Iniciatīvas “Veselai Latvijai” ietvaros Latvijas Mobilais Telefons (LMT) nodrošinājis Latvijas lielākajām slimnīcām un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) vairāk nekā 1000 iekārtu, pieslēgumu un risinājumu attālināta darba veikšanai. Slimnīcās pieejamo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju klāsta paplašināšana ļauj gan klātienē, gan attālināti nodrošināt kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus iedzīvotājiem un atvieglo mediķu darbu ārkārtas situācijā.

Līdz ar vīrusinfekcijas Covid-19 straujo izplatību pasaulē un Latvijā mediķu ikdiena un darba apstākļi ir krasi mainījušies. Latvijas medicīnas sistēma tiek pakārtota darbam pandēmijas apstākļos, iespēju robežās ar plānveida pacientiem strādājot attālināti, lai pasargātu mediķus no fiziska kontakta un inficēšanās un mobilizētu visus iespējamos resursus Covid-19 izplatības mazināšanai.

Tāpēc trīs lielākās slimnīcas Latvijā – Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca – digitalizē savu darbību, īstenojot apjomīgu tehnoloģiju ieviešanu. Savukārt NMPD piegādātie sakaru līdzekļi tiks izmantoti operatīvākai informācijas apmaiņai ārkārtējās situācijas pārvaldībā un mediķu darbā.

Attālinātu konsultāciju sniegšanai un operatīvai reaģēšanai LMT šīm iestādēm nodrošina gan telekomunikāciju pakalpojumus, gan dažādas ierīces, tostarp portatīvos datorus, planšetes, viedtālruņus, IP telefonus palātās, web kameras stacionārajiem datoriem, videonovērošanas un durvju automātikas risinājumus, MiFi iekārtas un rūterus attālināta darba veikšanai – pavisam vairāk nekā 1000 iekārtu, pieslēgumu un risinājumu.

“Laikā, kad tehnoloģijas vairāk nekā jebkad agrāk nodrošina ne tikai saziņas un informācijas aprites iespējas, bet arī normālu ikdienas ritmu, LMT ir gatavs piedāvāt digitalizācijas risinājumus jebkurā jomā. Viedo tehnoloģiju risinājumi ir būtisks atspaids mediķu ikdienā, bet pandēmijas apstākļos pilda vēl vienu svarīgu funkciju – novērš mediķu saslimšanu, ļaujot savā starpā un ar pacientiem kontaktēties attālināti. Latvijas lielākās ārstniecības iestādes esam atbalstījuši jau iepriekš, taču šobrīd no Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju līdera pozīcijām redzam, ka tā ir iespēja minimizēt riskus visai Latvijas medicīnas sistēmai, kas jāizmanto pilnā apmērā,” uzsver LMT prezidents Juris Binde.

Arī medicīnas darbinieki atzīst, ka tehnoloģijas ievērojami atvieglo viņu ikdienu, tomēr nereti mediķu digitālās prasmes pārsniedz pieejamās iespējas. Tāpēc atbalsts 21. gadsimta krīzes situācijai atbilstošu tehnoloģisko risinājumu nodrošināšanā ir īpaši svarīgs.

“Līdz ar vīrusa Covid-19 uzliesmojumu ir būtiski mainījusies mediķu darba ikdiena. Lielākos izaicinājumus rada vīrusa neizpētītā daba. Līdz ar to izšķiroši svarīgi sekot pacientu slimības gaitai un veselības stāvokļa izmaiņām. Tagad ar LMT uzstādīto aprīkojumu varēsim ērti monitorēt pacienta veselības stāvokli 24/7 režīmā, ietaupot arī individuālos aizsardzības līdzekļus, kas nepieciešami, veicot ārstēšanu un pacienta aprūpi,” norāda Imants Paeglītis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Viņa viedoklim pievienojas arī Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš: “Mūsdienu tehnoloģiskie risinājumi dod iespēju nodrošināt pacientam speciālista konsultāciju neesot klāt, bet atrodoties attālināti. Tas ir īpaši svarīgi šajā periodā, kad jārūpējas, lai pēc iespējas vairāk mazinātu pacientu un ārstnieciskā personāla risku inficēties. Pilnīgi iespējams, ka šajā ārkārtas situācijā gūtā pieredze mums varētu palīdzēt efektīvāk strādāt arī nākotnē – pēc krīzes laikā, kad attālinātas konsultācijas būtu kā alternatīva tiešam kontaktam ar pacientu situācijās, kad to pieļauj pacientam piemērotais ārstnieciskais process.”

Tehnoloģiju klātbūtne ir neaizstājama arī NMPD darbā, kur ātra reakcija un saskaņota rīcība var glābt dzīvības. “Operatīvai saziņai ir liela nozīme, jo situācija šobrīd ir ārkārtīgi mainīga. Ir tik daudz lietu, kas jānoorganizē un jāpaveic, lai pandēmijas apstākļos pacienti saņemtu visu nepieciešamo palīdzību. Tie ir sarežģīti procesi, un atbildīgajiem jebkurā mirklī, neraugoties uz atrašanās vietu, var nākties pieņemt savstarpēji koordinētus, svarīgus lēmumus. Lielāka loma būs arī mūsu mediķu attālinātai saziņai un tehnoloģiju pielietojumam smagi slimu Covid-19 pacientu dzīvību glābšanā,” atzīst NMPD direktore Liene Cipule.

Savukārt bērnu ārsti ar smaidu atzīst, ka, pateicoties tehnoloģiju nodrošinājumam un attālinātu konsultāciju iespējai, viņi redz daudz vairāk priecīgu mazo pacientu, kuriem drošā attālumā no ārsta nav bail.

“Bērnu medicīnā lielākā nozīme ir sarunām ar pacientu un viņa vecākiem, tomēr tehnoloģiju iespējas, piemēram, videozvans, palīdz ārstam stāstīto novērtēt arī vizuāli. Kā pozitīvu blakusefektu noteikti gribu izcelt laika ietaupījumu, jo slimnīca ir liela, operatīvās sapulces un konsīliji notiek dažādās telpās, un ne vienmēr ārstam ir iespēja nodrošināt fizisku klātbūtni,” pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste Renāte Snipe. Viņa piebilst – tādu uzņēmumu kā LMT atbalsts, kuriem pateicoties, slimnīcu rīcībā tiek nodoti simtiem viedierīču attālinātu darba pienākumu veikšanai, ir ne tikai ļoti vajadzīgs, bet arī rosina pārdomāt iespēju nākotnē vismaz daļēji atteikties no klātienes vizītēm, ietaupot pacienta laiku un līdzekļus, kas tiek tērēti ceļā pie ārsta, un saīsinot gaidīšanas laiku rindā.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
6 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Oskars

Nu, nu, LMT pastastis cik pec tam slimnicas maksas par sho LMT katru menesi?

Kristaps Skutelis

Atkal latvietim nekas nav labi :D Slikti, kad nepalīdz. Slikti, kad palīdz. Kad tad ir labi?

Čiekurs

Nav forši klasisku dīvānā smērēšanu novelt uz to, ka latvietis. Homo erectus ir izplatīts visur pasaulē.

Oskars

Man prieks ka LMT palidz un tas ir tikai pozitivi. Bet platities ar to, par ko pec tam loti iespejams, ka pieprasis maksu katru menesi no slimnicas, tas nav smuki. Tas ir nekaunigi. Nav jau zinams cik ir ta summa ko pectam slimnicai var nakties maksaat atpakalj LMT.

digitalk

pakalpojumu vienmēr var atslēgt vai atrast tam līdzvērtīgu aizvietotāju, kas iekļaujas budžetā. lai jau pagaidām lielās ;)

Astro

Lai arī neuzskatu lmt par kkādu tur līderi (ja nu vienīgi plātīšanās līderis), tomēr rīcība ir apsveicama. Reizē gan palīdzība, gan mārketings.
Īstenībā vairāk visāda veida darbību un atbalstu dienestiem & parastajiem cilvēkiem gaidīju no valsts puses…