Paziņots, ka 2021. gada septembrī visas Android ierīces, kas darbojas ar operētājsistēmu vecāku par 7.1.1 Nougat, zaudēs pieeju pie neskaitāmām tīmekļa vietnēm, kas izmanto šifrētu datu pārraidi. Izklausās tālu, sarežģīti un “uz mani tas neattiecas”?

Visticamāk, tas tomēr var daudzus no mums skart varbūt ne tieši, bet netieši. Google Play Store sniegtie dati parāda, ka 33.8% aktīvo Android viedierīču vēl arvien ir zem šī 7.1.1 Nougat sliekšņa. Tātad, visticamāk, bērnu un vecvecāku viedās ierīces būs pakļautas vairākiem ierobežojumiem.

Reklāma

Droši vien lielākā problēma būs tā, ka ar vecākām Android ierīcēm nebūs iespējams piekļūt dažādām drošām tīmekļa vietnēm, piemēram, interneta bankai, PayPal, visa veida norēķiniem ar maksājumu karti internetā (dažādi interneta veikalu pasūtījumi, vilciena biļete tiešsaistē, elektrības rēķina apmaksa u.tml.). Tagad saprati, ka tas var attiekties arī uz Tevi?

Apkārtceļi? Pagaidām tiek teikts, ka tāds ir viens – Firefox tīmekļa pārlūks, kam pašam ir iebūvēts viss nepieciešamais, lai nenāktos paļauties uz Android. Droši vien ar Firefox varēs apiet lielāko sarežģījumu daļu.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
13 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
Ansis

Ai, cik stulbi!!! Un runa ir tikai un vienīgi par jauna root līmeņa sertifikātu izsniedzēju darbību. Let’s Encrypt jau 5 gadus izsniedzot bezmaksas sertifikātus drošām tīmekļa vienēm, bet līdz šim pārparakstījuši sertifikātus pie kāda cita

Kārlis

kā tas ir pārparakstījuši sertifikātu [ie kāda cita?

Ansis Svaza

Tā tur rakstīts “The organization will stop default cross-signing for the certificate…“.

Kārlis

nu labi. rakstīts ta rakstīts.
bet kā tas faktiski notiek? ir kādam bijusi praktiskā darbība par šo tēmu?

1050

Nu jau viss iet šifrēts, paliks varbūt dažu valsts iestāžu saiti uz plika http un kautkādas blēžu izliktās lamatas.

Aaaa

Tapec ios ir labākā un saprotamākā sistēma

Janis Murnieks

Ūja . :D
Arī Apple dārziņā var iemest akmeni par šo pašu tēmu .
iOS7 jau ir “unsupported” , iOS 8 un 9 arī drīz būs skuju taka

wils

Es teiktu, ka FF nav vienīgais risinājums. Nē, te nedomāju rootot vai kā citādi uzlauzt telefonu. Man domāt, pietiktu pievienot Let’s Encrypt CA sertifikātu un visam vajadzētu notikt.

Krotow

Android saknes sertifikātus var mainīt no drošības uzstādījumiem, ja vien ražotājs nav izrādījis pārmērīgu gudrību konfigurācijas interfeisā. Kur ir problēma?

wils

Varbūt tāpēc, ka 95% nesaprot vārdu salikumu drošības sertifikāts un uzskata to par pūķi baisuli. Es vairāk par šo sāktu uztraukties – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.devicelock

Krotow

Par “šo” būtu jāuztraucas tiem, kuri no mobilajiem operatoriem ņem telefonus “uz nomaksu” un “aizmirst” samaksāt. Pārējos gadījumos tā ir smuka tiesu lieta.

Einis

Tā visa ir tiesu lieta. Kādā sakarā operators var nogriezt pieeju telefonam. Vēl jo vairāk, ja tev telefons ir pirkts LMT veikalā, bet pats esi TELE2 klients. LMT nu nekādas tiesības nav kaut kur iejaukties, jo ar nomaksas līguma brīdi telefons skaitās tavā īpašumā. Tas nav tā kā ar mašīnu, kur mašīna pieder bankai, bet pats esi tikai turētājs.

digitalk

nepareizi, pērkot uz nomaksu telefons skaitās operatora īpašums līdz nomaksas beigām (ja nekas nav mainījies standarta LMT līgumā pēdējos gados). tur pat līdz idiotismam nonāk, kad vairākkārt labotam aparātam, uz pieprasījumu to nomainīt kā rūpnīcas brāķi, tiek piedāvāti telefoni vērtībā par atlikušo nomaksas cenu. ja es ņēmu par 500, tad piedāvā aizvietot ar 100 vērtu lūzni. paņemt citu uz nomaksu nevar, kamēr nav nomaksāts iepriekšējais un tikai tad tev atgriezīs naudu un slēgs jaunu nomaksas līgumu.