Pavisam amizantā situācijā nokļuvuši krievu zinātnieki, kuri stepes ērgļu migrācijas analīzei izmantojuši mobilos raidītājus. Putni ir izlidojuši ārpus plānotās teritorijas, kas rezultējusies ar dārgu īsziņu sūtīšanu zinātniekiem, iztērējot visu plānoto budžetu.

Katram no eksperimentā iekļautajiem putniem tika pievienots raidītājs, kurš zinātniekiem sūta SMS ziņu, kas pēcāk palīdz noskaidrot to atrašanās vietu. Šīs īsziņas tika sūtītas par noteiktu samaksu attiecīgā tarifa ietvaros. Kā tas ierasts, tad vietējo operatoru un valsts robežu ietvaros šis tarifs ir pietiekami zems. Ar to rēķinājās arī zinātnieki, saprotot, ka noteiktās vietās vispār nav pieejami mobilie sakari, putniem atgriežoties attiecīgi Krievijas un Kazahstānas apgabalā, īsziņas tiks saņemtas par zemāko tarifu.

Dažu ērgļu bioloģiskie plāni nedaudz pamainījās, tiem izvēloties lidot uz Irānu un pavadīt tur laiku no maija līdz septembra mēnesim, liekot zinātniekiem saņemt īsziņas par 0,69 euro (49 rubļiem) gabalā. Tā kā dienā tika saņemtas 4 īsziņas, tad itin ātrā laikā viss projekta budžets tika izsmelts. Un tā nu zinātniekiem nācās prasīt pēc palīdzības pasaulei, piedāvājot iespēju papildināt tieši ērgļa numuru, tādējādi palīdzot tos nenoslēgt un turpināt iespēju tiem sekot. Acīmredzot arī tas izskaidro, kāpēc zinātnieki neatslēdza šos noteiktos numurus, pamanot situāciju.

Jāpiezīmē, ka stepes ērgļu populācija pēdējos gados ir samazinājusies, tāpēc Krievijā bāzētais institūts koncentrējas tieši uz šīs sugas analizēšanu un tās saglabāšanu. Šis ir  interesants piemērs, kā tehnoloģijas iet kopā ar ikdienas dzīvi.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
5 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
wils

Raksts gan drusku neprecīzs, zinātnieki bija rēķinājušies ar to, ka ērgļi lidos uz Irānu un citām valstīm (kas atrodas putnu migrācijas un ziemošanas vietās). Problēma tāda, ka ikdienā ērgļi neatrodas mobīlo staciju bāzu tuvumā un viss uzkrātais (vienam putnam pat aptuveni 7000 koordinātas) netika nodots migrācijas lidojumā Krievijas vai Kazahstānas operatoram, bet tikai jau Irānā. Un 7000 sms pa 0.69 eur ir krietni pamatīgāks skaitlis.

asd

domāju, ka uz šādu buferi būtu bijis izdevīgāk pārslēgties uz internetu, m2m attiecīgi zem 100mb iekļautos ar pamatīgu rezervi un datos iztērētu ap 10eur (ja rēķina, ka 1mb = 0.10 centi (standartā operatori piedāvā ~0.05))

Dainis

Ja nemaldos, piemēram, Ēģiptē 1mb viesabonēšanā maksāja 6€

KasparsB

nezinu kā ir Krievijai, bet Ēģiptē LV operatoriem tik daudz nav :D
https://www.lmt.lv/lv/arzemes?from=112_55&to=15_125&tarifs=briviba = 0,99 eur/MB vai 13 eur/100MB
citiem operatoriem līdzīgi..

wils

Es nezinu kāds modulis putnam ir pieslēgts, bet pieļauju, ka pliks gsm. Un neaizmirstam par bateriju. Pieļauju, ka 4x dienā šamais ieslēdzas un piefiksē gps koordinātas un pameklē mobīlo tīklu. Gan jau ir rēķinājuši arī mobīlo internetu, bet tur no svara katrs grams, ko tam putnam kabina klāt.