Pēdējā laikā pāri okeānam aktualizējies jautājums par auto apzagšanas tehnoloģijām, jo daži cietušie ir piefiksējuši, ka no auto tikusi izzagta tikai datortehnika. Tas gan drošības ekspertiem, gan policistiem licis nonāk pie domas, ka šādu zādzību veikšanā varētu tikt izmantoti Bluetooth skeneri.

Katra ierīce ar ieslēgtu Bluetooth raida signālu, ļaujot citām ierīcēm tās uztvert un saslēgties, kas ir īpaši ērti dažādu viedierīču sakarā. Līdz ar to pietiek vien ar aplikāciju parastā viedtālrunī, kura pielāgota šo signālu meklēšanai, lai atrodoties auto tuvumā, spētu nolasīt pat noteikta modeļa ierīces, kuras tajā atrodas.

Protams, ir daļa cilvēku, kuri uzskata, ka zaglis pavisam vienkārši ir novērojis auto īpašnieka darbības neilgu brīdi pirms laupīšanas, tādējādi izsecinot, kur atradīsies elektroniskās ierīces. Nav noslēpums, ka cilvēkiem ir paradums tās novietot vai nu bagāžniekā, vai paslēpt zem krēsla. Kas jebkuram ļautu izsecināt, kur skatīties zādzības laikā. Domāju, ka mums latviešiem tā arī ir ierasta prakse.

Policijas departaments Sanhosē pilsētā Kalifornijā apgalvo, ka tiešām šādi skeneri tikuši izmantoti zādzību veikšanai. Netiek gan minētas konkrētas aplikācijas vai speciālas iekārtas, taču fakts ticis konstatēts. Piemēram, kādai sievietei no mašīnas nozagta tikai soma ar portatīvo datoru un cieto disku, vai vīrietim Šveicē nozagts tieši iPad planšetdators.

Visdrošākais veids ir visas savas vērtīgās lietas ņemt līdz vai izslēgt Bluetooth signālu tajās. Tomēr runājot par dažādiem viedajiem risinājumiem, kuri balstās uz “zilo zobu” signāliem, bezjēdzīga slēgāšana iekšā un ārā spētu īsā laikā nokaitināt. Piemēram, ja mājā daudzas lietas ir savstarpēji sinhronizētas ar telefonu, tad ikdienā ierodoties tajās nebūtu ērti katru reizi speciāli ieslēgt Bluetooth telefonā.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
26 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
digitalk

pietiek izslēgt redzamību un nekas nav jāslēguļo iekšā-ārā.

hmm

Sēdies 2

digitalk

bezsakara izsaucieni no gaļorkas neko nenozīmē. pie tāfeles, prātvēder!

Renārs Dobkevičs

Ja būs izslēgts BT visibility, bet pati BT iekārta būs sapārota un tekošajā mirklī saslēgta ar jebkādu citu BT iekārtu (laptops un telefons somā, piem.), starp minētajiem devaisiem pastāv abpusēja komunikācija un to VAR noskanēt, nerunā, lūdzu, muļķības.

digitalk

klau, teorētiķi, cik bieži tev stāvvietā mašīnā stāv laptops ne miega režīmā, strādājošs, tā lai arī BT strādātu (es te pat par undiscoverable mode nerunāju)?
kad beigsi smīdināt manas čības, pievērs uzmanību rakstam.

Renārs Dobkevičs

Paklau, pirms oponēt, pastudē topiku iesākumā. Otrkārt, es runāju situāciju, kuru aprakstīju, nevis par to, cik % cilvēkiem tā sanāk atstāt mantas autiņā.

digitalk

atgādināšu tev topiku — vai un kā var nopeilēt automašīnā atstātu iekārtu ar BT un kuros gadījumos tas nebūs izdarāms. tā ka beidz teoretizēt, visi tāpat zin, ka ieslēgts un sapārots BT ar aktīvu pāri tuvumā ir gan noķerams ēterā, gan uzlaužams, neatkarīgi no redzamības režīma.

Kristaps Skutelis

Manuprāt, tas nav kaut kas tāds, ko dara 99.99% viedierīču lietotāju. Burlaki to lieliski saprotu un izmanto.

digitalk

dara vai nedara ir cits stāsts, mans komentārs attiecas uz raksta pēdējo rindkopu un “bezjēdzīga slēgāšana iekšā un ārā spētu īsā laikā nokaitināt”.

Raimonds Kleinbergs

Kaut kāda pretruna veidojas, kāda velna pēc jāatstāj mašīnā ieslēgtu datoru??? Telefonu parasti ņemam līdz, tāpēc viņa BT neko nemaina.

Kristaps Skutelis

Mūsdienās datorus parasti neviens neizslēdz. Aizver vāku, dators aizmieg un paliek tādā pusizslēgtā stāvoklī, tātad ir noskenējams no malas.

digitalk

datoriem parasti gan ir tieši otrādi — sleep režīmā tiek atslēgta barošana gan Wifi, gan BT un noskanēt vai sakonektēt tu neko nevari. citādāk ir ar telefoniem un varbūt planšetēm, tiem īsta miega režīma nav.

Kristaps Skutelis

Iespējams, Windows pasaulē vēl tā ir, bet MacBook arī aizvērts ir dzīvāks par dzīvu, un detektējams no ārpasaules. Es domāju, ka ejam arī uz to, ka visi pārējie datori vairs nekad tā pa īstam nemigs ciet. Jo tas nav noderīgi.

digitalk

nekādi ne, MacAir sleep režīmā atslēdz BT un wifi, lai taupītu bateriju. kā tad citādi var sasniegt tik ilgu dzīvotspēju no vienas uzlādes. bet ok, pamēģināšu izdomāt eksperimentu, kā par to pārliecināties. te gan ir problēma, ka man nav pa rokai jaunākie maki.

KKTK
digitalk

Power Naps pēc noklusēšanas ir izslēgts darbam no baterijas.

KKTK

nē nav gan

digitalk

pirms uzrakstīt es apskatījos klienta kompī, kurš nekad mūžā nav rakājies preferencēs. power nap uz bateriju ir izslēgts.

KKTK

Ā, es ne tā sapratu. OK. Bet tā nav tā fīča caur kuru zagļi skanē.

Kristaps Skutelis

Ha ha, man arī vairāk nav. Bet tur tā saite starp Mac un aifoniem ir tik stipra, ka, manuprāt, kaut kādos ļoti enerģiju taupošos režīmos kaut kādi bezvadu savienojumi tomēr tiek nodrošināti. Neesmu gan drošs, ka tas ir tieši Bluetooth.

Krotow

Tie, kuriem laptops ir ikdienas darbarīks un tiek nēsāts līdz, to neslēdz ārā nemaz. Un ieslēgts Bluetooth sakariem ar telefonu, austiņām u.tml. tur arī ir parasta parādība. To arī zagļi izmanto.

Boo

Mājās un citās vietās vienkārši vajag nfc tagu. Ierodoties mājās, ij Bluetooth ieslēgsies, ij citi māju uzstādījumi, nu tur wifi, zvana skaļums utt.

digitalk

nav obligāti NFC, ir arī automātiska funkciju ieslēgšana/izslēgšana atkarībā no geolokācijas un pieejamajiem wifi tīkliem.

KKTK

Vai Windaus datoru var piestartēt ar bluetooth peles vai klavieres klikšķi? Vismaz Apple gadījumā ir speciāls Bluetooth ķeksis – citēju jo nevar ielikt bildi no setingiem:
[V] Allow Bluetooth devices to wake this computer
“If you use Bluetooth keyboard or mouse or trackpad and your computer goes to sleep, you can press a kay on your keyboard or click you mouse or trackpad to wake you computer”

Lai to nodrošinātu, Bluetooth kaut kādā enerģiju taupošā veidā ir aktīvs…

Skābene

Pirms dažām nedēļām kaimiņu pilsētā San Farnacisko auto nomā saņēmu draudzīgu ieteikumu mašīnas salonā neatstāt neko, kas varētu piesaistīt zagļu uzmanību, jo auto nomā katru dienu tiekot atgriezti vairāki auto ar izsistiem stikliem. Brīdī kad auto stāvvietā gāju pēc sava auto, piebrauca nelaimīgi ļaudis ar izsistu stiklu pēc cita auto. Šie teica, ka bija atstājuši salonā mugursomu uz brīdi, kamēr bija ieskrējuši veikalā nopirkt magnētiņus. Bet šis ieteikums ir attiecināms uz jebkuru vietu pasaulē, arī Latviju. Somas, foto tehnika, un jebkas cits vērtīgs un viegli pamanāms piesaista garnadžu uzmanību.