Web Analytics
More
  Reklāma

  Alta Labs AP6 Pro tīkla piekļuves punkta un S8-POE komutatora apskats

  Jaunākie raksti

  Alta Labs ir ļoti jauns spēlētājs tā dēvētajā enterprise līmeņa tīkla ierīču tirgū. Vismaz viņi paši uz iepakojuma kastēm raksta enterprise. Bet baidīties no šāda apzīmējuma nevajadzētu, jo Latvijas apstākļos to varam interpretēt tā, ka šādas ierīces ļoti labi noderēs arī maziem un vidējiem uzņēmumiem. Mēs gan šajā apskatā vairāk pieturēsimies pie mājas lietotāja līmeņa iespaidiem par divām šī zīmola tīkla ierīcēm.

  Alta Labs vēl pagājušā gada maija pašā nogalē paziņoja par oficiālu savu ienākšanu globālajā uzņēmumu Wi-Fi un tīklu komutatoru (angliski – network switch) tirgū. Alta Labs uzsāk savu pastāvēšanu ar pilnīgi jauniem, mākoņos pārvaldītiem Wi-Fi 6 piekļuves punktiem (AP6 un AP6-Pro), pēcāk parādījās arī 8, 16 un 24 pieslēgvietu tīkla komutatori. Pie pirmajiem pircējiem Alta Labs tīkla ierīces sāka nonākt 2023. gada trešajā ceturksnī.

  ReklāmaAdvertisement

  “Jau kādu laiku esam ieraudzījuši iespēju uzlabot Wi-Fi un tīklu komutatoru sfēru, un šis brīdis ir beidzot pienācis!” iepazīstinot ar jauno uzņēmumu teica Džefs Hansens, Alta Labs tehnoloģiju direktors. “Mēs ieviešam tirgū augstas pieejamības globālu platformu ar funkcijām un tehnoloģiju, kuras nekad iepriekš nav redzētas.”

  Čeiss Harisons, Alta Labs izpilddirektors, norāda: “Mūsu apņemšanās ir nodrošināt, ka savienojums ar globālo tīmekli un tīkla pārvaldība ir vieglāka nekā jebkad agrāk. To apvienojot ar mūsu pārdošanu, servisu un atbalstu, mēs esam tieši tas, ko nozare ir meklējusi.”

  Alta Labs projektē, izstrādā un ražo pilnu uzņēmuma klases tīklu risinājumu portfeli. Uzņēmuma galvenais birojs atrodas Jūtā (ASV), un tā produkti ir pieejami ekskluzīvi ar globālo izplatītāju tīklu starpniecību.

  Avots: Alta Labs

  Ja nedaudz attālināmies no oficiālajiem paziņojumiem, tad faktiski šodien skatāmies uz tīkla ierīcēm, kas pārvaldāmas mākonī. Šādai pieejai ir gan pozitīvās, gan negatīvās puses. Labā ziņa ir tāda, ka šādi varam radīt vienkārši pārvaldāmas ierīces, taču sliktā – uzņēmumi mēdz slēgt savus mākoņservisus un tas var radīt liekus stresus un papildus darbus. Šobrīd gan nav nekāda pamata domāt par to, ka kaut kas varētu atgadīties ar Alta Labs mākoņservisiem, taču pavisam nerunāt par šādiem riskiem mēs nevaram.

  S8-POE tīkla komutators

  S8-POE tīkla komutators, pārslēgs jebšu switch ir vienkāršākais no Alta Labs piedāvātajiem tīkla komutatoriem. S8-POE tīkla komutators droši vien labāk iederēsies mājoklī vai pavisam nelielā ofisā. S8-POE piedāvā astoņas Ethernet pieslēgvietas, četras no tām ir ar PoE jeb Power over Ethernet, lai nobarotu pieejas punktus, kameras vai kādu citu PoE atbalstošu ierīci. Visas S8-POE tīkla komutatora pieslēgvietas nodrošina gigabita datu pārraides ātrumus. Nevar nepieminēt, ka S8-POE ir tā saucamais menedžējamais tīkla komutators.

  Avots: Alta Labs, pieejamo tīkla komutatoru īss salīdzinājums

  Uzbūves ziņā S8-POE tīkla komutatoram nav, kur piesieties. Te un arī zemāk pieminētajam AP6 Pro pieejas punktam uzbūve ir kā tankam – plastmasa ir ļoti bieza un šķiet izcili kvalitatīva. Protams, nevaru tagad apgalvot, ka baltā plastmasa ar laiku nenodzeltēs, bet šobrīd viss izskatās perfekti nostrādāts. Alta Labs logotips ir izgaismots, bet to var izslēgt.

  Nedaudz dīvaini likās, ka barošanas vadu pievieno S8-POE tīkla komutatora priekšpusē, kamēr visas Ethernet pieslēgvietas ir izvietotas aizmugurē, pašas ierīces izmēri ir 25.7 mm x 91 mm x 180 mm. Jā, saprotu, ka S8-POE tīkla komutators nav paredzēts gluži mājas lietotājam, bet te komplektā ir tikai plastmasas sienas turētājs un nekas cits. Ne te iedots interneta vads, ne kādas skrūves. Alta Labs logotips ir izgaismots, kas man arī šķita nedaudz īpatnēji enterprise līmeņa iekārtai.

  Gaismiņas pie Ethernet pieslēgvietām, kas ziņo par pieslēgtās iekārtas darbību, arī ir nedaudz citās krāsās, kā ierasts. Zila gaismiņa ziņo par 1000 Mbit/s, kamēr oranža norāda uz 10/100 Mbit/s. Sārtā gaismiņa parāda, ka pieslēgta PoE ierīce.

  AP6 Pro pieejas punkts

  AP6 Pro Wi-Fi 6 pieejas punkts ir viens no diviem Alta Labs šobrīd piedāvātajiem pieejas punktiem. Pieejams ir arī AP6 (bez Pro nosaukumā) modelis, kas no Pro atšķiras pamatā ar IP54 mitruma un putekļu noturību par labu Pro modelim. AP6 Pro pieejas punkts skatās arī ātrāks (līdz teorētiskiem summētiem 3 GBit/s pret 6.1 GBit/s un 1024-QAM pret 4096-QAM).

  AP6 Pro pieejas punkts paļaujas tikai uz PoE barošanu, ierīce veidota no pamatīgas, baltas plastmasas. Te šoreiz komplekts ir plašāks – iekļautas arī skrūvītes un dībelīši, kā arī mīkstās peciņas, ja vēlēsies AP6 Pro pieejas punktu turēt uz galda. Arī AP6 Pro pieejas punktam ir izgaismojums, šoreiz gan tas nav logo, bet iestrādāta josla, kas ziņo par ierīces darbību. Abām ierīcēm šos izgaismojumus var nedaudz pielāgot ar krāsu izvēli vai izslēgt pavisam.

  Pie datu pārraides ātrumiem pieķersimies nedaudz vēlāk, bet te uzreiz pateikšu, ka AP6 Pro pieejas punkts ir ar izteiktu virziendarbību – ja klēpjdators, viedtālrunis vai cita klienta ierīce atradīsies pret AP6 Pro pieejas punkta nosacīto sejas pusi, tad viss būs kārtībā. Ja klienta ierīce būs blakus pie AP6 Pro sāna, datu pārraides tempi nokritīsies uzreiz vismaz uz pusi.

  Avots: Alta Labs, pieejamo pieejas punktu īss salīdzinājums

  Tāpat uzreiz gribētu pieminēt, ka AP6 Pro pieejas punkts vismaz manos apartamentos labi darbojās tikai tajā istabā, kur pieejas punkts pat atrodas; blakus istabā aiz neliela reģipša stūra, lai arī pieejas punkts bija pavērsts pret šo istabu un durvis bija vaļā, datu pārraide nokritās uz teju nelietojamu ātrumu un signāla stiprumu.

  Tā kā izmēģināšanai bija piešķirts tikai viens AP6 Pro pieejas punkts, nevarēšu komentēt, cik ātri klienta ierīce pārslēgtos starp diviem vai vairākiem pieejas punktiem dažādās telpās.

  Programmatūra un iestatīšana

  Alta Labs piedāvā pārvaldīt ierīces tikai mākonī ar tīmekļa pārlūka palīdzību. Te tiešām viss ir ļoti vienkārši – saslēdz Alta Labs ierīces, pieslēdzies tīklam un dodies uz manage.alta.inc, lai iestatītu un pārvaldītu ierīces. Ierīču pārvaldībai mākonī būs arī sava zelta maliņa, it īpaši, ja pārvaldīt vajag vairākus objektus, piemēram, vairākus ofisus, kafeinīcas vai īres dzīvokļus.

  Alta Labs nodrošinās arī ierīču atjaunināšanu. Te jāsaka, ka tīmekļa saskarne nebija diez ko informējoša par to, vai tiešām atjauninājums tiek veikts, bet beigās ierīces tika atjauninātas. Ierīces var pārsaukt pēc paša patikas, visai ērti ir pielāgot teju visus iestatījumus, bet tie var būt nedaudz paslēpti, nāksies nedaudz paklikšķināties pa tīmekļa saskarni.

  Visai plašas, bet vienlaikus skaidri aprakstītas ir menedžējamā S8-POE tīkla komutatora iespējas. Tās visas nemēģināšu uzskaitīt, daļa ir redzama augstāk pievienotajās ekrānkopijās. Ļoti vienkārši ir ierobežot tīmekļa ātrumu, piemēram, kafeinīcas viesiem, bet ofisam turpat aiz sienas iedot pilnu pieejamo tīmekļa pārlūku. Protams, ar to menedžējamā S8-POE tīkla komutatora iespējas ne tuvu nebeidzas.

  Nevar nepieminēt AltaPass, kas ir iespēja vienam bezvadu tīkla SSID pievienot dažādas paroles, kas ļauj izveidot un pārvaldīt dažādas lietotāju grupas. Vairumā gadījumu konkurenti piedāvā izveidot otru SSID, kas paredzēts viesiem ar ierobežotu pieeju pie lokālā tīkla. Šajā scenārijā noteikti uzvar Alta Labs pieeja.

  Kopumā var redzēt, ka Alta Labs daudz strādājuši, lai pat tādiem iesācējiem kā man būtu viss skaidrs, nekas netiktu lieki sarežģīts. Šis noteikti ir milzīgs pluss, ja grasies izmantot Alta Labs ierīces, bet nevēlies maksāt kādam, kurš tās uzstāda un pēcāk apkalpo.

  Ātrdarbība

  Kā jau ierasts, pamērīsim arī Alta Labs AP6 Pro Wi-Fi 6 pieejas punkta ātrdarbību. Veiksim ierastos mērījumus ar viedtālruni (Xiaomi 13T) un klēpjdatoru (šoreiz pa rokai bija ASUS ZenBook 14 ar Intel AX211 tīkla karti), izmantojot lokālu datoru par sava veida serveri šīm darbībām. Jāsaka, ka AP6 Pro Wi-Fi 6 pieejas punkta ātrumi bija visai labi vai pat lieliski, bet blakus istabās ātrumi un signālu stiprumi pamatīgi piekliboja.

  Pirmais mēģinājums ir ar klēpjdatoru trīs dažādās vietās mājoklī:

  Tagad kārta viedtālrunim, te var arī vērot signāla stipruma kritumu:

  Mērījumos bija labākais scenārijs ar AP6 Pro Wi-Fi 6 pieejas punkta seju vērstu pret blakus istabām. Ja AP6 Pro Wi-Fi 6 pieejas punkts būtu piestiprināts pie griestiem vienā istabā, blakus istabā skats uz datu pārraides ātrumiem būtu jūtami zemāks.

  AP6 Pro Wi-Fi 6 pieejas punkta datu pārraides ātrumi varbūt tikai izskatās viduvēji, bet faktiski tie ir ļoti tuvi citām testētajām bezvadu ierīcēm. Neliels atrāviens vērojams topa 5 ātrākajām bezvadu tīkla ierīcēm, bet vienīgais vērā ņemamais čempions lielos ātrumus sasniedza tikai savas 2.5 gigabitu pieslēgvietas dēļ.

  Nobeigumā

  Alta Labs AP6 Pro pieejas punkts un S8-POE tīkla komutators sevi pierādīja kā ļoti ērti izmantojamas un uzstādāmas tīkla ierīces. Mājas lietotājam droši vien pietiktu ar vienu pašu bezvadu maršrutētāju, ko iedod interneta sakaru nodrošinātājs, bet Alta Labs tīkla ierīces redzētu tieši nelielos ofisos, kafeinīcās, īres telpās un īres dzīvokļos, jo Alta Labs ļauj super ērti un pārskatāmi to visu sadalīt pa objektiem.

  Tāpat jāpiemin, ka labi vai pat lieliski darbojas Wi-Fi 6, datu pārraides ātrumi ir ticami un gana augsti. Ja objektā ir vairākas telpas, tad gan katrā būs jāierīko savs pieejas punkts, bet tas būtu tikai loģiski.

  Neesam parunājuši par Alta Labs ierīču cenām Latvijā. Pieejas punkta Alta Labs AP6 Pro cena ir ap 240 eiro. Ja nav vajadzības pēc Pro modeļa, tad Alta Labs AP6 cena ir nedaudz pieejamāka, ap 180 eiro. Astoņu pieslēgvietu Alta Labs S8-POE komutators maksā tuvu pie 170 eiro. Par ierīču pārvaldīšanu mākonī vismaz pagaidām nekas nav jāmaksā.

  Konkurenti, piemēram, pašmāju Mikrotik piedāvā jaunumu cAP ax bezvadu piekļuves punktu (cAPGi-5HaxD2HaxD, kas maksā ap 125 eiro. Ja nevēlies Wi-Fi 6 (AX), tad Wi-Fi 5 (AC) piedāvājumā no Mikrotik ir aptuveni 100 eiro RBcAPGi-5acD2nD-XL modelis, aptuveni 80 eiro RBcAPGi-5acD2nD un aptuveni 40 eiro RBwAP2nD, kam gan ir tikai 10/100 Ethernet, bet toties šis modelis nebaidās aukstuma un skaitās vismaz daļēji mitrumdrošs. Arī te ir PoE, bet ierīces nav atkarīgas no mākoņa.

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  2 komentāri
  Inline Feedbacks
  View all comments
  devnull
  11.04.2024 15:07

  Sveiki,

  Nekāda sakara ar “enterprise” tur nav! parasts l2 poe switch pārvaldāms no kontroliera!

  Andrēc Bandēc
  22.04.2024 00:44

  Baigais “apskats”! Ļōōōti noderīgi.
  Kas notiek ja pārtrūkst internets? Switchu vairs nevar nokonfigurēt? Tieši tajā brīdī kad adminam vajag kautko pārslēgt uz kādu pagaidus risinājumu.
  SSH pieeja ir? Trunk ar citu izstrādātāju VLAN ierīcēm ir?
  Stulbi ir izlaist reklāmraksttu caur google translate un saukt par apskatu. Iekš salidzini.lv ir labāks apskats.

  Reklāma