Reklāma

Microsoft piedāvā darbināt Ubuntu Linux domāto programmatūru Windows 10 vidē

Jaunākie raksti

Google ierobežo Google reklāmas iespējas Android ierīču mērķauditorijas atlasē

Mobilo tālruņu lietotnes pastāvīgi apkopo datus par saviem lietotājiem. Uzņēmums Google ir paziņojis par dažām jaunām funkcijām, kas ļaus...

AOC Q27V4EA monitora apskats – beidzot kaut kas darbam un atpūtai budžeta klasē

Lai nebūtu tā, ka te apskatām tikai pašus trakākos un dārgākos gadžetus, speciāli palūdzu mums atsūtītu kaut ko jēdzīgu...

Corning jaunais Gorilla Glass sargās viedtālruņu kameru objektīvus

Corning izziņojis jauna tipa aizsargstiklus, kas paredzēti tieši viedtālruņu kameru sargāšanai no skrāpējumiem. Vienlaikus jaunie Gorilla Glass with DX...

Sākot no 2022. gada visi iPhone modeļi būs aprīkoti ar 5G savienojumu

Apple, kā ierasts, bija principā kā pēdējais lielais viedtālruņu ražotājs, kas savās ierīcēs sāka piedāvāt 5G savienojumu. Kā ziņo...

Plastiskās mikroshēmas varētu ļaut internetam pieslēgt jebkuru produktu

Mūsdienās mēs visu laiku ikdienā dzirdam terminu mikroshēmas, kas ir iebūvētas dažādās lielākās un mazākās elektronikas ierīcēs, taču tagad...

Microsoft pirms savas ikgadējās izstrādātāju konferences Build 2016 kopā ar Ubuntu izstrādātāju Canonical ir paziņojis, ka piedāvās darbināt Ubuntu Linux domāto programmatūru Windows 10 vidē. Pēc paziņojumiem presei noprotams, ka galvenais uzsvars būs uz tā saucamo GNU komandrīku kopas ietvaru – nav informācijas par piemēram grafiskās saskarnes programmatūras darbināšanu šādā veidā, lai gan Canonical pārstāvja Dustin Kirkland bloga rakstā par šo notikumu tas netiek izslēgts. Canonical arī skaidro, ka lai šo funkcionalitāti nodrošinātu, tiek izmantots Microsoft Research radītais sava veida “atgriezeniskais Wine” savietojamības slānis – Linux sistēmas izsaukumi un bibliotēku darbības tiek rūpīgi emulētas izmantojot Microsoft izstrādātu tehnoloģiju. Uz doto brīdi demonstrēti ir pārsvarā populārie komandrīkas rīki, sākot ar bash un beidzot ar rsync.

Jāpiezīmē, ka šādi darbināta komandrindas programmatūra – kas daudzu administratoru prāt ir noteikti ļoti laba funkcionalitāte, jo paša Windows komandrindas rīki ir smagnēji un daudzu lietotāju prāt neparocīgi un neintuitīvi – nav pirmais šāda veida risinājums. Jau vairāk kā desmit gadus ir aktīvs Cygwin projekts – kas kompilē pilnu GNU sistēmu Windows vidē un piedāvā to instalēt caur ērtu instalācijas programmu. Pats Microsoft pagājušā gadu desmita sākumā piedāvāja instalējamu pakotni “Windows services for Unix”, kas ļāva izmantot bash un citus komandrīkus integrētus Windows vidē. Tāpēc tas nav nekas unikāls pēc būtības – kas interesants ir tas, ka Microsoft ir nopietni pacenties un sadarbojies ar Canonical, lai programmatūra darbotos pēc iespējas efektīvāk. Drīz Windows Store – kur nu bez tā – būšot pieejama Ubuntu 14.04 LTS versija, bet ar laiku būs arī 16.04 LTS (kad tas tiks izlaists, notestēts un atzīts par strādājošu).

Ja iedziļinās, šāds solis varētu būt interesants divos aspektos – tas ļautu pārbaudīt dažāda veida Linux programmatūras darbību nepārslēdzoties uz to (izstrādātājiem un integrātoriem), kā arī ļautu vieglāk veikt automātisku Windows darbastaciju automatizāciju administratoriem. Vai šis savietojamības slānis spēs nodrošināt iespēju darbināt arī programmatūru ar grafisko saskarni laiks rādīs – kā nekā Xorg emulācija ir daudz sarežģītāka par Linux sistēmas izsaukumiem. Kopumā šis solis gan manuprāt neliecina par pēkšņi “lielu mīlestību” no Microsoft puses attiecībā uz atvērto pirmkodu, taču vismaz atklātu naidīgumu ir aizstājis mierīgs pragmatisms, kas ir tikai apsveicami.

Reklāma

7 komentāri

Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
7 Comments
vecākie
jaunākie
Inline Feedbacks
View all comments

Starp citu, pilna cygwin vietā var izmantot UnxUtils. http://unxutils.sourceforge.net/ Maziņš un ērts, liela daļa nepieciešamo lietu, kas pārkompilētas Windowsiem pa tiešo, tātad strādā no CMD.

Vai vispār ir kāds pamatojums, lai arī Linux GUI aplikācijas darbotos uz Windows? Uz Linux taču nekā jēdzīga nav ?Lai nu kā, šis ir ļoti būtisks pavērsiens. Es pats pārslēdzos uz Mac OS, lai varētu normāli darboties ar dažām programmēšanas valodām un freimvorkiem, kuriem uz Windows ir lielas problēmas, un tagad varētu nopietni domāt par atgriešanos pie Windows.

Pamatojums ir pavisam nopietns – lietotāju bāzes aizplūšana no Windows uz Mac un dažādām planšetēm. Redmondai arī gribas ēst, tāpēc kaut kā jāsavāc paklīdeņi atpakaļ.

Redmonda jau sen nepelna ar Windows. Viņi pelna ar servisiem, Office un ierīcēm. Tas ir pirmkārt. Otrkārt, kā jau minēju, uz Linux nekādas jēdzīgas lietojumprogrammatūras, kas nebutu pieejama uz citām platformām, nav, un tas ir galvenais iemesls, kādēļ es lietoju Mac nevis Linux. Arī MS ļaudis minēja, ka šīs funkcijas mērķauditorija ir izstrādātāji, un tos neinteresē GUI. Man ir svarīgi, lai šī Linux integrācija ļautu bez problēmām darbināt to pašu rbenv un visus Ruby gems bez savietojamības problēmām, vai izmantot savus Bash skriptus dažādu ar aplikāciju izstrādi saistītu uzdevumu automatizācijai.

Mazmīkstie uzreiz varēja uztaisīt X.org logu menedžeri ar Win10/Metro izskatu un papildināt Wine ar trūkstošajām API funkcijām.

Hahaha :)

Ok, taču pirms tam būtu jauki salabot, lai zem Win8/10 beidzot darbotos visas win32 programmas, kas gāja bez problēmām zem Win7/XP (īpaši portablās;)

Reklāma
Reklāma
Reklāma