Pie mums nonākusi ierīce (vesels ierīču komplekts), kas iepriekš bija pieejama tikai profesionāļiem – Ajax apsardzes sistēma. Iespējams, kāds to vēlēsies sarunas karstumā nodēvēt par viedo apsardzi, bet pagaidām sadarbība ar Amazon Echo un Apple HomeKit ir tikai uzņēmuma Ajax Systems plānos.

Ajax Systems mājvieta ir Ukraina, Ajax drošības sistēmas pamatā tiek piedāvātas Eiropā un daļā Āzijas, bet uzņēmums plāno izplesties arī ASV un Austrālijā, piedāvājot tur izmantotās 915 MHz frekvences. Ajax drošības sistēmas pieejamas pircējiem jau kopš 2015. gada. Ajax Systems reklāmas seja ir neviens cits kā Oleksandrs Usiks.

Ajax drošības sistēmas pieejamas kā atsevišķi iegādājams ierīces vai arī vari izvēlēties kādu no sākuma komplektiem. Pēcāk atliks noslēgt līgumu ar kādu no Ajax atbalstītājiem apsardzes uzņēmumiem. Ajax drošības sistēmas šobrīd iespējams pieslēgt Evors, Premium Security Solutions, Apsardzes Alianse, LDMC un Skonto Apsardze.

Ajax KeyPad

Ajax StarterKit

Ajax nodrošina vienkāršu ierīču izvēli, piedāvājot pāris tā dēvētos starta komplektus, kuros ir iekļautas sekojošas ierīces: Ajax Hub (mātesierīce jeb sistēmas smadzenes), bezvadu kustību sensors Ajax MotionProtect, bezvadu durvju atvēršanas sensors Ajax DoorProtect un viena tālvadības pults Ajax SpaceControl. Var uzskatīt, ka ar Ajax StarterKit pilnīgi pietiks divu līdz trīs istabu dzīvokļa aprīkošanai ar nepieciešamajām drošības sistēmām.

Klāt pēcāk var piepirkt un komplektam pievienot arī dūmu sensoru, signalizācijas ciparbloka pulti, stiklu saplīšanas sensoru, ūdens noplūdes sensoru, sirēnu un citas ierīces.

Ajax Hub

Lai arī Ajax drošības sistēmas teorētiski atbalsta iepriekš minētos apsardzes uzņēmumus, tomēr pirms pats ķeries klāt pie urbja un skrūvgrieža, būtu ieteicams sazināties ar izvēlēto apsardzes uzņēmumu, lai noskaidrotu viņu vēlmes attiecībā uz Ajax drošības sistēmu sensoru izvietojumu telpās.

Ajax GlassProtect

Pirmreizējā iestatīšana

Ajax drošības sistēmas pirmreizējā iestatīšana nesagādās nekādas problēmas. Ņem rokās Ajax Hub, atver aizmugures nosegvāku, pievieno ierīci pie elektrības un maršrutētāja ar līdzi doto vadu. Ajax Hub ievietojama arī SIM karte, lai nenāktos paļauties tikai uz interneta pieslēgumu. Tad atliks tikai uzstādīt Android vai iOS lietotni, kas ar QR koda palīdzību ātri atradīs un piesaistīs tavam kontam Ajax Hub. Tiesa, konta izveide būs nedaudz ķēpīgāka, jo Ajax sūtīs vienreiz izmantojamu paroli uz e-pastu un arī SMS formātā uz telefonu. Nedaudz neierasti, bet Ajax varēsi iestatīt un pēcāk pārvaldīt arī ar Windows lietotnes palīdzību.

Ajax Hub

Pārējās ierīces arī pievienojamas Ajax Hub galvenajai ierīcei ar QR koda noskenēšanas (nofotografēšanas) palīdzību vai uz ierīces iepakojuma atrodama koda ievadi. Ajax StarterKit pirmreizējā iestatīšana un ierīču pievienošana aizņems aptuveni 10 minūtes, varbūt pat mazāk.

Ajax Hub būs grūti atšķirt no moderna maršrutētāja/piekļuves punkta, Ajax Hub visu laiku dedzina savu logotipu, kas vienlaikus kalpo kā sistēmas brīdinājumi. Sarkans logotips brīdina par savienojuma neesamību, zaļš nozīmē, ka savienojums nodrošināts tikai ar interneta vada palīdzību, bet baltā krāsa vēsta par savienojumu ar internetu un ievietotās SIM kartes palīdzību vienlaikus. Ajax StarterKit Plus komplektā ir iekļauts Ajax Hub ar Wi-Fi savienojumu.

Atliks vien novietot kustību sensoru Ajax MotionProtect kādā istabas stūrī, pielīmēt durvju atvēršanas sensoru Ajax DoorProtect pie durvīm un lieta darīta. Kā jau iepriekš minēju, te gan būtu jāņem vērā apsardzes uzņēmuma rekomendācijas, jo pretējā gadījumā apsargi var nevēlēties slēgt ar tevi līgumu.

Ajax DoorProtect

Vairumam Ajax ierīču ir nosegvāciņš, zem tā slēpjas ieslēgšanas/ izslēgšanas poga un vāciņu tu stiprināsi pie sienas, pēcāk iekarot ierīci vāciņā. Visām Ajax ierīcēm ar šādu vāciņu (piemēram, Ajax MotionProtect un Ajax Hub) ir vāciņa atvēršanas sensors, par tā virināšanu arī saņemsi paziņojumu savā viedierīcē.

Ajax Hub izmanto Jeweller protokolu bezvadu savienojuma nodrošināšanai starp ierīcēm. Jeweller nodrošina saziņas šifrēšanu un arī zemus enerģijas tēriņus. Jeweller savienojums tiek nodrošināt līdz 2 kilometriem tiešā redzamībā, turklāt vienai Ajax Hub mātesierīcei varēsi pievienot līdz 100 sensorus.

Ajax Hub ir iebūvēts akumulators, kas spēj visu mājas drošības sistēmu pie dzīvības noturēt aptuveni 10 stundas. Sensori un Ajax ierīces ar savām baterijām darbojas kaut kur starp diviem un pieciem gadiem.

Ajax SpaceControl

Izmantošana

No Ajax saņēmu veselu kaudzi ar labumiem. Faktiski nebija iekļauts tikai Ajax WallSwitch un Ajax MotionProtect Plus. Atzīšos, ka dotais laiks Ajax sistēmu izmēģināšanai nebija pārlieku ilgs, tāpēc dažus man mazāk interesējošos sensorus pievienoju sistēmai, bet aktīvi ar tiem nepadarbojos. Ar sākuma komplektu Ajax StarterKit gan tiku godam galā.

MotionProtect

Sāksi ar vienkāršāko – kustību sensoru MotionProtect. MotionProtect ir nedaudz lielāks kustību sensors par ierasto, ko mums parasti piedāvā apsardzes uzņēmumi. MotionProtect ir iebūvēts termometrs (faktiski temperatūras noteikšana iebūvēta vairākos Ajax sensoros), varbūt tas aizņem papildu vietu. MotionProtect saņēmis zaļu, modernas formas LED diodi, kas ziņo par konstatēto kustību. MotionProtect stiprināms istabas stūrī ar jau minētā nosegvāciņa palīdzību.

MotionProtect ar līdzi dotajām CR123A baterijām izdzīvos līdz 7 gadiem, pēc tam tās būs jāmaina. Lietotne ziņos par zemu bateriju enerģijas līmeni.

MotionProtect spēj noteikt kustību 12 metru attālumā, tam ir iespēja iestatīt mājdzīvnieku ignorēšanu līdz 20 kilogramiem un līdz 50 cm augstumam.

Ajax MotionProtect

DoorProtect

DoorProtect ir neliels divu ierīču pāris durvju atvēršanas noteikšanai, tās var uzstādīt pie durvīm un arī pie logiem. DoorProtect arī izmanto CR123A baterijas (darbības laiks līdz 7 gadiem), un arī šie sensori spēj nodot datus Ajax Hub līdz 2 km attālumā tiešā redzamībā.

Ar lietotnes palīdzību varēsi iestatīt, lai DoorProtect sensoram tiktu izmantota aizture pirms trauksmes nosūtīšanas uz viedtālruni un apsardzes uzņēmumam. Aizture izmantojama tad, ja piekomplektēsi klāt arī Ajax ciparbloku KeyPad (uzsvēršu, ka KeyPad nav iekļauts Ajax StarterKit komplektā un ir visai dārgs prieks, ja to vēlēsies iegādāties atsevišķi), lai objektam var piekļūt ar koda ievadi. KeyPad ir pamatīga izmēra ierīce, tā neapmulsinās arī padzīvojušus cilvēkus vai cilvēkus ar sliktāku redzi. KeyPad skārienjūtīgās pogas spīd tumsā.

SpaceControl

Ajax SpaceControl ir drošības sistēmas tālvadības pults atslēgu piekariņa izskatā, ar to varēsi aktivizēt vai atslēgt drošības sistēmu, kā arī aktivizēt trauksmi. Patīkami, ka trauksmes pogu varēsi lietotnē izslēgt, lai tā netiktu netīšām darbināta.

Par SpaceControl man ir visai dalītas jūtas. No vienas puses – ierīce ir super ērta signalizācijas atslēgšanai, tomēr rodas sajūta, ka SpaceControl pogas ir pārāk viegli nospiežamas. Arī pogu apzīmējumi ir pārlieku stilizēti, tos vecākiem cilvēkiem būs grūti uztvert un varbūt pat grūti ieraudzīt. Uzskatu, ka SpaceControl pults ir pārlieku vienkāršota, jo to tomēr, visticamāk, izmantos vecāka gadagājuma ļaudis, kuri nevēlas krāmēties ar lietotni viedtālrunī vai ciparbloku KeyPad.

Ar СR2032 bateriju SpaceControl darbosies aptuveni piecus gadus. SpaceControl sazināsies ar Ajax Hub mātesierīci caur divām gana biezām sienām, tāpat pults spēs darboties 30 metru attālumā no Ajax Hub mātesierīces.

Man ir sliktas aizdomas, ka SpaceControl atslēgu piekariņš diezgan ātri nonēsāsies un kļūs neglīts, jo tas veidots no plastmasas. Vienlaikus norādīšu, ka neesmu arī milzīgā sajūsmā par Ajax komplektu melnā krāsā, tomēr vairums drošības sensoru ierasti baltā krāsā. SpaceControl pulti gan laikam gribētos melnā krāsā un ciparbloks KeyPad arī labāk izskatās melns. Kustību un stikla plīšanas sensori mazāk pamanāmi būs, ja tos izvēlēsies baltā krāsā. StarterKit komplekti pieejami tikai baltā vai tikai melnā krāsā.

StarterKit neiekļautie sensori un ierīces

Ajax Systems piedāvā arī ūdens noplūdes sensoru LeaksProtect, dūmu detektoru FireProtect, jau minēto ciparbloku KeyPad, stikla plīšanas sensoru GlassProtect un CombiProtect, kas apvieno stikla saplīšanas sensoru un kustību sensoru.

LeaksProtect bija iekļauts atsūtītajā Ajax komplektā, bet šo sensoru neizmēģināju darbībā. LeaksProtect nav paredzēts stiprināšanai pie grīdas vai sienas, to vienkārši novieto zem vannas vai aiz veļasmašīnas. Tieši šī iemesla dēļ LeaksProtect ir ļoti maza izmēra ierīce. LeaksProtect sensoram katrā sānā ir divi metāla izvirzījumi (virzienā pret grīdu), ja uz tiem tiek ūdens, LeaksProtect uzreiz brīdina par noplūdi.

Ajax LeaksProtect

FireProtect ir ne tikai parasts dūmu detektors, bet tajā ir iebūvēts arī papildus sensors, kas nosaka temperatūras izmaiņas telpā. FireProtect stiprināms pie griestiem, to gan atļāvos nedarīt. FireProtect ir iebūvēta testa poga, lai ik pa laikam varētu pārbaudīt ierīces darbību.

Ajax MotionProtect

Temperatūras sensors aktivizēs trauksmi, ja telpas temperatūra pārsniegs 60 grādus pēc Celsija. FireProtect iebūvēts trauksmes signāls ar 85 decibelu skaļumu.

Stikla plīšanas sensoru GlassProtect nāksies novietot loga tuvumā, sensors paļaujas uz stikla plīšanas skaņu. Stikla plīšanas sensoru GlassProtect atgādina pusi no paresna flomāstera, baltā krāsa to vispār nevarēs pamanīt. GlassProtect sensoru varēsi aizstāt ar CombiProtect, kas apvieno kustību sensoru un stikla saplīšanas sensoru vienā ierīcē. CombiProtect drīkst novietot arī tālāk no loga.

Atsūtītajā komplektā bija arī iekštelpu sirēna HomeSiren, pieejama arī StreetSiren ierīce, kas montējama pie ēkas fasādes.

Ajax StreetSiren

Aktuālākie jautājumi pēc Ajax izmēģināšanas

Cik tas maksā? Ajax StarterKit maksā aptuveni 290 eiro. Gluži par brīvu tas nav. Papildus sensori un pultis arī maksās starp 35 un 110 eiro gabalā. Piemēram, FireProtect cena ir 70 eiro (FireProtect Plus ap 110 eiro), LeaksProtect maksā ap 55 eiro, ciparbloks KeyPad kaut kā izdevies ļoti dārgs, tas maksā 110 eiro, papildus SpaceControl pults maksā ap 35 eiro, kas arī, manuprāt, ir visai daudz šāda tipa ierīcei.

Jāņem vērā, ka apsardzes uzņēmumi vismaz kādreiz nepieciešamās drošības sistēmas uzstādīja paši un bez maksas vai par salīdzinoši zemu vienreizēju maksu. Apsardzes uzņēmumi arī piedāvā bezvadu risinājumus, neesmu gan pārliecināts, ka būs pieejams bezvadu ciparbloks un bezvadu sirēna.

Ajax KeyPad

Vai man to vajag? To nāksies izvērtēt katram pašam. Visticamāk, prātīgi būtu paredzēt arī tuvā nākotnē noslēgt līgumu ar apsardzes uzņēmumu. Atbalstīto apsardzes uzņēmumu klāsts šobrīd ir visai plašs.

Vai Ajax var vienkārši uzstādīt? Jā, bet būtu jāņem vērā apsardzes uzņēmumu speciālistu ieteikumi sensoru izvietošanai, ja vēlies slēgt līgumu ar apsardzi.

Kādi būtu Ajax lielākie plusi? Manuprāt, Ajax drošības sistēmas būtu izcili piemērotas gados vecākiem cilvēkiem, jo var piekomplektēt klāt papildus SpaceControl pultis, arī ciparbloks KeyPad ir liels un labi izgaismots, atšķirībā no klasiskajām mikro podziņām signalizāciju ciparblokos. Tas pats attiecas uz skolas vecuma bērniem, kuri bieži iziet no mājas pēc vecākiem, aizmirstot aktivizēt signalizāciju. Tad tu vari kaut vai sēžot sastrēgumā uz Salu tilta ieslēgt signalizāciju ar viedtālruņa palīdzību.

Vai Ajax sistēma ir vieda? Pagaidām tā vēl nav savietojama ar Google, Amazon vai Apple viedajām mājas tehnoloģijām. Tiek solīts, ka programmatūras labojumi kādreiz atnesīs sadarbību ar Amazon Echo un Apple HomeKit.

Vai var pievienot novērošanas kameras? Jā, Ajax drošības sistēma ļauj pievienot līdz 10 IP kamerām, ja vien tās atbalsta RTSP protokolu. Kā tas strādā, to gan nemācēšu komentēt.

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
3 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Kasars

Šim nevar piekrist – “Atbalstīto apsardzes uzņēmumu klāsts šobrīd nav neko plašs.”.
Ajax piedāvā uzstādīt Apsardzes Alianse, kurā apvienojušās ir vairākas apsardzes firmas. Internetā noteikti var atrast vairāk informācijas.

as

Prasās salīdzinājums ar mūsu pašu istabai.com un citiem risinājumiem.
Trakākais šajās sistēmās, ka katrs tūdiņš, no kā sastāv sistēma, maksā apaļus ciparus un nevar piepirkt klāt kautko no cita brenda. Ja kautkas salūzt vai izdomā piepirkt klāt katla vai video vadību, tad jāmeklē šī paša brenda sensors, kas ne vienmēr ir atrodams, jo ražotājs to pārstājis ražot, mainījusies paaudze etc

digitalk

vai ražotāju nopērk konkurents un produktu līniju likvidē, kā Google izdarīja ar Revolt.