Kad pirms nedēļas Varšavā intervēju vienu no Kaspersky Lab drošības speciālistiem, mans pirmais viņam uzdotais jautājums bija par ierīcēm, ko viņš izmanto ikdienā. Uzdodot šādu jautājumu, es gribēju izprast kā šis drošības profesionālis uztver tehnoloģijas un kādus rīkus viņš izmanto ikdienā.

Atbilde mani necik neizbrīnīja – viņš ikdienā izmanto Android darbinātu viedtālruni un kā datoru operētājsistēmu izvēlas Linux. Savu izvēli viņš pamatoja ar to, ka abas sistēmas ļauj viņam pilnībā kontrolēt savas ierīces un darbošanās ar atvērtā pirmkoda projektiem motivē nemitīgi apgūt jaunas zināšanas un pilnveidoties.

Nu jau esmu atpakaļ Latvijā, tomēr šī saruna man joprojām neliek mieru. Šajā dienās es daudz domāju par ierīcēm un tehnoloģijām ar kurām saskaros ikdienas solī. Liela daļa no tām ir smuki nopulēti un burtiskā nozīmē spīdīgi komerciāli produkti, kas vairāk vai mazāk lieliski kalpo kā darbarīki noteiktu uzdevumu veikšanai, tomēr nemotivē saprast kas notiek zem to spīdīgajiem korpusiem. OK, nemotivē vēl ir maigi teikts, jo vairumā gadījumu tehnoloģiju ražotājs par visām varītēm cenšas noslēgt savus produktus un sistēmas. Tas der lielākajai daļai šo ierīču lietotāju, tomēr sevi cienošam IT cilvēkam ar to būtu jābūt par maz. Nav nekā sliktāka par stagnāciju!

Es, protams, runāju par Apple radītajām ierīcēm, kas pat neskatoties uz saviem dižciltīgajiem ciltsrakstiem visādā ziņā ir ļoti ierobežotas un attīstīties nemotivējošas. Cilvēks pēc dabas ir slinks un neies lieki kustināt savus pirkstus vai pakaļu, ja pēc tā nav lielas vajadzības. Mac, iPhone un iPad ir ierīces, kas “just works” un to lietošana ieaijā vieglā labpatikas piesātinātā miegā. Un kas ir vislabākais veids kā pamosties? Pareizi, auksta ūdens spainis. Ar to es vēlos apzīmēt pierastā nomainīšanu ar jauno un līdz šim nezināmo. Tā teikt, ir laiks izlīst laukā no komforta zonas, jo visas interesantās lietas notiek ārpus tās. Ar lielu joni tuvojas gadu mija un šis brīdis ir lielisks atskaites punkts, kad tiek iedomātas vai izteiktas jaunas apņemšanās un nosprausti mērķi turpmākajam gadam.

OK, tas varbūt skan pārāk skaļi un bravūrīgi, tomēr es pats 2015. gadā vēlos izstumt sevi laukā no komforta zonas un veikt izmaiņas manā ikdienā izmantoto gadžetu klāstā. Es domāju, ka ir laiks atgriezties pie Android kā mobilo ierīču operētājsistēmas un izpētīt šo sistēmu padziļinātāk gan no tās darbības puses (veselu mūžību neesmu root’ojis ierīces un spēlējies ar ROM’iem), gan apgūt Android aplikāciju izstrādes pamatiemaņas (beidzot izlaists Android Studio 1.0). Šādām pamatzināšanām ir jābūt katra IT džentlmeņa standartkomplektā. Un arī Nexus 5 cena ir patīkami noslīdējusi (šis telefons ne tuvu nav perfekts, tomēr savulaik man ļoti, ļoti patika). Bet varbūt jāsaņemas uz OnePlus One?

Ja ar Android man iepriekš ir bijusi gana ilga un piedzīvojumiem bagāta kopdzīve, tad Linux manos datoros īsti nav spējis iedzīvoties. Esmu ar tiem spēlējies skolas darbus veicot, taču pēc visiem eksāmeniem linukšu virtuālās mašīnas ir tikušas izmēztas no datora. Lai situācija nebūtu tik rožaina, plānoju nosēdināt sevi kāda Linux darbināta datora priekšā. Ideāli jau, protams, būtu kaut kur nozūmēt manu MacBook Air un vietā sarūpēt līdzvērtīgu PC portatīvo datoru, tomēr skatos, ka sakarīgi pīšļi maksā pārlieku daudz. Iesākumam pamēģināsim iztikt ar kādu vienkāršāku Intel NUC aparātu, lai vismaz mājās nav vajadzības pieskarties aizkostajam ābolam. Pēdējās dienās nespēju no šiem mazajiem datoriem nolaist ne acu.

Patiesībā Linux apguvei būtu jāpievērš lielāka uzmanība nekā mobilajām ierīcēm, jo šīs zināšanas var noderēt, lai atvieglotu savu dzīvi (un profesionālo darbību) nākotnē. Mākoņskaitļošanas pakalpojumi un konkrēti VPSi mūsdienās ir tik lēti, ka pilnīgi škrobīgi, ka nav pietiekamu tehnisko zināšanu, lai spētu radīt un pārvaldīt dažādus risinājumus. Es patiešām uzskatu, ka aktīva darbošanās ar atvērtajām tehnoloģijām spēj dot labumu kā pašam, tā sabiedrībai kopumā. Es ikdienā redzu, ka lielākajam vairumam cilvēku nav ne mazākās nojausmas ko var paveikt ar bezmaksas tehnoloģijām un programmatūru. Un manuprāt šī situācija ir jālabo. Linux zināšanas lieti noderēs, lai iepazītos ar dzelžu urķēšanas jomu. 2015. gadam ir jābūt tam gadam, kad beidzot jātiek pie sava Raspberry Pi vai tamlīdzīga minidatora un jāiemācās to ne tikai palaist, bet arī izveidot no tā kādu praktiski noderīgu projektu.

Pirms nedēļas padevos uz e-pastu atsūtītā Safari Books Online gada abonementa atlaides kupona kārdinājumam un nu vismaz iekšēji visu gadu sevi spiedīšu lasīt, lai kaut kā ar zināšanām un gandarījumu aizvietotu investēto naudu. Ar nepacietību gaidu Safari Queue aplikācijas versiju Android ierīcēm.

Var jau būt, ka tas viss ir māņi un patiesībā esmu patiešām slinks cilvēks, kas nespēj sevi piespiest apgūt jaunas lietas un mierinājumam meklē visādas atrunas. Bet vienu gan es zinu skaidri – nav panākumu bez darba. Tātad, ir jāsaņemas un jāsāk darīt. Man šobrīd nav skaidra mērķa, ko darīt ar zināšanām, ko plānoju iegūt, tomēr es ticu, ka idejas nespēj rasties tukšā vietā un jaunu tehnoloģiju un rīku apguve radīs gan idejas, ko ar zināšanām iesākt, gan iespējas kā zināšanas likt lietā.

Vai es domāju, ka viss augstāk minētais būs viegla pastaiga parkā? Nē! Vai tas būs interesanti un noderīgi? O, jā! Nu, tad, bring it on!!!

Ja rakstā pamanīji kļūdu, padod mums par to ziņu, iezīmējot ačgārno tekstu un nospiežot Ctrl+Enter. Paldies!

Reklāma
Paziņot par jaunumiem
Paziņot par
guest
48 Comments
vecākie
jaunākie novērtētākie
Inline Feedbacks
View all comments
Kristaps K.

Vai tad nevar nonest MacOS X no MacBook Air un vienkārši tur tā vietā uzbliezt Linux? :)

Kristaps Skutelis

Ņemot vērā, ka ar Ubuntu tas MB Air dzelzis nedarbosies tik labi kā ar OS X (mani konkrēti uztrauc sadarbība ar ārējiem displejiem), tad tas netika atzīts kā gana labs risinājums. Bet ja abstrahējamies, ka tas ir pliks dzelzis, tad noteikti ir vērts papētīt, varbūt ar kādu citu distributīvu var būt labāks rezultāts.

Kristaps Lācis

Chalange Nr1. Ņemot vērā, ka pie noteiktas distras/mcbook modeļa versijas kombinācijas ārējie displeji strādā, pirmais tasks ir uzlikt Ubuntu famīlijas pārstāvi, kura darbina external diplay.
Manā gadījumā ceļš uz Linux bija vienvirziena, atpakaļ nekad. Veiksmi!

Kristaps Lācis
gints

Tas labums i diskutējams:

Ubuntu With Linux 3.16 Smashes OS X 10.9.4 On The MacBook Air
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=apple_osx1094_ubuntu&num=1

Kristaps Skutelis

Oi, nu kurš gan skatās uz kaut kādiem sintētiskiem benčmārkiem? Šajā konkrētajā gadījumā Ubuntu uz MB Air neies krastā, jo daļa ierīču vai funkciju ar šo OS gluži vienkārši nedarbosies. Ko man dod seksīgais benčmārka rādījums, ja datoram pēkšņi vairs nebūs kameras vai tačpada žestu? :)

Aigars Mahinovs

MacBooki bieži vien ir starp vislabāk atbalstītajiem portatīvajiem datoriem Linux vidē, jo šo datoru ir ļoti daudz pasaulē un ar vieniem un tiem pašiem dzelžiem. Tā kā instalācija un darbošanās uz MacBook ir viena no vislabāk pārbaudītajām instalācijām.

Kaspars

Lai veicas, tad jau pirmais nopietnais uzdevums ir izvēlēties īsto linux :)

Vēl ienāca prātā kāda nianse (kā ne Android lietotājs nebiju tam pievērsis uzmanību)
Tas viss kas notiek ar ābolīti un MS (tā datora un telefona integrēšana) – nez, par cik tuvām ierīcēm var padarīt telefonu un datoru linux vidē?
Ar linux/android platformām tak paveras bezgalīgas iespējas izpausties..

Kristaps Skutelis

Paldies! Tā kā es nezinu smalkas dažādu distributīvu darbināšanas un lietošanas nianses, tad savā ziņā izvēle man ir diezgan skaidra. Pagaidām neesmu izlēmis kurā virzienā sākt burāt – Debian vai RHEL. Visdrīzāk tas tomēr iesākumam būs kaut kas uz Debian bāzēts vai pat pats Debian. Ubuntu gan laikam iešu ar līkumu (lai gan tam ir smuka un plaša dokumentācija), jo nepatīk virziens, kurā šis distributīvs attīstās (piemēram, Unity).

the shadow

Es ieteiktu paņemt makulu linux, bāzēts arī uz Debian, pielāgojams tik pat ļoti kā pārējie linuxi, bet manuprāt vissmukākais no visiem! Un jā tur ir diezgan daudz ko pačakarēties, kaut kādus 2 mēnešus kodu vaļā visādu knifiņus viņam. Pašlaik neizmantoju, jo nolēmu patestēt windows 10!

Aigars Mahinovs

Unity nav ne vainas, es personīgi ieteiktu tieši likt jaunāko Ubuntu 14.10. Ja nepatiks Unity, tad tam vienmēr var pielikt klāt Gnome Shell, vai KDE vai XFCE.

Kristaps Lācis

Sarežģīti, jo telefonu ražotāji vairāk tēmē uz Win lietotājiem. Bet ar KDE connect uz abām ietaisēm (datora un android telefona) kaut kas jau notiek, piem, ja telefons vienā WiFi tīklā ar datoru, tad, saņemot sms, mailu utt tiek izmest notifikācija uz pc, ja zvana, iepauzē filmu un arī izmet notifikāciju. plus var nogrūst failus uz datoru (otrādi izstrādes stadijā).

Kaspars

es gan biju domājis, ka uz linux kaut ko tādu varētu taisīt tīri entuziasma pēc..
tam jau telefona ražotājs nav vajadzīgs – tīri 3. puses programma, kas griežas uz telefona

Kristaps Lācis

Es minēju,ka ražotāju atbalsts ir niecīgs (nekāds). KDE connect ir OS izstrādātāju apps, otrās puses, nevis trešās, paredzēta primāri ar KDE vides OS, iespējams arī lietot ar citām linux OS. Un Linux vidē praktiski viss ir basltīts uz entuziasmu!

Ivars Šaudinis

Veiksmi! Es ikdienā gan darbā, gan mājās izmantoju linux bāzētu distributīvu un neredzu ne mazāko iemeslu, lai pārietu atpakaļ uz Windows, tāpēc prieks, ka kāds vēlas paplašināt savus pieredzes apvāršņus ar citu OS. Tiesa, Kristapam sākumā vajadzētu noskaidrot kādas ir priekšrocības un mīnusi lietojot Linux. Izvērtēt arī vajadzības, jo, ja visu nepieciešamo var iegūt Windows vai OS X vidē, tad iesaku tajās arī palikt. Objektīvi daudz vairāk un dažādāku programmatūru, spēcīgāks atbalsts būs populārākai videi. Es, piemēram, savus ikdienā nepieciešamos darbus varu veikt gan Windows vidē, gan linux vidē, bet vēlme pēc lielākas drošības sajūtas, arī stabilitātes un ātruma svaru… Read more »

Kaspars

Kādu distributīvu tieši izmanto?
Nekad neesmu īsti varējis saprast ar ko tieši tās atšķiras..ok, gnome un kde, bet viss pārējais?
Un kā ir ar programmām – proti, ja savajagas PhotoShop, vai autoCAD, vai kādu citu no specifiskajam(bet plaši izmantotajām) programmām, tad nav dziļas “auzas”, jo ja to vispār var uzinstalēt, tad tas aizņem visu nedēļas nogali, lai dabūtu to pie dzīvības?

Ivars Šaudinis

Es izmantoju ne sevišķi pazīstamu crunchbang linux, kas bāzēts uz debian sistēmas. Salīdzinoši vienkāršs, bet plaši modificējams. Maz resursu prasošs. Par programmām – ja es attēliem vēlos mainīt toņus, izmērus, veikt kaut kādu elementu izmaiņas, pievienot kaut kādus vienkāršus efektus, papildus slāņus, tad man nav nepieciešams tāpēc Photoshop, jo to varu izdarīt ar praktiski jebkuru normālu attēlu redaktoru. Protams, ja es nodarbotos profesionāli ar šādām lietām, tad neredzu iemeslu kāpēc izmantot linux. Līdzīgi kā ar autoCAD – man nav nepieciešams strādāt ar šo programmatūru un, ja būtu, tad man nebūtu linux. Par “biroju programmatūru” – uzskatu, kad doc | docx… Read more »

Kaspars

Skaidrs..visu laiku kaut kas dīda, ka jāpamēģina padzīvot ar linux (jo daļa cilvēku tak to dara un pie tam dedzīgi aizstāvās), bet ir neliela baža tieši par to, ka kaut ko nevarēs dabūt tieši tad, kad tas būs nepieciešams.. Piemēram, ikdienā es nestrādāju ar AutoCAD, bet ja man pēkšņi ievajadzēsies, ko tad(reizi pāris gados tomēr ir pēc CADa vajadzība)? Tieši tas pats ir ar ofisa programmām – ikdienā tādā līmenī failus netaisu, bet šad tad gadās, ka kāds atsūta vai vajag parediģēt kādu ofisa failu ar makrosiem un funkcijām.. Par parasto failu rakstīšanu nesatrauktos, jo pastāv iespēja gan atvērt gan… Read more »

P.

Tur nekādi speciālie draiveri nav vajadzīgi – mūsdienu telefoni izmanto MPT caur USB. Šis risinājums strādā vienlīdz slikti uz visiem pc.

Loks

Ar pašu AutoCAD būs prolēmas, bet atkarībā no vajadzībām ir kaut kādas alternatīvas, kas gan būs visdrīzāk, ka diezgan primitīvas, bet vienkāršām vajadzībām, varētu būt ka pietiek. Ar offisu vajadzētu būt ok, tiesa makrosiem 100% sadarība visdrīzāk, ka nebūs. Ar telefoniem/planšētēm problēmām nevajadzētu būt, tur parasti viss ir plug&play

Aigars Mahinovs

Ja kaut ko vajag reizi gadā vai pat reizi mēnesī, tad daudz mazāks čakars būs vienkārši turot blakus dual-boot ar to pašu Windows kurā var restartēties un to vajadzīgo izdarīt.

Kristaps Skutelis

Paldies! Manu ikdienas darbu veikšanai nav nepieciešamas daudz un specifiskas programmas. Vairumā darbu pietiek ar tīmekļa pārlūku, teksta redaktoru un attēlu apstrādes rīkiem. Tāpēc šajā ziņā derēs praktiski jebkura OS.

Neticis

Iesaku neskatīties tālāk par http://distrowatch.com/dwres.php?resource=popularity pirmo piecinieku, un ne tālāk par jaunāko stabilo laidienu.

Raivis Rasnačs

Drosmīgi, bet slavējami. Arī man kā Windows produktu saimes fanam ir vēlme notestēt Android ledeni (5.0), kas, manuprāt, ir pirmā pa īstam (iespējams) lietojamā Android versija, bet, ja nesanāks, pārāk nepārdzīvošu.

P.

Nu kā kuram. Es, savukārt, iešu atpakaļ uz 4.4.4. – tieši lietojamības pēc.

Kaspars

Diezgan interesanti, ka populārākai linux tiek pozicionēts Mint
Pirms gadiem 5 tas manuprāt bija knapi desmitniekā

P.

Tur viss baigi ātri mainījās, kad Ubuntu sāka izmantot savu Unity saskarni un sadarboties ar Amazon. Mint (kas ir bāzēts uz Ubuntu) piedāvāja tradicionālo saskarni un novāca amazon reklāmas.

hah

Izskatās, ka visiem ļoti krata, ko dižais čangaļu fermeris lietos turpmāk.

Kristaps Skutelis

Nu, loģiski, jo mūsdienu fermās bez tehnoloģijām neiztikt. Ko lieto mans mazais trollītis?

LeBrons Stoktons

Interesanta apņemšanās, gut gut.

Bet zinot, ka 90% cilvēku (un arī jurid. pers.) LV lieto Windows, tātad, piemēram, tos pašus dokumentus viņi gaidīs .docx u.tml. formātos. :D Beigās attapsies, kad būsi “sakačajis” savā linuxā dažādas converter programmas utt. :)

Kristaps Skutelis

Mani neinteresē ko lieto saņemošā puse. DOC un PDF ir jāprot un jāspēj atvērt visiem.

Kristaps Lācis

Lielākie brīvie ofisi atbalsta .docx u.c MS formātus.

Ivars

Dažus gadus atpakaļ biju nomigrējis uz linux pasauli – lietoju openSuSE, tad pārgāju uz Debian. Tomēr tā kā mans darbs pārsvarā saistīts ar dokumentu rediģēšanu un prezentāciju gatavošanu un nepieciešamību tās demonstrēt vietās, kur neizbēgama ir Windows, tad ilgāk par pāris gadiem šīs mocības es neizturēju. Turklāt LibreOffice likās arī ļoti neērts – gan kā teksta redaktors, gan arī prezentāciju veidošanai. Tagad esmu uz windows 8 laptopa, ikdienā izmantoju windows 8 planšeti un telefonu ar WP – jāsaka, ka jūtos ļoti ērti (oneDrive vien ir ko vērts) un linux virzienā skatos tikai tīri ziņķārības dēļ, migrēt uz turieni tuvākajā laikā… Read more »

Loks

Ja nepatīk unity kā man, tad ieteiktu skatīties KDE virzienā vai nu mint KDE vai netrunner-os. Netrunner ir diezgan smuki nostrādāts, lai instalēšanā/datora konfigurēšanā un vispār ikdienas lietošanā nevajadzētu saskarties ar konsoli. Gnome ļoti nepatīk dēļ GTK library apakšā un, manā izpratnē, šausmīgā open/save dialoga… Bet lai vai kādu distributīvu izvēlētos, ieteiktu kaut ko uz ubuntu bāzētu, jo tur tomēr būs visvairāk softu pieejams īpaši neiespringstot ar vajadzībo kaut ko kompilēt pašam…

Artūrs

Vari vēl mēģināt manjaro linux’u, kas balstās uz Arch linux. Pašam liekas diezgan simpātisks OS.

Aigars Dzerviniks

Pilnīgi šermuļi pārskrēja pār ādu, kad izlasīju, ka tu plāno apgūt Android aplikāciju izstrādi. Man pietika neilgā augstskoals kursa. Savu roku tām vairs klāt nelikšu :D

Krotow

Varētu padomat, ka pasaule no šīs atklāsmes ko zaudēs :) Tavā vietā atnāks 3 citi, kuriem tas ir interesanti ;)

Aigars Dzerviniks

Nu man prieks par viņiem :)

FS

Hm, vajadzība piespieda periodiski padarboties ar Linux un tad nu, lūk, daži reāli fakti – Linux Mint 17 ar Xfce logu menedžeri uz datora ar Celeron 1,8 Ghz procesoru un 384 MB RAM uzrāda labāku ātrdarbību kā dators ar Win 7 un 4GB RAM, divkodolu procesoru ar apm. 2,5 Ghz frekvenci virknē noderīgu aplikāciju. Gimp darbību nav pat vērts salīdzināt, vienos vāros Linux mašīnas labā, tas pats ar WPS Office 2014 ws MS Office 2010/2013, pat Libre Office uz šīs vecās kastītes ar Linux kustās žirgtāk, u.tml. Par Android aplikāciju izstrādi – Eclipse veidīgajās vidēs ir pasmagi, bet pat ļoti… Read more »

Kristaps Skutelis

Paldies par komentāru! Arī mana pieredze rāda, ka daļa Linux distributīvu spēj labāk darboties uz itin knapiem dzelžiem.

Gatis Kalniņš

Prieks par apņemšanos, Kristap! :) Lai izdodās. Dažādu apstākļu dēļ tagad esmu atgriezies pie Windows izmantošanas, taču neteikšu, ka tas ir tāpēc, ka esmu vīlies Linux. Dzīvē jauni izaicinājumi utt. Un jāsaka godīgi, visu laiku ilgojos atgriezties atpakaļ, jo pietrūkst urbināšanās pa kodu un tml. Ir cilvēki-lietotāji, tie, kuriem visu vajag baltu un pūkainu, bet ir urbēji :) Nezinu, kurš no viņiem ir uz augstākas evolūcijas pakāpes un kas ir labāk – urbt vai neurbt. Man likās, ka urbt vienkārši ir interesanti :)

Artis Abols

Kuru Linux distro esi izvēlējies un kādi iespaidi? ;)

Tapewormlatvia

Nu kā tad Kristapam 2015. gadā sokas ar pāreju uz Linux? Raspberry Pi vai Arduino arī ir iegādāts?

Kristaps Skutelis

Ja godīgi, tad pagaidām ir tikai daļēji panākumi. Esmu ticis pie Android viedtālruņa, taču tomēr raugos pēc iespējām to kaut kur realizēt un atgriezties pie iPhone. Tas tomēr manas vajadzības (un iegribas) apmierina labāk.

Kas attiecas uz datoru pusi, tad plānoju iepirkt kaut kuru Intel NUC, bet vēl neesmu atvēlējis šim pirkumam budžetu. Tas verķis, manuprāt, maksā neadekvāti dārgi, lai uzreiz skrietu un pirktu. Tomēr domāju, ka agrāk vai vēlāk tikšu līdz tam. Gads vēl pat pusē nav :)

Tapewormlatvia

Pat ignorējot šī brīža eiro/dolāra attiecību, neviens no šiem mazajiem, kompaktajiem datoriem nav īsti lēts (It īpaši rudenī sagaidāmie Steam Machines), bet Intel NUCi šķiet vislētākie tirgū.
Jebkurā gadījumā, lētāk ir pašam visu sakomplektēt no pirmreizinātājiem, ja ir vēlme to darīt, un samierināties ar mazlietiņ lielākiem izmēriem.

Kā Android entuziastam un urķētājam, protams, bēdīgi dzirdēt par šādu vēlmi pāriet atpakaļ pie āboļiem, taču visnotaļ saprotami.

Ok, veiksmi un panākumus tavos centienos! :)

Kristaps Skutelis

Tieši tā, lētāk ir pašam uzķimerēt kādu minidatoru, tomēr arī tam vajag pārsimts eiro un šobrīd sievasprāt tos labāk ieguldīt mēbelēs un aizkaros :) Bet tiksim arī līdz datoram, tik vienkārši tai lietai ar roku neatmetīšu.

Vitālijs Sikuriņecs

Reāli gads jau pusē. Bet nekas nav sākts. Interesanta apņemšanās.
Bring it on beigās bija tik skaī vārdi tādai bezdarbībai.

Artis Abols

Kā veicās ar apņemšanos???