Volkswagen izstrādājis jaunās paaudzes SCR (selective catalytic reduction) sistēmu ar dubulto izsmidzināšanu, kas dīzeļdzinēju automašīnās garantē īpaši zemu slāpekļa oksīda (NOx) izmešu līmeni. Pārbaudes reālos braukšanas apstākļos apstiprina, ka jaunā SCR tehnoloģija NOx izmešu līmeni samazina par 80%. Jaunās paaudzes SCRizplūdes gāzu attīrīšanas sistēma pirmo reizi ir uzstādīta jaunajā Passat 2.0.1 TDI Evo modelī, kas līdz ar to jau atbilst nākotnes Euro 6d izmešu standarta tehniskajām prasībām.

Kopš 2018. gada visas jaunās Volkswagen automašīnas ar dīzeļdzinējiem ir aprīkotas ar SCR AdBlue izplūdes gāzu attīrīšanas sistēmām. Savukārt jaunās paaudzes SCR tehnoloģija balstīta uz dubultās izsmidzināšanas principu, AdBluereaģentu izsmidzinot uzreiz aiz diviem SCR  katalizatoriem, kas sarindoti virknē.

Jau līdz šim izmantotā AdBlue sistēma kompensēja vēsturiskus dīzeļdzinēju trūkumus, bet ar inovatīvo dubultās izsmidzināšanas procesu ir sasniegts  nākamais attīstības posms. Mūsdienu dīzeļdzinēji rada mazāku CO2 izmešu apjomu nekā benzīna dzinēji, jo dīzeļdegvielai ir augstāks enerģijas blīvums un sadegšanas process – krietni efektīvāks.

Dubultās izsmidzināšanas procesam nepieciešams otrs SCR  katalizators, kas  uzstādīts automašīnas apakšā. Tā kā attālums līdz dzinējam ir lielāks, izplūdes gāzu temperatūra aiz otrā katalizatora var būt pat par 100°C grādiem zemāka. Tādējādi tiek paplašinātas iespējas izplūdes gāzu pēcapstrādei – pat ar dzinēja tuvumā esošo izplūdes gāzu temperatūru +500°C sistēma joprojām spēj sasniegt ļoti augstu attīrīšanas pakāpi. Turklāt bloķējošais katalizators pirms SCR sistēmas novērš pārmērīgu amonjaka zudumu.

Amonjaks ir nepieciešams, lai samazinātu dīzeļdzinējos radītos slāpekļa oksīdus. Tas tiek ievadīts kā ūdeni saturošs reaģents (AdBlue), izmantojot izsmidzināšanas moduli izplūdes sistēmā aiz SCR katalizatora. Šeit šis šķidrums iztvaiko, sadalot reaģentu, kam, savienojoties ar tvaiku, rodas amonjaks. SCR katalizatorā amonjakam (NH3) reaģējot ar slāpekļa oksīdiem (NOx), izveidojas ūdens un nekaitīgs slāpeklis (N2), kas ir galvenā sastāvdaļa gaisam, ko elpojam.

SCR slānis tiek pielietots dīzeļdegvielas daļiņu filtra šūnveida struktūrai, tādējādi nodrošinot iespēju vienai komponentei veikt vairākas funkcijas. Cieši saistītais izvietojums nozīmē, ka izplūdes gāzu temperatūras, kas nepieciešamas augstai attīrīšanas pakāpei, pēc auksta dzinēja iedarbināšanas, iespējams panākt ātrāk – lai sasniegtu vairāk nekā 90% attīrīšanas pakāpi, nepieciešamais temperatūras diapazons ir no +220°C līdz +350°C. Šie apstākļi tiek sasniegti vairākās darbības situācijās. Attīrīšanas efektivitāte virs +350°C nesamazinās, pateicoties dubultās izsmidzināšanas sistēmai.

Volkswagen pakāpeniski jauno tehnoloģiju ieviesīs visos modeļos ar 2.0 TDI Evo dzinējiem. Arī jaunajā Golf modelī, kas drīzumā piedzīvos pasaules pirmizrādi, 2.0 TDI Evo dzinējam ar 110 kW (150 ZS), kas jau šobrīd ir uzstādīts jaunajā Passat, plānota dubultā izsmidzināšana visās TDI versijās.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
17 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Agris

Jauna dīzeļgeita briest 🤣

LAN

Ļoti labi, tikai kādas ir šo sistēmu ekspluatācijas izmaksas ilgtermiņā un kādēļ netiek kontrolēta šo sistēmu esamība automašīnās?

O2O2

Kurš šiem Volkswagen blēžiem vairs ticēs, kārtējie meli.

O2O2

Un izskatās pēc kārtējā Volkswagen nopirktā reklāmraksta,
pēdējā laikā “kursorā” tādu saradies daudz :(

Kristaps Skutelis

Tā ir informatīva preses relīze, kas attiecīgi norādīta raksta augšā. Es vienīgi atļāvos nomainīt virsrakstu, kurā manā versijā sacīts, ka VW sola nevis VW samazinās kaut ko. Lūgums uzmanīgi lasīt.

Kazis

Tā ir gan,
par vērā ņemamiem notikumiem pasaulē šinī bedrē reti raksta. Kau vai par piemēru, nupat parādījās info par Scania AXL bezvadītāja mašinītēm šitiem puišiem arī bija informatīva preses relīze https://www.scania.com/group/en/a-new-cabless-concept-revealing-scania-axl/

Kristaps Skutelis

Es redzēju šādu ziņu un atzīmēju kā publicējamu, bet acīmredzot vēl neuzspējām apstrādāt.

trel

Cik maksās šie katalizatori? Arī pāris tūkstošus katrs? Latvijā vidējam latvietim būs ko ņemties atkal – braukt un demontēt visu, kas nedarbojas pēc 5-7 gadu lietošanas.

Kristaps Skutelis

Vajag nevis demontēt, bet remontēt. Ja detaļa nav remontējama, mainīt uz jaunu. Nevar atļauties? Tad nav jāpērk tādi auto, kurus nespēj uzturēt.

LAN

Nepareizi. Atgāzēm jābūt salīdzinoši tīrām tikai reizi gadā ejot apskati, pārējā laikā diemžēl visus var indēt nost.

KKTK

Es no laacz twīta uzzināju, ka ir servisi kuros detaļas varot iznomāt uz skates laiku. Gan jau arī katalizatoru…

Skābene

Par tiem Latvijas servisiem nemaz negribas runāt! Kad behai iedegās ziemassvētku eglīte 2 servisi uzstādīja diagnozi, ka Kvēpu filtrs aizgājis ciet un jāgriež ārā. Piedāvāja standarta komplektu DPF off, EGR off, swirl flap + čiptunings. Ieguvums: +70HP+1litra ekanomija uz 100km, un mūžam tīrs ieplūdes kolektors.
Beigās aizbraucu pie dīlera, nomainījām 2 termostatus, piespiedu kārtā izdedzinājām DPF un mašīna brauc jau vairākus gadus bez problēmām.

Kristaps Skutelis

Mana pieredze rāda, ka labāk aizvest auto pie dīlera un samaksāt vairāk par vienu remontu nevis tērēt laiku un naudu uz kaktu kantoru apmeklējumu. To var jaunībā darīt, kad brīva laika vairāk kā sajēgas ko ar to iesākt.

Čiekurs

Man ir ļoti līdzīga pieredze un secinājumi, atskaitot to, ka būs jāsamaksā vairāk dzenot pie dīlera- ļoti bieži cenas dīleriem ir ļoti OK un par vienu darba stundu viņi izdara vairāk, vai arī aprēķins ir citāds. Reizēm paslīd kāja un aizdzenu pie kāda sen zināma cilvēka uz servisu, kārtīgi apdedzinos un apsolos to nekad nedarīt. (nekad-pāris gadus, kamēr piemirstās sāpe) Arī par atgāzu emisijas samazināšanas ierīču atslēgšanu, kādam tas ir bizness, bet vidējam pilsonim tā ir strausa politika, kas jau saknē ir pilnīgi garām, bet vēl pārāk maz to saprot.

Skābene

Pie dīlera var uztaisīt diagnostiku, paņemt sastādīto tāmi un tad braukt uz mazo servisu, kurš jau zina precīzi, kas jādara! Ja vēl servisā strādā meistars, kurš pirms tam ilgus gadus nostrādājis pie dīlera, tad vispār nav raižu.
Diemžēl, mazajiem servisiem klibo precīza diagnoztika, kas ir viņu galvenais klupšanas akmens. Sāk mainīt visu pēc kārtas ar izslēgšanas metodi. Te lētāk ir braukt uzreiz pie dīlera.

azad

Vajag atrast labu mazo servisu, kur uz dullo nemaina, bet meklē vainu. Man viss auto mūžs pie viena mazā servisa un pat nedomāju pie dīlera braukt. Ar dīleri tieši ir bijušas problēmas – ne tā nokrāso detaļu, tad kaut ko gaida, kamēr paņēm pārtaisīt. Signalizāciju ar lika paziņam lielā filmā, kamēr aizbrauc līdz centram no servisa, jau nestrādā sensori un signalizācija:D Man lika pazīstams onka un nekādu problēmu nebija ar signalizāciju. Tā kā jāatrod pareizie cilvēki.

Krotow

Un kur tad ir tie “pareizie” cilvēki? Varbūt ir vērts uztaisīt īsto meistaru sarakstu?