Reklāma

Attīsta unikālu projektu – vienotu virtuālo asistentu platformu publiskajai pārvaldei

Jaunākie raksti

Motorola viedtālrunis varētu būt pirmais, kas būs aprīkots ar 200MP izškirtspējas kameru

Septembra sākumā Samsung izziņoja pirmo 200MP izšķirtspējas viedtālruņu kameru ISOCELL HP1. Ir parādījusies informācija, ka tieši Motorola radīts viedtālrunis...

Mazda: Elektroauto un sintētiskajām degvielām ir vieta nākotnē

Mazda Eiropas pētījumu un izpētes nodaļas direktors Kristiāns Šulce norādījis, ka ka sintētiskajām jeb e-degvielām nākotnē ir vieta līdzās...

Indijas valdība gatavojas aizliegt privātās kriptovalūtas un ieviest savu digitālo valūtu

Šķiet, ka Indija vēlas sekot Ķīnas piemēram un arī aizliegt kriptovalūtas. Taču ar dažiem izņēmumiem. Piemēram, Indija apsver ļaut...

Vācijas jaunā valdība vēlas līdz 2030. gadam pārtraukt ogļu izmantošanu

Pirms pāris dienām tika panākta vienošanās par Vācijas jauno valdību, un, šķiet, ka pie vadības grožiem atradīsies cilvēki, kuri...

Apple iPad 10.2 (2021) planšetdatora apskats

Šī gada rudens mums atkal atnesa jau diezgan pierastus jaunumus no Apple, un 14. septembrī, reizē ar jaunāko iPhone...

Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) uzsācis inovatīvas virtuālo asistentu koplietošanas platformas izveidi publiskās pārvaldes iestāžu vajadzībām. Projekts tiek īstenots, izmantojot valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformas Hugo.lv iestrādnes un resursus. Projekta rezultātā valsts pārvaldes iestādes iegūs mūsdienīgu saziņas rīku ar sabiedrību un iespēju iedzīvotājiem ērti saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.

Virtuālie asistenti iegūst arvien lielāku popularitāti uzņēmumu un organizāciju saziņai ar saviem klientiem. Ņemot vērā publiskās pārvaldes iestāžu darba specifiku, ir iespējams izveidot vienotu pamata platformu virtuālo asistentu pakalpojumu nodrošināšanai, ko var izmantot ikviena iestāde, pielāgojot un papildinot atbilstoši savām vajadzībām. Šāda pieeja ļauj būtiski ietaupīt resursus, jo katrai iestādei nav jāveido savs virtuālais asistents no nulles, bet tikai jāpielāgo virtuālā asistenta “pārziņā” esošo jautājumu loks savas iestādes tēmu specifikai.

“Būtībā tas nozīmē, ka mums būs “pamata bots” jeb asistents ar pamatzināšanām un specializētie “boti” par konkrētu tēmu loku, kas savā starpā sadarbosies, nodrošinot efektīvu komunikāciju ar iedzīvotājiem. Risinājumu veidojam Azure platformā, izmantojot Hugo.lv valodu korpusu, mākslīgā intelekta tehnoloģijas valodas atpazīšanai un citas jau esošās iestrādes,” skaidro KISC vadītājs Armands Magone. “Šādai platformai līdzvērtīgas šobrīd nav nekur citur Eiropā,” turpina Magone.

Turklāt projekta ietvaros plānots arī paplašināt un nostiprināt latgaliešu rakstu valodas saglabāšanu un attīstību digitālajā vidē, izveidojot rīku ne tikai latviešu, bet arī latgaliešu rakstu valodas pareizrakstības pārbaudei.

“Mākslīgais intelekts virtuālo asistentu veidolā Latvijas e-pārvaldē jau ir ienācis – Uzņēmumu reģistrā teju gadu labi savu darbu uzņēmēju nākotnes atbalstam dara UNA, virtuāli atbildot uz iestādes klientu biežāk uzdotajiem jautājumiem,” atgādina kultūras ministre Dace Melbārde. Pienācis laiks spert platu soli uz priekšu, parūpējoties, lai ne tikvien izveidotu vienotu platformu mūsu valsts e-pārvaldes nākotnes virtuālajiem asistentiem, bet arī ar Hugo.lv palīdzību veicinātu mūsu tautas nemateriālo kultūras vērtību – latviešu un latgaliešu rakstu valodas prasmi,” akcentē kultūras ministre.

“Latvija var pamatoti lepoties ar progresīviem tehnoloģiskiem risinājumiem, tostarp, mākslīgā intelekta jomā. Šie risinājumi tiek atzīti globāli un lokāli, integrējot valsts inovatīvo pakalpojumu sniegšanas IKT risinājumos. Vienotā platforma nodrošinās virtuālā asistenta pakalpojumu pieejamību Latvijas valsts pārvaldes ietvaros, tādējādi virzoties uz klientorientētu un efektīvu valsts pārvaldi, izmantojot tehnoloģiju sniegtās priekšrocības. Šis ir vēl viens būtisks solis ceļā uz vienotu, spēcīgu un ilgtspējīgu digitālu valsts pārvaldi,” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis.

“Lepojamies, ka Latvija būs pirmā valsts, kas tik plaši ievieš mākslīgo intelektu valsts pārvaldes darba modernizēšanā. Jaunās iespējas veidojam uz Tildes pētnieku radītās mākslīgā intelekta platformas bāzes. Tilde.AI platforma ļauj datoram saprast cilvēka valodu – noteikt lietotāja nolūku un sniegt piemērotāko atbildi. To nodrošina neironu tīklu tehnoloģijas, kas ļauj datoram apgūt valodas sakarības no lietotāja sagatavotiem piemēriem. Tādā veidā dators iemācās komunicēt ar lietotāju brīva dialoga formā, spēj atbildēt uz jautājumiem un palīdz atrisināt problēmas,” stāsta valodas tehnoloģiju uzņēmuma Tilde vadītājs Andrejs Vasiļjevs. Pirmais plānotais pilotprojekts būs virtuālais asistents, kurš pratīs izskaidrot šī projekta būtību – kas ir virtuālie asistenti, kā tie darbojas un kā tos izmantot.

Projekts tiek īstenots sadarbībā ar uzņēmumu Tilde, piesaistot ERAF līdzekļus. To koordinē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, bet īsteno KISC, liekot lietā gadu gaitā uzkrātās zināšanas un pieredzi valodu tehnoloģiju un ar to saistīto mākslīgā intelekta risinājumu attīstībā un izmantošanā publiskajā sektorā. Plānots, ka divu gadu laikā iesaistīsies gandrīz 50 publiskās pārvaldes iestāžu, virtuālie asistenti nodrošinās vismaz 10 % no kopējā konsultāciju apjoma iedzīvotājiem, bet latgaliešu rakstu valodas pārbaudes rīku izmantos ap piecām iestādēm.

Hugo.lv ir Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma, kas brīvi pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Tā nodrošina automatizētu tulkošanu, runas atpazīšanu un runas sintēzi, kā arī dažādus rīkus daudzvalodu atbalstam e-pakalpojumos.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: