Web Analytics
More
  Reklāma

  ASUS ROG Strix Z590-I Gaming WiFi sistēmplates apskats

  Jaunākie raksti

  ASUS izstrādātās Intel Z590 čipseta sērijas sistēmplates veidotas tā, lai no jaunajiem šodien oficiāli izlaistajiem 11. paaudzes Intel Core procesoriem izžmiegtu maksimumu. Daudzviet redzam, ka ASUS Z590 sērijas sistēmplašu iestatījumos tiek piesaukts mākslīgais intelekts (Artificial Intelligence), lai automātiski paveiktu to, ko iepriekš nepieredzējušam lietotājam nebija iespējams iegūt no tik augstas klases sistēmplatēm.

  Vairākās ASUS Z590 sērijas sistēmplatēs redzams, ka mākslīgais intelekts rūpējas par procesora virstaktēšanu, dzesēšanu, tīmekļa ātruma pārvaldīšanu un pat skaņas īpašībām. ASUS AI Overclocking ir inteliģents rīks, kas palīdz automātiski iegūt optimālus procesora un dzesēšanas sistēmas iestatījumus. Pie šīm tehnoloģijām ASUS strādā jau gadiem un ar katru paaudzi tās kļūst arvien spējīgākas. Jau sen aiz muguras ir tie laiki, kad, piemēram, virstaktēšana pa zobam bija tikai ar lielu pacietību un zināšanām apveltītiem entuziastiem.

  ASUS ROG Strix Z590-I Gaming WiFi sistēmplates cena ir nedaudz virs 350 eiro, tā ir viena no visspējīgākajām ASUS ražotajām Mini ITX Intel Z590 sērijas sistēmplatēm ar visai plašu pieslēgvietu un ļoti glaunu iespēju klāstu.

  Intel Z590 vs Z490

  Kāda tad būtu tā lielākā Z590 čipseta atšķirība no Z490? Z590 čipsets atnācis kopā ar PCIe Gen 4 atbalstu, kā arī Z590 čipsetam ir četri papildu PCIe kanāli (lanes), kad to salīdzina ar Z490 čipsetu. Tātad Z590 čipsetam kopā ir 20 PCIe kanāli, kas nodrošina ātru datu apmaiņu ar sistēmai pieslēgtajām atmiņas ierīcēm, videokartēm u.c. ierīcēm.

  Z590 čipseta sistēmplates turpina izmantot LGA 1200 procesora ligzdu, kas fiziski ir vienāda Intel 10. un arī 11. paaudzes procesoriem. Jāņem vērā, ka Z590 čipseta sistēmplatē vari izmantot 10. paaudzes Intel procesoru, bet tad ne visas Z590 čipseta iespējas būs pieejamas. Cik skatījos tīmeklī, tad vismaz ASUS norāda, kādas sistēmplates iespējas būs pieejamas ar 11. paaudzes procesoriem, un kādas – ar Intel 10. paaudzes procesoriem. 11. paaudzes Intel Core procesors nedarbosies Intel Z490 sistēmplatē pat ja fiziski to tur var ievietot bez problēmām. Pluss gan ir tāds, ka varēsim no mūsu vecās sistēmas pārnest procesora dzesētāju.

  Z590 un arī Z490 čipseta sistēmplates saņēmušas Wi-Fi 6, bet Z590 čipseta sistēmplatēm ir plašāks savienojumu klāsts. Z590 čipseta sistēmplates tikušas pie 10 gabaliem USB 3.2 Gen 2 pieslēgvietu, kamēr Z490 to ir tikai 6. Turklāt Z590 čipseta sistēmplatēm ir trīs USB 3.2 Gen 2×2 pieslēgvietas, kamēr Z490 tādu nav nemaz.

  Intel Rocket Lake-S galddatoru procesori

  Intel marta vidū oficiāli izziņoja 11. paaudzes Rocket Lake-S procesorus galddatoriem, kas beidzot tiek veidoti jaunā arhitektūrā (pirmo reizi kopš 2015. gada, kad pasaule iepazina Skylake procesoru saimi). Vismaz Intel paši tā saka. Faktiski tas ir 10nm process apskeilots uz 14nm. Tātad vēl arvien tie ir un paliek 14nm.

  11. paaudzes Rocket Lake-S procesori spēj sasniegt līdz 5.3 GHz pateicoties Intel Thermal Velocity Boost, turklāt 11. paaudzes Rocket Lake-S procesori piedāvā līdz pat 19% IPC (instructions per cycle) uzlabojumu, kad tos salīdzina ar 10. paaudzes procesoriem.

  Intel Core i9-11900K ir jaudīgākais no 11. paaudzes Rocket Lake-S procesoriem, tas paredzēts augstas veiktspējas nodrošināšanai spēlēs un darbam. Rocket Lake-S atbalsta PCI-Express 4.0, kas jau vairākas paaudzes priecē AMD sistēmu lietotājus, bet beidzot pie tās tiek Intel produktu lietotāji.

  Core i9-11900K ir 8 kodoli un 16 pavedieni, tas darbojas ar 3.50 GHz līdz pat 5.30 GHz, turklāt šī procesora cena ir ap 548 EUR.

  ASUS ROG Strix Z590-I Gaming WiFi

  ASUS ir labi pastrādājis un sarūpējis mums ap 20 Intel Z590 čipseta sistēmplates. To cenas sākas no visai pieejamiem 190 eiro un sniedzas līdz kosmiskiem aptuveni 900 eiro par sistēmplati. ASUS ROG sērijas produkti ir paredzēti videospēļu cienītājiem un ROG Strix apakšsērijas produktus izmanto daudzi populāri geimeri un strīmeri. Konkrētā šoreiz apskatāmā ASUS ROG Strix Z590-I Gaming WiFi ir viena no retajām Mini ITX izmēra sistēmplatēm, bet tā iespēju ziņā neatpaliek no lielāka izmēra sistēmplatēm. Protams, jārēķinās ar šādiem tādiem fiziskiem un pieslēgvietu ierobežojumiem.

  ASUS Z590 sērijā piedāvā šādas sistēmplates:

  Produkta iepakojums ieturēts ierastos sarkani melnos toņos un diezgan uzskatāmi attēlo sistēmplates funkcijas un iespējas. Šajā ziņā ASUS mūs priecē, jo piedāvā ļoti informatīvus iepakojumus.

  ROG Strix Z590-I Gaming WiFi komplekts nav diez ko pilnīgs un man ir atklāti jāsaka – ja pie rokas nebūtu bijušas citas sistēmplates ar plašāku aksesuāru klāstu, ROG Strix Z590-I Gaming WiFi, visticamāk, nebūtu piedarbinājis kopā ar esošajiem pārējiem dzelžiem un vadu garumiem. No vadiem ASUS mums dod četrus SATA vadus, vienu priekšējā paneļa vadu pāreju un iekšējo USB sadalītāju. Kas man pietrūka? Ventilatoru pieslēgvietas par maz uz šīs sistēmplates un arī ventilatoru vadi nebūtu man aizstiepušies no radiatora ventilatoriem, bet man arī nav atbilstoša izmēra datora korpusa. Uz šīs sistēmplates ir 1 x 4-pin CPU Fan, 1 x 4-pin AIO Pump un 1 x 4-pin Chassis Fan pieslēgvietas. Un tas arī viss no dzesēšanas, nekādi ventilatoru sadalītāji klāt netiek doti, kas man radīja nelielas galvassāpes.

  Uz sistēmplates ir vieta divām operatīvajām atmiņām un diviem M.2 NVMe SSD tipa diskiem. SSD tipa atmiņas montējas viena virs otras zem spīdošā ASUS ROG logotipa. M.2 slotus sedz noskrūvējamas dzesēšanas plāksnes, kuras apakšpusē vēl klāj arī termouzlīme, kas labāk no atmiņas moduļa čipiem novada karstumu uz dzesēšanas plāksni.

  Šo Mini ITX izmēra (17 cm x 17 cm) sistēmplati varam izmantot ar jaunajiem 11. paaudzes Rocket Lake-S un arī Intel 10. paaudzes Comet Lake procesoriem, un ražotājs sola stabilu darbību arī virstaktētā režīmā. Ir padomāts par pienācīgu barošanas sistēmu procesoram un tāpat arī adekvātu pasīvo dzesēšanu. Kā jau ROG produktiem pierasts, dizains ieturēts tumšos toņos, ko paspilgtina vairāki RGB apgaismojuma elementi un tāpat varēsim pieslēgt klāt vēl arī savas RGB apgaismojuma lentas vai ierīces.

  ASUS sola, ka ar šajā sistēmplatē iebūvētajām barošanas un dzesēšanas spējām būs pietiekami, lai mēs varētu pilnvērtīgi darbināt un arī virstaktēt pat jaudīgākos Intel Comet Lake-S paaudzes procesorus.

  Sistēmplatei ir divas DIMM ligzdas, kurās varam ievietot DDR4 operatīvo atmiņu līdz 64 GB kopējam apjomam un sistēmplate atbalsta pat 5333 MHz maksimālo operatīvās atmiņas frekvenci. Ir tikai viens PCIe 4.0 x16 slots videokartes ievietošanai.

  Sistēmplates I/O panelis:

  • 1 x HDMI 2.0
  • 1 x Thunderbolt 4 (2 x USB Type-C) ar 5V/3A, 15 W uzlādes atbalstu
  • 1 x USB 3.2 Gen 2×2
  • 6 x USB 3.2 Gen 2 (6 x Type-A)
  • LAN 2.5 GbE

  Priekšējā paneļa pieslēgvietas:

  • 1 x USB 3.2 Gen 2 ar Type-C
  • 1 x USB 3.2 Gen 1
  • 1 x USB 2.0

  Kopumā – negribētos teikt, ka ļoti glauni, bet no Mini ATX arī neko daudz vairāk gaidīt nevajadzētu. Noteikti saskaiti, cik tieši vēlies izmantot ventilatorus un attiecīgi iegādājies sadalītājus vai arī iegādājies datora korpusu ar jau iebūvētiem sadalītājiem.

  Programmatūra

  Arī šai sistēmplatei ražotājs izmanto savu ierasto UEFI BIOS dizainu un funkciju klāstu. Mums tiek piedāvāts vienkāršais režīms (EZ Mode), kur pat bērnam būs skaidrs, kas ir kas, kā arī normālais režīms, kur var padziļināti pielāgot dažnedažādus sistēmas iestatījumus un veikt komponenšu virstaktēšanu. Papildus no BIOS varam kontrolēt arī sistēmas dzesēšanu (Q-Fan konfigurators) – gan sistēmas ventilatorus (arī tos, kas dzesē čipsetu), gan papildus pieslēgto šķidruma dzesi. Šāds BIOS būs informatīvs gan iesācējiem, gan profesionāliem virstaktētājiem.

  Windows vidē pavisam noteikti ir vērts apskatīt AI Suite 3 programmu, kas piedāvā dažādas noderīgas funkcijas – automātisku virstaktēšanu, ventilatoru/ dzesētāju kontroli, kā arī citas noderīgas funkcijas. RGB LED pielāgošanas iespējas nodrošina Armoury Crate lietotne.

  Veiktspējas testi

  Pēdējo mēnešu laikā esam šo to uzlabojuši arī mūsu datoriem un sapirkuši tiem krietni jaudīgākas komponentes – modulāru barošanas bloku, ātru operatīvo atmiņu un NVMe SSD atmiņu. Tāpat šī sistēmplate testēta ar nežēlīgi jaudīgo un karsto Intel Core i9-11900K procesoru. Šīm saistītajām komponentēm būtu jāļauj attīstīt sistēmplates maksimālo sniegumu!

  Testēšana notiek uz šāda datora:

  Intel Core i9-11900K ir visai dīvains procesors, tam ir 8 kodoli un 16 pavedieni, lai arī tā priekšgājējam Intel Core i9-10900K bija 10 kodoli un 20 pavedieni. Pavisam noteikti jāpatur prātā, ka Intel Core i9-11900K ir nežēlīgi karsts un traki prasīgs pret dzesēšanas sistēmu. Man ar NZXT Kraken X63 280mm AIO dzesēšanas sistēmu vispār nebija nekādu iespēju veikt kaut automātisko virstaktēšanu par ko atbild MSI BIOS esošie iestatījum – Core i9-11900K uzreiz veiktspējas testos pāris sekunžu laikā sasniedza 100 grādus un sāka sevi piebremzēt. Bez jebkādas virstaktēšanas Core i9-11900K darbojās slodzē ar līdz aptuveni 83… 85 grādiem. Tukšgaitā Core i9-11900K strādā ar aptuveni 50 grādiem. Visi zemāk redzamie dati iegūti bez procesora virstaktēšanas.

  AMD Ryzen Threadripper sistēmplašu testos esam pasākuši izmantot arī AIDA64 atmiņas veiktspējas testus un paredzams, ka tos izmantosim arī turpmāk, lai varam labāk salīdzināt dažādu sistēmplašu reālo veiktspēju tieši atmiņas operācijās.

  Tālāk testējam sistēmu ar Cinebench (R15 un R20 versijas), kas pārbauda procesora spējas. Cinebench R15 testā iegūti 2344 (Intel Core i7-11700K bija 2172) un Cinebench R20 testā – 5744 (Intel Core i7-11700K bija 5216) punkti. Var redzēt, ka Intel Core i9-11900K ir jaudīgs, bet ne ar dižu pārsvaru pār Core i7-11700K. Iepriekš testējām MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi, šī sistēmplate uzrādīja kādu nieku augstākus Cinebench rezultātus.

  Ar SuperPi programmu varam likt procesoram aprēķināt Pī (π). Piemēram, 1 miljonu garu pī ar šo datoru varam aprēķināt 6.38 sekundēs. Core i7-11700K bija par jūtami lēnāks.

  9. paaudzes Intel Z390 sistēma ar Intel Core i9-9900K procesoru uz ASUS ROG MAXIMUS XI EXTREME sistēmplates šajā testā sasniedza 7.734 sekunžu rezultātu. Arī ar ASUS PRIME Z490-A sistēmplati rezultāts bija visai līdzīgs – 7.6 sekundes.

  Ar wPrime varam izmērīt procesora vairākkodolu kopdarbības veiktspēju. Šajos testos uzdodam datoram rēķināt pirmo 32 un 1024 miljonu skaitļu kvadrātsaknes. Jo mazāks laiks, jo labāk. Interesantā kārtā ASUS ROG Strix Z590-I Gaming WiFi uzrāda visai vājus laikus, bet te var vainot procesora karstumu, arī RAM mums šoreiz ir uz pusi mazāk.

  MSI MPG Z490 GAMING CARBON WI-FI sistēma 32M testā uzrādīja īsākus laikus, veicot aprēķinus 3.303 sekundēs, 1024M testā rezultāts – 93.372 sekundes. ASUS PRIME Z490-A gadījumā iegūti 5.006 un 72.389 sekunžu rezultāti, bet ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO ar Intel Core i7-11700K uzrāda attiecīgi 3.064 un 85.592 sekundes.

  Zemāk tests, kas pārbauda procesora spējas atkodēt HEVC formāta video. Konkrētā ROG Strix Z590-I Gaming WiFi uzrāda ļoti tuvus rezultātus MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu 11. paaudzes i9 procesoru, kā arī ar ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO un Intel Core i7-11700K.

  Populārajā 7-zip arhivatorā ir iestrādāts arī veiktspējas tests, kas ļauj labāk saprast, kādas ir konkrētā datora arhivēšanas un atarhivēšanas spējas. ROG Strix Z590-I Gaming WiFi saņem 74125 MIPS, kas ne tuvu nav ideāls rezultāts.

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu i9 11900K uzrāda visai vāju 73816 MIPS rezultātu. ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO un Intel Core i7-11700K šajā testā bija nedaudz zem pagājušā laidiena procesoriem un sistēmplatēm ar 79404 MIPS, jo, piemēram, ASUS PRIME Z490-A sistēmplates testā rezultāts bija 82009 MIPS. Bet rezultāti īsti nav salīdzināmi, jo tika izmantotas pavisam citas pārējās datora komponentes.

  Tagad atpakaļ pie klasiskajiem veiktspējas testiem – Geekbench. Tie pārbauda procesora viena kodola vai vairāku kodolu kopdarbības spējas pildot dažādus uzdevumus. Šodien apskatītā ROG Strix Z590-I Gaming WiFi uzrādīja 1760 Single-Core punktus un 9441 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts jūtami augstāks 187634 punktu rezultāts.

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu i9 procesoru uzrādīja 1729 Single-Core punktus un 9488 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts 194350 punktu rezultāts.

  ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO uzrādīja 1692 Single-Core punktus un 10393 Multi-Core testa punktus, bet OpenCL testā tika iegūts jūtami zemāks 133534 punktu rezultāts. ASUS PRIME Z490-A sistēmplates testā rezultāti bija visai līdzīgi – 1354 punkti un 10161 punkti Multi-Core testos. Vienīgi OpenCL testā tika iegūts zemāks 101210 punktu rezultāts.

  Ar PassMark PerformanceTest mēs varam iegūt sistēmas kopējo veiktspējas novērtējumu. ROG Strix Z590-I Gaming WiFi tiek pie 8492 punktiem. Nav slikti!

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu 11. paaudzes i9 uzrādīja visai zemus 8384 punktus. ASUS ROG MAXIMUS XIII HERO plate šajā testā ieguva 8910.3 punktus, bet iepriekšējās paaudzes ASUS PRIME Z490-A ar Intel Core i9-10900K sasniedza 7519 punktu atzīmi.

  BMW testu Ryzen Threadripper sistēma norenderēja 1:09 min, bet Intel Core i9-9900K ar šo uzdevumu tika galā tikai 2:48 minūtēs. ROG Strix Z590-I Gaming WiFi tiek pie 2:40, uzlabojums ir redzams, kad salīdzina ar iepriekš testēto MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi.

  MSI MPG Z590 Gaming Carbon WiFi ar šo pašu 11. paaudzes i9 uzrāda 2:49 min, tātad nekur tālu no vecākām Intel sistēmām neaizbēgt.

  Classroom tests Ryzen Threadripper gadījumā bija gatavs 3 minūtēs, bet uz Intel Core i9-9900K sistēmas tas tapa veselās 8:40 min, bet šoreiz tas renderējās 7:22 min. MSI sistēmplatei ar šo pašu i9 procesoru bija 7:30 min. Starpība ir manāma ar 9. paaudzes i9 procesoru šajā gadījumā, bet tā nav diža.

  Nobeigumā

  ASUS paveicis lielisku darbiņu ar Mini ITX izmēra ROG Strix Z590-I Gaming WiFi sistēmplati. Jau paņemot rokā var just, ka ar pasīvo dzesēšanu te viss būs labi vai lieliski. Arī būvējot datoru nerodas sajūta, ka kaut kas būtu mazāk pieejams vai neērti izvietots uz sistēmplates.

  ROG Strix Z590-I Gaming WiFi sistēmplate piedāvā tādus labumus kā AI Noise Cancelation, AI Overclocking, AI Cooling, AI Networking, WiFi 6E (802.11ax) un Intel 2.5 Gb Ethernet. Tāpat man patika līdzi dotā Wi-Fi anteniņa, kurai ir magnētiska peka, lai antena stingri turētos pie datora korpusa.

  Saskāros ar problēmu, ka man pietrūka dzesēšanas ventilatoru pieslēgvietu, bet ROG Strix Z590-I Gaming WiFi līdzi netiek doti nekādi ventilatoru sadalītāji. Tāpat jābūt uzmanīgam, ja izmanto M.2 NVMe atmiņu ar jau uzlīmētu pasīvās dzesēšanas radiatoru, jo ROG Strix Z590-I Gaming WiFi M.2 pieslēgvietas paslēptas viena zem otras un vēl zem vāciņa ar izgaismotu ASUS ROG logotipu.

  ROG Strix Z590-I Gaming WiFi sistēmplate veiktspējas testos uzrādīja labākus rezultātus par iepriekš apskatīto MSI sistēmplati ar identiskām visām pārējām komponentēm. Ar procesora virstaktēšanu šoreiz neko nedarīju, jo pieejamā AIO dzesēšanas sistēma knapi tiek galā ar Intel Core i9-11900K bez virstaktēšanas. Jebkāda veida virstaktēšana Intel Core i9-11900K ļoti ātri pietuvina 100 grādu atzīmei.

  Ja tu šobrīd izmanto uz Intel Z390 vai Z490 platformas būvētu sistēmu ar kādu no jaudīgajiem procesoriem, tad neredzu lielu ieguvumu pāriet uz Intel Z590 platformu. Veiktspējas ieguvumi nebūs lieli, bet Intel Z590 platformas atnestais PCIe 4.0 atbalsts dažos scenārijos var būt jūtams.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  0 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Reklāma