Reklāma

Mājokļi Skotijā kļūs par pirmajiem pasaulē, kur izmantos 100% “zaļu” ūdeņradi

Attēls: Forbes

Jaunākie raksti

Lētākais Google Chromecast HD Eiropā maksā 40 eiro

Google beidzot atjaunojusi Chromecast piedāvājumu ar Chromecast HD modeli, kas ir uz pusi lētāks par Chromecast 4K versiju. Chromecast...

Karam Ukrainā turpinoties, ASV astronauts uz kosmosa staciju dodas ar Krievijas raķeti

Karš Ukrainā norit jau septiņus mēnešus, un pagaidām nekas neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu norimt. Tieši pretēji. Tikmēr,...

Videospēle “God of War Ragnarök” aizņems divreiz vairāk vietas nekā iepriekšējā daļa

Pirms divām nedēļām PlayStation rīkotajā prezentācijā tika parādīti dažādu gaidāmo videospēļu reklāmas rullīši, tai skaitā "God of War Ragnarök"....

“Garmin” nāk klajā ar savu pirmo viedo asinsspiediena mērītāju

Bez viedajiem pulksteņiem elektronikas ražotājs "Garmin" piedāvā arī dažādas ierīces, kas ļauj būt labākā lietas kursā par veselību un...

Škoda Karoq apskats – joprojām brīnišķīgi universāls auto

Škoda Karoq ir kā zelta vidusceļš čehu autoražotāja krosoveru piedāvājumā – izmērā pietiekami liels, lai apmierinātu lielāko daļu ikdienas...

Simtiem Skotijas mājsaimniecību 2022. gadā kļūs par pirmajām pasaulē, kur apsildei un, piemēram, ēdiena pagatavošanai tiks izmantots 100% videi draudzīgais jeb “zaļais” ūdeņradis (tā ieguvē izmanto atjaunojamo enerģiju un ūdeni). Tas Skotijas mājokļiem ir izaicinājums, taču vienlaikus varētu palīdzēt samazināt fosilās degvielas patēriņu nākotnē.

Zināms, ka sākotnēji ap 300 mājokļu tiks aprīkoti ar bezmaksas ūdeņraža katliem, sildītājiem un ēdiena gatavošanas ierīcēm, ko ikdienā plānots izmantot vairāk nekā četru gadu garumā. Tā ir daļa no lielākas izpētes, kurā centīsies noskaidrot, vai ūdeņradis, kas iegūts no atjaunojamās enerģijas un ūdens, varētu palīdzēt sasniegt Lielbritānijas klimata mērķus.

Videi draudzīgo ūdeņradi Skotijas mājokļi sāks saņemt no 2022. gada beigām bez papildu maksas. Ja izmēģinājums būs veiksmīgs, tajā varētu piedalīties līdz pat 1000 mājsaimniecībām.

Jāpiezīmē, ka šo izmēģinājumu atbalsta enerģijas regulators “Ofgem”, kas projektam piešķīris 18 miljonus sterliņu mārciņu jeb vairāk nekā 20 000 000 eiro. Tā ir daļa no finansēšanas konkursa, kas atbalsta jauninājumus, lai palīdzētu sagatavot Lielbritānijas enerģijas tīklus nākotnei ar zemu CO2 emisiju līmeni. Tikmēr Skotijas valdība atbalstīs projektu ar finansējumu 6,9 miljonu mārciņu apmērā.

“Zaļais” ūdeņradis ieņem svarīgu lomu valdības plānā samazināt fosilā kurināmā patēriņu. To var izmantot tāpat kā fosilā kurināmā gāzi, taču tas nerada oglekļa emisijas. Tas ir īpaši svarīgi centrālajai apkurei, kas veido gandrīz trešdaļu no Lielbritānijas CO2 emisijām.

13 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
13 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Elektriķis
01.12.2020 09:27

Ļoti gribētu uzzināt, kā tiks iegūts šis “zaļais” ūdeņradis? Vienīgais, kas nāk prātā, ir elektrolīze, kas nav pārāk lietderīgs process. Tad jau labāk ir kurināt ar elektrību bez ūdeņraža starpniecības.

Ansis
01.12.2020 10:13
Reply to  Elektriķis

Izskatās ka runa ir par dabasgāzes (metāns laikam) pārstrādi. Izpumpē no Ziemeļu jūras, pārstrādā, bet pārpalikumu (nenotikušos izmešus) kaut kā apglabā atpakaļ jūrā. Piegāde pa esošo gāzes tīklu. Tikai tērauda caurules jānomaina uz polipropilēna.

Elektriķis
01.12.2020 10:33
Reply to  Ansis

Bet tad pēdiņas pie zaļuma tiešām ir vietā.

Ansis
01.12.2020 10:53
Reply to  Elektriķis

Kā vienmēr optimizē kādu konkrētu aspektu. Šoreiz uztrauc izmešu samazināšana un tas arī tiek panākts. Ar pārstrādi nodarbojas tradicionālā naftas pārstrādes industrija – saglabājas darba vietas. Izmanto modernizētu esošo gāzes piegādes infrastruktūru… Starp citu, metānu var ražot arī no govju pļekām.

Reinis Rozitis
01.12.2020 11:04
Reply to  Ansis

Nē, ar elektrolīzi – https://www.sgn.co.uk/H100Fife (elektrība no vēja ģeneratoriem).

> Tad jau labāk ir kurināt ar elektrību bez ūdeņraža starpniecības.

Neesmu iedziļinājies, bet minu, ka varbūt vieglāk uzglabāt (vismaz projekta shēmā to rāda).

Elektriķis
01.12.2020 11:17
Reply to  Reinis Rozitis

Paldies par pirmavotu!
Palasīju ka elektrolīze ir tik tālu pilnveidota, ka var sasniegt pat 80% lietderību, tātad, ņemot vērā, ka ūdeņradi var uzkrāt, šī tehnoloģija ir perspektīva.
Nezinu, kāda lietderība ir tā dedzināšanas procesam, bet pieņemu ka augstāka kā tā izmantošanai elektrības ieguvei.

Krotow
01.12.2020 21:16
Reply to  Ansis

Tas nu galīgi nav zaļi.

Kūdītājs
01.12.2020 13:44

Sēdēt uz pulvera mucas un smēķēt varētu būt drošāk.

Elektriķis
01.12.2020 13:46
Reply to  Kūdītājs

Kas te bīstmāks par dabas gāzi?

01.12.2020 14:28
Reply to  Elektriķis

Hydrogen’s flammability range (between 4% and 75% in air) is very wide compared to other fuels, as shown in Figure 3. Under the optimal combustion condition (a 29% hydrogen-to-air volume ratio), the energy required to initiate hydrogen combustion is much lower than that required for other common fuels (e.g., a small spark will ignite it), as shown in Figure 4. But at low concentrations of hydrogen in air, the energy required to initiate combustion is similar to that of other fuels.

comment image

Elektriķis
01.12.2020 15:44
Reply to  digitalk

Paldies par izglit;ibu!

01.12.2020 17:54
Reply to  Elektriķis

tak nav par ko :) es savulaik par Hindenburga katastrofu ieinteresējos un bija palicis atmiņā, ka ar ūdeņradi viss nav tik vienkārši. tagad tik gūglei vajadzēja pareizi jautājumu uzdot.

Krotow
01.12.2020 21:15

Diez kur atrodas testa subjekta mājas, ja tur nav iespējams vienkārši pievilkt elektrības vadus no jūras vai kur tur tās elektrolīzei domātās vējdzirnavas ir saliktas. Ir aizdomas, ka pievest ūdeņraža balonus tur būs tikpat ķēpīgi.

Reklāma