Quantcast
More
  Reklāma

  Atklāta valodas tehnoloģiju platforma Hugo.lv

  Jaunākie raksti

  12. decembrī atklāta valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma Hugo.lv. Tā ietver jaunākos mākslīgā intelekta sasniegumus latviešu valodai – pasaules atzinību guvušas mašīntulkošanas sistēmas, runas atpazīšanas rīkus un Nacionālo terminu datubāzi.

  Jaunā platforma nodrošina daudzveidīgu latviešu un citu valodu atbalstu e-pārvaldes pakalpojumiem. Tā ietver arī publiski pieejamus tulkošanas un balss apstrādes rīkus, ko var izmantot gan valsts pārvaldes darbinieki, gan jebkurš iedzīvotājs. Ar jauno platformu Latvija izvirzās par vadošo Eiropas valsti valodu tehnoloģiju lietojumā valsts pārvaldē.

  “Latviešu valoda ir mūsu tautas nemateriālās kultūras vērtība,” norāda kultūras ministre Dace Melbārde. “Šobrīd dominē lielās pasaules valodas, tāpēc mazajām valodām ir jābūt digitāli stiprām, lai pārrobežu saziņā tās turpinātu pastāvēt. Platforma Hugo.lv ir būtiska latviešu valodas aizsardzībai interneta vidē, vienlaikus kalpojot par mūsdienīgu, inovatīvu risinājumu valsts pārvaldes sniegto pakalpojumu uzlabošanai.” Tāpat īpašu gandarījumu ministre pauž par uzsākto iniciatīvu latgaliešu rakstu valodas vārdu pareizrakstības rīka izveidē, kas projekta attīstības nākamajā posmā tiks integrēts platformā Hugo.lv.

  Projekta īstenotājs un platformas Hugo.lv uzturētājs ir Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC). KISC direktors Armands Magone uzsver: “Platforma Hugo.lv padarīs mūsu valsts pārvaldi vēl efektīvāku un modernāku, tā apliecinās Latvijas konkurētspēju mākslīgā intelekta un tehnoloģisko inovāciju jomā. Mašīna joprojām neaizstās cilvēka intelektu, taču tā būs lielisks palīgs valodas kā vērtības saglabāšanā un mūsu savstarpējās saziņas uzlabošanā.”

  Platformas izstrādi veicis valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde”. Tildes valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs norāda: “Platformu Hugo.lv veidojām ar jaunākajām Tildes pētnieku izstrādātajām mašīntulkošanas tehnoloģijām – tā sauktajiem dziļajiem neironu tīkliem. Tie “mācās” latviešu valodu no ļoti liela datu apjoma – profesionālu tulkotāju tulkojumiem, balss paraugiem, audioierakstu atšifrējumiem. Tildes izstrādātais mašīntulks, kas ietverts platformā Hugo.lv, jau divus gadus pēc kārtas ir uzvarējis starptautiskajās mašīntulkošanas sacensībās WMT (tās mēdz dēvēt arī par mašīntulkošanas olimpiskajām spēlēm), apsteidzot Google, Microsoft un citu globālu spēlētāju piedāvātos risinājumus. Ar jauno platformu Latvija ir izvirzījusies par Eiropas līderi valodas tehnoloģiju izmantošanā valsts pārvaldes digitalizācijā. Platforma jau ir prezentēta Briselē, Stokholmā, Oslo, Kopenhāgenā, Tallinā un citur, jo arī citas valstis meklē risinājumus, kā stiprināt savas valodas digitālajā pasaulē.”

  Starptautisku izcilību guvusi mašīntulkošanas tehnoloģija

  Hugo.lv ir īpaši pielāgots risinājums valsts pārvaldes vajadzībām un nodrošina automatizētu tulkošanu latviešu, angļu un krievu valodā, izmantojot jaunākās neironu mašīntulkošanas tehnoloģijas, kas būtiski uzlabo tulkojumu kvalitāti. Ar Hugo.lv varēs tulkot tekstus, dokumentus, interneta lapas. Pakalpojums tiks integrēts arī vairāk nekā 200 valsts pārvaldes vietnēs – jau šobrīd tas ir iekļauts e-pakalpojumu portālā Latvija.lv un Valsts ieņēmumu dienesta EDS mājaslapā.

  Dators prot runāt latviešu valodā

  Attīstoties balss tehnoloģijām, platformā Hugo.lv ir iekļauti modernākie runas atpazīšanas un sintēzes rīki. Runas atpazinējs nodrošina runas pārvēršanu tekstā no iepriekš ierakstīta audiofaila vai diktēta teksta. Savukārt balss sintēze sniedz iespēju rakstīto tekstu izrunāt balsī. Šie rīki ne tikai paaugstina darba produktivitāti, bet arī nodrošina iespēju cilvēkiem ar vājredzību vai disleksiju piekļūt interneta informācijas resursiem un izmantot dažādus e-pakalpojumus.

  Iespēja ikvienam iesaistīties latviešu valodas jaunradē

  Šajā projektā ir izveidota plašākā latviešu valodas terminu datubāze “Latvijas Nacionālā terminu datubāze”, kurā ietilpst vairāk nekā 400 000 terminu šķirkļu. Datubāze ir pieejami mājaslapā termini.gov.lv. Lielākais terminu skaits attiecas uz informācijas tehnoloģijām, izglītību, mākslu un kultūru, kā arī militāro nozari.

  Datubāze nodrošinās vienotas terminoloģijas lietošanu valsts pārvaldē, kā arī ļaus iedzīvotājiem iepazīties ar pareizu terminu lietojumu. Turklāt mājaslapā iedzīvotāji varēs arī iesaistīties latviešu valodas terminu jaunradē, balsojot par terminologu piedāvātajiem jaunvārdu variantiem.

  Projekts īstenots divu gadu laikā. Tas ietver mašīntulkošanas sistēmas un tulkošanas atbalsta rīku izstrādi, runas atpazīšanas sistēmu, runas sintēzes sistēmu, daudzvalodu korpusa un tā pārvaldības rīku izstrādi, mobilās lietotnes teksta tulkošanai un izrunāšanai un Latvijas Nacionālās terminu datubāzes izveidi par kopējo summu 1,5 miljoni eiro, no kuriem 85% sedz Eiropas Savienības līdzfinansējums. Hugo.lv būtiski samazinās ārpakalpojumu nepieciešamību rakstisko tulkojumu veikšanai, tā ietaupot valsts pārvaldes finanšu un laika resursus. Kopš 2012. gada rakstisko tulkojumu ārpakalpojumiem valsts iestādes ir tērējušas vairāk nekā 8,5 miljonus eiro.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  11 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  digitalk
  13.12.2018 12:23

  būs jāsalīdzina ar google translate, kuram ir problēmas ar latviešu valodu…

  Ivars Indāns
  13.12.2018 17:57
  Reply to  digitalk

  translate.google var uzlabot ikviens, kam nav slinkums ;)
  hugo tādas iespējas nav.
  Bišķi labāks jau hugo ir, esmu lietojis, lai gan ideāls nav neviens: lielas atšķirības teikumu uzbūvē,

  Jānis
  13.12.2018 19:19
  Reply to  Ivars Indāns

  Hugo.lv ir iespēja ieteikt labāku tulkojumu. Ja iztulkotais nepatīk, var spiest pogu Rediģēt, ieteikums tiks izskatīts, labojums ieviests sistēmā. Būtiski, ka tas nav automātisks process, nevarēs mainīt rezultātu negatīvi.

  Ivars Indāns
  13.12.2018 20:27
  Reply to  Jānis

  Ā, tas labi.

  digitalk
  13.12.2018 21:23
  Reply to  Ivars Indāns

  es gan neteiktu, ka Googles “uzlabot” ir pārliecinošs. piem., tur nav iespējams atzīmēt vārda tulkojumu kā pilnībā neatbilstošu, max iespēja izvēlēties/piedāvāt citu variantu. ja tev pretī kā pamattulkojums izlec pilnīgas muļķības – tas tracina.
  + nesen parādījies jauns IF, kur ar iespējām liekas ir vēl švakāk.

  itanium
  13.12.2018 13:52

  Ar jauno platformu Latvija izvirzās par vadošo Eiropas valsti valodu tehnoloģiju lietojumā valsts pārvaldē.
  – Google: With the new platform, Latvia is emerging as the leading European country in the use of language technologies in public administration.
  – Hugo: With the new platform, Latvia is the leading European country in the use of language technologies in the state administration.

  Hugo maina teikuma domu. Protams, citur tie rezultāti ir savādāki, bet man laikam nav vēlmes veltīt laiku, lai kārtīgi salīdzinātu.

  digitalk
  13.12.2018 14:21
  Reply to  itanium

  pie kam Googles “emerging” ir pareizi, Hugo būs ieprogrammēts mazo tautu nepilnvērtības komplekss :D

  Janis
  13.12.2018 14:16

  Izvēloties vīrieša balsi, šķiet, ka Ušakovs to cenšas nolasīt.

  Ansis Svaža
  13.12.2018 14:21

  Agrāk hugo.lv bija arī tīmekļa vietnes tulkošana. Tagad šis vairs nav.
  Ziņa ļoti atgādina to kura bija pirms 4 gadiem :) – https://skaties.lv/zinas/zinatne-un-tehnologijas/tehnologijas/interneta-pieejams-bezmaksas-masintulks-hugo-lv/

  Jānis
  13.12.2018 19:20
  Reply to  Ansis Svaža

  Var ievadīt mājas lapas adresi tulkojamā teksta logā, Hugo.lv to sapratīs, un piedāvas vietnes tulkošanu.

  neķer kreņķi
  14.12.2018 01:45
  Reply to  Jānis

  Kāpēc hugo.lv nav izstrādājis spraudni pārlūkiem (kaut ko līdzīgu about.imtranslator.net/add-ons),

  Reklāma