Reklāma

PTAC un Regulators aicina interneta pakalpojumu sniedzējus neizmantot reklāmās Speedtest

Jaunākie raksti

Jaunākā “F1 2021” videospēle gaidāma 16. jūlijā

Pagājušā gada izskaņā notika pietiekami liels darījums videospēļu nozarē, kad Electronic Arts iegādājas citu videospēļu radītāju Codemasters par 1,2...

Uzņēmums Xwing veicis sekmīgu bezpilota lidojumu ar komerciālo lidmašīnu

Amerikā bāzētais jaunuzņēmums Xwing ir veicis veiksmīgu attālinātās vadības testa lidojumu ar vienkāršu komerciālo lidmašīnu, un šis ir visai...

Reklāmu bloķētājs ietekmē “Google Docs” darbību

Pēdējās dienās vairāki "Google Docs" lietotāji, tostarp arī es, saskārās ar problēmām "Google" dokumentu lietošanā. Tos nebija iespējams atvērt...

“Apple” aicina klientus iesaistīties īpašā Zemes dienai veltītā akcijā

22. aprīlī tradicionāli tiek atzīmēta starptautiskā Zemes diena, kad visā pasaulē norisinās dažādi pasākumi un akcijas ar mērķi veicināt...

Stadler Form Roger gaisa attīrītāja apskats

Daudziem no mums pavasaris saistās ar Sauli, ar putnu dziesmām, plaukstošām lapiņām un zilajām kapu puķītēm ceļmalās, bet citi...

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (turpmāk – PTAC) uzmanības lokā ir nonācis Speedtest mērīšanas rīks, kuru vairāki Latvijas interneta pakalpojumu sniedzēji izmanto, lai informētu par savu piedāvājumu. Apgalvojumi reklāmas materiālos ir dažādi: “Speedtest apbalvojums. Latvijas ātrākais internets”, “Ātrākais internets Latvijā – apstiprinājis Speedtest.net”, “Speedtest apbalvojums. Latvijas ātrākais 4G” u.tml. Šādu saukļu izmantošanu PTAC ir atzinis par maldinošu komercpraksi, kuras ietekmē vidusmēra patērētājs var pieņemt kādu lēmumu par pakalpojuma izvēli, kādu viņš citādi nebūtu pieņēmis.

Apgalvojumus, kas pamatoti ar Speedtest mērīšanas rīku, piemēram “Speedtest apbalvojums. Latvijas ātrākais 4G”, patērētāji var uztvert kā vispāratzītu un uz visiem attiecināmu informāciju. Patērētājs var uzskatīt, ka interneta pakalpojumu sniedzējs saviem lietotājiem nodrošina ātrāko mobilo internetu salīdzinājumā ar citu pakalpojumu sniedzēju iespējām. Tādējādi var tikt pieņemti lēmumi par darījumu, kas citādi netiktu veikts.

PTAC norāda, ka Speedtest interneta mērīšanas rīka izmantošana tādas komercprakses īstenošanā, kuras ietvaros patērētāji tiek informēti par uzņēmuma sniegtā interneta pieslēguma priekšrocībām un kvalitāti nav pieļaujama.

“Speedtest metodika un metrika neatbilst normatīvajos aktos noteiktajai interneta ātruma noteikšanas un salīdzināšanas metodikai posmā no pieslēguma punkta līdz Latvijas interneta apmaiņas punktam. Šis interneta mērīšanas rīks ir piemērots individuālai interneta pieslēguma ātruma mērīšanai no konkrētā interneta piekļuves punkta (konkrētas IP adreses) uz noteiktu interneta vidē esošu resursu vai piekļuves punktu (konkrētu IP adresi). Taču tas nav izmantojams, lai vispārīgā veidā raksturotu kāda interneta pakalpojuma sniedzēja nodrošinātā pakalpojuma kvalitāti vai citādi patērētājiem radītu priekšstatu, ka konkrētā pakalpojuma sniedzēja piedāvājums ir labāks par konkurentu sniegtajiem pakalpojumiem,” norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāve Ieva Bethere.

Interneta pakalpojuma sniedzēja izvēle ir lēmums, kas jāpieņem ikvienam digitāli aktīvam iedzīvotājam. PTAC direktore Baiba Vītoliņa norāda: “Cilvēkam, kuram nav plašu zināšanu šajā jomā, izvēle var izrādīties gana sarežģīta, jo piedāvātie pakalpojumi atšķiras gan kvalitātē, gan piemērotībā. Bieži vien interneta ātrums kļūst par galveno kritēriju pakalpojuma sniedzēja izvēlē, līdz ar to ir svarīgi, lai informācija par to nebūtu maldinoša.” B. Vītoliņa uzsver: ”Mēs aicinām interneta pakalpojumu sniedzējus savā komercpraksē sniegt pārbaudāmu un objektīvi pamatotu informāciju par interneta ātrumu un turpmāk neizmantot paziņojumus, kas pamatoti ar Speedtest vai tamlīdzīgu rīku mērījumiem.”

Pārbaudi savu interneta pieslēguma ātrumu

Reklāma

27 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
27 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments
PurvaVelns

nu vot.

Ivars Ka

Argumenti nepārliecināja…

Mareks Matisons

Institūcijas lēmums būtībā ir vērsts tieši pret vienu komersantu.

Nu un ko ja nākamā reklāmā būs izmantots Netflix ātruma mērīšanas rīks fast?

:)

#usefulidiots

yomama

Speedtest reklāmās izmantoja gan Bite, gan Baltcom čel!

Mareks Matisons

Baltkom reklāmās bija – “Speedtest apbalvojums. Latvijas ātrākais 4G”? :)

yopapa

Būtība jau ir tajā, ka lietots Speedtest, un 4G ir tikai viens no piemēriem

Mareks Matisons

Baltkoma frāze netika piesaukta un tā aktivitātes vismazāk “berž kurpi” citiem operatoriem

yoaunt

Bet nu jā, cik mērījumu, tik uzvarētāju un pretinieku, cik mērījumu, tik metodoloģiju. Kura precīzāka? Neviena. Reklāmās tāpēc minēts – ātrākais pēc Speedtest domām. Ja cilvēkam Speedtest ir Dieva vietā, lai jau ņem un lieto :)

Kristaps Skutelis

Es domāju, ka šoreiz PTAC/SPRK uzbraucis gan Bitei, gan Baltcom. Abi ir vienlīdz “vainīgi”.

Artis Abols

Gan izteiktais viedoklis no uzraugiem, gan arī izmantotā Speedtest mērījumu metode ir buļļa kakas. Visi tie Speedtest mērījumi ir uzskatāmi par nederīgiem, tie tik tiešām nenodrošina nekādu pamatotu informāciju par ISP pieslēgumu. Tomēr Speedtest ir labākais, kas mums ir – izmēra gan UP, gan DOWN, var izvēlēties citas valstis, citus serverus.

Diemžēl Speedtest neparādīs, ka ISP ir “nošeipojis” torrentus vai ko citu. Speedtest arī neuzrādīs minimālos ISP nodrošinātos lejupielādes ātrumus, tīkla stabilitāti, vidējo pingu utt., kas mums ikdienā ir svarīgāki parametri par kaut kādu mītisku maksimālo ielādes ātrumu no viena servera.

normis

Pirmkārt ISP var likt prioritātes speedtest tipa trafikam, sabojājot statistiku, otrkārt, protams, nekur nav teikts, ka lielākā daļa operatora “A” speedtest lietotāju neatradās Rīgas centrā, kamēr operatora “B” lietotāji bija arī laukos, kur operatoram “A” nemaz nav zonas.

Kristaps Skutelis

Es varbūt uz vecumu zaudēju prāta asumu, bet kāda ir būtiskā atšķirība starp Speedtest un SPRK tīkla mērīšanas tūli (saite komentārā zemāk)? Operatori taču principā var atpazīt abus mērītājus un attiecīgi pielāgoties. Ko es nesaprotu?

normis

Es nezināju, ka SPRK izmanto savu rīku, lai testētu, tas protams likvidē vienu no maniem argumentiem :D Taču, es nezinu kā viņu rīks darbojas. Speedtest ir plaši zināms kā ļoti primitīvs rīks, kurš dod tikai aptuvenu ieskatu potenciālajā ātrumā. Labāki rīki prot simulēt konkrētu trafiku, dažādus protokolus, lietot daudz konekcijas utt. Speedtest vienkārši kačā vienu failu pa vienu TCP konekciju.

Mārtiņš Vācietis
Artis Abols

Lai veiktu interneta ātruma mērījumu, nepieciešams instalēt Java

Mārtiņš Vācietis

Mūsu valsts iestāžu mīlestība pret javu ir neizmērojama, tā ir visur! :)

digitalk

lai palaistu speedtest.net vajadzīgs Adobe Flash Player.

Artis Abols

Arī tiesa! ;)

Aleksejs Mjaliks

Vairs nav.

digitalk

tad kāpēc man startē Flashu, ja prot bez? vienu brīdi ooklai gribējās javu, tagad atvēru lapu – veras flash.

normis

izslēdz Flash un paskaties kas būs tad

digitalk

pēc paziņojuma, ka vajadzīgs flash, pārmet uz beta.speedtest.net
beta, savukārt, rāda interfeisu, bet poga ‘Begin test’ nestrādā.

snap

Ko tad tie ISP lai izmanto? Vai precīzāk ko lai izmantojam mēs, patērētāji, izvēloties piegādātāju? No kautkā ir jāvadās, visu nevar izlemt no draugu ieteikuma:D

digitalk

PTAC un SPRK šoreiz pārāk daudz pļāpā, politiķu stilā. parastam prasīgam lietotājam pietiek ar līgumā garantēto minimālo ātrumu (kuru daži provaideri sākuši uzrādīt) un speedtestnetu.

Raivis Rasnačs

Tad jau Kursora veiktais mobilā interneta tests arī aiziet kaķim zem astes, šie tak Speedtest izmantoja. :) Bet vispār priekšstata gūšanai jau ar to pietiek. Jebkurš LV operators piedāvā solīdu internetu ar solīdu ātrumu. Mums, Latvijā dzīvojošiem, būtu grēks brēkt par interneta ātrumu. Citur ir daudz sliktāk.

Kristaps Skutelis

Es nevaru par visiem 100% piekrist tādam apgalvojumam. Mēs jau no sākta gala nemēģinājām pozicionēt mūsu testu kā pašu objektīvāko un precīzāko, tomēr tā kā to veicot visiem konkurentiem mērījām vienādos apstākļos, tad kaut kāda ticamība šim testam ir.

Personīgi es ar diezgan lielu skepsi raugos uz operatoru/ISP dižošanos ar Speedtest bļembukiem (es gan saprotu kāpēc tie tā dara), taču arī PTAC/SPRK paziņojums ir tik “valsts iestādīgi” uzrakstīts, ka neko nevar saprast. Būs jāpamēģina ar viņiem sazināties un palūgt, lai savu “bažu” izskaidro cilvēkiem saprotamā valodā.

Kristaps Skutelis

Uzzvanīju uz PTAC, lai noskaidrotu vairāk par šo jautājumu un to kāpēc PTAC/SPRK nepatīk Speedtest. Gudrāks nekļuvu. Mēģināšu sazināties ar tehniskākiem cilvēkiem no SPRK.

Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: