Kā liecina ASV Redzes padomes veiktais pētījums, 65% cilvēku pēc ilgstošas lūkošanās datora ekrānā izjūt kādu no datorlietotāju sindroma simptomiem. Optikas salonu “Metropole” vadošā optometriste Aija Muceniece stāsta par tā pazīmēm un konsultē, kā izvairīties no šīs arī Latvijā aktuālās problēmas.

Izvēlies pareizu attālumu

Raugoties tuvāk ekrānam, nepieciešama spēcīgāka redzes sistēmas muskuļu sasprindzināšana, kas var novest pie pārslodzes un datorlietotāju sindroma simptomiem – nogurušām, sausām un apsārtušām acīm, acu asarošanas, kairinājuma un graušanas sajūtas, redzes miglošanās tuvumā vai tālumā, dubultošanās un galvassāpēm, kā arī kakla un muguras sāpēm. Optometriste atzīst, ka lielākoties redzes problēmas saistītas nevis ar ekrānu kvalitāti, bet gan to nepareizu izmantošanu. Tāpēc datora ekrānu viņa iesaka novietot aptuveni 50 – 70 cm attālumā no acīm un pievērst uzmanību aplūkojamā attēla vai burtu lielumam – labāk tos uzlikt nedaudz lielākus nekā samazināt attālumu starp acīm un ekrānu.

Pievērs uzmanību darba videi

Lai pasargātu ne tikai acs priekšējo virsmu no izžūšanas, bet arī kakla muskuļus no papildu saspringuma, jāseko līdzi darba vides iekārtojumam – augšējai ekrāna malai jāatrodas acu līmenī. Svarīgi, lai ekrānā neveidotos papildus atspīdumi no logiem vai lampām, un tas būtu tīrs – bez putekļiem un pirkstu nospiedumiem. “Retāk aizdomājamies par ekrāna spilgtumu, bet tas ir ne mazāk svarīgs faktors redzes saudzēšanai. Lai nepagrūtinātu acis, iesaku izvēlēties viegli saskatāmu, nevis pārlieku spožu ekrāna spilgtumu,” padomos dalās A.Muceniece.

Ja nodarbošanās saistīta ar garām stundām pie datora ekrāna, svarīgi izvēlēties tam pielāgotu monitoru. Viens no tādiem – jaunais Samsung CF591 ieliektais monitors, kura malas un centrs ir vienmērīgā attālumā no acīm, tāpēc tas ir piemērots mūsu dabiskajam redzes laukam un samazina acu piepūli, ja ekrānā jāskatās ilgstoši.

Ievēro pauzes

Lietojot datoru, jāievēro sabalansēts tā lietošanas ilgums un regulāra acu atpūtināšana. “Te der atcerēties 20/20/6 likumu, kas nozīmē, ka ik pēc 20 minūtēm vēlams novērst skatienu no ekrāna un vismaz 20 sekundes palūkoties 6 metru attālumā. Savukārt acis būs pateicīgas, ja tām ik pēc 1 – 1,5 stundas tiks atvēlēts garāks atpūtas brīdis,” stāsta A. Muceniece. Jāņem vērā, lai acis patiešām atpūstos, pauzēs ieteicams nedaudz pastaigāties, nevis lietot telefonu vai lasīt drukātos materiālus.

Regulāri mirkšķini acis

Koncentrējoties uz darbiem, kas veicami pie ekrāna, acis tiek mirkšķinātas pat 3 reizes retāk, nekā nepieciešams. Tas veicina acs priekšējās virsmas nepietiekamu mitrināšanu, kā rezultātā acis kļūst sausas vai tieši pretēji – sākas pastiprināta asarošana. Lai to novērstu, jāatceras tās regulāri mirkšķināt. Gadījumos, kad acīs rodas smilšu sajūta, optometriste iesaka konsultēties ar redzes speciālistu par mitrinošo pilienu lietošanu.

Pārbaudi acis

Profilakses nolūkos vai, lai laicīgi atklātu un novērstu radušos simptomus, optometriste A. Muceniece vismaz reizi gadā iesaka veikt redzes pārbaudi. Jūtot, ka ir piemeklējusi kāda no datorlietotāju sindroma izraisītajām sūdzībām, acu ārsts būtu jāapmeklē pēc iespējas ātrāk.

2016-06-28_0955

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
8 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Juris Ross

Esmu lasījis, ka tās dator brilles ir bezjēdzīgs pasākums. Vai kādam ir pieredze?

x

Datorbrilles ir tas pats, kas brilles tuvumam (+ korekcija). Runas par pārklājumiem kas pasargā acis no atspīdumiem, ir 25 gadus vecas, jo CRT ekrāniem tiešām bija atspīdumi un mūsdienās pat lētajiem stikliem (un optiskās plastmasas izstrādājumiem) ir gana labi pārklājumi, kas palīdz ikvienā situācijā, kad redzes laukā ir pretgaisma.

digitalk

pāris reizes esmu uzlicis uz deguna. neliels effekts tiešām bija, bet pareizi iekārtota darba vieta un pareizi izvēlēts monitors rullē par kārtu vairāk. marketologu ieviestie glancētie monitori par laimi sāk izmirt.

ps. un nelietojiet acu pilienus, ja acis dārgas.

Grix

Kursors.lv varētu saņemties un sagatavot neatkarīgu TV kanālu apskatu, lai saprastu, kādu kvalitāti mums “iebaro” esošie TV operatori, kas saradušies kā sēnes pēc lietus. Daudziem vārdu salikums HD ir SD līmenī, nerunājot jau sakarīgām cenām. Drīz sāksies olimpiāda, nav pat reālas alternatīvas, kur skatīties, ja ne 4K, tad vismaz normālā HD kvalitātē, jo tas saturs ir acīm nebaudāms.

Kristaps Skutelis

Kā tu domā testēt to kanālu kvalitāti?

Raivis Rasnačs

A vaitad latvieši vispār rāda savu saturu HD? 360TV *it kā* esot pirmais LV HD kanāls. Ja gribi olimpiādi smukā bildē, tad Eurosport HD gan jau to nodrošinās.

Krišjānis G

Best4Sport tikko piedāvāja skatīties NBA finālus tiešām priekš Latvijas baudāmā kvalitātē (HD)… Neesmu pētījis, taču pieļauju, ka viņi varētu piedāvāt arī kaut ko no OS.

Grix

Teiksim, paņemt tos pašus Lattelecom interaktīvās TV kanālus un nolikt tos blakām virszemes TV. Starpība būs ne tikai redzama uz aci, bet arī dzirdama skaņas kvalitātē. Arī tas tā dēvētais Lattelecom HD nav ne tuvu tāds, kādu piedāvā satelīta šķīvji. Tagad arī mobilie operatori aktivizējušies, arī Viasat kaut ko piedāvāt un vairāki online servisi… derētu tos visus salikt aci pret aci un saprast, cik ļoti mūs čakarē.
Ps. varbūt šis ir oftopics rakstam, bet tēma aktuāla, neviens pie tās vēl nav pieķēries Latvijā.