Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar savu veikumu, pārsteidzot ne tikai dronu mīļotājus, bet arī dažu labu biologu. Iedvesmojoties no pasaulē ātrākā putna spējām, viņi izstrādājuši vien 26 gramus vieglu ornitopteru – dronu, kas prot gan pats plivināt spārnus, gan nākotnē, iespējams, veiks ne vien novērošanas misijas, bet arī apputeksnēs ziedus.

Šis sīciņais drons radīts, lielā mērā balstoties uz to, ko spēj paveikt gan putni, gan bites. Sava mazā izmēra dēļ tas ir ne vien diezgan ašs, bet arī veikls, tādējādi krietni universālāks par tradicionālajiem droniem.

Avots: Techexplore

Viens no Singapūras Nacionālās universitātes pētniekiem norādījis, ka atšķirībā no klasiskajiem droniem, kas mēdz būt diezgan uzmācīgi un ne sevišķi veikli, bioloģiskajās īpatnībās balstītu dronu varētu izmantot dažādās vidēs. Viņš norāda, ka tā mazais svars un lēni plīvojošie spārni rada mazāk briesmu sabiedrībai nekā parastie droni. Turklāt, ornitopteru var arī pārveidot, lai, piemēram, pārvietotu dažādas kravas. Pētnieki sagaida, ka pirmais šī ornitoptera komerciālais pielietojums varētu būt lielu cilvēku pūļu novērošana vai kultūraugu pārbaude.

Lai arī šis sīciņais drons spēj sasniegt ātrumu līdz 8m/s, tas joprojām ir ļoti tālu no putnu pārvietošanās ātruma, kas mērāms ap 31m/s. Pētnieki norāda, ka lai arī ornitopteri ir droni, kas funkciju ziņā pagaidām ir vistuvāk saviem bioloģiskajiem līdziniekiem, putnu un kukaiņu bioloģiskā uzbūve joprojām neļauj tik viegli nokopēt lidojuma tehniku. Putniem un kukaiņiem ir vairākas muskuļu kopas, kas ļauj tiem lidot neticami ātri, salocīt spārnus, atvērt spalvu spraugas un ietaupīt enerģiju. Tas ir tieši tas, kas ornitopteram vēl pietrūkst, lai kā brīvs putns lidinātos plašajos debesu lokos. Pētnieki uzskata, ka pašreiz lidojuma tehnikas ziņā šis drons spēj atkārtot 10% no tā, ko var izdarīt tā bioloģiskie līdzinieki.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
7 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Krotow

Bilde gan ir no DJI drona. Zemāk links uz rakstu, kur redzams kā īstais ar spārniem izskatās.

https://techxplore.com/news/2020-07-bird-plane-superman-wing-drone.html

digitalk

es jau nospiedu ctrl+enter, bet kā redzams, reakcijas nav.

Kristaps Skutelis

Jā, attēlam ir ilustratīva nozīme. Bet autors pieliks rakstā paša projekta attēlu.

digitalk

[kasa pakausi] vispār jau es arī linku uz bildi aizsūtīju :) jā, bilde nebija tā kvalitatīvākā no rakursa viedokļa, bet tā vismaz atļāva saprast par ko tieši runa.

Ansis

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=6cs_YJnHjaQ
Lidojums gan neizskatās baigi iespaidīgais