Kamēr Latvijas mobilo sakaru operatori jau paraksta 5G tehnoloģijas ieviešanas memorandus un bārstās ar dažnedažādiem ārkārtīgi pozitīviem apgalvojumiem par jauno mobilo datu pārraides tehnoloģiju, tikai vakar 3GPP ir oficiāli parādījis 5G tehnoloģijas logotipu.

3GPP ir telekomunikāciju asociāciju sadarbības grupa, kas nodrošina, lai visi tirgus spēlētāji veidotu vienotu un saderīgu tehnoloģiju. 3GPP apvieno Āzijas, Eiropas un ASV tehnoloģiju uzņēmumus, kopīgiem spēkiem veidojot darba grupas, kas izstrādā un testē tehnoloģiju specifikācijas.

Esošie viedtālruņi spēj pārraidīt mobilo datu signālu diapazonā no 700 līdz 3500 MHz. Latvijā teorētiski tiek izmantotas 2100 MHz (LTE Band 1), 1800 MHz (LTE Band 3), 2600 MHz (LTE Band 7), 800 MHz (LTE Band 20) frekvences. Biežāk izmantotās mobilā interneta frekvences ir 1800 MHz (LTE Band 3) pilsētās, bet laukos – 800 MHz (LTE Band 20).

Šobrīd vairāki uzņēmumi testē 5G nākotnes mobilo internetu 73000 MHz frekvencēs, kas varētu nodrošināt teorētiski solītos pārraides ātrumus, bet tik augstas frekvences rada arī milzīgas pārklājuma problēmas. 5G pieprasīs gandrīz ideālu tiešo redzamību.

Tiek plānots, ka 5G standarta noteikšanas pirmā fāze gaidāma 2018. gada septembrī, bet tikai 2020. gadā tiks pilnībā noslēgta 5G standarta izstrāde. 5G tehnoloģija pie lietotājiem masveidā nonāks kaut kad ap 2022. vai pat 2023. gadu. Tātad visi 5G ātrumi un iespējas šobrīd ir nevis fakti, bet vēlmju saraksts.

9
Leave a Reply

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KKTKKrotowZigmērs KrauklisArtis ĀbolsKristaps Skutelis Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Krotow
Guest
Krotow

Nez kā tur tiks galā ar signāla vājināšanos jau ļoti nelielā attālumā un kustībā? 73 GHz ekranē pat drēbes un cilvēka ķermenis https://en.wikipedia.org/wiki/Extremely_high_frequency
Reālais risinājums laikam būs bāzes komunikācija (sarunas, SMS) jau esošajās 3G frekvencēs un 5G datu pārraide augstajās frekvencēs notiks tikai starp tuvu esošām ierīcēm, ja netiks konstatēts pārmērīgs signāla vājinājums.

Artis Ābols
Guest
Artis Ābols

Cik lasīts, testi noris arī 28, 38 un 60 GHz, bet tāpat viļņa izplatīšanās būs problemātiska.

pirx73
Guest
pirx73

Domāju, ka 5G vairāk ir tendēts uz interneta piegādi stacionāriem mājas rūteriem. Pilnībā nogalinās jebkuru DSL variantu, VDSL2 ieskaitot.

Kristaps Skutelis
Guest
Kristaps Skutelis

5G ir vairāk tendēts uz sensoriem/lietu interneta tīkliem.

Artis Ābols
Guest
Artis Ābols

Ļauj pasapņot par šādiem ātrumiem telefonos!

Krotow
Guest
Krotow

Jā, radiolinkiem ar virziena antenu tas ir iespējams jau tagad. Eksperimenti datu pārraidei gigabitu tīklos pa gaisu, izmantojot 60 GHz frekvenci, notiek. Tiesa, vietās, kur līst maz, piemēram Emirātos. Izskatās jau pievilcīgi kā GPON optikas uplinka aizvietotājs attālām apdzīvotām vietām.

KKTK
Guest
KKTK

Man šķiet ka 5G pēc defolta tiek konstruēts ar iespēju raidīt izvēlētos virzienos, pietam dinamiski pieregulēt tos virzienus, kad uzrodas gribošs un varošs klients.

Zigmērs Krauklis
Guest
Zigmērs Krauklis

Bet vai tad nav tā, ka viss kas lielāks par 5GHZ vairs neiet cauri sienai???

Krotow
Guest
Krotow

5 GHz vēl nē, taču robeža bija pie 20 GHz. Tāpēc augstāk manis minētie 60 GHz radiolinki arī normāli darbojās tikai vietās, kur nav nokrišņu vai tie ir reti.