Lielākais elektronikas ierīču ražotājs pasaulē Foxconn ziņo, ka ar procesu automatizāciju ir izdevies aizstāt 60 000 cilvēku darba vietas vienā no uzņēmuma rūpnīcām. Šī ir tikai daļa no Foxconn plāna nodot cilvēka roku darbu robotiem. Foxconn ir plašāk pazīstams ar Apple iPhone un iPad ražošanu un nu jau arī ar Nokia telefoniem.

Foxconn uzsver, ka cilvēki tiks nodarbināti citviet, kur robotu darbs nav iespējams – procesu kontrolē, kvalitātes kontrolē, izstrādē utt. Vienlaikus Foxconn norāda, ka uzņēmumam vēl arvien ir 1.2 miljoni darbinieku, un uzņēmums turpinās aizstāt cilvēku roku darbu ar robotiem.

Līdzīgi rīkojas arī daudzi citi uzņēmumi. McDonald’s ASV divīzijas vadītājs pavisam nesen norādījis, ka 15 dolāru minimālā stundas likme liks pāriet no cilvēku darba spēka frī kartupeļu ražotnēs uz robotiem. Robota cena ir 35 000 dolāri, kas ļoti ātri atmaksāsies, jo robots strādā daudz ātrāk par cilvēku.

Deloitte un Oksfordas Universitātes ekonomisti norāda, ka tuvāko 20 gadu laikā robotu darbs aizstās 35% no pašreizējā cilvēku roku darba. Tiek lēsts, ka 40 līdz 50 gadu laikā roboti atņems darbu vismaz 50% gadījumu.

11
Leave a Reply

avatar
3 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KrotowVārdsxVārdsdigitalk Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Skats
Guest
Skats

Kapitāļistiem prieki, darbaļaužiem bēda.

digitalk
Guest
digitalk

kad vairāk nebūs pirktspējīgu darbaļaužu, tad arī kapitālistiem būs sērīgāk. balanss.

Viesturs Kavacs
Guest
Viesturs Kavacs

Jāiet padauzīt automātiskās stelles.

digitalk
Guest
digitalk

Ludīts!

x
Guest
x

Tad jau iphoni kļūs vismaz 2x lētāki :)

digitalk
Guest
digitalk

Apple akcionāri ir pret!

Krotow
Guest
Krotow

Tendence paliek nemainīga – monotonie vienkāršie darbi, kur priekšmets jāpārliek no vienas kastes otrā, tiek automatizēti, jo tā ir lētāk un galvenais – rezultāts ir paredzams un kvalitatīvāks. Robots darbojās bez brīvdienām, pīppauzes, slimošana, pohas u.c. darbaspēju zuduma iemesli tam nepiemīt. Cilvēkiem pienācis laiks pārorientēties uz darbiem, kur svarīgāka ir domāšana un iztēle. Līdz ar ko jāmaina arī skolu mācību programmas. Tas viss būtu paveicams, taču galvenā problēma – kur likt esošos mazizglītoto, analfabētu un lumpenu miljonus, kuru dažās valstīs ir virs 80%. Daļa no tiem, kā prakse rāda, vispār nav apmācāmi.

Vārds
Guest
Vārds

Padomā labāk, kur likt tevi? Varbūt arī tu ne visiem liecies cienīgs pastāvēt…
Tad tādi jautājieni nerasies.

Krotow
Guest
Krotow

Un tevi.

x
Guest
x

Kā – ko darīs? Turīgo valstu bezdarbnieki dzīvos no pabalsta (Šveicē un AAE jau notiek eksperiments), trūcīgo valstu bezdarbnieki šturmēs turīgās valstis, ko mēs šobrīd arī novērojam.
Tie daži procenti sabiedrības, kas virza uz priekšu progresu un vēsturi, koncentrēsies smadzeņu centros, bet tie kuri vēl nav sapratuši kur sevi grib redzēt, sēdēs pie netflixa.

Manuprāt, vēl nav īsti skaidrs, ko darīt ar tiem miljoniem (miljardiem, faktiski), kuri kvēpina gaisu un patērē vērtīgos resursus. Faktiski, loks noslēgsies, kad ekonomika nebalstīsies uz patērētājiem un tie kļūs ne tikai īsti nevajadzīgi, bet izteikti traucējoši. Tad to arī par ekonomiku saukt īsti nevarēs.

Vārds
Guest
Vārds

Drīzāk jāsaka, ko darīt ar to nelielo pulciņu sorosveidīgo divkāju parasto, kas tikuši pie miljardiem zaļajos un neļauj dzīvot un attīstīties miljardiem sev līdzīgo?