Reklāma

Kaspersky Lab pētīs implantējamo mikroshēmu ievainojamības

Jaunākie raksti

Paziņotas šogad ASV lejupielādētākās App Store lietotnes un spēles

Dažas dienas iepriekš ar līdzīgu topu dalījās Google, publiskojot populārākās lietotnes un spēles 2021. gadā Android viedierīču lietotājiem. Tagad...

Izziņota Honor 60 sērija ar vloginga iespējām un žestu vadību

Ķīnā tikko izziņots Honor 60 viedtālrunis, kas izskata ziņā ir ļoti līdzīgs Honor 50 modelim, bet jaunais Honor 60...

Izziņotas jaunā Dacia Jogger cenas Latvijā

Jaunā Dacia Jogger pie dīleriem Latvijā ieradīsies nākamā gada pavasarī, bet jau izziņotas jaunā modeļa cenas. Piecvietīgajai Dacia Jogger...

“Porsche” pamatdarbības peļņa 2021. gada trīs ceturkšņos pieaug par 78,4%

“Porsche“ 2021. gada trešā ceturkšņa beigās sasniedzis peļņu no pārdošanas 15,5% apmērā. Šis rezultāts atkārtoti pārsniedz 15% references līmeni,...

9. decembrī notiks tiešsaistes diskusija “Latvija – mītne globāliem FinTech uzņēmumiem”

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) kopā ar FinTech nozares partneriem 9. decembrī no plkst. 11 līdz 13 rīko...

Ņemot vērā jau pierastā lietiskā interneta straujo attīstību un pakāpenisko pārvēršanos par «cilvēkinternetu», Kaspersky Lab uzsāk sadarbību ar Zviedrijas neatkarīgo biohakeru kopienu BioNyfiken, lai pētītu cilvēka «savienojuma» ar internetu iespējas un ievainojamības.

Saistībā ar visdažādāko implantu, tostarp elektrokardiostimulatoru, insulīna sūkņu, dzirdes aparātu un galvas smadzeņu dziļas stimulācijas sistēmu, izgudrošanu un izplatību pasaulē kļūst arvien vairāk cilvēku, kuru organismā atrodas minidatori. Turklāt pēdējā laikā parādās personas, kas implantē savā ķermenī tehniskās ierīces ar veselības stāvokli galīgi nesaistītu iemeslu dēļ. Šīs personas cenšas padarīt ērtāku savu ikdienu — viedie implanti ļauj viņiem tikai ar vienu rokas kustību kontrolēt durvju slēdzenes, iepirkties un iegūt piekļuvi datorsistēmām. Un šī tendence rada jautājumu: no kā mums ir jābaidās, ja mēs ļaujam savam ķermenim saturēt lielus konfidenciālas informācijas apjomus?

Biohakeru kopiena BioNyfiken popularizē ideju, ka mikroshēmu implantēšana cilvēkā ir pilnīgi normāla lieta. Šie entuziasti uzskata, ka zemādas implants ne ar ko neatšķiras no auskara vai tetovējuma un drīzumā arvien vairāk cilvēku izvēlēsies mikroshēmas ar bezkontakta sakaru tehnoloģiju saziņai ar dažādām ierīcēm un sistēmām.

Viens no BioNyfiken dibinātājiem Hanness Šēblads (Hannes Sjöblad) apgalvo, ka tehnoloģija jau strādā. «Mēs redzam, cik strauji aug to cilvēku skaits, kas izmanto implantētas mikroshēmas, lai ātri un ērti veiktu ikdienišķas darbības, piemēram, iekļūtu ēkās, atbloķētu personīgās ierīces bez PIN koda, iegūtu piekļuvi dažādiem datiem,» norāda biohakeru kopienas ideologs. «Es domāju, ka šis jaunais cilvēka un datora mijiedarbības veids ir tikpat revolucionārs kā pirmās saskarnes ar «logiem» parādīšanās vai skārienvadības tehnoloģijas ieviešana. Identificēšana ar rokas pieskārienu cilvēkam ir dabiska atšķirībā no mums svešajiem PIN kodiem un parolēm. Un katra jauna ierīce, vai tā ir papildu atslēga vai bezkontakta karte, tikai sarežģī mūsu dzīvi.»

«Taču mēs saprotam, ka šajā situācijā ir ļoti svarīgi sadarboties ar vadošajiem informācijas drošības ekspertiem, kas zina visu par tehnoloģijām un var mums palīdzēt izanalizēt riskus,» piebilst Hanness Šēblads. «Kaspersky Lab ir ideāls partneris BioNyfiken. Šī uzņēmuma speciālisti ir īsti profesionāļi, kam ir liela pieredze darbā ar vismodernākajām tehnoloģijām kopš to pirmsākumiem. Kopā ar viņiem mēs pētīsim implantējamo mikroshēmu ievainojamības reālos apstākļos, kādos cilvēki šīs ierīces lieto. Ja tiks atklāti kaut kādi riski, mēs, protams, meklēsim veidus, kā tos neitralizēt.»

Līdztekus kopīgiem pētījumiem ar BioNyfiken Kaspersky Lab plāno sadarboties ar plašu biohakeru kopienu Zviedrijā un visā Eiropā, lai pievērstu uzmanību drošības un konfidencialitātes jautājumiem. Tas ir ārkārtīgi svarīgi, jo jau tagad ir vairāki uzņēmumi, kas ir gatavi izmantot augsto tehnoloģiju ēku iespējas (piemēram, Stokholmas inovāciju nams Epicenter) un ieviest identificēšanu ar implantētu mikroshēmu, nevis izmantojot papildu ierīces.

Kaspersky Lab ģenerāldirektors Jevgeņijs Kasperskis šādi komentēja sadarbību ar biohakerisma ideologiem: «Personīgi es izvēlētos dzīvot bez mikroshēmas zem ādas, taču es saprotu, ka tehnisko progresu nevar apturēt un pasaulē atradīsies pētnieki, kas ir gatavi eksperimentēt ar savu ķermeni, lai pārbaudītu jauno tehnoloģiju iespējas. Tad lai labāk viņi to dara, pilnīgi izprotot visus iespējamos riskus un izmantojot visjaunākos sasniegumus datorsistēmu aizsardzības jomā. Izstrādājot jaunas tehnoloģijas, bieži gadās, ka par drošību iedomājas pašās beigās, kad problēmas novērst ir grūti un dārgi. Es priecājos, ka kopiena BioNyfiken ir izvēlējusies mūs kopīgai drošības jautājumu izpētei sakarā ar cilvēka «pievienošanu» internetam. Varbūt mēs neatradīsim nekādas ievainojamības, bet, ja cilvēki vēlas sev implantēt mikroshēmu, man būtu mierīgāks prāts, zinot, ka eksperti ir rūpīgi izpētījuši visas iespējamās sekas.»

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
0 komentāri
Inline Feedbacks
View all comments
Reklāma
Reklāma
Reklāma

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: