR/mēnesī) un iedzīvotāju ienākumu nodokļu atvieglojumus (piemērota 0% IIN likme), savukārt izvēloties 2.scenāriju, jaunuzņēmumi var saņemt atlīdzību 45% apmērā no kopējām izmaksām par augsti kvalificētiem darbiniekiem.

Ilustratīvs piemērs 1.scenārija finanšu aprēķinam (1 mēnesis, bez algas nodokļa grāmatiņas, 0 eiro neapliekamais minimums):

  Pēc vispārējā nodokļu režīma Pēc likumā piedāvātā nodokļu režīma
Darbinieka alga (bruto) 2450 EUR 2450 EUR
Darbinieka izmaksas jaunuzņēmumam 3028 EUR 2686 EUR
Darbinieks saņem 1681 EUR 2200* EUR

*pēc papildus obligātajām iemaksām valsts pensiju apdrošināšanai vai privātajā brīvprātīgajā pensiju shēmā

Ilustratīvs piemērs 2.scenārija finanšu aprēķinam (1 mēnesis, bez algas nodokļa grāmatiņas, 0 eiro neapliekamais minimums):

  Pēc vispārējā nodokļu režīma Pēc likumā piedāvātā nodokļu režīma
Darbinieka alga (bruto) 2450 EUR 2450 EUR
Darbinieka izmaksas jaunuzņēmumam 3028 EUR 1665 EUR
Darbinieks saņem 1681 EUR 1680** EUR

 

**sākotnēji visi nodokļi tiek maksāti pēc vispārējā nodokļu režīma; vienreiz ceturksnī tiek veikta 45% atmaksa.

Latvijas jaunuzņēmumu valsts atbalstu šobrīd izmanto vairāki veiksmīgi Latvijas jaunuzņēmumi, piemēram, Kedeon, Sonarworks, CENOS un Nordigen. Pirmais solis jaunuzņēmumiem valsts atbalsta saņemšanai ir iepazīties ar Latvijas jaunuzņēmumu atbalsta likumu, savukārt pēc tam – jāaizpilda un jāiesniedz nepieciešamie dokumenti pēc MK noteikumu Nr.74 noteiktās kārtības. Visu jaunuzņēmumu iesniegtos pieteikumus vērtē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).

Papildus informācijai aicinām noskatīties Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas “Startin.LV” un Ekonomikas ministrijas rīkotā vebināra ierakstu “Startup Law webinar: Same, Same… but Different”, kurā asociācijas vadītāja Olga Barreto-Goncalves iepazīstināja ar Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likuma būtību un ieviesto grozījumu nozīmi.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma
Reklāma
Reklāma