Quantcast
More
  Reklāma

  RTU atklās unikālu laboratoriju, kurā testēs visa veida individuālās aizsardzības līdzekļus

  Jaunākie raksti

  18. janvārī plkst. 13.00 Rīgas Tehniskās universitātes Laboratoriju mājā, Paula Valdena ielā 1, tiks atklāta Individuālo aizsardzības līdzekļu testēšanas laboratorija, kuras aprīkojums ir unikāls pasaules līmenī. Jaunā laboratorija nodrošinās operatīvu un kvalitatīvu individuālo aizsardzības līdzekļu pārbaudi.

  Bagātīgi aprīkotajā laboratorijā ir ap 80 dažādu iekārtu, kas paredzētas gan masku, respiratoru un filtru, gan īpašuzdevumu apģērbu, piemēram, aizsargtērpu un darba apģērbu, kā arī dažādu tekstilmateriālu testēšanai. Laboratorijā, ir, piemēram, dažādas iekārtas, kas ļauj pārbaudīt sejas aizsargmasku, respiratoru un filtru noturību pret dažāda veida piesārņojumu, noteikt to mehānisko izturību, mikrobioloģisko tīrību. Ir iekārtas, kas ļauj pārbaudīt CO2 noplūdi respiratoros, maskās vai filtros, lai noteiktu aizsarglīdzekļu efektivitāti dažādu saslimšanu uzliesmojumos.

  Laboratoriskās iekārtas imitē apstākļus, kādos ilgstoši atrodas, piemēram, ugunsdzēsēji, karavīri, mediķi, citi īpašo uzdevumu veicēji, kā arī sportisti vai profesionāļi, kuri valkā īpašuzdevumu apģērbu. Tādējādi iespējams testēt dažādu aizsardzības līdzekļu noturību pret paaugstinātu karstumu, mitrumu, dažādiem ķermeņa šķidrumiem, ar kuriem jāskaras, piemēram, mediķiem operāciju zālē, lai gūtu pārliecību, ka cilvēki, kuri diendienā cīnās par citu cilvēku veselību un dzīvību, nepakļauj riskam savējo. Atsevišķas iekārtas arī imitē, piemēram, cilvēka elpošanu un svīšanu. Aprīkojumā ir iekārtas, ar ko nosaka dažādu tekstilmateriālu mehāniskās īpašības, ūdensnecaurlaidību, gaisa un ūdens tvaiku caurlaidību, krāsu noturību, nodilumizturību, kopšanas ietekmes, degšanas īpašības, mitruma vadītspēju, tekstilšķiedru sastāvu, saderību ar cilvēka ādu utt.

  «Esmu ļoti gandarīta, ka izdevies izveidot laboratoriju ar tādu iekārtu kopumu, kāds nav pieejams nekur citur pasaulē. Atsevišķas iekārtas ir izgatavotas pēc īpaša pasūtījuma, citas ir daudzfunkcionālas un piemērojamas arī citu materiālu testēšanai,» uzsver laboratorijas vadītāja, RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošā pētniece Inga Dāboliņa. Tas dod iespēju jaunizveidoto laboratoriju izmantot ne vien individuālo aizsardzības līdzekļu atbilstības pārbaudēm, bet arī augstākās zinātnes un pētniecības attīstībai, kā arī jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei, sekmējot Latvijas tekstila nozares un arī visas tautsaimniecības izaugsmi.

  RTU zinātnieki ir ilgstoši sadarbojušies ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, sportistiem, pētot un pilnveidojot uniformas, izstrādājot metodes apģērbu ergonomikas uzlabošanai un lielumatbilstības noteikšanai. Covid-19 pandēmijas laikā radīti arī prototipi inovatīviem aizsargtērpiem veselības aprūpē strādājošajiem un jauna veida aizsargmaskām.

  Kursors.lv komentārs: Šo preses relīzi publicējām, jo RTU ir malači. Nopietni! Ne tikai attīsta savas pētniecības iespējas, bet par to regulāri informē sabiedrību. 

  Reklāma
  Paziņot par jaunumiem
  Paziņot par
  4 komentāri
  vecākie
  jaunākie novērtētākie
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Elektriķis
  16.01.2023 13:28

  Gribu pakasīties: ” visa veida” vietā vajag “visu veidu”, jo domāti dažādi veidi, nevis viens.

  Andrejs
  16.01.2023 14:39

  Galvenais lai beigās neizdomā iznomāt kādam sia to laboratoriju, tad pat studenti netiks viņā iekšā. Tā bija ar vienu laboratoriju kas bija iekš ETF, tikai neatceros kā viņu sauca, bet kko mērīja pa radioviņu jomu. Un tur mūs pat neaizveda ekskursijā!

  Elektriķis
  16.01.2023 18:52
  Reply to  Andrejs

  Vajadzētu saprast ka viena lieta ir izlaist visus studentus cauri laboratorijas darbiem, otra, organizēt pētniecisko darbu. Pēdējo dara mācībspēki ar studentu palīdzību. Šķiet ka pieminētā “radio laboratorija” tikai atrodas RTU telpās, tā nav RTU organizēta.

  Dindāls
  16.01.2023 20:55

  Kā RTU Tesla “pētās”?
  Visa jau izpētīta?

  Reklāma