Web Analytics
More
    Reklāma

    LMT izstrādā militāro platformu “Viedsargs” Latvijas aizsardzībai

    Jaunākie raksti

    Mobilās tehnoloģijas mūsdienās spēj būt tikpat spēcīgs ierocis kā bruņutehnika, tāpēc Latvijas Mobilais Telefons (LMT) izstrādā valsts aizsardzības mobilo platformu “Viedsargs” ar militāro lietu internetu. Produkts top sadarbībā ar Aizsardzības ministriju (AM), Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), un tas ir iecerēts arī eksportam citās NATO dalībvalstīs.

    “Viedsarga” projekts šobrīd ir izstrādes stadijā, kas tiek veidots kā informācijas platforma valsts aizsardzības jomas dalībniekiem. Tā būs speciāli pielāgota militārajām vajadzībām un ar īpašu risinājumu datu aizsardzībai. LMT plāno izveidot arī mobilo kiberpoligonu, kas, iespējams, ļautu Latvijai attīstīties kā NATO valstu mobilo sakaru tīkla drošības kompetences centram.

    “Man ir patiess gandarījums par to, ka LMT un RTU ir izrādījušas iniciatīvu sadarboties, lai attīstītu jaunus mobilos risinājumus tieši nacionālās drošības un valsts aizsardzības jomās. Šis ir arī spilgts piemērs tam, ka mūsu valstī ir augstas klases speciālisti, kuri var konkurēt un faktiski jau konkurē starptautiskā līmenī. Šajā gadījumā var droši teikt, ka LMT kā viens no inovatīvākajiem Latvijas uzņēmumiem ir spēris nozīmīgu soli pretim moderno tehnoloģiju izmantošanai valsts aizsardzības jomā,” uzsver aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

    “Izmantojot mobilo tehnoloģiju priekšrocības, iespējams panākt ļoti augstu operativitāti valsts aizsardzības spēku informācijas apmaiņā. Savukārt, attīstot militāro lietu internetu un izmantojot informācijas iegūšanā dažādus sensorus, “Viedsarga” platforma ļaus iegūt daudz plašāku un precīzāku informāciju, turklāt reālā laika režīmā. Gudri cilveki un inovatīvas tehnoloģijas ir Latvijas zelts un nafta, kas jāliek lietā, lai stiprinātu mūsu aizsardzību un celtu dzīves līmeni valstī,” norāda LMT prezidents Juris Binde.

    “Viedsarga’” platformā ir integrēta karte, kurā var attēlot nepieciešamos objektus un personas, kā arī ziņojumu apmaiņas un saņemšanas funkcija. Attīstoties 5G mobilo sakaru tehnoloģijām tiek izstrādāti arvien vairāk dažādi sensori skaņas, kustības, objektu informācijas ieguvei un novērošanai. Tas ļauj izveidot militāro lietu internetu, izmantojot šos sensoru Viedsarga platformā. Sadarbībā ar RTU “Viedsargam” tiek izstrādāts datorredzes risinājums, kur ar mākslīgā intelekta palīdzību būs iespējams tiešsaistē veikt objektu un personu identificēšanu izmantojot termokameras video. Savukārt uz zemes novietojamie skaņas sensori ļaus “Viedsargā” sekot līdzi aktivitātei noteiktā teritorijā. Tāpat LMT strādā ne tikai pie dronu tehnoloģiju projektiem, bet kā alternatīvu izmēģina arī specializētu balonu platformu sensoru izmantošanai novērošanai no gaisa.

    Reklāma
    Paziņot par jaunumiem
    Paziņot par
    13 komentāri
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Ezis
    21.09.2017 18:13

    Ai cik jauki, paildzinās LR aizsardzības spēju par vienu diennakti…

    nabadanga
    21.09.2017 20:15
    Reply to  Ezis

    Protams, kā nu bez kāda, kuram viss ir slikti. It īpaši, ja savējie dara kaut ko reāli ievērības cienīgu.

    mcarty
    22.09.2017 12:44
    Reply to  nabadanga

    Gan jau ezis (pr) vairs nav savējais – pārvilinātais robežpārkāpējs

    KKTK
    21.09.2017 22:28

    Plastmasa rotaļlietas miera laika apstākļiem. Keiss jūrā jau pierādīja, cik ātri un jaudīgi nojaukt mobīlos sakarus tā, ka neviens par nezina īsti no kurienes un kurš to izdarīja.

    Skābene
    22.09.2017 11:00
    Reply to  KKTK

    Vēl pavisam nesen lasīju ziņu rakstu kā LV karavīri apmāca ASV karavīrus lietot saziņas līdzekļus traucētu sakaru apstākļos. Un šo prasmi mūsējie esot apguvuši pateicoities Ukrainas konfliktam, kur zaļie cilvēciņi regulāri izmanto sakaru traucēšanas iekārtas.
    Un padomājiet kā paši zaļie cilvēciņi savā starpā sazinās, kad ir traucēti sakari!?

    Kristaps Skutelis
    22.09.2017 11:08
    Reply to  Skābene

    Ar pasta baložiem un dūmu signāliem.

    KKTK
    22.09.2017 12:18
    Reply to  Skābene

    Ir dažādi varianti kā sazināties, viss atkarīgs no ziņas savarīguma un mobilitātes. Taču viens ir skaidrs, ka Bites vai Tele2 simka, līdz ar to torņi netiek izmantoti – karā :)

    Man ir baigās aizdomas, ka šitas LMT variants izmanto parastos cell torņus. Savas teritorijas apsargāšanai/novērošanai ir OK, bet ne kara gadījumā. Kad vienīgo tovējo torni var nobombīt, un frekfences var džemot. Ja sistēmas spēs veikli dīdžejot sarp normālu LMT torni, mobīlu GSM raidītāju uz tanka (pietiek ar raspberiju un gsm raidītāju, lai uztaisītu savu torni) un vecajiem labajiem raido sagnāliem, šifrētiem, tad ņemu vārdus atpakaļ – tā nav plastmasa rotaļlieta.

    Juris Zikmanis
    23.09.2017 08:19
    Reply to  Skābene

    Ir viegli traucet mobīlotelefonu darbību, jo tie lieto fiksētas frekvences. Savukār militaristi lieto racijas ar maināmām frekvencēm. Ja pareizi saprotu, tad Iekšlietu ministrija lieto rācijas ar vairākam fiksētām frekvencēm. Ceru, ka LMT piedāvājums paredz brīvu frekvenču maiņu.

    Krotow
    22.09.2017 01:41

    Mobilos sakarus kara apstākļos parasti iznīdē pirmos. Vai LMT ir otrs slepenais mobilais tīkls?

    Jānis A
    22.09.2017 07:59

    Pašā LMT es pieļauju gan jau kompetenti cilvēki strādā, bet nu nez vai tomēr vajadzēja sadarboties ar RTU, jo tādu nozīmīgu lietu izstrādāt kopā ar studentiem vai pasniedzējiem kuriem ir zināšanas iestrēgušas 90’os gados.

    KKTK
    22.09.2017 12:20
    Reply to  Jānis A

    Inovācijas taisni nāk no studentiem nevis koorporatīvo kafiju dzerošiem clipboard wariors ;)

    Remarx
    22.09.2017 12:43

    Vēl vieš neskaidrība, kā šis Viedsargs strādās traucējumu laikā. Nesen vainots tika Zapad 2017 LMT sakaru traucējumu laikā un interesanti, netika traucēts Tele2 darbība nez kāpēc, par Biti neņemos spriest, jo neesmu viņu klients. Lietoju LMT internetu izbraukumiem un Tele2 balss sakariem.

    x
    22.09.2017 13:26
    Reply to  Remarx

    aha, izstāstiet jums visu un vēl parādiet.
    gan jau ka visu arī publiski netaurē, neskatoties uz to, ka informācijai ir tendence plūst un suloties.

    Reklāma