Reklāma

Skolēniem būs iespēja ēnot piecus RTU zinātniekus Eiropas Kodolpētniecības centrā Šveicē

Jaunākie raksti

Tesla prezentē pētījumu par baterijām, kas teorētiski varētu izturēt 100 gadus

Bateriju ilgmūžība elektroauto kontekstā joprojām ir relatīvi diskutabls jautājums, taču Tesla pētnieku grupa, sadarbībā ar Dalhauzī Universitāti, iepazīstinājuši ar...

Atzīmējot “R” divīzijas 20 gadu jubileju, tapis jaudīgākais Golf sērijveida modelis vēsturē

Vācu autoražotāja Volkswagen sporta divīzija "R" svin 20 gadu jubileju, tāpēc Volkswagen vadība nolēmusi to atzīmēt, radot visu laiku...

Mazda laidusi klajā jaunu Mazda CX-60 krosoveru – lielāko un jaudīgāko savā saimē

Japānas ražotājs Mazda paplašinājis modeļu klāstu ar savu lielāko SUV – jauno CX-60. Tas ir lielformāta ģimenes krosovers ar...

BMW M3 un M4 saņem īpašās M divīzijas 50 gadu jubilejas versijas

Vācu autoražotāja BMW "M" sporta divīzija šogad svin apaļo 50 gadu jubileju, tāpēc ražotājs diviem saviem populārākajiem sporta modeļiem...

Tims Kuks kārtējo reizi iekļauts medija “Times” 100 pasaules ietekmīgāko personu topā

Medijs "Times" publiskojis ikgadējo pasaules 100 ietekmīgāko cilvēku topu, kurā gozējas gan tehnoloģiju jomas pārstāvji, gan mākslinieki, līderi, pionieri...

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pieciem vidusskolēniem piedāvā iespēju uzzināt, kā strādā zinātnieki pasaulē lielākajā zinātniskajā laboratorijā – Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), piesakoties kļūt par viņu ēnām un īsi pēc Ēnu dienas – 18. februārī – doties uz Šveici un klātienē iepazīt zinātnieku ikdienu CERN.

Augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centrā, kur tiek veikti globāli atklājumi, piemēram, ir izgudrots internets un, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, apstiprināta Higsa bozona – elementārdaļiņu, kas piešķir matērijai masu – eksistence, strādā vairāki zinātnieki no Latvijas. RTU aicina pieteikties skolēnus no visas Latvijas «ēnot» CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru profesoru Tomu Torimu, CERN Inženierijas nodaļas robotikas jomas pārstāvi Artūru Ivanovu, kā arī CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimenta Latvijas grupas pārstāvjus – vadītāju Dr. Kārli Dreimani, līdzstrādnieku Dr. Viesturu Veckalnu un inženieri Gunti Pikuru.

Vidusskolēniem būs iespēja RTU zinātnieku vadībā doties izzinošā ekskursijā CERN un iepazīt, kā dažādu jomu izcili pētnieki strādā pasaulē lielākajā un iespaidīgākajā zinātniskajā laboratorijā. Skolēni uz Šveici dosies ar lidmašīnu 18., bet atgriezīsies – 20. februārī. Ceļa un viesnīcas izdevumi tiks apmaksāti.

Pieteikšanās vakancēm mājaslapā enudiena.lv tiks atvērta 24. janvārī, un pretendentiem vakancēm jāpiesakās līdz 27. janvārim. Lai pieteiktos, Ēnu dienas mājaslapas vakanču sadaļā jāizvēlas uzņēmums «Rīgas Tehniskā universitāte» un vēlamā zinātnieka «Ēnu diena Eiropas kodolpētniecības centrā (CERN)» vakance. Piesakoties vakancei, pretendentiem jāpievieno arī motivācijas vēstule un jāpamato sava interese par CERN un RTU zinātnieku darbu tajā, ko CERN vēlētos uzzināt un kur pēc vidusskolas absolvēšanas vēlas turpināt mācības. Skolēni, kuri iegūs iespēju doties uz CERN, tiks paziņoti 29. janvārī.

CERN galvenais darbības mērķis ir starptautiskas liela mēroga pētnieciskas infrastruktūras darbības nodrošināšana augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Tā ir arī vieta, kur dažādi eksperti sadarbojas pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijā, radot un vēlāk ražošanā ieviešot ikdienā izmantojamas lietas un pakalpojumus.

RTU jau tradicionāli piedalās Ēnu dienā, lai skolēnus iepazīstinātu ar zinātnieku ikdienas darbu un inženierzinātņu izaicinājumiem. Ēnu diena ir pasaulē atzīta «Junior Achievement» karjeras izglītības programma 1.–12. klašu skolēniem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, palīdzot jau laikus izvēlēties profesiju un sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas mājaslapā var pieteikties ēnot arī citus RTU zinātniekus, kuri strādā RTU fakultātēs Rīgā un filiālēs ārpus tās.

12 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
12 komentāri
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
digitalk
22.01.2020 14:46

pretendentiem jāpievieno arī motivācijas vēstule un jāpamato sava interese
vienmēr sajūsminājušas “motivācijas” vēstules vienalga, kur piesakies. vērtē cilvēkus nevis pēc zināšanām un/vai spējām, bet pēc ūdens liešanas mākslas. ASV mentālā skola?

Kursors.lv
22.01.2020 14:57
Reply to  digitalk

Normāla pieeja. Tu būtu taisījis zināšanu pārbaudes testu? :)

Čiekurs
22.01.2020 15:07
digitalk
22.01.2020 18:27

yep. automātiski ģenerēts ekspresstests ar laika ierobežojumu un elementāriem jautājumiem par fiziku bez atbilžu variantiem atsijātu lielāko daļu.

Kursors.lv
22.01.2020 18:31
Reply to  digitalk

Tas būtu tik garlaicīgi un pēc tam ne pārāk labi izmantojams PR nolūkos.

Fungry
23.01.2020 10:20

Kas tur garlaicīgs? Aizbraukt uz Šveici kā tādu un vēl paskatīties kā strādā kodolpētnieki ir lieliski + nemaz nerunāsim par iespēju iegūt kontaktus nākotnei

Kursors.lv
23.01.2020 11:32
Reply to  Fungry

Garlaicīgs ir digitalk piedāvātais tests nevis brauciens. Brauciens ir maksimāli foršs!

Čiekurs
23.01.2020 10:38

Tas būtu mazāk garlaicīgi, kā tad, ja uz CERN aizbrauktu, kāds daiļrunīgs hipsteris, kurš lieliski orientējas mākslā un mīļākais sauklis ir YOLO.

Kursors.lv
23.01.2020 11:33
Reply to  Čiekurs

Es domāju, ka RTU meklē daiļrunīgus hipsterus, kurus interesē fizika. Un tādi noteikti ir.

Edgars K
22.01.2020 15:01
Reply to  digitalk

ASV… jo?

digitalk
22.01.2020 18:19
Reply to  Edgars K

tas bija jautājums/minējums “gaisā” — no kurienes aug kājas debīlajam pasākumam, ko dēvē par “motivācijas” vēstuli. man liekas, ka tās atnāca kopā ar amerikāņu pārdevēju kursiem, darbinieku motivācijas lekcijām, biznesa vadību po-amerikanski un kaudzi citiem sūdiem.

KKTK
24.01.2020 08:52
Reply to  digitalk

Tests par to cik tu labi māki izdomāt melus.

Reklāma