Web Analytics
More
    Reklāma

    Divu gadu laikā ievērojami augusi un pilnveidota 3td e-GRĀMATU bibliotēka

    Jaunākie raksti

    2021. gada pirmajās dienās savas pastāvēšanas otro gadadienu atzīmē lasītāju iecienītā 3td e-GRĀMATU bibliotēka, kas salīdzinoši īsā laikā ieguvusi lielu popularitāti un iekarojusi noteiktu vietu grāmatniecības un bibliotekāro pakalpojumu klāstā, lasītāju skaita ziņā kļūstot par vienu no lielākajām publiskajām bibliotēkām Latvijā. Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) pārziņā esošajā e-grāmatu lasīšanas platformā šobrīd ar valsts atbalstu tiek piedāvāts bez maksas lasīt gandrīz pustūkstoti e-grāmatu latviešu valodā, ko sarūpējušas četras izdevniecības – “Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs” un “Latvijas Mediji”.

    Lasītāju intereses pamatā ir visai plašais daudzveidīgas tematikas e-grāmatu piedāvājums un lietotājam draudzīgs platformas tehnoloģiskais risinājums, par ko rūpējas IT uzņēmums “TietoEVRY in Latvia”. Saskaņā ar KISC apkopotajiem datiem e-GRĀMATU bibliotēka 2 gadu laikā sasniegusi gandrīz 12 500  lasītāju skaitu, kuriem kopumā e-grāmatas izsniegtas vairāk nekā 60 000 reižu un kuri pāršķīruši gandrīz 27 miljonus elektronisko lappušu. Turklāt 2020.gadā 3td e-GRĀMATU bibliotēka saņēma Latvijas Bibliotekāru biedrības apbalvojumu nominācijā “Gada notikums Latvijas bibliotēkās 2019”, kurā uzvarētājs tika noteikts vispārējā pašu bibliotekāru balsojumā.

    Reklāma

    Platforma “3td e-GRĀMATU bibliotēka” augusi un pilnveidota gan saturiskā piedāvājuma, gan tehnoloģisko uzlabojumu ziņā. Grāmatu apjoms 3td bibliotēkā regulāri ik nedēļu tiek papildināts un kopš 2019. gada janvāra pieaudzis gandrīz piecas reizes. Ņemot vērā lasītāju pieprasījumu un ieteikumus, šobrīd 3td bibliotēkā lasīšanas ērtībām tiek nodrošinātas tādas tehniskās funkcijas kā pielāgojami krāsu režīmi, grāmatzīmes un iespēja mainīt burtu izmēru. Tāpat lasītājs, izmantojot progresa joslas indikatoru, var “pārvietoties” grāmatas saturā.

    Divu gadu laikā 3td e-GRĀMATU bibliotēkā uzlabota grāmatu izsniegšanas kārtība – ja sākotnēji e-grāmatu varēja izņemt lasīšanai tikai vienu reizi uz divām nedēļām, tad šobrīd to var darīt atkārtoti uz divu nedēļu termiņu, tādējādi aizņemtākam lasītājam ļaujot pilnīgāk iepazīties ar apjomā biezāku vai tematikā sarežģītāku literāro darbu. Savukārt lasītājiem, kuri lasīšanas procesam nododas ļoti intensīvi, tiek piedāvāta iespēja lasīt pat līdz 18 e-grāmatām mēnesī. Visas pieejamās grāmatas, negaidot rindā, vienlaicīgi var lasīt neierobežots skaits lietotāju.

    Jāatzīmē, ka e-grāmatu lasītāju strauju pieaugumu veicinājusi arī Covid-19 ierobežošanas nolūkos vairākkārt izsludinātā ārkārtējā situācija, kuras laikā slēgtas publiskās bibliotēkas, tādējādi liedzot lasītājiem saņemt grāmatas klātienē. Toties piekļuve 3td bibliotēkai viedierīcē vai datorā ir nodrošināta ikvienam interesentam no jebkuras vietas, kur vien pieejams interneta pieslēgums. Līdz ar to šis ir viens no resursiem, ko informatīvās kampaņas #Ēkultūra ietvaros iesaka Latvijas Republikas Kultūras ministrija, lai ārkārtējās situācijas laikā iedzīvotāji varētu turpināt saņemt kvalitatīvus kultūras pakalpojumus.

    Lai kļūtu par “3td e-GRĀMATU bibliotēkas” lasītāju, ir jābūt kādas Latvijas pašvaldību publiskās bibliotēkas lietotājam, un ar publiskās bibliotēkas e-kataloga autorizācijas datiem (lietotājvārds un parole) jāveic reģistrācija vietnē www.3td.lv. Potenciālajiem lasītājiem, kuri vēl nav kādas Latvijas pašvaldību publiskās bibliotēkas lietotāji vai arī tiem, kuri līdz šim nav izmantojuši autorizācijas datus, ārkārtējās situācijas laikā daudzas bibliotēkas piedāvā reģistrēties un kļūt par lietotājiem attālināti, rakstot e-pastā vai piezvanot uz sev tuvāko bibliotēku. Jāatzīmē, ka gandrīz piektā daļa (17%) no aizvadītajos divos gados pašvaldību publiskajās bibliotēkās reģistrētajiem lasītājiem reģistrējušies tieši tādēļ, lai izveidotu piekļuvi 3td e-GRĀMATU bibliotēkai, jo šajā laikā citus bibliotēku pakalpojumus nebija izmantojuši.

    Reklāma
    Paziņot par jaunumiem
    Paziņot par
    11 komentāri
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kaspars
    06.01.2021 16:13

    Grāmatas var ielādēt Kindle?

    Atis
    06.01.2021 17:28
    Reply to  Kaspars

    Nē, tikai web pārlūkā.

    Māris
    06.01.2021 23:07
    Reply to  Atis

    Pff tad nu gan e-bibliotēka, kur nevar izmantot e-lasītājus..

    Kursors.lv
    07.01.2021 00:13
    Reply to  Māris

    Kur ir rakstīts, ka pareizas e-bibliotēkas ir tās, kuras brīvi dalās ar savām e-grāmatām? Tādas vispār eksistē?

    Ja gribas lasīt grāmatas savos lasītājos, to var vienkārši izdarīt nopērkot šīs grāmatas. Tas ir vienīgais veids kā nodrošināt izdevējiem iespēju turpināt tās izdot.

    Māris
    07.01.2021 10:04

    Bibliotēkas pamatprincips ir nevis pārdot bet iedot izlasīt un tad atdot atpakaļ.
    Tas ka nav izdomāts kā šādu procesu ar e-lasītājiem sakārtot ir cits stāsts. Kristap, domā plašāk.

    Kursors.lv
    07.01.2021 10:56
    Reply to  Māris

    Viss ir izdomāts. Šis ir labākais variants, ko Latvijā var atļauties izveidot ņemot vērā autortiesības. Neviens izdevējs nepieļaus situāciju, ka viņu izdotās e-grāmatas kāds ļaus brīvi dalīt apkārt.

    digitalk
    07.01.2021 10:59
    Reply to  Māris

    process ar e-lasītājiem nav sakārtojams, jo iebūvēto aizsardzību uzlauž, lai varētu piratēt saturu. tāpēc tika padomāts plašāk un problēmu atrisināja šādi — lasi pārlūkā.

    Kursors.lv
    07.01.2021 11:03
    Reply to  digitalk

    Tieši tā. Lai šo risinājumu korekti uzbūvētu, Latvijā nāktos izveidot platformu, kur izvieto e-grāmatas, uzbūvēt savienojumu ar kaut kādām konkrētām e-lasītāju ierīcēm un tev kā patērētājam būtu ierobežota izvēle. Tā kā latviešu valoda globālā līmenī ir mikroskopiska, bet šāda projekta uzbūvēšanas izmaksas būtu mērāmas miljonos eiro, var pavisam droši uzskatīt, ka neviens nekad tādu risinājumu nebūvēs. Var sapņot par daudz ko, bet realitāte ir tāda kāda tā ir.

    Skābene
    07.01.2021 08:36
    Reply to  Māris

    Vai ne, un tāpat arī Nacionālā bibliotēka neļauj grāmatas no lasītavas nest mājās! :)

    Māris
    07.01.2021 09:59
    Reply to  Skābene

    Nezinu par nacionālo, bet kad pēdējo reizi biju bibliotēkā, tad varēja nest mājās uz noteiktu termiņu.

    Last edited 3 years ago by Māris
    Ralfs
    07.01.2021 11:43

    Nevienas Hamsuna grāmatas:(

    Reklāma