Microsoft 11. aprīlī pārtrauks Windows Vista atbalstu

11

Microsoft beidzot nonāks punktā, kad vairs nenāksies uzturēt neveiksmīgo Windows Vista operētājsistēmu. Windows Vista ir Microsoft Windows saimes operētājsistēma personālajiem datoriem, kura pārdošanā nonāca pirms vairāk nekā 10 gadiem 2007. gada 30. janvārī. Pirms nosaukuma “Vista” došanas 2005. gada 22. jūlijā, tā bija pazīstama ar kodēto nosaukumu “Longhorn”.

Windows Vista tika izlaista vairāk nekā piecus gadus pēc tās priekšgājēja Windows XP, kas bija ilgākais pārtraukums starp Windows saimes operētājsistēmām. Windows Vista pēctece ir Windows 7 operētājsistēma, kas tika izlikta pārdošanā 2009. gada 22. oktobrī. Galvenais atbalsts priekš Windows Vista no Microsoft beidzās 2012. gada 10. aprīlī, un pagarinātais atbalsts beigsies 2017. gada 11. aprīlī.

Windows Vista ir nemīlētākā Microsoft operētājsistēma, kas nekādi nespēja iekarot lietotāju sirdis. Tā atnāca ar pārstrādātu saskarni, tomēr Windows Vista bija ļoti lēnīga un problēmu mākta. Kopā ar Windows Vista beidzot savu galu piedzīvos arī Internet Explorer 9 pārlūks, kas arī vairs netiek uzturēts. Windows Vista šobrīd operētājsistēmu tirgū aizņem vien 0.78%

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

 • Uldis M.

  Mans novērojums ka lielu daļu negāciju Vista saņēma tieši dēļ jaunā un pārstrādātā Office 2007! Jo tie kas tajā laikā tika pie Vistas, parasti komplektā saņēma arī Office 2007 – kas bija pārveidots līdz nepazīšanai un nācās visu apgūt no jauna – tāpēc tika lamāta Vista, ka redz te viss ir ne tā kā vajag. Pati OS jau tik ļoti neatšķīrās no priekšteča – starta poga turpat, exploreris kā exploreris, īsceļi tie paši… ikdienas darbiem jau operētājsistēmai maza loma.
  Personīgi es, Windows Vista uzsāku lietot praktiski uzreiz ar tā iznākšanu, un turpināju līdz pat Windows 7 RC… un neko īpaši sliktu nevaru teikt, jā bija daži gļuki, kā jau jaunam OSam, bet kopumā bija lietojams. Ļoti patika vektorgrafika pēc XP novecojušās pikseļgrafikas. Arī no administrēšanas viedokļa Vista bija krietni ērtāks par XP jo nu uz User profila varēja kaut ko pieinstalēt nepārlogojoties uz Admina profilu.

 • Uldis M.

  Es šo OS atcerēšos ar jaukām atmiņām.
  https://www.groovypost.com/wp-content/uploads/2016/11/WindowsVista.png
  Ar šo fīču 2007.tajā varēja forši pazīmēties :D

 • x

  XP bija vieglāka un daaudz populārāka par Vistu, kas nāca ar stingrāku tiesību kontroli un vietumis nejēdzīgu failu tiesību administrēšanu. Dzelži, kas viegli skrēja zem XP, pat ar papildus RAMu zem Vistas vienkārši vilkās. Joprojām puspasaules sēž uz XP (jā, jā, bet nevajag) , kamēr no Vistas sen atkratījušies uz jaunākām versijām.

  • geksis

   Uz xp sēž tie, kam dzelži nevelk (vai neļauj) uzlikt 7 vai 10. Tiek, kam bija vista, dzelži ļoti labi velk 7 (pat labāk). Vistas perētājsistēmai viens liels mīnuss (neskaitot perēšanu) bija draiveru trūkums.

   • x

    xp izmanto arī vecākas perifērijas darbināšanai. piem. 7 neuztur ASPI, kas xp bija izmantots SCSI iekārtām. 7iekā var uzlikt hakotu scsi draiveri, bet vajag lai softs māk ar to strādāt draivera līmenī un tur sākas dejas un aprēķini, pēc kuriem bieži vien xp paliek dzīvs un rūcošs tieši šiem uzdevumiem.

   • geksis

    Es tak,itkā pieminēju, ka “…dzelži…(vai neļauj)…”

   • x

    ā, nu es to sapratu, ka dzelži nevelk osu komfortablā ātrumā, kaut uzlikt var.

 • Imants Imants

  Ja 11. aprīlī, tad nevis vienkāršā tagadne – [pārtrauc], bet vienkāršā nākotne – [pārtrauks], jo šodien ir 17. marts. Vienkāršajiem un arī saliktajiem laikiem nevajadzētu būt problēmai labiem IT speciālistiem, kādi ir kursors.lv autori. Vai tikai pie vainas nav uzmanības trūkums un/vai slinkums? ;-)

  • Lapsinieks

   valodniekiem ir citi blogi, ibio. Izskatās, ka pašam drusku uzmanības trūkums. A es rīt eju ar džusēm tusēt, poņimaješ? Nevis iešu, bet eju.

  • Kristaps Skutelis

   Paldies par norādi! Pielabots!

 • Krotow

  Ar vistu Windows OS saimes bloatslimība uzskrēja vēl nebijušos augstumos. 8 GB diskā aizņēma tikai OS vien, kura bez 2+ kodolu procesora un 2+ GB RAM nebija lietojama. Un video karte ar 3D atbalstu kļuva par obligātu OS prasību. Arī serverim. Tie, kuri saprata, izdarīja secinājumus un aizmigrēja no Windows pavisam.