Kas ir lielākā ekstrēmo sporta kameru problēma? Viennozīmīgi cena! Esam nonākuši laikmetā, kad lielākie tirgus spēlētāji GoPro un arī Xiaomi Yi kameru zīmols nekautrējas par sporta kameru paprasīt trīs, četrus un pat gandrīz piecus simtus eiro. Par prasīto cenu mums piedāvā visādas modernas iespējas – 4K video ierakstu ar 60 kadriem sekundē, HDR un citus niekus.

Ķīnā bāzēts ekstrēmo sporta kameru ražotājs Hawkeye ir pie mums visai maz zināms un nav arī nekāds brīnums – ekstrēmo sporta kameru ražotāju skaits ir milzīgs, bet parasti lētie GoPro līdzskrējēji ražo visai švakas kameras.

Hawkeye Firefly 8SE nodrošina video ierakstu 4K izšķirtspējā ar 30 kadriem sekundē, kas vismaz teorētiski atbilst tikko izziņotā GoPro HERO7 Silver iespējām. GoPro HERO7 Silver cena ir 330 eiro, bet te būtu jānorāda, ka Hawkeye Firefly 8SE izmanto to pašu gaismjūtīgo kameras sensoru, kas bija GoPro HERO4 sērijā.

Tehniskā specifikācija

  • Objektīvs: 90 līdz 170 grādi
  • Ekrāns: 2 collu LCD skārienekrāns, 320 x 240
  • Procesors: Ambarella A12S75
  • Atmiņa: max 128 GB SD, ieteicams izmantot U3 tipa atmiņas
  • Sensors: 12 megapikseļu SONY IMX117
  • Izmēri: 5.80 x 4.10 x 3 cm
  • Svars: 80 g
  • Akumulators: 1200 mAh
  • Cena: aptuveni 180 eiro (fireflycameras.com, amazon.de, salidzini.lv)

Izskats

Hawkeye Firefly 8SE ekstrēmo sporta kamera pieejama melnā vai sudraba krāsā. Kamerai ir ierastā mazā ķieģelīša forma, ko tikai dažiem ražotājiem (Sony un Garmin) izdevies neizmantot. Noteikti jāatzīmē, ka GoPro ievazātā ekstrēmo sporta kameru forma ir daudz populārāka, tāpēc Hawkeye Firefly 8SE varēsi ērti ievietot dažādos universālos aksesuāros, piemēram, šoreiz līdzi iedotajā tā dēvētajā gimbal stabilizācijas sistēmā, bet par to nedaudz vēlāk.

Hawkeye Firefly 8SE ir ļoti viegla – tā sver tikai 80 gramus. Ikdienas izmantošanā jārēķina gan klāt arī visi izmantotie aksesuāri – stiprināšanas pamatne, ūdensizturīgais ietvars u.tml. Aktuālās GoPro kameras sver ap 94 līdz 116 gramiem, bet Xiaomi mājaslapā nenorāda Yi kameru svaru (internets vēsta, ka Yi 4K modelis sver 95 gramus). Būtisks ekstrēmo sporta kameru svars kļūst mirklī, kad vēlies tās stiprināt pie ķiveres, tad katrs grams ir jūtams.

Hawkeye Firefly 8SE izmanto microSD atmiņas kartes. Tiek uzsvērts, ka 4K video ierakstam nāksies iegādāties U3 tipa atmiņas karti, bet sākotnēji izlīdzējos ar kvalitatīvu U1 atmiņas karti, kas veiksmīgi tika galā ar uzdevumu. 64 GB U3 atmiņas karte šobrīd maksā 25 eiro, tajā varēsi saglabāt aptuveni divu stundu 30 minūšu video ierakstu 4K izšķirtspējā (1 min 4K izšķirtspējā aizņem aptuveni 450 MB). Ar U3 atmiņas karti kameras saskarne strādāja daudz ātrāk.

Sporta kamerai ir iebūvēta statīva skrūves vieta, kas konkurentiem ne vienmēr izdodas. Hawkeye Firefly 8SE ir ieslēgšanas poga, fotografēšanas poga, sānā ir arī divas virzienpogas, lai būtu ērtāk lēkāt pa iestatījumiem ar plāniem cimdiem rokās. Ar bieziem cimdiem Hawkeye Firefly 8SE palietot varētu būt gana problemātiski, jo podziņas ir sīkas, bet sīka ir pati kamera.

Ūdensnoturība (līdz 20 metriem) tiek panākta ar caurspīdīgu ietvaru. Visticamāk, ietvaru nāksies izmantot arī ikdienā, ja Hawkeye Firefly 8SE stiprināsi pie velosipēda ķiveres vai velo rāmja. Ūdensizturības ietvars kopā ar vēl divām saujām aksesuāru ir iekļauts Hawkeye Firefly 8SE komplektā. Jaunāko paaudžu GoPro HERO Black sērijas kameras un visas HERO7 sērijas kameras nodrošina zināmu ūdensnoturību arī bez speciāla ietvara, attiecīgi netiek ietekmēta attēla un skaņas kvalitāte.

Līdzi dotajā komplektā atradīsi stiprinājumu pie plakanas virsmas kopā ar pāris abpuslīpošajiem skočiņiem, stiprinājumu pie velo stūres (pie resnākas stūres nebūs iespējams piestiprināt kameru) vai slēpošanas nūjas, vairākus adapterus kameras nošķiebšanai vajadzīgajā leņķī, uzlādes vadu, pāris pamatnes, objektīva aizsargvāciņu un saules blendi, kā arī ārējo mono mikrofonu. Līdzi dotais mono mikrofons varētu noderēt vlogeriem, bet nekāda diži augstā kvalitāte no tā nav gaidāma. Telpās vēl varbūt būs kāda jēga, bet ārā mikrofons diezgan daudz ķers vēja skaņas. Ja izdosies izvairīties no vēja, tad ar mikrofonu tiksim vismaz pie kaut kādas skaņas, jo tipiski šādas sporta kameras nespēj ierakstīt pat pieņemamas kvalitātes audio. Īpaši, ja ievietotas aizsargapvalkā.

Ekrāns

Hawkeye Firefly 8SE izmanto divu collu skārienekrānu ar 320 x 240 izšķirtspēju. Spilgtā saules gaismā ekrāns ir ļoti labi saskatāms, to aizsargā rūdīts stikls. Ekrāns uz skārieniem ir perfekti atsaucīgs, bet cimdos varēsi izmantot tikai tās iespējas, kas pieejamas ar fizisku pogu palīdzību.

Kameras saskarne ir ļoti vienkārša, tā sadalīta divās daļās. Viena daļa atbild par attēla kvalitāti, bet otrā vari iestatīt savienojumus ar viedtālruni un pāris citas nianses. Ieteiktu visu konfigurāciju paveikt mājās, jo tomēr divās collās bakstītes, sēžot uz velosipēda, vai 10 metrus virs zemes pacēlājā, nebūs ērti. Pārslēgties starp foto un video režīmu varēsi ar īsu ieslēgšanas pogas nospiedienu.

Protams, ekrāns kalpo arī par skatu meklētāju, kas šobrīd jau ir norma. Tikai pirmajās paaudzēs vairāki ekstrēmo sporta kameru ražotāji izvēlējās neuzstādīt ekrānus kamerām.

Attēls un video

Hawkeye Firefly 8SE izmanto 12 megapikseļu Sony IMX117 CMOS gaismjūtīgo sensoru, kas iepriekš izmantots GoPro HERO4 sērijā. Maksimālā Hawkeye Firefly 8SE video izšķirtspēja ir 4K (3840 x 2160) ar 30 kadriem sekundē. Papildus pieejamas sekojošas izšķirtspējas: 1080p (120 kadri sekundē vai 60 kadri sekundē Super View režīmā), 2.5K (60 kadri sekundē), 2.7K (30 kadri sekundē), 720p (240 kadri sekundē). Jāatzīmē, ka 4K izšķirtspēja ar 60 kadriem sekundē pieejama tikai ļoti dārgajam GoPro HERO7 Black modelim.

Noteikti te jāpiezīmē, ka attēla stabilizācija strādā tikai 1080p izšķirtspējā ar 30 vai 60 kadriem sekundē. Šo niansi ražotājs uz iepakojuma un reklāmās nekādi neizceļ. Informācija pēc trīsreizējas lasīšanas atrodama kautrīgi paslēpta instrukcijā. Un arī tikai tāpēc, ka zināju, ko man būtu tur jāatrod. Video ar stabilizāciju redzams virs šīs rindkopas, pārējie video ir augstākā izšķirtspējā, bet attiecīgi bez stabilizācijas.

Hawkeye Firefly 8SE ir ticis pie uzlabota objektīva, tas samazinājis dažādus optiskos kropļojumus, kas iepriekš bija Hawkeye Firefly kamerām. Tāpat kamerai ir Ambarella A12S75 attēla apstrādes procesors.

Lai arī Hawkeye Firefly 8SE neizmanto pašu svaigāko gaismjūtīgo sensoru un attēla apstrādes procesoru, tomēr iegūtais rezultāts ir vairāk nekā pārsteidzošs. To daļēji nodrošina 6-asu attēla stabilizācijas sistēma (parasti sporta kamerām ir 3-asu stabilizācija).

Manuprāt, iegūtie video un arī fotogrāfijas labos gaismas apstākļos ir Hawkeye Firefly 8SE vairāk nekā atbilstoši cenai, bet te arī ir pāris visai lieli BET. Ja gadīsies ar Hawkeye Firefly 8SE uzkāpt uz kārtīga kalna vai atrasties tuksnesī, vienmēr varēsi manuāli piekoriģēt ekspozīcijas kompensāciju, tā gan atrodama tikai iestatījumos, kas nav ideāli ērti.

Vislielākais Hawkeye Firefly 8SE klupšanas akmens ir izmantotās gaismjūtīgās matricas nožēlojamais dinamiskais diapazons. Īsāk sakot, ja vēlēsies fotografēt ielas skatu, debesis būs izbalinātas baltas, bet ēkas un iela būs melnas. HDR ne foto, ne arī video režīmā Hawkeye Firefly 8SE nepiedāvā. Mūsdienās pat lētie viedtālruņi cenšas kaut cik jēdzīgi izmantot HDR fotogrāfiju uzlabošanai, Hawkeye Firefly 8SE šajā ziņā atpaliek tālu aizmugurē.

Ar video Hawkeye Firefly 8SE nez kāpēc tiek galā daudz labāk.

Jāpiebilst, ka caurspīdīgais ūdensizturības ietvars, ko nāksies izmantot arī slēpojot un braucot ar velosipēdu, nemaz nav tik ļoti caurspīdīgs. Tas visai jūtami ietekmē video un fotogrāfiju attēlus. Un skaņa ir kā no Zvaigžņu Kariem.

Savienojumi

Būšu godīgs – par Hawkeye Firefly 8SE savienojumu klāstu radās divējādas jūtas. Uzlādei Hawkeye Firefly 8SE izmanto ļoti senu USB 2.0 Mini-B 5-pin pieslēgvietu (nejaukt ar USB 2.0 Micro-B, ko tautā pazīst kā microUSB), tādu kādreiz pirms 10 gadiem izmantoja fotoaparātos. Tātad nāksies stiept līdzi vēl vienu gandrīz par nestandartu saucamu vadu.

Savienojums ar viedtālruni tiek nodrošināts ar Wi-Fi palīdzību. Ielādē viedtālrunī Hawkeye Firefly lietotni, pieslēdzies pie kameras izveidotā Wi-Fi un lieta darīta. Wi-Fi savienojums ir ļoti ātrs, viedtālrunī varēsi ne tikai redzēt visu filmējamo, bet arī regulēt kameras iestatījumus, pārsūtīt attēlus un video un pat veikt programmatūras atjaunināšanu. Hawkeye Firefly lietotne pieejama Android un iOS viedtālruņiem oficiālajos lietotņu veikalos.

Par Wi-Fi savienojumu ir neliela piebilde – Hawkeye Firefly 8SE nez kāpēc nav sajūsmā par datņu pārsūtīšanu, kuru kopējais apjoms vienā sūtīšanas reizē ir virs 1 GB. Mazus datu apjomus Hawkeye Firefly 8SE pārsūta ar ātrumu aptuveni 3.2 megabiti sekundē, bet lielāka apjoma video datnes tiek sūtītas ar ātrumu zem 1 megabita sekundē. Ērtāk būs ievietot atmiņas karti viedtālrunī vai datorā.

Bluetooth savienojums paredzēt attālinātai vadībai ar klāt piepērkamu Bluetooth slēdža pogu.

Akumulators

Hawkeye Firefly 8SE ir 1200 mAh akumulators, to lietotājs var pats nomainīt. Filmēšanas režīmā Hawkeye Firefly 8SE darbosies aptuveni pusotru līdz divas stundas, gaidīšanas režīmā piecas stundas, bet uzlāde aizņem vismaz divas ar pusi, gandrīz trīs stundas. Piepērkami klāt arī papildus akumulatori un ārējā uzlādes ierīce.

Akumulatora darbību diezgan jūtami ietekmē ekrāns – ja filmēsi garus video neaiztiekot videokameru, tā pēc minūtes izslēgs ekrānu, tādējādi sataupot veselu lērumu enerģijas.

Līdzi iedotais aksesuārs – Hohem iSteady Pro stabilizators

Kopā ar Hawkeye Firefly 8SE saņēmu Hohem iSteady Pro 3-asu gimbal tipa attēla stabilizatoru. Atzīšos, ka šos gimbal tipa attēla stabilizatorus iepriekš nebiju izmantojis, jo tie ir pietiekami dārgi, bet parasti vienu stabilizatoru nevarēsi izmantot sporta kamerai un arī viedtālrunim. Hohem iSteady Pro ir paredzēts sporta kamerām, piemēram, GoPro HERO 7/6/5/4/3 sērijām, Xiaomi Yi kamerām, bet tajā nevarēs ievietot Sony un Garmin sporta kameras.

Hohem iSteady Pro iebūvēts pamatīgs 4000 mAh akumulators (iespējams arī izmantot kameras uzlādei), tāpat stabilizatoram pieejama Hohem Gimset Android un iOS lietotne programmatūras atjaunošanai un dažādu papildus iestatījumu regulēšanai.

Hohem iSteady Pro spēj kustēties sekojošos apmēros: pitching 320°, rolling 320° un panning 640°.

Ļoti interesenta iespēja ir sekošana stāvošam objektam, kamēr operators kustās tam apkārt. Tāpat pieejama trail time-lapse photography mode, kas spēj iegaumēt un atkārtot video uzņemšanas kustības. Tas noderēs autosporta un velosipēdu sacensību filmēšanai.

Lielākā problēma būs Hohem iSteady Pro līdzi dotā instrukcija, kas, manuprāt, ir saturiski ļoti pliekana. Lai izprastu visas Hohem iSteady Pro iespējas, nāksies pārdesmit minūtes ziedot interneta tekstiem un YouTube video izpētei.

Hohem iSteady Pro cena ir aptuveni 130 eiro, kas ir vismaz uz pusi mazāka par konkurentu piedāvājum. Vlogerim noteikti šāda Hohem iSteady Pro ierīce noderēs.

Nobeigumā

Kopumā iespaids par Hawkeye Firefly 8SE radās visai pozitīvs, bet ne bez aizķeršanās. Ieteiktu uzreiz sameklēt kameras programmatūras atjauninājumu (aktuālais šobrīd ir U101), to uzstādīt un pēc tam atiestatīt kameru. Nelielas neērtības radīja arī nestabilais Wi-Fi datu pārraides ātrums. Noteikti ieteiktu iegādāties maksimāli ātru atmiņas karti, jo Hawkeye Firefly 8SE saskarnes un kopējais darbības ātrums ļoti atšķīrās ar U1 un U3 atmiņas kartēm.

Hawkeye Firefly 8SE ir pieņemama alternatīva tiem, kuri nevēlas maksāt bargu naudu par GoPro un vidēji bargu naudu par Xiaomi Yi sporta kamerām. Hawkeye Firefly 8SE no dārgajiem konkurentiem atšķir 4K izšķirtspējas filmēšana ar 30 kadriem sekundē, kamēr pati dārgākā HERO7 Black kamera spēj uzņemt 60 kadrus sekundē 4K izšķirtspējai. Vismaz man Hawkeye Firefly 8SE trūka HDR iespējas, kas kompensētu visai vājo gaismjūtīgās matricas dinamisko diapazonu.

Sešu asu stabilizācijas sistēma darbojas pieņemami, bet biju gaidījis ko vairāk (arī Kristaps atzina, ka stabilizācija atsevišķās vietās varēja darboties daudz labāk). Tā ik pa laikam zaudē savu stabilizēšanas spēju, kad ar velosipēdu brauc pa tiešām negludu ceļa segumu. Neesmu gan pārliecināts, ka konkurenti spētu šādā kratēklī uzrādīt labākus attēla stabilizācijas rezultātus. Stabilizācija darbojas tikai 1080p izšķirtspējā ar 30 vai 60 kadriem sekundē.

Jāuzmanās ar aizsargplēvi uz ūdensizturīgā Hawkeye Firefly 8SE. Tā ir nepamanāma, pats sākotnēji brīnījos par vājo attēla kvalitāti. Bet pārstāvis Latvijā bija uzreiz zinošs – attēlu ietekmē plēve. Aizsargplēvei nav nevienas austiņas, aiz kura to aizķert, plēve ideāli pielīmēta, to ātrumā ieraudzīt nevar.

Un tagad galvenais jautājums – vai es sev izvēlētos Hawkeye Firefly 8SE? Atzīšos, ka mani vēl arvien nevilina 4K video, jo to apstrāde prasa būtiski augstākus datora resursus (lasi – video renderējas šausmīgi ilgi). Sporta kamerām svarīga ir 60 un vairāk kadru nomaiņa sekundē, ko Hawkeye Firefly 8SE sāk iegūt pie 2.5K (YouTube to uzskata par 1440p) izšķirtspējas. Kopumā – jā, Hawkeye Firefly 8SE būtu viena no manām izvēlēm, ja būtu nepieciešama ekstrēmo sportu kamera.

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
8 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments

Dārga un nav tā vērta. Par to naudu var dabūt jau lietotu GP4 vai pat jaunāku.
Sony kamerām forma it kā neērtāka, bet stabilizācija līdz pat PG5 ir labāka.
DJI Osmo2 maksā tik pat un noteikt ir labāks stabilizators.

Sony ir īsta sporta kameru forma!
Klucis uz ķiveres lielā ātrumā tiešām nav tā labākā lieta.

Nu 4k30 fps no gopro4 neizspiedisi un ari 1080 60fps stabilizacija ir sliktaka…pie tam klat nak tiri labs sets ar aksesuariem. Kas sakams par gimbalu. Viennozimigi labaks par dji osmo2. Daudz vairak funkciju un ir videji par 20-30 eur letaks

Ķieģelīša forma, kas nogalināja Šūmaheru! Vienmēr atceries to kad krāmē kaut ko uz ķiveres…

Uz ķiveres jau sen nav stilīgi krāmēt. Liek uz krūtīm, gan ērtāk, gan mazāk vibrācijas.

Hawkeye iepriecināja ar citu Kursorā neaprakstītu action kameru – Firefly. Mazs un viegls kuba formas knibucis, spējīgs ierakstīt FullHD. Video kvalitāte dienas gaismā ir apmierinoša. Kam tāds #%$@^ vajadzīgs? Ideāli uzmontējams sacīkšu dronam, kur mazais svars ir tikai pluss. Protams, ir GoPro Session ar labāku attēlu… Diemžēl bija – šos modeļus vairs neražo un vēl palikušie īpašnieki savās kamerās ieķērušies ar zobiem un nagiem. Stāsta, ka Firefly drīz būšot uzlabots modelis. Varbūt Kristaps gribēs paskatīties :)

Paldies par info, centīšos izsekot līdzi.

Tai kamerai ari vajadzetu driz paradities lv