ASV veiktā pētījumā atzīts, ka datorspēļu entuziasti rada milzīgu apjomu ar CO2 izmešiem, kas pielīdzināmi 5 miljoniem automašīnu CO2 izmešu. Spēļu dzenātāji gada laikā ASV vien nodedzina 34 teravatstundas elektrības, kas atbilst 2.4% no visas ASV patērētās elektroenerģijas.

Elektrības rēķinos tiek samaksāti papildu 5 miljardi dolāru, spēļu entuziasti tērē vairāk enerģijas par visiem ASV esošajiem mājas ledusskapjiem.

Reklāma

2016. gadā aptuveni divas trešdaļas no spēlītēm patērētās enerģijas bija uz spēļu konsoļu pleciem, par 31% atbildēja galddatori un tikai 3% tērēja klēpjdatori.

Pētījumā arī atzīts, ka spēļu datoriem tiek piemeklētas nepareizas komponentes, kas arī lieki tērē enerģiju – gandrīz visiem spēlēm paredzētiem datoriem ir pārāk jaudīgi barošanas bloki. Vairums jaudīgo barošanas bloku neprot efektīvi padot mazu enerģijas apjomu, kamēr datora nav vajadzīga visa barošanas jauda.

Tiek lēsts, ka jau 2021. gadā ASV spēļu entuziasti tērēs aptuveni 33.6 teravatstundas, jo daudzas datoru komponentes kļūst arvien energoefektīvākas. Tiek arī pieļauti scenāriji, kur pēc diviem gadiem ASV tērēs arī līdz 76.9 teravatstundām.

Kā samazināt enerģijas patēriņu? Tiek ieteikts izvairīties no 4K ekrāniem, jo spēļu datori tāpat nespēj darbināt spēles tik augstā izšķirtspējā, virstaktēšana nodara nopietnu kaitējumu elektrības rēķinam, kā arī tiek ieteikts izmantot V-Sync un spēles iestatījumos ierobežot kadru nomaiņas ātrumu sekundē, kas atbilst datora ekrāna spējām (nemēģināt darbināt spēli ar 200 fps, kamēr monitoram ir tikai 120 Hz).

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
16 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
And-so

Ak nē, es izrādās esmu ļoti dabai nedraudzīgs … no no no :O

KKTK

Tā kā spēles nespēlēju, tad jāsāk domāt par kādu liellitrāžas benzīna dzinēju! Tā teikt, kompensēt negūto baudu izmest CO2.

digitalk

iekurini krāsni vai uzkur ugunskuru Jāņos, Grēta tevi nosodīs :D

Krotow

Riepas, lapsa, riepas!

Mārtiņš

Gaidām, kad parādīsies jauna kustība – “zaļie geimeri” :) Ražotājiem būs jauna iespēja mārketingam – “zaļo geimeru” barošanas bloki, monitori, datoru konfigurācijas…

Kristaps Skutelis
Mārtiņš

Hm, vai īstie “zaļie” nebūtu dusmīgi par bambusa izšķērdēšanu? :D
Nez, kas ir ļaunāk – saražot videi nedraudzīgus plastmasas produktus vai arī izcirst bambusus, lai ražotu videi draudzīgus produktus…

Krotow

… un izcirst pārsimts kvadrātkilometru lietus meža lai sastādītu bambusus veikala papīra maisu izgatavošanai.

Peters Leo

Īstenībā ļoti stilīgi, nemaz nezināju, ka tādi ir.

Krotow

Pietiks kaut vai pērkot daļas jaunam datoram, procesoru un videokarti izvēlēties ar mazākiem TDP un darba temperatūru. Ja nav nepārvarama vēlme spēlēt 4K izšķirtspējā, tā var arī labi ietaupīt makā. Barošanas bloki arī kļūst labāki. Tikai nevajag pirkt pašu lētāko drazu. Jaunāki “80 Plus” kategorijas modeļi spēj ne tikai nodrošināt specenē paredzēto jaudu pie slodzes un lieki nekurināt apkārtējo telpu, bet arī nesildīt apkārtni, kad slodzes nav. Starp citu kāds ir mēģinājis saskaitīt, cik daudz elektrības noēd WiFi rūteri? Kaut ko kampaņot un aizliegt pret to visu gan nav jēgas. Starp citu lai pievērš uzmanību arī citiem ieguvumiem no spēļu… Read more »

Edijs Brazelis

Elektroauto īpašnieki lasot par šo nešaušminās? :D

Krotow

Viņi šausminās tikai par to, cik tālu no dzīvokļa jāiet līdz uzlādes punktam.

Rob

Raksta autoram nav ne jausmas kā darbojas PC komponentes, it īpaši barošanas bloki :D

Renārs Dobkevičs

“Tiek ieteikts izvairīties no 4K ekrāniem, jo spēļu datori tāpat nespēj darbināt spēles tik augstā izšķirtspējā.” … Ko lūdzu? :D

Renārs Dobkevičs

Par barošanas blokiem: tam ir vienmēr jābūt ar rezervi, it īpaši jau gadījumos, kad viena no komonentēm ir jaudīga videokarte, vai pat vairākas. Nemaz nerunājot par to, ka nepietiekama jauda ir slikti. Barošanas bloka (elektrības) patēriņš mainās atkarībā no tā, cik daudz jaudas nepieciešams konkrētajai sistēmas koponentei. Pētījuma autori patiešām ir pārliecināti, ka piemēram 1kW barošanas bloks lineāri 100% patērē visu šo jaudu nepārtraukti??

digitalk

tava pretenzija pētījuma autoriem ir smieklīga, jo tikai parāda, ka tev nav ne mazākās sapratnes, kas ir barošanas bloka efektivitāte un kas patēriņš. tas, ka pētijuma autoru pārējie secinājumi un ieteikumi atgādina zaļi nokrāsotus klaunus cirkā, nav attaisnojums ;)