Web Analytics
More
  Reklāma

  ASUS ROG Maximus XIII Extreme sistēmplates apskats

  Jaunākie raksti

  ASUS izstrādātās Intel Z590 čipseta sērijas sistēmplates veidotas tā, lai no jaunajiem šodien oficiāli izlaistajiem 11. paaudzes Intel Core procesoriem izžmiegtu maksimumu. Daudzviet redzam, ka ASUS Z590 sērijas sistēmplašu iestatījumos tiek piesaukts mākslīgais intelekts (Artificial Intelligence), lai automātiski paveiktu to, ko iepriekš nepieredzējušam lietotājam nebija iespējams iegūt no tik augstas klases sistēmplatēm.

  Vairākās ASUS Z590 sērijas sistēmplatēs redzams, ka mākslīgais intelekts rūpējas par procesora virstaktēšanu, dzesēšanu, tīmekļa ātruma pārvaldīšanu un pat skaņas īpašībām. ASUS AI Overclocking ir inteliģents rīks, kas palīdz automātiski iegūt optimālus procesora un dzesēšanas sistēmas iestatījumus. Pie šīm tehnoloģijām ASUS strādā jau gadiem un ar katru paaudzi tās kļūst arvien spējīgākas. Jau sen aiz muguras ir tie laiki, kad, piemēram, virstaktēšana pa zobam bija tikai ar lielu pacietību un zināšanām apveltītiem entuziastiem.

  ASUS ROG Maximus XIII Extreme sistēmplates cena ir nedaudz virs 1000 eiro, tā ir viena no visspējīgākajām ASUS ražotajām Intel Z590 sērijas sistēmplatēm ar plašu pieslēgvietu un ļoti glaunu iespēju klāstu. ASUS ROG Maximus XIII Extreme ir otra dārgākā ražotāja Intel Z590 sērijas sistēmplate, par to dārgāka ir vēl tikai šķidruma dzesei paredzētā ROG Maximus XIII Extreme Glacial sistēmplate.

  Intel Z590 vs Z490

  Kāda tad būtu tā lielākā Z590 čipseta atšķirība no Z490? Z590 čipsets atnācis kopā ar PCIe Gen 4 atbalstu, kā arī Z590 čipsetam ir četri papildu PCIe kanāli (lanes), kad to salīdzina ar Z490 čipsetu. Tātad Z590 čipsetam kopā ir 20 PCIe kanāli, kas nodrošina ātru datu apmaiņu ar sistēmai pieslēgtajām atmiņas ierīcēm, videokartēm u.c. ierīcēm.

  Z590 čipseta sistēmplates turpina izmantot LGA 1200 procesora ligzdu, kas fiziski ir vienāda Intel 10. un arī 11. paaudzes procesoriem. Jāņem vērā, ka Z590 čipseta sistēmplatē vari izmantot 10. paaudzes Intel procesoru, bet tad ne visas Z590 čipseta iespējas būs pieejamas. Cik skatījos tīmeklī, tad vismaz ASUS norāda, kādas sistēmplates iespējas būs pieejamas ar 11. paaudzes procesoriem, un kādas – ar Intel 10. paaudzes procesoriem. 11. paaudzes Intel Core procesors nedarbosies Intel Z490 sistēmplatē pat ja fiziski to tur var ievietot bez problēmām. Pluss gan ir tāds, ka varēsim no mūsu vecās sistēmas pārnest procesora dzesētāju.

  Z590 un arī Z490 čipseta sistēmplates saņēmušas Wi-Fi 6, bet Z590 čipseta sistēmplatēm ir plašāks savienojumu klāsts. Z590 čipseta sistēmplates tikušas pie 10 gabaliem USB 3.2 Gen 2 pieslēgvietu, kamēr Z490 to ir tikai 6. Turklāt Z590 čipseta sistēmplatēm ir trīs USB 3.2 Gen 2×2 pieslēgvietas, kamēr Z490 tādu nav nemaz.

   

  Intel Rocket Lake-S galddatoru procesori

  Intel marta vidū oficiāli izziņoja 11. paaudzes Rocket Lake-S procesorus galddatoriem, kas beidzot tiek veidoti jaunā arhitektūrā (pirmo reizi kopš 2015. gada, kad pasaule iepazina Skylake procesoru saimi). Vismaz Intel paši tā saka. Faktiski tas ir 10nm process apskeilots uz 14nm. Tātad vēl arvien tie ir un paliek 14nm.

  11. paaudzes Rocket Lake-S procesori spēj sasniegt līdz 5.3 GHz pateicoties Intel Thermal Velocity Boost, turklāt 11. paaudzes Rocket Lake-S procesori piedāvā līdz pat 19% IPC (instructions per cycle) uzlabojumu, kad tos salīdzina ar 10. paaudzes procesoriem.

  Intel Core i9-11900K ir jaudīgākais no 11. paaudzes Rocket Lake-S procesoriem, tas paredzēts augstas veiktspējas nodrošināšanai spēlēs un darbam. Rocket Lake-S atbalsta PCI-Express 4.0, kas jau vairākas paaudzes priecē AMD sistēmu lietotājus, bet beidzot pie tās tiek Intel produktu lietotāji.

  Core i9-11900K ir 8 kodoli un 16 pavedieni, tas darbojas ar 3.50 GHz līdz pat 5.30 GHz, turklāt šī procesora cena ir ap 570 EUR.

  ASUS ROG Maximus XIII Extreme

  ASUS ir labi pastrādājis un sarūpējis mums ap 20 Intel Z590 čipseta sistēmplates. To cenas sākas no visai pieejamiem 190 eiro un sniedzas līdz kosmiskiem aptuveni 900 eiro par sistēmplati. ASUS ROG sērijas produkti ir paredzēti videospēļu cienītājiem un ROG Strix apakšsērijas produktus izmanto daudzi populāri geimeri un strīmeri. Konkrētā šoreiz apskatāmā ASUS ROG Maximus XIII Extreme ir pats, pats sistēmplašu augšgals, nekā diži labāka nav šobrīd, ja vien esi gatavs Intel Core i9-11900K vai kādam citam, karstajam jaunajam Intel procesoram.

  ASUS Z590 sērijā piedāvā šādas sistēmplates:

  Produkta iepakojums ieturēts ierastos sarkani melnos toņos un diezgan uzskatāmi attēlo sistēmplates funkcijas un iespējas. Šajā ziņā ASUS mūs priecē, jo piedāvā ļoti informatīvus iepakojumus.

  ROG Maximus XIII Extreme komplekts ir tik plašs, ka reibst galva. Šoreiz aicināšu doties uz ražotāja mājaslapu un sadaļā Accessories izpētīt visu, kas tiek dots līdzi šai sistēmplatei. Man uz 4K ekrāna šis saraksts aizņēma pusotru ritinājumu. Te ir vadi, pārejas, adapteri, sadalītāji un citi nieki, kas noderēs datora būvēšanai. Iekļauts par tīri labs skrūvgriezis un USB Type-C skaņas DAC + pastiprinātājs vienā ierīcē.

  Uz sistēmplates ir vieta četrām operatīvajām atmiņām un pieciem M.2 NVMe SSD tipa diskiem. SSD tipa atmiņas montējas zem spīdošā ASUS ROG logotipa. M.2 slotus sedz noskrūvējama dzesēšanas plāksne, kuras apakšpusē vēl ir arī termouzlīme, kas labāk no atmiņas moduļa čipiem novada karstumu uz dzesēšanas plāksni. Divas no M.2 NVMe SSD tipa atmiņām skrūvējamas speciālā turētājā blakus operatīvajām atmiņām.

  Augšā: RGB un ventilatoru sadalītājs. Apakšā: papildu M.2 atmiņu pievienošanas adapters

  Šo Extended ATX (30.5 cm x 27.7 cm) sistēmplati varam izmantot ar jaunajiem 11. paaudzes Rocket Lake-S un arī Intel 10. paaudzes Comet Lake procesoriem, un ražotājs sola stabilu darbību arī virstaktētā režīmā. Ir padomāts par pienācīgu barošanas sistēmu procesoram un tāpat arī adekvātu pasīvo dzesēšanu. Kā jau ROG produktiem pierasts, dizains ieturēts tumšos toņos, ko paspilgtina vairāki RGB apgaismojuma elementi un tāpat varēsim pieslēgt klāt vēl arī savas RGB apgaismojuma lentas vai ierīces. ASUS sola, ka ar šajā sistēmplatē iebūvētajām barošanas un dzesēšanas spējām būs pietiekami, lai mēs varētu pilnvērtīgi darbināt un arī virstaktēt pat jaudīgākos Intel Comet Lake-S paaudzes procesorus.

  Sistēmplatei ir četras DIMM ligzdas, kurās varam ievietot DDR4 operatīvo atmiņu līdz 128 GB kopējam apjomam un sistēmplate atbalsta pat 5333 MHz maksimālo operatīvās atmiņas frekvenci. Ir divi PCIe 4.0 x16 sloti videokartes ievietošanai. Ar Intel 11. paaudzes Core procesoriem tiek atbalstīts PCIe 4.0 x16 vai x8/x8 režīms, bet ar Intel 10. paaudzes Core procesoriem tiek atbalstīts PCIe 3.0 x16 vai x8/x8 režīms.

  Sistēmplates I/O panelis ir iespaidīgs:

  • 2 x Thunderbolt 4 USB Type-C
  • 8 x USB 3.2 Gen 2 (8 x Type-A)
  • 1 x HDMI
  • 1 x ASUS Wi-Fi Module
  • 1 x Marvell AQtion AQC113CS 10Gb Ethernet
  • 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
  • 5 x LED izgaismotas skaņas pieslēgvietas
  • 1 x Optical S/PDIF out
  • 1 x BIOS FlashBack poga
  • 1 x Clear CMOS poga

  Ir gandrīz neiespējami izskatīt, ko tik visu nepiedāvā ROG Maximus XIII Extreme. Te jāpiemin, ka ROG Maximus XIII Extreme darīts viss, lai uzlabotu komponenšu dzesēšanu, kā arī sistēmplates izturību – aizmugurē pat ir metāla plāksne, kas ROG Maximus XIII Extreme padara vēl izturīgāku pret izliekšanos un citiem smagu videokaršu radītājiem slogiem.

  ROG Maximus XIII Extreme līdzi tiek dota Wi-Fi antena ar magnētisku peku, kas droši pielīp pie datora korpusa. Uz sistēmplates izvietots arī neliels ekrāniņš, kas var parādīt procesora temepratūru, sūkņa darbību un citus datus par sistēmu.

  Komplektā iekļauta arī neliela izmēra ROG Clavis, kas ir skaņas pastiprinātājs un DAC vienā ierīcē ar USB Type-C savienojumu. ROG Clavis pamatā ir ESS 9281 PRO QUAD DAC un mākslīgais intelekts, kas novāc apkārtējās vides trokšņus mikrofonam. USB Type-C savienojums nodrošina to, ka ROG Clavis varēs izmantot kopā ne tikai ar ROG Maximus XIII Extreme.

  Neiztiekam arī bez dažām dīvainībām. Viena no tām ir it kā dižā izmēra ASUS ROG logotips, kas nosedz M.2 pieslēgvietas. Šis ASUS ROG logotips spīd, bet ikdienā to gandrīz pilnībā aizsedz videokarte. ROG Maximus XIII Extreme ir arī pārsteidzoši smaga sistēmplati, noteikti izmanto visas skrūves, lai noturētu šo sistēmplati vietā pie korpusa.

  Programmatūra

  Arī šai sistēmplatei ražotājs izmanto savu ierasto UEFI BIOS dizainu un funkciju klāstu. Mums tiek piedāvāts vienkāršais režīms (EZ Mode), kur pat bērnam būs skaidrs, kas ir kas, kā arī normālais režīms, kur var padziļināti pielāgot dažnedažādus sistēmas iestatījumus un veikt komponenšu virstaktēšanu. Papildus no BIOS varam kontrolēt arī sistēmas dzesēšanu (Q-Fan konfigurators) – gan sistēmas ventilatorus (arī tos, kas dzesē čipsetu), gan papildus pieslēgto šķidruma dzesi. Šāds BIOS būs informatīvs gan iesācējiem, gan profesionāliem virstaktētājiem.

  Windows vidē pavisam noteikti ir vērts apskatīt Ai Suite 3 Fan Xpert 4 programmu, kas piedāvā dažādas noderīgas funkcijas – automātisku virstaktēšanu, ventilatoru/ dzesētāju kontroli, kā arī citas noderīgas funkcijas. RGB LED pielāgošanas iespējas nodrošina Armoury Crate lietotne.

  Veiktspējas testi

  Pēdējo mēnešu laikā esam šo to uzlabojuši arī mūsu datoriem un sapirkuši tiem krietni jaudīgākas komponentes – modulāru barošanas bloku, ātru operatīvo atmiņu un NVMe SSD atmiņu. Tāpat šī sistēmplate testēta ar nežēlīgi jaudīgo un karsto Intel Core i9-11900K procesoru. Šīm saistītajām komponentēm būtu jāļauj attīstīt sistēmplates maksimālo sniegumu!

  Testēšana notiek uz šāda datora:

  Intel Core i9-11900K ir visai dīvains procesors, tam ir 8 kodoli un 16 pavedieni, lai arī tā priekšgājējam Intel Core i9-10900K bija 10 kodoli un 20 pavedieni. Pavisam noteikti jāpatur prātā, ka Intel Core i9-11900K ir nežēlīgi karsts un traki prasīgs pret dzesēšanas sistēmu. Man ar NZXT Kraken X63 280mm AIO dzesēšanas sistēmu vispār nebija nekādu iespēju veikt kaut automātisko virstaktēšanu par ko atbild MSI BIOS esošie iestatījum – Core i9-11900K uzreiz veiktspējas testos pāris sekunžu laikā sasniedza 100 grādus un sāka sevi piebremzēt. Bez jebkādas virstaktēšanas Core i9-11900K darbojās slodzē ar līdz aptuveni 83… 85 grādiem. Tukšgaitā Core i9-11900K strādā ar aptuveni 50 grādiem. Visi zemāk redzamie dati iegūti bez procesora virstaktēšanas.

  AMD Ryzen Threadripper sistēmplašu testos esam pasākuši izmantot arī AIDA64 atmiņas veiktspējas testus un paredzams, ka tos izmantosim arī turpmāk, lai varam labāk salīdzināt dažādu sistēmplašu reālo veiktspēju tieši atmiņas operācijās.

  Tālāk testējam sistēmu ar Cinebench (R15 un R20 versijas), kas pārbauda procesora spējas. Cinebench R15 testā iegūti 2332 (citai ASUS sistēmplatei ar identiskiem dzelžiem bija 2344, Intel Core i7-11700K bija 2172) un Cinebench R20 testā – 5737 (citai ASUS sistēmplatei ar identiskiem dzelžiem bija 5744, Intel Core i7-11700K bija 5216) punkti.

  Var redzēt, ka Intel Core i9-11900K ir jaudīgs, bet ne ar dižu pārsvaru pār Core i7-11700K. Iepriekš testējām ASUS ROG Strix Z590-I Gaming WiFi, šī sistēmplate uzrādīja kādu nieku augstākus Cinebench rezultātus.

  Ar SuperPi programmu varam likt procesoram aprēķināt Pī (π). Piemēram, 1 miljonu garu pī ar šo datoru varam aprēķināt 6.33 sekundēs. Core i7-11700K bija par jūtami lēnāks.

  9. paaudzes Intel Z390 sistēma ar Intel Core i9-9900K procesoru uz ASUS ROG MAXIMUS XI EXTREME sistēmplates šajā testā sasniedza 7.734 sekunžu rezultātu. Arī ar ASUS PRIME Z490-A sistēmplati rezultāts bija visai līdzīgs – 7.6 sekundes.

  Ar wPrime varam izmērīt procesora vairākkodolu kopdarbības veiktspēju. Šajos testos uzdodam datoram rēķināt pirmo 32 un 1024 miljonu skaitļu kvadrātsaknes. Jo mazāks laiks, jo labāk. Interesantā kārtā ASUS ROG Maximus XIII Extreme uzrāda visai vājus laikus, bet te var vainot procesora karstumu, arī RAM mums šoreiz ir uz pusi mazāk.

  MSI MPG Z490 GAMING CARBON WI-FI sistēma 32M testā uzrādīja īsākus laikus, veicot aprēķinus 3.303 sekundēs, 1024M testā rezultāts – 93.372 sekundes. ASUS PRIME Z490-A gadījumā iegūti 5.006 un 72.389 sekunžu rezultāti, bet ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO ar Intel Core i7-11700K uzrāda attiecīgi 3.064 un 85.592 sekundes.

  Zemāk tests, kas pārbauda procesora spējas atkodēt HEVC formāta video. Konkrētā ROG Maximus XIII Extreme uzrāda ļoti tuvus rezultātus MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu 11. paaudzes i9 procesoru, kā arī ar ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO un Intel Core i7-11700K.

  Populārajā 7-zip arhivatorā ir iestrādāts arī veiktspējas tests, kas ļauj labāk saprast, kādas ir konkrētā datora arhivēšanas un atarhivēšanas spējas. ROG Maximus XIII Extreme saņem 74035 MIPS, kas ne tuvu nav ideāls rezultāts.

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu i9 11900K uzrāda visai vāju 73816 MIPS rezultātu. ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO un Intel Core i7-11700K šajā testā bija nedaudz zem pagājušā laidiena procesoriem un sistēmplatēm ar 79404 MIPS, jo, piemēram, ASUS PRIME Z490-A sistēmplates testā rezultāts bija 82009 MIPS. Bet rezultāti īsti nav salīdzināmi, jo tika izmantotas pavisam citas pārējās datora komponentes.

  Tagad atpakaļ pie klasiskajiem veiktspējas testiem – Geekbench. Tie pārbauda procesora viena kodola vai vairāku kodolu kopdarbības spējas pildot dažādus uzdevumus. Šodien apskatītā ROG Maximus XIII Extreme uzrādīja 1741 Single-Core punktus un 9371 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts jūtami augstāks 195698 punktu rezultāts.

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu i9 procesoru uzrādīja 1729 Single-Core punktus un 9488 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts 194350 punktu rezultāts, kamēr identiski aprīkota ROG Strix Z590-I Gaming WiFi uzrādīja 1760 Single-Core punktus un 9441 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts 187634 punktu rezultāts.

  ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO uzrādīja 1692 Single-Core punktus un 10393 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts jūtami zemāks 133534 punktu rezultāts. ASUS PRIME Z490-A sistēmplates testā rezultāti bija visai līdzīgi – 1354 punkti un 10161 punkti Multi-Core testos. Vienīgi OpenCL testā tika iegūts zemāks 101210 punktu rezultāts.

  Ar PassMark PerformanceTest mēs varam iegūt sistēmas kopējo veiktspējas novērtējumu. ROG Maximus XIII Extreme tiek pie 8495 punktiem. Nav slikti!

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu 11. paaudzes i9 uzrādīja visai zemus 8384 punktus, identiski aprīkota ROG Strix Z590-I Gaming WiFi tika pie 8492 punktiem. ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO plate šajā testā ieguva 8910.3 punktus, bet iepriekšējās paaudzes ASUS PRIME Z490-A ar Intel Core i9-10900K sasniedza 7519 punktu atzīmi.

  BMW testu Ryzen Threadripper sistēma norenderēja 1:09 min, bet Intel Core i9-9900K ar šo uzdevumu tika galā tikai 2:48 minūtēs. ROG Maximus XIII Extreme tiek pie 2:41, uzlabojums ir redzams, kad salīdzina ar iepriekš testēto MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi, bet tas ir teju identisks ar ROG Strix Z590-I Gaming WiFi.

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu 11. paaudzes i9 uzrāda 2:49 min, tātad nekur tālu no vecākām Intel sistēmām neaizbēgt.

  Classroom tests Ryzen Threadripper gadījumā bija gatavs 3 minūtēs, bet uz Intel Core i9-9900K sistēmas tas tapa veselās 8:40 min, bet šoreiz tas renderējās 7:25 min. MSI sistēmplatei ar šo pašu i9 procesoru bija 7:30 min. Starpība ir manāma ar 9. paaudzes i9 procesoru šajā gadījumā, bet tā nav diža.

  Nobeigumā

  Nav iespējams uzskaitīt visas ASUS ROG Maximus XIII Extreme sistēmplates iespējas. Šī ir absolūti dulla sistēmplate, par to ir tikai viena dārgāka un trakāka ASUS sistēmplate ROG Maximus XIII Extreme Glacial, kas jau aprīkota rūpnīcā ar šķidruma dzesēšanas iespējām.

  Sistēmplate piedāvā tādus labumus kā AI Noise Cancelation, AI Overclocking, AI Cooling, AI Networking, WiFi 6E (802.11ax), 2.5 Gb un pat 10 Gb Ethernet. Tāpat man patika līdzi dotā Wi-Fi anteniņa, kurai ir magnētiska peka, lai antena stingri turētos pie datora korpusa.

  Man ir tāda klusa aizdoma, ka ikdienas lietotājs droši vien izvēlēsies kādu trīs reizes lētāku sistēmplati. Jāatzīst, ka ROG Maximus XIII Extreme sistēmplate ir drīzāk piedzīvojums, bet prasīto cenu virs 1000 eiro ir ļoti grūti pamatot, jo iepriekš apskatītā Mini ITX ROG Strix Z590-I Gaming WiFi sistēmplate pat uzrādīja nedaudz labākus veiktspējas testu rezultātus.

  Protams, ja ir iezagusies prātā ideja par pašu labāko un vēlme izžmiegt pašu ātrāko rezultātu no Intel 11. paaudzes procesoriem, tad ROG Maximus XIII Extreme sistēmplate varētu būt pareizā izvēle.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  0 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Reklāma